BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.06.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
174
Dün
:
4633
Toplam
:
14019415
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANDI


10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününün 56. Yoldönümü Yozgatta da il ve STK yönetcileri tarafından kutlandı.

10 Ocak Gazeteciler günü nedeniyle Yozgat Belediye Başkanı Dr.Kazım Arslan kentpark Lokantasında yerel basın mensuplarına akşam yemeği , Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç da İl Özel İdare müdürlüğü tesisinde sabah kahvaltısı verdi. Yozgat Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu , Bozok Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Salih Karacabey ile Ak Parti Ar-ge başkan yardımcısı Dr.Osman Coşkun , Yozgat Gazeteciler Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu yönetim kurulu üyesi Osman Hakan Kiracı ve Yozgat Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası başkanı Ahmet Bulut yayınladıkları mesajlarla yerel medya çalışanlaranının 10 Ocak gününü kutlarken Eğitim Bir-Sen Yozgat şube başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile Yozgat Makine Mühendisleri Odası Başkanı Tahir Demirel gazete bürolarını ziyaret ederek çalışan gazetecilerin görevlerinde başarılar dilediler.

Yozgatın il ve STK yönetcilerinin konuya ilişkin mesajları şöyle :

VALİ YURTNAÇ, BASIN BİR ÜLKENİN ve KENTLERİN HAFIZASIDIR
Vali Yurtnaç, gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961’de yürürlüğe girmesiyle, her yıl 10 Ocak tarihinin “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaya başladığını hatırlattı.
Vali Yurtnaç mesajında şunları aktardı:
“Basınımız, toplumun aydınlatılması, bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi yolunda etkinliği her geçen gün artarak önemli bir görev ifa etmekte, basın ahlak kuralları doğrultusunda ilkeli ve objektif haber anlayışıyla, vatandaşın doğru, eksiksiz haber alma hakkını kullanmasına aracılık etmekte ve her şartta toplum yararını gözetme sorumluluğunu yerine getirmektedir. Toplumsal değerlere kişisel hak ve özgürlüklere saygılı, halkın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacı için fedakarca çalışan basın mensupları insana ve topluma hizmet etmenin aşkıyla çalışmaktadır.
Basın bir kentin, bir ülkenin hafızası niteliği taşımaktadır. Basın, şehirlerin dışarıya açılan penceresidir. İlimizin geleceğinde, atılacak tüm güzel adımlarda, tüm güzel birikimlerde basının da emeği olduğu her kesim tarafından takdir edilmektedir. Basınımızın gayretleriyle, ilimizin sosyal, ekonomik, kültürel ve turizm gelişimindeki paylarının artarak devam edeceğine inanıyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden değerli basın mensuplarını rahmetle anıyor, basın camiamızın tüm mensuplarına selam ve sevgilerimi sunuyorum"

EMNİYET MÜDÜRÜ ÇENGELOĞLU : MEDYA MENSUPLARIMIZIN 10 OCAK GÜNÜNÜ KUTLUYORUM
Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Derneğine/
Kamuoyunu bilgilendirmek adına ilkeli, doğru ve tarafsız şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen değerli Medya mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlar, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini dilerim.

REKTÖR KARACABEY : TÜM BASIN MENSUPLARINA MUVAFFAKİYETLER DİLERİM
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, Yozgat'ta görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarının Gazeteciler Gününü kutladı.
Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey yaptığı açıklamada "Her türlü imkan ve şartta kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirmek için büyük bir özveri ve fedakarlıkla çalışan tüm basın mensuplarımızın görevlerinde muvaffakiyetler temennisiyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, görevleri başında şehit düşenlere Allah'tan rahmet dilerim" ifadelerine yer verdi.

DR.OSMAN COŞKUN : ÇALIŞAN GAZETECİLER GECESİ GÜNDÜZÜ OLMAYAN İNSANLARDIR
Gazeteciler bizleri bilgilendirmek için gece gündüz her türlü rahatından fedakarlık yapıp bu görevini yapan meslek sahipleridir.
O ilin basın mensuplarının o basın medya dünyasının gelişmişlik seviyesi ile ilin gelişmişliği de aynı ölçülüyor. Dolayısıyla başta siyasiler olmak üzere, il yöneticileri olmak üzere Yozgat’ımızın gelişmesini arzu eden herkesin önce basın mensuplarının en üst teknoloji ile en üst seviyede ulusal ve uluslarası seviyede çalışmalarını kolaylaştıracak ve o bölgede hizmet veren basın kuruluşlarının gelişmesini sağlayacak çalışmalar yapması önemli. Bunun arkasına ilin gelişmişliği de zaten kendiliğinden gelecek.”
Hepimizin amacı milletimize hizmet etmek. Bu noktada ben en çok hizmet eden meslek grubu olarak basın mensuplarını görmekteyim Gazeteciler mesai mefhumu gözetmeksizin hizmet eden meslek mensuplarıdır. Gecesi-gündüzü olmayan bir mesleğin erbabıdır gazeteciler. Yozgat’a hizmet aşkı ile görevini yerine getiren tüm gazeteci arkadaşlarımın bu önemli günü bekliyor, hastalara şifa, vefat edenlere ise Allah’tan rahmet diliyorum.

