BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 28.01.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
166
Dün
:
4716
Toplam
:
17605607
DR.FATİH ŞAHİN YOZGAT SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN HEDEFLERİNİ AÇIKLADI


İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, halk sağlığı uygulaması ile bireyin sağlıklı yaşam sürmesini ve hastalıklardan korunmasının hedeflendiğini söyledi.
Şahin, “Halk sağlığının en önemli amacı, bireylerin sağlığını hastalanmadan önce koruyabilmek, hastalık için olası risklerinin ortadan kaldırılması dolayısıyla da hastalık gelişmeden müdahale edilmesi ile toplumun hayat standardını yükseltmek, kaliteli bir yaşam sürmesini sağlamak, basit tedbirler ve önlemlerle doktora, ilaca gereksinim duymadan sağlık sorunlarını atlatabilmesini sağlamaktır. Bu amaç için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır” dedi.
Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için koruyucu sağlık hizmetleri yürüttüklerini kaydeden Dr. Fatih Şahin, “Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında; yeterli ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite, hareketli yaşam, obezite, anne sütünün önemi hakkında toplum bilincinin oluşturulması amacıyla, bu konularla ilgili çeşitli etkinlikler yapılarak halkımız bilinçlendirilmekte” diye konuştu.
Yapılan çalışmalarda çocukların özel önceliğe sahip olduğunu kaydeden Dr. Fatih Şahin, “Bu kapsamda yapılan çalışmalar içinde anneler ve çocuklar özel bir önceliğe sahiptir. Çocukların en iyi şartlarda dünyaya gelmelerinin sağlanması, büyümeleri ve gelişmeleri için en uygun ortamın hazırlanması, geleceğe dönük fiziksel, ruhsal, zihinsel donanımlarının en üst düzeyde oluşturulması ülkenin geleceği açısından yaşamsal önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.
15-49 yaş arasındaki tüm kadınların sağlık açısından değerlendirilmesinin sağlanması için yılda en az iki kez birinci basamak sağlık kuruluşları ve aile hekimleri tarafından izlendiğini dile getiren Dr. Fatih Şahin şöyle konuştu; “Evlilik öncesi sağlık raporu almak için başvuran kişilerin üreme sağlığı, akraba evliliği ve genetik geçişli hastalıklar, korunma yolları konularında bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Gebelerin doğum öncesi, doğum, doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak için anne adaylarına bilgi verilmektedir. Çocuk izlemi birinci basamak çocuk sağlığı ve hastalıkları hizmetlerinin temelini oluşturmaktadır. Sağlam çocuk izleminde amaç sağlıklılığı sürdürmek ,bebek ve çocuk ölümlerini, hastalık, sakatlıkları en aza indirmek ve önlemektir”
07.09.2019


Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45