BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.04.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
188
Dün
:
4633
Toplam
:
16240536
TBMM İNCELEME KOMİSYONUNDAN ÖNCE VALİLİĞE SONRA DA MÜLTECİ KAMPINA ZİYARET


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Mülteciler, Sığınmacılar, Kaçak Göçmenlerle İlgili Sorunları Araştırma Alt Komisyonu üyeleri, yabancıların barındığı misafirhanelerdeki incelemeleri kapsamında Yozgat'ı ziyaret etti.
Komisyon üyeleri AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmazdemir, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, Mülkiye Müfettişi Mehmet Firik, Yozgat'taki mülteci misafirhanesini gezmeden önce Vali Amir Çiçek ve İl Emniyet Müdürü Ekrem Nalcı ile valilikte görüşerek, bilgi aldı.
Görüşmenin ardından komisyon üyeleri adına açıklama yapan Samsun Milletvekili Yılmazdemir, Mülteciler, Sığınmacılar, Kaçak Göçmenlerle İlgili Sorunları Araştırma Alt Komisyonu üyeleri olarak, misafirhaneyi ziyaret amacıyla Yozgat'a geldiklerini söyledi.
Yılmazdemir, ''Türkiye'nin muhtelif yerlerinde bu amaçla kurulmuş kurumlarımızı ziyaret ediyoruz. Daha önce Kırklareli ve Edirne'yi ziyaret etmiştik. Bugün Yozga'ttayız, daha sonra Van, Erzurum ve Didim'deki misafirhaneleri de ziyaret ederek, raporumuzu tamamlayacağız'' dedi.
Vali Çiçek ve İl Emniyet Müdürü Nalcı'dan gerekli bilgileri aldıklarını belirten Yılmazdemir, daha sonra da misafirhaneyi gezerek burada barınanlarla doğrudan görüşüp anket yapacaklarını, varsa sorunlarını ve taleplerini dinleyerek oluşturacakları rapora yansıtmaya çalışacaklarını ifade etti.
Cemal Yılmazdemir, şunları kaydetti:
''Ülkemizdeki sığınmacılara, misafirlere veya mülteci pozisyonunda olanlara ekonomik imkanların ötesinde de çok ciddi yardımcı olalım, misafirperverliğimizi gösterelim istiyoruz. Ancak kaçak göçün yol haritası üzerinde olmamız, etrafımızda oluşan sorunlar dolayısıyla zaman zaman bu anlamda zorlanıyoruz. Oluşturacağımız rapor belki zaman içinde Meclis'te yasal düzenlemelerin önünü açacak. Belki alınması gereken bazı tedbirleri de ortaya koyacaktır, bu amaçla buradayız.''

