BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 11.11.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
198
Dün
:
4716
Toplam
:
17384246
YOZGATTA DOLU 70 BİN DEKAR ALANDA HASARA NEDEN OLDU


Yozgat'ta dün akşam etkili olan şiddetli yağmur ve dolu yağışının kentte oluşturduğu hasar, havanın aydınlanmasıyla gün yüzüne çıktı.

Yozgat'ın merkeze bağlı Lök, Topçu, Gökçekışla, Başınayayla ve diğer doludan ve su taşkınlarından hasar gören köylerde hasar tespit çalışmaları sürüyor. Köylerde dolu ve sel yerleşim yerleri ile birlikte ekili ve dikili alana zarar verirken Lök köyünde ise 5 evin bahçe duvarı, 2 ahır ve bir tandır evini yıktı ve köyle ulaşımı sağlayan 3 köprü de kullanılamaz hale geldi. Sel suları nedeniyle yaklaşık 60 adet küçükbaş hayvanda telef oldu. Bazı araçlarda dolu nedeniyle hasar oluşurken evlerin çatıları delindi ve güneş enerji sistemleri de zarar gördü.

Yaralarını sarmaya çalışan köy sakinleri çamur ve sularla dolan evlerinde temizlik çalışmasına başladı. İl Özel İdaresi ekipleri, Lök köyünde sel sularının zarar verdiği yollarda onarım çalışması yaparken Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri de ekili alanlarda hasar tespit çalışmasına başladı.

Diğer yandan, Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, dün Yozgat merkez ve Şefaatli ilçesinde etkili olan dolunun yaklaşık 70 bin dekar alana zarar verdiğini bildirdi. Açıkgöz yaptığı açıklamada, merkeze bağlı köyler ve Şefaatli ilçesine bağlı bazı köylere dolu düştüğünü belirterek, 70 bin dekar alanın zarar gördüğünü şuanda hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Lök köyü sakinlerinden Atilla Karabacak ise köydeki ekili alanların tamamının doludan zarar gördüğünü, bu yıl hasat yapılamayacağını söyleyerek köy halkının mağdur olduğunu belirtti.

Evinin çatısının dolu nedeniyle delik deşik olduğunu anlatan ve evinin içerisindeki tavanların çöktüğünü belirten Sezai Kılıçaslan da “Dolu düşeli 15 saat oldu, halen erimemiş. Yaklaşık evimin halinde de 40 cm buz kütlesi haline dönüşmüş. Köyümüzde maddi hasar çok büyük” dedi.

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45