BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.02.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
226
Dün
:
4633
Toplam
:
15786393
AYDINCIK İLÇESİNİN AMETİST TAŞI UMUT VADEDİYOR


Aydıncık ilçesinde mevcut olan Ametist taşı (mor yakut), geçmiş yıllarda ilçe dışından gelen insanların bilinçsiz bir şekilde yaptıkları kaçak kazı çalışmaları sonucunda ana kaya damarları kaybolmaya başlamış ve ilçe halkı da taşın özellikleri ve değeri hakkında bilgi sahibi olmadığı için Ametist taşı uzun bir süre gün yüzüne çıkarılamamıştır.
Aydıncık ilçesinde mevcut olan Ametist taşı (mor yakut), geçmiş yıllarda ilçe dışından gelen insanların bilinçsiz bir şekilde yaptıkları kaçak kazı çalışmaları sonucunda ana kaya damarları kaybolmaya başlamış ve ilçe halkı da taşın özellikleri ve değeri hakkında bilgi sahibi olmadığı için Ametist taşı uzun bir süre gün yüzüne çıkarılamamıştır.
2012 yılında, Heykeltıraş Erol Gürgen Aydıncık Halk Eğitim Müdürlüğüne, yarı değerli taşlar ile neler yapılabileceğini anlatarak farkındalık oluşturmak istemiş. Halk Eğitim ve Aydıncık Belediyesi öncülüğünde Yozgat Valiliği ve Aydıncık Kaymakamlığı girişimleriyle Maden İşleri Genel müdürlüğüne ruhsat başvurusunda bulunmuş; Ankara MTA rezerv durumu ve taş çeşitliliği konusunda çalışmalar başlatmıştır.
Yozgat İl Özel İdaresi tarafından saha ruhsat çalışmaları, arama ve genel arama dönemleri başarılı bir şekilde yürütülmüş ve bölgede işletme ruhsatı alma aşamasına gelinmiştir. 4 yıllık bu süreçte hem taş arama faaliyetleri hem de Ametist taşının (mor yakut) işlenmesi ve tanıtılması için gayret gösterilmiş. Ulusal ve bölgesel fuarlarda Aydıncık Halk Eğitim Merkezi, Ametist ve yarı değerli taşları işleme ve tanıtma derneği tarafından işlenen taşların tanıtımı ve satışı yapılarak bölge insanına hem istihdam hem de aile bütçelerine ekonomik fayda sağlamaya başlamıştır.
Yozgat Aydıncık ilçesinde işsiz gençlere meslek edindirip kendi işlerini kurabilmelerine yardımcı olmak amacıyla belediye ve iş-kur destekli açılan plastik sanatlar kursu Aydıncık Belediyesi bünyesinde AY-KENT adı altında şirketleşerek gençlere istihdam sağlamayı amaçlamıştır.
Heykeltıraş Erol Gürgen, sanatsal kalıpçılık ve döküm kursunu bitirenlerin; birçok sektörde hizmet verebileceklerini, hediyelik eşya sektörü, park bahçe peyzaj mimarisi, otomotiv ve mobilya sanayisi gibi alanlarda modelleme, kalıp ve döküm uygulamaları tasarım gücünü geliştirerek görsel sanatsal alanının birçok dalında meslek sahibi olabileceklerini dile getirmektedir.
Halk Eğitim Merkezinde kurulan taş işleme ve kuyumcu atölyelerinde Ametist taşını işlemeyi meslek haline getiren bayanlar, Dernek Başkanı Nimet Türker ve Üyelerle birlikte ” Ametist taşını Tanıtma ve işleme Derneği iktisadi işletmesini ” kurarak, kurs ve projelerle daha fazla kişiye bu işe yönlendirip, geliştirmeye başlamışlardır. İşletmede takıdan hediyelik eşyaya birçok alanda seçkin örnekler halkın beğenisine sunulmuştur. İlin Turizmine de katkı sağlayacağını düşündüğümüz Ametist Taşı hediyelik eşya işleme atölyesi aktif bir şekilde çalışmasını devam ettirmektedir.
Aydıncık’ta tüm yönetim birimlerinin seferber olduğu bu değerli taşlar için Yozgat Valiliği, Aydıncık Kaymakamlığı ve Aydıncık Belediyesi katkılarıyla yarı değerli taş işlemeciliği konusunda gün geçtikçe daha da ilerleyecek olan ilçe, uzun vadede ülke ekonomisine katkı sağlayacak projeler- çalışmalarla kendinden ciddi manada söz ettirecektir. Değerli taşların işlenmesi, tanıtımı ve pazarlamasını daha iyi yapabilme adına Aydıncık Kaymakamlığı destekleriyle Aydıncık Kadın Girişimi İşletme ve Üretim Kooparatifi kurulmuştur. Amaç, Yozgat’ ın değeri olan Ametist taşını bir dünya markası haline getirip ekonomiye kazandırmaktır.
Şu an faaliyetlerine park bahçe, peyzaj, anıtlar, hediyelik eşya ve bir çok kurum ve kuruluşların ödül tasarım ve uygulamasını yaparak; Türkiye çapında hizmet vermektedir. (TRT müzik ödülleri,Anıtkabir hediyelik modelleri, Türkiye müzeler hediyelik antika replikaları, Sanayi Bakanlığı ödülleri, Ulaştırma Bakanlığı ödülleri, Kırkpınar Güreş ödülleri bu atölyede tasarlanıp üretilmektedir)Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45