BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.01.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
172
Dün
:
4716
Toplam
:
17584391
POLİTİKACILARDAN VE BÜROKRATLARDAN 10 OCAK KUTLAMA MESAJLARI


Çalışan gazetecilerin 10 Ocak dayanışma gününün 59. yıldönümü tüm ülke genelinde olduğu gibi Yozgatta da kutlandı.Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı’nın yanı sıra Yozgat milletvekilleri, Belediye Başkanları,Politikacılar,Bürokratlar ve Sivil Toplum Kurumlarının bazı temsilcileri yayınladıkları mesajlarla ilimizdeki çalışan gazetcilerin 10 Ocak dayanışma gününü kutladılar.10 Ocak nedeniyle Yozgat Valisi Kadir Çakır,Yozgatta görev yapan basın mensuplarına sabah il özel idaresi misafirhanesinde kahvaltı,Belediye Başkanı Celal Köse de Bilal Şahin tesislerinde öğle yemeği verecek.Bu arada bazı STK temsilcileri ve bürokratlar ile siyasetçiler de gazete bürolarını ziyaret ederek çalışan gazetecilerin 10 Ocak gününü tebrik ettiler.

10 OCAK MESAJLARINDA NE DEDİLER ?
10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı, “Bütün meslektaşlarımın bildik sorunlarımızın çözümlendiği 10 Ocak'lara erişebilmeleri umuduyla bu dayanışma gününü kutluyorum.”derken il yöneticileri,politikacılar ve STK temsilcilerini konuya ilişkin yaptıkları açıklamalarla mesajlarını şöyle dile getirdiler :

YUSUF BAŞER: ÇALIŞAN GAZETECİLER ÇOK SAYGIDEĞER BİR GÖREVİ YERİNE GETİRİYORLAR

Çağımızın en dinamik mesleklerinden birine mensup olan gazeteciler, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok saygıdeğer bir görevi yerine getirmektedir.
Mesleğini hakkıyla yapan, doğru ve tarafsız haberleriyle, yayınlarıyla, yorumlarıyla bizi ülkemizdeki, dünyadaki olaylardan haberdar eden gazetecilerimiz bir anlamda dünyada bizim gözümüz, kulağımız, dilimizdir. Onlar dünyaya açılan pencerelerimizdir.
Yöremizde, ülkemizde, dünyada olup biten olayları gazetecilerin haber ve yorumlarıyla öğrenebilmekteyiz. Dünyada olup bitenlerden bizleri haberdar eden gazetecilerimiz, zor şartlar altında, pek çok sıkıntıyı ve tehlikeyi göğüsleyerek, bizlere doğru ve tarafsız haberleri iletmeye çalışmaktadırlar.
Basın özgürlüğü; düşünce ve anlatım özgürlüğünü tamamlayan ve onun kullanılmasını sağlayan bir özgürlüktür. Basın, her zaman ve her koşulda, kamu yararını göz önünde bulundurarak, yansız ve ilkeli habercilik anlayışını benimsemeli, bir kamu görevini yerine getirmenin bilinciyle gazetecilerimiz ülke gerçeklerine, milli değerlere duyarlı olmalıdırlar. Basın çalışanlarının her zaman sorumluluklarını bireysel sorunlarından üstün tutma, mesleğinin taşıdığı önemin bilinciyle hareket etme anlayışından ödün vermeyeceklerine inanıyorum.
Toplumsal hayattaki etkinliğini gün geçtikçe arttıran, demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan ve insanlara bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu gerçekleştiren basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

ETHEM SEDEF : GAZETECİLERİMİZ GÖREVLERİNİ ZOR ŞARTLAR ALTINDA DEVAM ETTİRİYORLAR

“Büyük Türk Milletinin ortak sesi olmanızla birlikte, Yozgat kamuoyunun vicdanını temsil eden tüm basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Basınımız, her dönemde düşünce ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olmuştur. Haberleri doğru ve tarafsız bir şekilde ortaya koyan basınımızın, toplumun bilgilenmesinde, bilinçlenmesinde, toplumsal barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli payı bulunmaktadır. Ülkemizin ve Yozgat’ımızın sorunlarını kamuoyuna aktaran, etkin çözüm önerileriyle yardımcı olan, yapmış oldukları haber, yorum ve görüşleri; bizlere de çalışmalarımızda önemli faydalar sağlamaktadır. Kar, kış, soğuk, sıcak, gece, gündüz demeden, zor şartlar altında fedakârca görev yapan değerli basın mensuplarının, bizlerin de yapmış olduğu çalışmalarımızın hemşerilerimizle paylaşılmasında ve kamuoyu tarafından sahiplenmesinde önemli katkıları olmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle; bu işe emek ve gönül veren tüm basın mensuplarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu uzun bir meslek yaşamı diliyor, ebediyete intikal eden değerli gazetecilerimizi rahmetle anıyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutluyorum.”

