BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 08.12.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
186
Dün
:
4716
Toplam
:
17447307
YOZGAT'TA KURBANLIK HAYVAN TAŞIYAN KAMYONLARA SIKI DENETİM


Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri yaklaşan kurban bayramı öncesi Doğu illerinden Batı illerine yapılan hayvan sevkiyatlarında kamyon ve tırları durdurarak, sevkiyat ile ilgili evrakları denetliyorlar.
Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, Yozgat E-88 Karayolu Yozgat girişi Muslubelen mevkinde jandarma ile birlikte yapılan denetimlerde, kurbanlık hayvan taşıyan kamyonları durdurularak kurbanlık hayvanların sayılarını, veteriner sağlık belgelerini, pasaportlarını ve kulak küpelerini kontrol ediyor.
Yozgat Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü İlker İpek, yaptığı açıklamada hayvanların sevkiyat esnasında sağlıkları açısından güvenli bir şekilde yolculuk etmeleri, sevk edilecek hayvanların il içerisinde ise büyükbaş hayvanlarda pasaport, küçükbaş hayvanlarda nakil belgesi eşliğinde sevklerine izin verdiklerini anlattı.
İl dışındaki herhangi bir pazara kurbanlık sevki yapılacaksa hayvanlarda il, ilçe müdürlüklerince verilmiş olan sağlık raporlarının kontrol edildiğini aktaran İpek,"Sevk aracında veteriner sağlık raporunun olması demek, bu hayvanlar yıl içerisinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından aşıları yapılmış belli bir kontrol dahilinde kurban bayramına hazırlanmış ve sevkiyatları da uygun bulunmuş hayvanlardır. Denetimlerimiz esnasında da belgesiz her hangi bir nakil yakaladığımız zaman idari işlem yapıyoruz. Büyükbaşlarda hayvan başına 548 lira küçükbaşlarda 85 lira, nakliye araç sahiplerine de bin 834 lira idari para cezası uyguluyoruz" dedi.
Sivas'ın Zara ilçesinde yetiştirdiği 12 büyükbaş kurbanlığı İstanbul'a götüren Aydın Yeşilyurt ise "Görevliler hayvanların küpelerini, nereden nereye gittiğini kontrol ediyorlar. Fiyatlar bu yıl iyi Zara'da 3 hayvan sattım, memnunum. Fiyatlar da 10 bin -15 bin lira arasında değişiyor" şeklinde konuştu. -Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45