BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
219
Dün
:
4633
Toplam
:
14644010
BAHADINLI HALK BİLİMCİSİ, 7 KADINLA BİRLİKTE DERNEK KURDU


Yöresel ürünler, Bahadın merkezli olarak organik şekilde hem üretilecek hem de daha sağlıklı bir şekilde damaklarda tat olmaya dönüşecek. Bahadınlı halk bilimcisi Serpil Atakul Çıtak, beraberindeki yedi kadın üye ile birlikte yola çıkarak, dernek kurdu.
Halk bilimi uzmanı alanında eğitim alan ancak serbest ticaretle uğraşan Serpil Atakul Çıtak merkezi Sorgun ilçesinin Bahadın kasabasında olmak üzere “Bahadın Kadıneli Derneği”ni kurdu.
Kurucu başkanlığını Serpil Atakul Çıtak’ın yaptığı derneğin kurucuları Songül Turan Şahin, Pervin Koç, Namiye Tunç, Pelin eser, Selda Ayyıldız, Salihe Akyol ve Yosma Özcan’dan oluşuyor.
Kurucularının tamamı bayanlardan oluşan derneğin amaçları arasında yöresel ürünler ve yöresel damak tadı yer alıyor. Yozgat İl Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu’yu ziyaret eden dernek başkanı Serpil Atakul Çıtak amaçlarının “Yörede kaybolmaya yüz tutmuş yöresel ürünlerin üretimi, tanıtımı, sergilenmesi ve sunumuyla birlikte üretilen bu ürünlerin yeni beslenme ürünleriyle harmanlanıp modern hayata ve yeni beslenme alışkanlıklarına uygulama ve sağlıklı bir nesil yetiştirme” olduğunu söyledi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Müdürü Yurtlu ise “Beslenmenin mutfağında bulunan kadınların, bu alanda kurumsallaşarak, sağlıklı neslin yetişmesi ve yetiştirilmesi konusunda maharetlerini ortaya koyup sergilemesi tabii ki sevindiricidir. Özellikle ar-ge alanında yapılacak çalışmalar, yöre mutfağının baştacı iken unutulmaya yüztutan yöresel yemek ve damak tadı unsurunun yeniden sofralara kazandırılması önemlidir” diyerek çalışmalarında başarılar diledi.


Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45