BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.03.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
184
Dün
:
4633
Toplam
:
16135905
OKULLAR AÇILIYOR, OKUL MALZEMELERİ VELİLERİN CEBİNİ YAKIYOR


Okulların açılmasına birkaç gün kala okul kıyafeti ve kırtasiye ürünlerine yaklaşık yüzde 40 zam gelmesi velilerin tepkisine neden oldu.
1 hafta boyunca süren uyum programının başlamasının ardından 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler veliler çocuklarının okul kıyafeti ve kırtasiye malzemelerini temin etmenin gayretine düştü.
Fiyatların yaklaşık yüzde 20 ile 60 oranında arttığını gören veliler tepkilerini dile getirdi. Geçen sene ile bu yıl arasında çok fazla fiyat farkı olduğunu söyleyen vatandaşlar, bu duruma bir çare bulunması gerektiğini belirtti.
Kırtasiye dükkanı sahibi Ahmet Can Örmüş, okul kıyafetleri ve kırtasiye ürünlerinin son günlerde zamladığını söyledi.
Örmüş, “Okulların açılmasına birkaç gün kala vatandaşlarımızda çocuklarının okul ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Kırtasiye ürünleri geçen yıla oranla yüzde 60 zamlı olarak satışa sunuluyor. Bu artış büyük illerde normal olarak görülürken Anadolu’nun garip ve yetim şehri Yozgat’ta müşteriler tarafından memnuniyetle karşılanmamaktadır. Geçen yıl 1 top kağıdı toptancından 13 Lira 50 kuruşa alırken bu yıl bu rakamlar 20 TL’yi buldu. Bizlerde istemeyerek fiyat artışı yapmak zorunda kaldık.”dedi.
Özellikle fotokopi çekim fiyatları konusunda bir artışın olacağını vurgulayan Örmüş, “ Bozok üniversitesi öğrencileri bu yıl bizleri anlayış ile karşılayacağını umut ediyoruz. Birçok büyük kırtasiye toptancılarımız kon kort çektikleri çekecekleri bilgileri duyumları gelmektedir. Durum iç açısı değildir, sektörde faaliyetlerini durdurma noktasına gelen şehrimizde ve birçok ilde esnaf arkadaşlarımız mevcut. Tüm kırtasiye malzemeleri Fransız, İngiliz ve Alman malı olduğundan dolar üzerinde alımları olduğu için fiyatlar yükseliyor. Bizlerde vatandaşımıza yüksek fiyattan ürün vermenin derin hüznü içersindeyiz.”diye konuştu.
BİR AİLENİN 3 KİŞİLİK ÖĞRENCİ MASRAFI ORTALAMA ASGARİ TUTATI BİN TL CİVARINDA
Bir ailenin 3 kişilik öğrenci masrafının ortalama asgari tutarının Bin TL civarında olduğunu belirten Örmüş, buna öğrencinin okul servis ve diğer giderlerinin dahil edilmediğini söyledi.
Kırtasiye malzeme fiyatlarına da değinen Örmüş, “Okul çantaları 80 TL, suluk 15 ile 25 TL arasında, diğer ürünlerde geçen yıla oranla yüzde 20 ile 60 arasında zamlı olarak satışa sunulmaktadır.

14.09.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45