BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.01.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
176
Dün
:
4716
Toplam
:
17567502
HANIMLAR ‘CİCİM DOKUMA ‘TEKNİĞİ İLE ŞAL,FULAR ve MASA ÖRTÜLERİ ÜRETİYORLAR



Yozgat’ta Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Akşam Sanat Okulu tarafınca açılan dokuma kursuna katılan kadınlar, kentin yöresel dokuma tekniği olan ‘cicim dokuma’ tekniği ile keten ve ipeği ilmek ilmek işleyerek şal, fular ve masa örtüsü gibi ürünleri gün yüzüne çıkarıyor.
Yozgat'ta Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Akşam Sanat Okulu tarafınca açılan dokuma kursuna katılan kadınlar, kentin yöresel dokuma tekniği olan ‘cicim dokuma' tekniği ile keten ve ipeği ilmek ilmek işleyerek şal, fular ve masa örtüsü gibi ürünleri gün yüzüne çıkarıyor.


Yozgat'ta Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan dokuma kursunda ev kadınları, geleneksel el sanatlarından biri olan ve Anadolu insanının günlük yaşamında vazgeçemediği ‘cicim dokuma' tekniğini yaşatmaya çalışıyor. Bu kapsamda usta öğretici Aynur Caner öncülüğünde 12 kursiyer, ipek ve keten ipleri büyük bir titizlikle işleyerek cicim dokuma tekniği ile şal, fular, masa örtüsü gibi ürünleri meydana getiriyorlar. Kursta vakitlerini değerlendirerek sanat öğrenen kadınlar aynı zamanda ortaya çıkardıkları ürünleri de satarak ev ekonomilerine katkı sağlıyor.


Dokuma kursuna katılan 55 yaşındaki Güldane Karaköseoğlu işini severek yaptığını söyleyerek, “Ketenden ipekten el dokuması yapıyorum. Masa örtüsü, şal, fular gibi ürünleri sipariş üzerine yapıyorum. Hem kursa katılıyorum hem de sipariş alıp dokuma yapıyorum ve satıyorum. Bir zaman sonra alışkanlık yapıyor ve zor olmuyor sevdiğimiz için de kursa geliyoruz. Hem spor yapıyoruz makinelerde elimiz ayağımız sürekli çalışıyor. Bedenen de iyi oluyor ruhen de rahatlamış oluyoruz” dedi.


Yozgat'ın yöresel tekniği olan cicim dokuma tekniği ile ipek ve ketenden birçok ürün elde ettiklerini anlatan usta öğretici Aynur Caner de, “Şu anda kursumuzda ipek yöresel bez dokuma yapıyoruz. İplerimiz, saf ipek, keten, floş hepsini değerlendiriyoruz. Genelde ipek dokuma yapmaya çalışıyoruz. Yozgat'ın yöresel tekniği olan cicim dokuma tekniği ile yapmaya çalışıyoruz ki geçmişi tekrardan canlandırabilir diye. Motiflerimizi, renklerimizi tamamen gün yüzüne çıkardık. Öğrencilerimiz çok keyif alıyorlar kursumuzdan. Hem spor yapıyorlar hem de büyük bir hevesle ürünlerini dokumaya çalışıyorlar. Kursumuzda kendileri için ürünler yapıyorlar, sipariş alıyorlar. Burada hem kursumuza katılarak zamanlarını değerlendiriyorlar hem de para kazanıyorlar ve ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar” şeklinde konuştu.

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45