BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
193
Dün
:
4716
Toplam
:
17736184
SORGUNDAKİ GOLDEN KÖPEK BOLT, DERSLERE DE GİRMEYE BAŞLADI


Yozgat’ın Sorgun ilçesinde okulda, öğrencilerin bahçede bakımını üstlendiği “Bolt” isimli köpek öğrencilerin ilgi odağı oldu.
Sorgun’da 680 çocuğun eğitim gördüğü Agahefendi İlkokulunda bir velinin okula verdiği ve öğrencilerin bahçede bakımını üstlendiği Golden cinsi köpek “Bolt” derslere de girmeye başladı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, barınaktan alınan ve bakanlığın bahçesinde beslenen “Pergel” isimli köpeğin fotoğrafını paylaşımın ardından Sorgun Agahefendi İlkokulu öğretmen ve öğrencileri “Her okula bir can” projesiyle bir köpek sahiplendi.
Öğrenci velilerinden Ziya Başer, evinde beslediği Golden cinsi Bolt isimli köpeği okula bağışladı.
Bolt için okul bahçesine yuva yapılırken öğrenciler de evlerinden getirdikleri, ekmek, süt, mama ile köpeği beslemeye başladı.
Teneffüse çıkan öğrenciler Bolt ile bahçede koşup eğlenirken zaman zamanda sınıflarına alarak birlikte ders dinliyor.
Okul Müdürü Ömer Kahramanoğlu, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada “Her okula bir can” projesiyle Milli Eğitim Bakanlığının çocuklara yönelik, hayvan sevgisini aşılamak onlara merhamet duygusu geliştirmeyi amaçladığını söyledi.
Kahramanoğlu, projeye okul olarak katkıda bulunmak istediklerini anlatan Kahramanoğlu, “Velimizin biri barınağa bırakacağı köpeği sahiplenmemizi istedi, bizde bakanlığımızın da projesi olduğu için kabul ettik. Hayvan, bakımı ve aşısı yapılmış, çocuklara yakın cins bir köpek. Çocuklar teneffüste köpeğin yanına inip onunla ilgileniyor, birlikte geziyorlar, gönüllü mama getirenler var. Bu şekilde çocuklarda merhamet duygusu gelişiyor. Hayvanların da bir can taşıdığını onların da bir sevgiye ihtiyacı olduğunu görüyorlar.” dedi.
Okula köpeği bağışlayan Ziya Başer de iki çocuğunun olduğunu ve besledikleri köpeği çok sevdiklerini belirtti.
Başer, diğer çocukların da bu köpeği seveceğini düşündüklerini anlatarak, ” Bakanınızın ‘Pergel’i varsa Agahefendi İlkokulu’nun da Bolt’u olsun dedik. Müdür beye sunduk o da kabul etti. Bizde Bolt ile çocukları kavuşturduk.” diye konuştu.
Köpeklerin hayvan sevgisi üzerinde çocukların gelişimini sağladığını kaydeden Başer şunları söyledi:
“Çocuklar sokakta görünce köpekten korkuyor ama burada gördüğü zaman alışıyor, dokunuyor, onun canlı olduğunu fark ediyor, onu besliyor, suyunu, yiyeceğini veriyor, gezdiriyor bu sayede çocuklara hayvan sevgisini aşılamış oluyoruz.”
-”Sınıfta çıt çıkarmadan ders dinliyor”
4/A sınıfı öğrencisi Kayra Başer de çok sayıda arkadaşının apartmanda yaşadığı ve hiçbir hayvanını olmadığını anlattı.
Başer, “Arkadaşlarım da hayvanları sevsin diye Bolt’u okula getirdik. Arkadaşlarım evden yemek getiriyor, mama getiriyor, okuldan sona alıp gezdiriyor. Bazen sınıfa da götürüyoruz.”
İlke Ünver ise teneffüslerde gidip Bolt’u gördüklerini anlatarak şunları kaydetti:
“Bolt çok tatlı, bizimle ders dinliyor. Çok uslu duruyor, ses çıkarmıyor, onu çok seviyoruz. Ekmek getiriyoruz, süt getiriyoruz. Birçok arkadaşımız köpekten korkuyordu, Bolt’a alıştıkları için şimdi korkmuyorlar.”
Serhat Eren ise “Biz ders yaparken Bolt bizim gibi ders dinliyor, sanki anlar gibi” ifadelerini kullandı. (ŞAHİN ÖZMEN)
16.01.2020

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45