YGC BAŞKANI O.HAKAN KİRACI : YOZGATTA GAZETECİLİK İŞİ MESLEKTAŞLARIMIZIN TÜKENMEYEN SABIR GÜCÜ İLE SÜRDÜRÜLMEKTEDİR
Bilindiği gibi, 10 Ocak 1961 tarihi,212 yasa kapsamında çalışan gazetecilerin özlük haklarına çeşitli olanaklar sağlaması nedeniyle Türk basınının emekcileri açısından önemli bir milattır.
O tarihte basın emekcilerine öylesine geniş sosyal imkanlar sağlanmıştı ki; 10 Ocak, dönemin Türkiye Gazeteciler Sendikası ve basın kuruluşları tarafından “Çalışan gazeteciler Bayramı “olarak ilan edilmişti..
Aradan geçen 56 yıllık süreçte neler olduğunu hepimiz biliyoruz.
Çalışan gazetecilerin yasası ,iyileştirilemediği gibi meslektaşlarımızın özlük hakları zamanla törpülendi.
212 sayılı yarım asırlık süreçte evrensel normlara göre düzenlenemedi.
Bugün,hem Yozgat ve hem de Anadoluda Yozgat gibi kalkınamamış kentlerde en az para kazanan sektör ,yerel medya ve baskı sektörüdür.
Yerel basın organlarımız, yeterince para kazanamadığı için teknolojisini yenileyememekte ve her açıdan güçlenememektedir. Yerel medya çalışanlarının da yıllar yılı geçim sıkıntısını yaşadığı hepimizce malumdur.
Grek yerel medya işverenleri ve gerekse yerel medya çalışanları kendi geleceklerine umutla bakamamıyorlar.
İşte,başlangıçta adına ‘Basın Bayramı” denilen ve sonrasında da adı “Çalışan gazeteciler günü “ olarak değiştirilen bu özel günümüzün 56.yıldönümüne bir dizi olumsuz koşullar altında idrak etmekteyiz.
Yozgatta yerel gazetecilik işi,mesleğimizin her kademesinde görev yapan gazetecilerimizin engin meslek tutkusu , sınırsız sabrı gücü ve sonu gelmeyen özverileriyle sürdürülmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle 10 Ocak çalışan gazeteciler gününüzü yürekten kutluyor, tüm meslektaşlarıma bu çileli meslek hayatlarında tükenmez sabırlar diliyorum.

YSMMMO BAŞKANI BULUT : BASIN TOPLUMUN AYDINLATILMASINDA ÖNEMLİ BİR GÖREVİ İFA EDİYOR
Gazeteciler, basın ahlak kuralları doğrultusunda ilkeli ve objektif haber anlayışıyla, vatandaşın doğru ve eksiksiz haber alma hakkını kullanmasına aracılık etmekte ve her şartta toplum yararını gözetme sorumluluğunu yerine getirmektedir. Gazete ve dergilerimizin, yerel televizyonlarımızın, radyolarımızın, internet haber sitesi yayıncılarının dizgicisinden muhabirine, köşe yazarından dağıtıcısına, program yapımcısından tasarımcısına kadar tüm basın çalışanlarımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, ilimizin sosyal, ekonomik, kültürel ve turizm gelişimindeki paylarının artarak devam edeceğine inanıyorum. Onların çalışma şartlarını kolaylaştırmak, gereken desteği ve katkıyı sağlamak toplum olarak hepimizin görevidir. Mesleklerinin yıpratıcı ve zor koşullarına rağmen, mesai mefhumu gözetmeksizin sorumluluk bilinciyle ve fedakarlıkla görev yapan basın çalışanları; hukukun evrensel koşulları, basın meslek etiği kuralları, kişilik hakları, özel hayata saygı, eleştiri sınırlarını aşmadan, doğru ve tarafsız haber verme ilkelerinden asla taviz vermemelidir. Bu yaklaşım, halkımızın basınımıza güvenini sürekli kılacağı gibi itibarını da daha yukarılara taşıyacağı muhakkaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; gazete, televizyon, radyo, dergi, bülten ve internet haber sitelerindeki tüm basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar, aileleriyle birlikte daha nice senelere sağlık, mutluluk ve başarı içinde erişmelerini diler, sevgiler sunarım.

YMMO BAŞKANI DEMİREL: GAZETECİLER TOPLUM ADINA KAMU GÖREVİ YÜRÜTÜYOR
Bugün ülkemizin güçlü demokrasisine, tarafsız, özgür ve ilkeli basınımızın katkısı çok büyüktür.
Gazetecilerimiz ilkeli yayıncılık anlayışıyla kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık ilkesini gözeterek ve kişilik haklarına saygı içerisinde bulundurarak önemli bir mesleği icra etmektedir.
Mesleklerini icra ederlerken vatandaşın tabii hakkı olan, doğru tarafsız ve eksiksiz bilgiyi almaları görevini üstenerek mesai gözetmeksizin çalışarak milletimizin aydınlanmasını sağlamaktadırlar.
Bu nedenle toplumumuzun gelişmesi ve kalkınması sürecin de, basın çalışanlarımızın desteği ile bu süreç daha hızlı olacaktır.
Basınımıza düşen iş bu ilkeler içinde bağımsız, özgür ve ilkeli haber yapmaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin ve şehrimizin sorunlarına değinen, gerek yerel, gerekse ulusal basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, başarılı, sağlıklı, huzurlu ve hayırlı bir ömür geçirmenizi dilerim.

VE DİĞER KUTLAMALAR
Yozgat Dernekler İl Müdürü Hakkı Yurtlu, İl Basın bürosu müdürü Ferhat Açıkgöz, Yozgat eski sağlık il müdürü ve Bozok İş Sağlığı ve güvenliği şirketi yönetcisi Dr.Tuba Özdemir, Futbol Federasyonu Yozgat İl Temsilcisi Mehmet Karakoç, Yozgat Mektebim koleji kurucu müdürü Mustafa Başer ve Yozgat Emlakcılar Odası başkanı Asım Çelikel de çalışan gazetecilerin 10 Ocak gününü kutladılar.

10.01.2017


Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45