BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 27.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
204
Dün
:
4716
Toplam
:
17787597
TUYGUN: YOZGAT’TA OKULLARDA TEMİZLİK SORUNU ÇÖZÜMLENMEDİ


Eğitim İş Yozgat il temsilcilik başkanı Sedat Tuygun yazılı bir basın açıklaması yaparak Yozgatta okullarda temizlik sorununun çözümlenmediğini ,il düzeyinde eğitim sorunlarının bu dönem arttığını ileri sürdü.
Sedat Tuygun açıklamasında şunları söyledi:
"“Eğitim öğretim yılının yine sorunlarla ve geçen yıla göre daha da artarak başladı. Plansız programsız çalışmalar, kurumlar arası koordinasyon eksikliği, liyakat sahibi olmayan yöneticilerin işleri organize edememesi, işlerin okul türlerine göre öncelik sıralamasının olması ve kaynakların yine okul türlerine göre harcanması bu sorunların belli başlı nedenlerindendir. Öğrenci sayısı fazla olan okullarda hizmetliler yetersiz kalıyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir ay sonra İş-Kur'dan gönderilecek görevlileri bekliyor. Ucuz iş gücü güvencesiyle yapılan bu uygulama çocuklarımıza sağlıklı ortam sunmamakta, kurum kültürünün ne olduğunu bilmeyen benimseyemeyen geçici işçilerle zaman zaman okullarımızın dengesi bozulabiliyor” dedi.
EĞİTİM ÖĞRETİM HAZIR HALE GETİRİLMESİ GEREKİRDİ
Kadrolu yardımcı hizmetli görevlilerin alınması İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün birinci önceliklerinden olması gerektiğini ifade eden Eğitim İş Yozgat İl Temsilcilik Başkanı Sedat Tuygun, “Aynı sorun okul güvenlik görevlisi noktasında da yaşanıyor. Okullar açılmadan önce tüm kadrolarıyla okullarımız eğitim öğretime hazır hale getirilmiş olmalı. Özellikle yatılı pansiyonları bulunan okullarımızın sorunları bu konuda daha da büyük. Temizlik, yemek ve güvenlik sorunlarıyla her yere yetişemeyen bir hizmetli kadrosu ya da öğretmenler baş başa bırakılıyor” dedi.
MÜLTECİ ÖĞRENCİLERDE YOĞUNLUK YAŞANIYOR
Eğitim İş Yozgat İl Temsilcilik Başkanı Sedat Tuygun, “Mülteci öğrencilerin eğitim sorununu çözmek için milli eğitim müdürlüğü herhangi bir tedbir almıyor. Tamamen okul idarelerinin ve öğretmenlerin oluruna bırakmış durumda. Mültecilerin çocuklarını dışlamamakla beraber, kaynaşma adına yapılan Türk çocukları ile beraber eğitim görmeleri anlayışında yapılmalı.Gerekenin mülteci çocuk sayısının sınıflarda Türk çocuk sayısının çok altında olmalı. Bunun içinde mültecilerin kontrollü olarak okullara dağıtılması gerekir. Mülteci öğrencilerin kaynaştırma şeklinde her sınıfa ikişer üçer olarak dağıtılması gerekirken bazı okullar ve sınıflarda yoğunluk olmaktadır. Ve kaynaştırma tanımından çıkmaktadır. Milli eğitim müdürlüğü de herhangi bir önlem almamaktadır. Yarı yarıya yakın mülteci öğrenci mevcudu olan okullar var. Yarıdan fazlası mülteci öğrenci olan sınıflar var. Bu okul sınırları içinde olan öğrenci velileri de çocuklarını bu okullardan ala bilmek mücadelesi içine girmektedirler. Tekrar altını çizerek söylüyorum bu durum kaynaştırma eğitim durumundan çıkmıştır.”
TAŞIMALI EĞİTİM SORUNU ARTARAK DEVAM EDİYOR
Taşımalı eğitim sorunu artarak devam etmekte olduğunu belirten Tuygun, “Taşımalı öğrencilere gelen yemekler sadece mideyi doldurmaya yönelik olduğu görülmüştür. Servisler yoklama alma çok sağlıklı bir düzende olmamaktadır. Merkezi okul konumundaki Fatma Temel Turhan ve merkez orta okul binaları yetersiz kalmakta. Fatma temel Turhan orta okulu sınıf mevcutları çok fazla. Merkez orta okulu henüz ikili eğitimden çıkarılamadı. Sabah çok erken ders başlıyor. Akşam geç saatlerde ders saati bitiyor. Kış aylarında ders saati karanlıkta bitiyor. Yeni yapılan okullar fiziksel kaliteden yoksun yapılmaktadır. İlimiz bir kış memleketi olması, yeni yapılan okullarda spor salonları olmaması apartman kültürü ile yetişen çocukları bilgisayar oyunu vb. zararlı alışkanlıklara yönlendirir düşüncesindeyiz. İlimizde BESYO olmasına rağmenbir spor lisesinin olmaması ilimiz eğitimi adına çok büyük eksikliktir” dedi.
YOZGAT TARIM ŞEHRİDİR
Tuygun, “Yozgat bir tarım şehridir. Bu şehre ise yakışacak olan bir 'Tarım alanı olan mesleki ve teknik Anadolu Lisesi'dir. Köylerdeki çocuklarımız; topraklarına, hayvanına, bağına bahçesine sahip çıkacak bir eğitimden geçirilmeli ve bu kültürün aşılanabileceği bir okulda yetişmelidir. Toprağı, hayvanı olan köylümüz çocukları satış elemanı ya da güvenlik görevlisi olduğunda sigortalı artık diye yarım bir sevince mahkûm edilmemelidir. Bilim sanat merkezleri özel öğrencilerin gittiği okullardır. Öğretmenleri de özel seçilmelidir. Bu okulda,okul açılalı iki haftayı geride bıraktık,henüz müzik öğretmeni yok. Kaldı ki yetenekli ayrıcalıklı öğrencilerin gittiği bu okula geçen yıl ücretli öğretmen görevlendirilmesi yapılmıştı. Yine bir ilçemizdeki bilim sanat merkezine göreve yeni başlayan sözleşmeli öğretmen görevlendirildiği iddia edilmekte. Oysaki bu okullarda tecrübeli kendini ispatlamış öğretmenler görev almalıdır. Devlet okulları iş bilmez yöneticiler eliyle her geçen gün itibarsızlaştırılmaktadır. Devlet okullarının itibarsızlaştırılması karşılığı olarak veliler zorunlu olarak paralı özel okullara yönelmekteler. Yurt genelinde olduğu gibi Yozgat yerelinde de özel okul sayısı artmakla birlikte, özel okula giden öğrenci sayısı da artmaktadır. Eğitim paralı olma yolunda ilerlemektedir. Eğitim iş parasız, ulusal, karma, laik, bilimsel, demokratik eğitimi savunur” diye konuştu.
19.09.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45