BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 26.08.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
206
Dün
:
4716
Toplam
:
17039726
CHP MİLLETVEKİLİ KEVEN İLGİLİLERİ UYARDI
Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat Çekerek ilçesinde bulunan Süreyyabey Barajı’nın hem tarımsal üretim, hem de balıkçılık sektörü bakımından bölge halkı için önemli bir yere sahip olduğunu ancak baraja bırakılan kanalizasyon şebekesinden kaynaklı balık ölümleriyle tehlikenin gitgide arttığını söyledi.
“2014 yılında DSİ tarafından yapımı tamamlanan 650 bin dekarlık bir araziyi sulayan bu baraj aynı zamanda yöre halkının burada balıkçılık yapmasıyla bir iş kapısı olmuştur. Süreyyabey Barajı ülkemizin 9. büyük barajıdır. Bunca emek ve parayla yapılan bu barajda kirlilik alarm veriyor! Bu barajdan balıkçılık yapmak için kooperatif kuran ve buradan geçimini sağlayan balıkçılar bin bir umutla bu işe girdiler. Ancak barajda yoğun balık ölümleri olduğu basına da yansıdığı üzere herkes tarafından bilinmektedir. Bunun sebebi ilçe merkezi ve 15 köyün kanalizasyonlarının baraja akmasıdır. Bunu önlemek için bir arıtma tesisi yapılması gerekiyor. Bu durum bütün kurumlarca biliniyor ama yetkililer görmezden gelmeye devam ediyor. Bu yüzden yurtdışına balık gönderen Çekerek’te balıkçılık ölmek üzere. Biz burada su sporları merkezi kurulsun diye mücadele ediyoruz ama yakında bu barajda balıkçılık bile yapılamayacak hale gelecek” diye tepki gösteren Keven iktidar partisinin elinde bulunan ilçe belediyesinin arıtma tesisini yaptıramadığını belirterek şunları kaydetti;
“İlçe belediyesi yıllardır iktidar partisinde ama bir arıtma tesisini Çekerek ilçesine çok gördüler yapamadılar. İlçe merkezi ve 15 köyün kanalizasyonunun arıtmaya tabi tutulmadan baraj gölüne bırakıldığı tespit ediliyor. Halk sağlığı tehdit altında. İlçe halkı dilekçe veriyor, kooperatif başkanı dilekçe veriyor, insanlar şikayetlerini iletiyorlar ancak bir muhatap bulamıyorlar. Vatandaşın derdine çözüm üretemiyorlar. Bu sorunu yıllardır görmezden gelen yetkililer hesap vermeli! Hem halk sağlığı, hem barajın ömrü, hem de balıkçılık ile geçim sağlayan vatandaşlarımız zor durumda. İlçe belediyelerinin ekonomik durumu göz önüne alındığında bu arıtma tesisi hibe proje şeklinde ve kendi elektriğini kendi üretecek şekilde biran önce projelendirilmelidir. Bu sorunu TBMM Başkanlığı’na verdiğin yazılı soru önergeleriyle Meclis gündemine de taşıdım. Ve çözüm üretilene kadar takipçisiyim. Tarım ve Orman, İçişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanları ile Sn. Fuat Oktay’a yazılı soru önergelerimi sundum” dedi.
Yozgat Milletvekili Ali Keven’in bakanlara yönelttiği sorular şu şekildedir.
1- Çekerek ilçe merkezi ve köylerinin kanalizasyonunu arıtmak için Arıtma Tesisi yapımı yatırım planında var mıdır?
2- İlçe belediyesinin ekonomik durumu göz önüne alınarak elektriğini kendisi üretecek şekilde bir proje ile bu Arıtma Tesisi yapımına yönelik bir çalışma bulunmakta mıdır?
3- Son yıllarda yaptığı balık ihracatıyla adını duyuran Çekerek ilçemizin geçim kaynağı olan bu barajın balık ölümleriyle anılmaması için ne gibi çalışmalarınız bulunmaktadır?
4- 2019 yılı ve sonrasına yönelik balık ihracatının artırılmasına yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?

06.11.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45