BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.02.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
247
Dün
:
4633
Toplam
:
15746360
KEVEN: SEÇİMLER BİTTİ ARTIK YOZGATIN SORUNLARINA BAKACAĞIZ


“Yozgat’ın yatırım alması için teşvik bölgesi 5. değil, 6. bölgeye alınmalı ve teşvikler sektörel bazda verilmelidir.”
CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat’ın yatırım alması için teşvik bölgesi 5. değil, 6. bölgeye alınmalı ve teşvikler sektörel bazda verilmesi gerektiğini vurgulayarak “Tarım ve hayvancılıkta neler yapılabilir. İlimizin potansiyelleri nelerdir. Eğer büyük yatırımcı gelmiyorsa kooperatifleşme ile bu sorun nasıl aşılabilir bunları tartışmalıyız” dedi.

SEÇİMLER BİTTİ ARTIK YOZGAT’ ın SORUNLARINA BAKACAĞIZ
Ülkeye sahip çıkmanın tek yolunun toprağa sahip çıkmakla gerçekleşeceğini vurgulayan Keven “Başka bir Yozgat yok başka bir Türkiye yok. Ülkemize sahip çıkmanın ilk yolu toprağa sahip çıkmaktır. İnsana sahip çıkmaktır. Üreticiye sahip çıkmaktır. Seçimler geçti bitti. Sonuçları herkese hayırlı uğurlu olsun. Seçim tartışmalarını artık bırakmalıyız ve Yozgat için el ele verince neler yapılabilir bunun yolunu aramalıyız. Türk tarımı ve hayvancılığı nasıl dünyada söz sahibi olur bunu tartışmalıyız. Üreticinin önünde ki engeller nasıl aşılabilir bunu tartışmalıyız. Artık ülke gündemine dair sorunları lütfen getirip Yozgatlının sorunları bunlarmış gibi konuşmayalım; biz Yozgat’ı ve Yozgatlıyı konuşalım istiyoruz.
Yozgat genelinde üreticilerimizden toplanacak sütün Et-Süt Kurumu, Oran Kalkınma Ajansı gibi kurumlar eliyle kurulacak kooperatif çatısı altında işlenmesi mümkün değil midir?Sütün satış fiyatı daha yüksek ürünlere dönüştürülmesi gerekir. Büyük firmaların üreticilerimizin elinde ki sütü düşük fiyata toplamalarının önüne geçmeliyiz” dedi.
Bir diğer önerisinin, süt ırkı inek besleyen ve damızlık inek yetiştiren çiftçilere Ziraat Bankası’ndan faizsiz kredi kullandırılmak olduğunun altını çizen Keven şunları kaydetti:
“Bu yolla süt ineğinin kesime verilmesi önlenmelidir. İlimizde ki tarımla ilgili örnek uygulamaları çoğaltmamız gerekiyor.Kadışehri Kabalı Meyvecilik Projesi, Sorgun Bahadın Bağcılık Projesi, Kadın Emeği Kooperatifi gibi örnekler tüm ilçelerde yaygınlaştırılmalı ve teşvik edilmelidir. Bu projelere yönelik arazi toplulaştırma çalışmaları yapılmalıdır.
Yozgat’ta yapılacak bir çalıştayla mikro iklim bölgelerinde meyvecilik, kavun-karpuz yetiştiriciliği ve seracılık bilimsel bir açıdan ele alınmalıdır. Mesela Delice Havzası Sekili Bölgesi örnek uygulama projesinin yapılabileceği kendine has iklimsel özelliği olan bir bölgedir.
Üretici Birlikleri ve Ziraat Odaları tüm sürece dahil edilmelidir. Kurumsallaşmalarına katkı sunulmalıdır. İlçelerimize ihtisasına göre Ziraat Meslek Yüksekokulları kurulmalıdır.
Tohumculuk Yasası yeniden düzenlenmeli, yerli tohum kullanımının önünde ki engeller kaldırılmalı ve Anadolu’nun yerli tohumları ıslah edilmelidir. Tohumculuk sektöründe ki çok uluslu firmalar bu sertifikalı ve GDO lu tohumlar yoluyla ülkemizi istila etmişlerdir.Çiftçimizde kendi tohumunu kendi üretemez duruma gelmiştir. Bu Tohumculuk Yasası acilen yeniden ele alınmalıdır. Anadolu’nun yerli tohumuna sahip çıkılmalıdır.
Sulu tarım yaygınlaştırılmalıdır. DSİ tarafından getirilen ön ödemeli kartlı sayaç sisteminde çiftçilerin mağdur edilmemesi için esnek düzenleme yapılmalıdır.Çiftçinin parayı önce ödeyip suyu sonra kullanacağı bu sistem kabul edilemez.
Çiftçilerimizin belli bir miktar mazot fiyatından ÖTV’nin kaldırılmasına yönelik düzenleme yapılmalıdır. İlimiz milletvekillerine çağrımdır gelin mecliste el ele verelim ilk işimiz bunun önergesini vermek olsun.”

12.07.2018


Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45