BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.02.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
178
Dün
:
4633
Toplam
:
15786559
BİZİ DENEMEKTEN VAZGEÇİN. TÜRKİYE, GELİNEN NOKTADA DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR YOLA GİRMİŞTİR. TSK BU YOLDA HEDEFLERİNE ULAŞINCAYA KADAR YÜRÜYECEKTİR


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, önümüzdeki hafta gerçekleşmesi beklenilen Amerika Birleşik Devletleri yetkililerinin ziyaretleri öncesi yaptığı açıklamada,"ABD'de biraz empati yaptığında Türkiye'nin yaptığının çok doğru bir şey olduğunu görecektir. O yüzden Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı konusunda başkalarına söyleyeceği şey net olarak şu. Artık bizi sınamaktan vazgeçin. Bizi denemekten vazgeçin" dedi.

Yozgat'ta Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın başkanlığında Tarım ve Hayvancılık Yozgat İl Değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Büyük Sinema'da gerçekleştirilen toplantıya Bozdağ'ın yanı sıra Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Değerlendirme toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik yaptığı açıklamayı değerlendirdi.

Bozdağ,"Bizi anlamaya çalışsınlar. Türkiye'nin kaygılarını anlamaya çalışmaları doğru olandır. Amerika Birleşik Devletleri, kendi sınır boyu 910 kilometrelik bir alanda terör örgütlerinin yuvalanmasını ve buraların bir terör devletine doğru dönüşmesini görse her gün sınırlarından taciz atışları olsa ABD'li sivil vatandaşlar hayatını kaybetse ve yaralılar olsa, karakollarına, askerine, polisine saldırılar olsa herhalde ABD yönetimi ve haklı da bunlara haddini bildirin ve bunlara fırsat vermeyin der. ABD'de biraz empati yaptığında Türkiye'nin yaptığının çok doğru bir şey olduğunu görecektir. O yüzden buradan bir kez daha ifade etmek isterim. Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı konusunda başkalarına söyleyeceği şey net olarak şu. Artık bizi sınamaktan vazgeçin. Bizi denemekten vazgeçin. Türkiye, gelinen noktada geri dönüşü olmayan bir yola girmiştir. Bu yolda hedeflere ulaşılıncaya kadar TSK yürüyecektir. Bölge terörden ve teröristlerden arındırıldıktan bölgede huzur, barış, sükun yeniden tesis edildikten sınır güvenliğimiz, vatandaşlarımızın güvenliği temin edildikten sonra ancak harekat başarıya ulaşmış olacaktır. Burada artık ABD'nin Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sorunu görmesi bu sorunda Türkiye'nin haklılığını teslim ederken bu teslim ettiği haklılığa uygun davranması gerekir, bizim beklentimiz odur. PYD-YPG teröristlerine verdikleri her türlü desteği sonlandırmaları bölgenin de Türkiye'nin de ABD'nin de yararınadır. Bu destekler devam ettiği sürece bölgede sorun çözülmemiş olur." dedi.

"Teröre destek vermeyeceksiniz"
Türkiye'nin ABD ile NATO'da iyi ilişkiler içerisinde olmak istediğini vurgulayan Bozdağ," ABD'de bizimle iyi ilişkiler içinde olmak istiyor. O zaman yol belli, teröre destek vermeyeceksiniz. Teröristlere silah ve eğitim vermeyeceksiniz. Teröristlerle beraber askerlerinize fotoğraf çektirip Türkiye'ye üstü kapalı üstü açık göndermeler yapmayacaksınız, yaptırmayacaksınız. Bütün bunların hepsi bölgedeki gerilimi artırmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Umarız ki bu ziyaret Türkiye'nin gerçeklerini görmelerine Türkiye'yi iknaya değil anlamalarına ve anladıkları gibi hareket etmelerine yol açar." şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ’Afrin’e girilmesini doğru bulmuyorum’ şeklindeki açıklamalarına ilişkin, "Afrin şehir merkezine girmeyin demek oradaki teröristlere dokunmayın demektir.
Orayı PYD, YPG, PKK-KCK teröristlerinden arındırmayın demektir. Bunu ana muhalefet partisinin dillendirmesi anlaşılır gibi değildir" dedi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ’Afrin’e girilmesini doğru bulmuyorum’ açıklamalarını eleştirdi. Bozdağ, "İlk günden beri hükümetimiz Zeytin Dalı Harekatı’nın hedefini açıkladı. Zeytin Dalı Harekatı’nın hedefi Afrin bölgesinin teröristlerden terör örgütlerinden temizlenmesi ve teröristlere ait barınak, sığınak, lojistik merkezleri, mühimmat, silah ve araç gereçlerin imha edilmesi. Bölgede güvenliğin barışın ve istikrarın yeniden tesis edilmesi. Bu hedefler gerçekleştirilinceye kadar Afrin Harekatı devam edecek. Afrin şehir merkezi bu harekatın kapsamı içerisinde olan yerleşim yerlerinden birisidir. ’Afrin şehir merkezine girmeyin’ demek oradaki teröristlere dokunmayın demek. Orayı PYD, YPG, PKK-KCK teröristlerinden arındırmayın demektir. Bunu ana muhalefet partisinin dillendirmesi anlaşılır gibi değildir. Kabul edilebilir bir şey değildir. Türkiye, Afrin şehir merkezi dahil o bölgedeki her karış toprak teröristlerden temizleninceye kadar bu harekata devam edecektir. Netice alındıktan sonra harekat tamamlanmış olacaktır. O yüzden Kılıçdaroğlu’nu anlamakta zorlanıyorum. Bir yandan Afrin Harekatı’na katılan silahlı kuvvetlerimize destek oluyoruz açıklaması yapıyor. Öte yandan bunun Türkiye için çok gerekli olduğunu söylüyor. Öte yandan da Türkiye’nin bu işin gereğini gerektiği şekilde yapması konusundaki hassasiyetinden vazgeçmesini istiyor. Böyle bir şey olabilir mi bu doğrudan olmasa bile dolaylı o bölgedeki teröristlere bir destektir" dedi.

Bölgenin terör örgütlerinden temizleninceye kadar operasyonun devam edeceğini söyleyen Bozdağ, "Kılıçdaroğlu’ndan bizim beklediğimiz Türkiye’ye teröristlere dokunmayın demek yerine bölgedeki teröristlere çağır yapmasıdır. ’Türkiye geliyor, siz bölgeyi terk edin Türkiye’ye karşı mücadele etmeyin. Bölgeyi ve bölgedeki insanları daha fazla sıkıntıya sokmayın’ diye onlara çağrı yapması lazım ama onu yapmıyor, Türkiye’ye söylüyor. Onun için bir kez daha söylüyorum. Bölgedeki bütün yerleşim yerleri ve her karış toprak teröristlerden ve terör örgütlerinden temizleninceye kadar TSK operasyona devem edecektir" şeklinde konuştu.

10.02.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45