EKİCİ’DEN ZİYARET SONRASI AÇIKLAMA

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, mülteci ve sığınmacıların durumlarını, fiziki şartlarını ve yaşayışlarını incelemeye yönelik bir çalışma yaptıklarını belirterek, ''Ortadoğu ülkelerinden, özellikle Afrika'dan ve doğumuzdaki ülkelerden, yani İran, Afganistan ve Türkistan coğrafyasından Avrupa ülkelerine gitmek üzere transit olarak kullanılan bir ülkeyiz, bu önemli bir rahatsızlık veriyor'' dedi.
Ekici, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir ve Mülkiye Müfettişi Mehmet Firik ile birlikte geldiği Yozgat'ta Mülteci Misafirhanesi"ndeki sığınmacılarla görüştükten sonra muhabirimize ziyaret izlenimlerini anlattı.
Ekici, insan hakları açısından, mülteci ve sığınmacıların problemleriyle alakalı tespitler yapmaya çalıştıklarını belirterek, bu sorunun Türkiye için çok önemli olduğunu bildirdi. Ekici, ''Özellikle AB nezdinde Türkiye, bu konuda çok baskı altında tutulmaktadır ve çok eleştiri almaktadır. Hem bu eleştirilerin cevabını bulmak, politikalarını oluşturmak, hem de insan hakları açısından konuyu irdelemek üzere İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu alt komisyonu olarak bir çalışma yapılmaktadır'' diye konuştu.
Türkiye'de, mülteci, sığınmacı ve kaçak göçmenlerin bulunduğunu, asıl sorunun ise mülteciden ziyade kaçak göçmenler olduğuna dikkati çeken Ekici, açıklamasını şöyle sürdürdü:
''Türkiye transit bir ülkedir. Ortadoğu ülkelerinden ve özellikle Afrika'dan ve doğumuzdaki ülkelerden, yani İran, Afganistan ve Türkistan coğrafyasından Avrupa ülkelerine gitmek üzere transit kullanılan bir ülkeyiz, bu önemli bir rahatsızlık veriyor. Hem Türkiye'ye rahatsızlık veriyor, hem de bizim üzerimizden yapılan geçişler nedeniyle AB ülkelerine de müthiş sıkıntı veren süreçtir.''
Ekici, Türkiye'de bulunan yabancı sığınmacıların sayısının zamanla değişmesine karşılık, yıllık 30-40 bin civarında bir sirkülasyon olduğunun tespit edildiğini anlattı. Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin bu konuda çalışmalar yaptığını, AB'nin de organizasyonları bulunduğunun altını çizen Mehmet Ekici, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
''Tabi nimet külfet dengesi dengelenemiyor. AB bizim koyduğumuz rezervleri kaldırmamızı istiyor, mültecileri Türkiye'de tutmamızı, kendi coğrafyasına geçmesini engellememizi istiyor, ama buna mani olmak çoğu zaman mümkün değil. Çünkü özellikle deniz yoluyla çok geniş bir sınır var, ayrıca bunların barınmalarının yapılması için lojistik bir desteğe ihtiyaç vardır. Türkiye'nin önemli maddi kaynaklara ihtiyacı vardır. Bunlar sağlanmadığı için de bir problem alanı olarak, bir dünyanın problemi olarak karşımızda. Ancak Türkiye için öncelikli bir problemdir. Özellikle kaçak göçmen sorunu çok ciddi bir Türkiye problemidir.''

''AB KÜLFETİ PAYLAŞMIYOR''

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Ekici, barınma evlerinin korunmasının ve rehabilitasyonun sağlanması için birimlerin oluşması gerektiğini vurguladı. Ekici, ''Şimdi Ege Denizi'nde kaçak göçmeni sahil güvenlik yakalıyor, bunu alıyor jandarma karakoluna getiriyor. Jandarma Karakolunun fiziki şartları, örneğin 20 jandarmanın yaşadığı bir karakolda 60 tane mültecinin yiyeceği, içeceği, barınması ve hayatını sürdürüp, sürekli kılabilme şansı yok'' diye konuştu.
Ekici, şunları söyledi:
''O zaman belli merkezler oluşturacaksınız, bu merkezlerde insani ölçülerde yaşanacak boyutlar getirmeniz lazım. Bu da çok önemli bir maddi külfet meydana getiriyor. AB bu konuda fonlamaya yanaşmıyor. Biz bu konuda Komisyon olarak çok ciddi görüşmeler yaptık. AB, bu konuda Türkiye'ye külfeti paylaşmak noktasında çok yaklaşmıyor. Dolayısıyla dev gibi bir problem var önümüzde. Van'dan, Suriye ve Irak sınırlarından giriş yapılıyor, hava yoluyla girişler var. Bu sığınmacıların bakılması, iaşesi, geleceğinin temin edilmesi, BM ile yazışma trafiğinin kurulması, hatta bazıları için geri gönderilmesi, bunlar Türk devletine çok ciddi bir yük getirmekte. AB, bunu paylaşmaya yanaşmıyor maalesef. Ama eleştirmekten de geri durmuyor. ''


(20.01.2010)

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45