BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
189
Dün
:
4633
Toplam
:
14141413
ABBAS SAYARA MEZARI BAŞINDA 18.YIL TÖRENİ


Bundan 18 yıl önce ebediye uğurlanan Yozgatın ilk gazetecisi,ünlü romancı,şair ve yazar N.Abbas Sayar,12 Ağustos cumartesi günü saat 11’de mezarı başında dualarla anıldı.Yozgat Gazeteciler Cemiyetinin merhum gazetecileri anma kapsamında düzenlediği törenlerde Hakimiyet gazetesi eski sahibi merhum Y.Kenan Yılmaz ile Yeni Ufuk gazetesi kurucularından merhum Muammer Karadelinin de mezarları ziyaret edildi.Her üç proğramda hayırla yadedilen merhum gazeteciler için mezarlarının başıda Kuran-ı Kerim okundu.Abbas Sayar’ın Çatak Mezarlığındaki kabristanında düzenlenen anma töreninde ilk konuşmayı yapan eski Belediye Başkanı Yusuf Başer, merhumun Yozgattan Türk edebiyatına armağan edilen ünlü bir yazar ve şair olduğunu hatırlatarak " merhum Abbas Sayar, meslek hayatında kazandığı ödülleriyle Yozgatın adını ülke düzeyinde başarıyla duyurmuş ve Türk edebiyat dünyasına adını altın harflerle yazdırmış önemli bir değerdir.Kendisini rahmetle anıyoruz..”dedi..

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu genel koordinatörü ve Yozgat Gazeteciler Cemiyeti başkanı Osman Hakan Kiracı da Abbas Sayar’ın ölümünün 18 yıldönümü nedeniyle mezarının başında bir konuşma yaptı. merhum üstadın güçlü bir edebiyatcı olmasının yanı sıra Yozgatın yetiştirdiği büyük bir düşünür olduğunu vurgulayan Kiracı,konuşmasında özetle şunları söyledi.

“Nice kalem ustalarının yetiştiği kentimizde Yozgatın ilk gazetecisi sıfatıyla yaklaşık 45 yıl gazetecilik yapan Abbas Sayar,aynı zamanda duygulu bir şair, ödülleri ve eserleriyle Türk edebiyat dünyasında haklı bir üne kavuşmuş nitelikli bir romancı, ressamlık sanatı gizli kalmış bir fırça ustası ve Yozgattan yetişmiş ender mütefekkirlerden biridir.Merhum, adını Yozgatla özdeşleştirmiş bir meslek büyüğümüzdü.Hayatının son dönemini geçirdiği Ayvalıkta ”Ölünce beni Çatak mezarlığına gömün”diyen Yozgat aşığı meslektaşımızı bugün bir kere daha mezarı başında anma fırsatını bulduğumuz için kendisini minnetle yadediyoruz. Ruhu şad olsun”Kiracı,Yozgat medyasının merhum gazetecilerinden Muammer Karadeli’nin yaşadığı süreçte özellikte 12 Eylül döneminde sıkıyönetimin baskılarına boyun eğmeden yüreklice gazetecilik yaptığını söyledi .Yozgat Hakimiyet gazetesi eski sahibi merhum Kenan Yılmaz’ın ise Avrupada ilk Türk gazetesini, Türkiyede ilk Almanca dergiyi ve Yozgatta ilk web offset baskılı gazeteyi yayınladığını belirten gazeteci Osman Hakan Kiracı,”Kenan Yılmaz da gerçek bir Yozgat sevdalısı idi. Yozgatın turizminden sporuna, sporundan medyasına verdiği hizmetler unutulamaz”dedi.

Abbas Sayar’ı anma töreninde birer konuşma yapan yazar Osman Karaca ve VP Temsilcisi Gazi Sungur, merhum yazar ve şairin edebi kişiliğine ilişkin görüşlerini dile getirdiler.Yozgat Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği merhum gazetecileri anma törenlerine Yozgat eski Belediye Başkanı Yusuf Başer’in yanı sıra eski Belediye Başkan yardımcılarından Aydın Bacaksız ile Tevfik Bozkurt, CHP eski il başkanı Ali Keven, CHP il başkan yardımcısı ve kadın kolları başkanı Özgür Karslıoğlu ve CHP il başkan yardımcısı Serdar Boztepe, Vatan Partisi Genel Merkezi Yozgat Temsilcisi Gazi Sungur, YOSİAD başkanı Mehmet Saygı, Yozgat Gazeteciler Cemiyeti başkan yardımcısı Ömer Ertuğrul,Gazeteciler Cemiyeti sekreteri Ferhat Özer,yönetim kurulu üyesi Erdoğan Budak ,Yozgat Hakimiyet gazetesi sahibi Sedat Yılmaz,Yozgat Şair ve Yazarlar Derneği yönetim kurulu üyelerinden Nuh Şahin ve Mehmet Karaarslan, yazar Osman Karaca,bazı yerel medya mensupları ve vatandaşlar hazır bulundu.

ABBAS SAYAR’IN KISA BİYOGRAFİSİ
Abbas Sayar 1923 yılında Yozgat'ta doğdu. Liseyi Yozgat'ta bitirdi. İstanbul'da Edebiyat Fakültesine devam etti, ancak okulu yarıda bıraktı. Yozgat'ta çiftçilik yaptı, daha sonra İstanbul'da matbaa işiyle uğraşmaya başladı, tekrar Yozgat'a döndüğünde açtığı matbaada Bozok Gazetesini çıkardı. Yazı hayatına şiirle başlayan Abbas Sayar asıl ününü hikaye ve romanla sağladı. Yayınlanmış eserlerinde Orta Anadolu insanının yaşamın'dan kesitler yer verdi. Abbas Sayar, ''Yılkı Atı adlı eseriyle TRT Roman ödülünü , ''Can Şenliği'yle'' Madaralı Roman ödülünü, ''Çelo'' ile Türk Dil Kurumu ödülünü kazanmıştır. Sayar'ın diğer eserleri şunlardır:

Yorganını Sıkı Sar (1976), Dik Bayır (1977) , Tarla Başı Salkım Saçak (1987), Noktalar (1989), Anılarda Yumak Yumak (1990), Bosluğa Takılan Ses (şiir kitabı, 1992) ,Yozgat var,Yozgatlı yok.. (2006)

Abbas Sayar, 12 Ağustos 1999 tarihinde hayatını kaybetti.

12.08.2017

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45