BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.06.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
195
Dün
:
4633
Toplam
:
16691101
TARIMSAL ÖĞRETİM'İN 173. YILDÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI


Tarımsal Öğretimin 173. yıldönümü Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen törenle kutlandı.
Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Rektör Vekili Prof. Dr. Şenol Akın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Fuat Köksal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Başaran, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Bozok Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. Programın son bölümünde ise Yozgat Tarımına değer katan kuruluşların başında yer alan Tarım Kredi Kooperatifi'ni temsilen Yozgat müdürü Seyit Yılmaz'a plaket verildi.
Programın açılış konuşmasını Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü yüksek lisans öğrencisi Sema Oğuz yaptı. Oğuz konuşmasında tarım sektörünün gelişmesinde tarımsal öğretimin çok önemli bir rol oynadığını belirterek asıl amacının ilgili alanda teknik bilgisi yanında sosyal ve entelektüel kapasitesi de yüksek bireyler yetiştirmek olan tarımsal öğretimin ve buralarda yetişen biz öğrencilerin sorunlarına duyarsız kalınmaması gerektiğini vurguladı.
Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Başaran Tarımsal Öğretimin 173. yıldönümü kutlayarak, Türkiye’de 173. yıl önce tohumları atılan tarımsal yükseköğretimin tarihsel geçmişi hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Prof. Dr. Başaran tarımın en büyük tehditlerinden bir tanesi doğal kaynakların tüketilmesi olduğunu dile getirerek yanlış teknik ve uygulamalar neticesinde doğayı en fazla kirleten alanında tarım sektörü olduğunu ve bu anlamda ciddi bir sorumluluklarının olduğunu ifade etti. Doğanın artık insanoğlunun zulmüne dayanacak gücünün kalmadığını belirten Prof. Dr. Başaran, tarihsel olarak doğanın insanoğlundan çok daha tecrübeli olduğunu ve insanoğlunun kendi sınırlarına çekilmesi gerekliliğini vurguladı.
Ziraat Mühendisleri Odası Yozgat İl Temsilcisi Haydar Kutsal konuşmasında; nüfusa paralel bir tarımsal üretim artışı için özellikle mevcut tarım alanlarının korunması, iyileştirilmesi, tarımsal üretimdeki verimliliğin ve kalitenin artması bunun da sürdürülebilmesi için ziraat mühendisliği mesleğinin her geçen gün öneminin giderek arttığını dile getirdi.
Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir tarımsal eğitim almış en çok personeli istihdam eden kurum olduklarını belirterek, tarımsal üretimin artması, güvenilir gıdaya erişimin sağlanması, çiftçilerin desteklenmesi, bitki ve hayvan sağlığı hizmetlerinin sunulması ve çiftçi eğitim gibi birçok konuda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
Rektör Vekili Prof. Dr. Şenol Akın konuşmasında “Her geçen gün artan dünya nüfusunun yeterli ve dengeli beslenebilmesi için gerekli olan tarımsal üretimimizin artırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, tarımsal verimin ve kalitesinin artırılması yanında üretimin de çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Bu da ancak, iyi bir tarımsal öğretim sayesinde, bilinçli bir tarımsal üretim yapmakla, bilimin ve ileri teknolojinin gerektirdiği tarımsal üretim teknolojilerini uygulamakla mümkün olmaktadır.” dedi.
Prof. Dr. Şenol Akın konuşmasının devamında “Modern ve teknolojik tarımda istenilen seviyeye ulaşmak için çiftçimizin mutlaka tarımsal öğretimle tanışması gerekiyor. Tarım şehri olan ilimizde çiftçimizin yüksek verim ve bol mahsul elde etmesi bilinçli tarımla mümkün olur. Bu alanda Ziraat Fakültesi olarak Yozgat tarımına destek noktasında var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.
Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır tarımsal öğretimde bilim ve teknolojiyi kullanarak Türk tarımının daha ileri noktalara geleceğine inancının tam olduğunu belirterek Tarımsal Öğretimin 173. yılını kutluyorum dedi.
Protokol konuşmalarının ardından Kırşehir Üniversitesi Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Şüheyda Hepşen Türkay “Organik Atıkların Tarıma Kazandırılmasında Vermikompostlama Tekniği” konulu konferans verdi.
Programın sonunda Yozgat tarımına değer katan çiftçiler, işletme sahipleri, gazeteci, sponsor firmalara ödülleri verildi.
Tarımsal Öğretimin 173. yılı kutlama töreni sonrası katılımcılara kaz eti ve manda yoğurdu ikram edildi.

10.01.2019


Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45