CELAL KÖSE: BASINIMIZIN KAMUOYUNUN VİCDANİ KANAATİ OLMA GİBİ GÖREVİ VARDIR
“Basınımız, kamuoyunun gözü, kulağı ve vicdani kanaati olma gibi önemli bir kamu görevini yerine getirmektedir.
Bir süreç sonunda elde edilen bilginin habere dönüştürülmesi ve kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş̧ tarafsız, özgür ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal gelişmenin sağlanmasında önemli bir rolü vardır.
İletişim hızı ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu dünyamızda medya gücü, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamanın en önemli araçlarından biridir.
Medya iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişme, görsel ve yazılı basının yanı sıra internet haberciliğini ve sosyal medyanın etkinlik alanını neredeyse toplumun tüm kesimlerine ulaşacak şekilde kuşatmış; bu nedenle doğru ve tarafsız habercilik anlayışına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulur hale gelmiştir.
Görevini yaparken hukukun evrensel kuralları dışına çıkmaması, meslek ahlâkına uyması, kişi haklarına, özel hayata özen göstermesi, devletimizin ve milletimizin menfaatlerini gözeterek yayın yapması, bireylerin doğru haber alma ve bilgi edinmelerini sağlaması, gazeteciliğin en önemli sorumluluklarındandır.
Bu duygularla Yozgat’ımız genelindeki tüm medya mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, aileleriyle birlikte daha nice yıllara sağlık, mutluluk ve başarılara erişmelerini dilerim.”

M.ERKUT EKİNCİ: GAZETECİLERİMİZ SORGUNUN GELİŞİMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYORLAR

“İlçemizde ve ilimiz gibi şehirlerde gazetecilik yapmak elbette büyük şehirlere göre biraz daha zordur. Çünkü büyük şehirlerde gazetecilerin haber üretme ya da haber olacak olaylara yakınlığı daha fazla olduğu için bölgemize göre avantajlı durumdadırlar. Buna rağmen şehrimizde görev yapan gazeteci arkadaşlarımız, sorumluluklarının bilincinde hareket ederek hem bizlerin sesinin halkımıza ulaşmasını sağlıyor hem de şehrimizin tanıtımına yaptıkları haberlerle en güzel katkıyı sağlıyorlar. Bu yönüyle de bir nevi kamu görevini yerine getirmiş oluyorlar.
GAZETECİLER, ŞEHRİMİZİN SOSYAL, KÜLTÜREL VE EKONOMİK YÖNDEN GELİŞMESİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR..“Belediye olarak, basın yayın ilkelerine bağlı, doğru, tarafsız ve objektif bir yayın anlayışıyla yayın hayatını sürdüren basın yayın kuruluşlarımıza ve çalışanlarına elimizden geldiğince destek olmaya devam edeceğiz. Basının bir şehrin gelişmesi kalkınması ve tanıtımı noktasında önemi çok büyüktür. Bu kapsamda ilçemiz ve ilimizde de mesai mefhumu gözetmeksizin görevlerinin bilincinde kamu yararına yayınlar yapan bütün gazetecilerimizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, aileleri ve sevdikleri ile nice mutlu yıllar geçirmelerini diliyorum.”

B.Ü. REKTÖRÜ PROF.DR.KARADAĞ: BASIN DÜN OLDUĞU GİBİ, BUGÜN DE ÖNEMİNİ KORUYOR

“Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır.” (5 Şubat 1924, İzmir’de gazetecilerle)
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
Basın çalışanlarına hak ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı Basın İş yasasının kabul edildiği gün olan 10 Ocak tarihi, 59 yıldır Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır. Gelişmiş ülkelerin ve katılımcı demokrasinin olmazsa olmazlarından birisi olan basın, dün olduğu gibi bugün de önemini korumaktadır. Köklü bir devlet geleneğine sahip olan ülkemizde, yazılı basına büyük önem verilmiş, tarih boyunca yaşanan iniş ve çıkışlarda, sancılı dönemlerde basınımız hep etkin bir role sahip olmuştur. Sağlıklı işleyen demokrasilerin olmazsa olmazı olan fikir ve vicdan hürriyeti, kanaati beyan hürriyeti ve basın özgürlüğü askıya alınamaz, kaldırılamaz.
Cumhuriyetin bize sağladığı en büyük kazanım hiç şüphesiz fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerdir. Basın emekçileri de fikrin, vicdanın ve irfanın sesi ve meşalesidirler. Bugün, Çalışan Gazeteciler Günü’nde, yerelden ulusala ve dijitalleşme ile kapılarını tüm dünyaya açarak Gazetecilik mesleğini ifa eden emektar basın çalışanlarımızın, küçük bir köy haline dönen dünyamızda her zaman hak ve hakikatin sesi olmalarını temenni ederek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, vazifesi yolunda vefat eden basın mensuplarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum.”
09.01.2020

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45