BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 08.12.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
179
Dün
:
4716
Toplam
:
17447308
YDD BAŞKANI MELTEM YILMAZ: YEMEKTEN SONRA 20 DAKİKA YÜRÜYÜN


Yemek sonrası dinlenmenin diyabete davetiye çıkardığı ,bu nedenle vücutta kan şekeriin dengelenmesi için en az 20 dakika yürümenin gerektiği açıklandı.
Yozgat Diyabet Derneği Başkanı Meltem Yılmaz,Türkiyede yapılan araştırmalarda
her on kişiden bir kişiye diyabet tanısı konulduğunu hatırlatarak “ Dünya Sağlık Örgütü Türkiye’de 2000 yılında yaklaşık 3 milyon olan diyabetli sayısının 2030 yılında 6,5 milyona ulaşacağını tahmin etmiş, ancak 2030 yılı için tahmin edilen bu değer 2014 yılında aşılmış ve ülkemizde diyabetli sayısı 7 milyonun üstüne çıkmıştır. Bu bilgiler gösteriyor ki diyabet yaşadığımız yüzyılın en önemli sağlık sorunları arasındadır.dedi.
YDD Başkanı Yılmaz konuya ilişkin açıklamasını şöyle sürdürdü :
”Ülkemizde farkındalık çalışmaları artırılarak, yaşam şeklimizi değiştirmemiz gerekiyor. Beslenme şeklimizi ve özellikle hareket biçimimizi Yürüyüş diyorum, çünkü hepimizin en kolayca yapabileceği bir etkinlik. Yemeklerden sonra, özellikle hiç değilse akşam yemeği sonrası 20 dakikalık yürüyüş yapmaya gayret edelim. Hareket ediyorum kilo veremiyorum diyenler çok olabiliyor, kilo veremesek bile sağlığımız için yürüyüşü bırakmayalım. Unutmayalım ki spor yapan ve yapmayan insanların yaşlılığı aynı olmayacaktır”.
Yılmaz ,açıklamasının son bölümünde ise şunları söyledi :”
Bizler bugün diyabeti önlemek adına kendimiz için bir şeyler yapmazsak, diyabet bizim adımıza bir şeyler yapacak. Bugün kendimize bir iyilik yapalım ve akşam yemeği sonrası 20 dakika yürüyelim.
Yozgat’ta 23 yıldır sabah erken saatlerde yürüyüş yaparak, bizlere örnek olan Seher Vakti Spor Ekibini de kutluyorum. Her geçen gün ekibe katılan, bireysel yürüyenlerin Yozgat’ta sayısının artmasını temenni ediyorum. Sağlıklı günler diliyorum ”
05.10.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45