BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
172
Dün
:
4716
Toplam
:
17736145
SORGUNDA İŞSİZ KALAN 135 MADENCİNİN EYLEMİ SÜRÜYOR
Yozgat’ın Sorgun ilçesinde hizmet veren Yeni Anadolu Madencilik şirketinde, işten çıkarılan 135 madencinin eylemi sürüyor.
31 Aralıktan bu yana kömür ocağı nizamiye kapısı girişinde eylemlerini sürdüren işçiler, bu gün de nizamiye kapısından başlayıp, Belediye Meydanı’na kadar yürüyüş yaptılar.
Sabah saat 10.30 da kömür ocağı nizamiye kapısından başlayan yürüyüş, sloganlar eşliğinde Sorgun Şefaatli yolunu takip ederek, Reis Bey köprüsünden, Cumhuriyet, Muhsin Yazıcıoğlu, Ankara Caddesi’ni takiben, Belediye Meydanı’n da yapılan basın açıklamasıyla son buldu.
Türkiye Maden-İş Sendikası Sorgun Temsilcisi Kerim Bağıran, burada yaptığı basın açıklamasında, amaçlarının para değil, iş, ekmek olduğunu söyledi.
Bağıran, bazı TV kanallarında amaçlarının para olduğu yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek “Buradan yetkililere sesleniyorum. Ben yer altında çalıştığım için iki asgari ücret istemiyorum. Beni yeniden işe al, tek asgari ücretle çalışacağım. Ben bu sözü arkadaşlarım adına da veriyorum. Ancak onlar bize hiçbir şey söylemiyorlar. Dün sayın vekillerimiz de geldi, bu gün giriş yapılacaktı, yine ses yok. Biz artık gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.
-Banka maaşlara bloke koydu
Bağıran maaşlarını aldıkları bankadan da bir darbe yediklerini ve daha önce çektikleri krediler karşılığında maaşlarına bloke koyulduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:
“Aldığımız paralar sizin olsun artık. Biz bundan sonra ne yiyeceğiz? Ne yapacağız? Evimize nasıl ekmek götüreceğiz? Yatırılan paralar kredileri kurtarmayacak. Yozgat’ta Sorgun’da tüten iki tane baca var. Biri kömür ocağı, biri şeker fabrikası. Bunlar da giderse, Yozgat’a Sorgun’a en büyük kötülüğü sizler yapmış olacaksınız. Zaten istihdam sıkıntısı var, bunu daha da artıracaksınız. Bizim para derdimiz yok. Ben tazminatımı da bağışlıyorum. Bana iş verin. Ben evime gidemiyorum. Çocuğumu, ailemi göremiyorum.”
-Burada sakat kalan arkadaşlarımız ne yapacak
Kömür ocağında işçi olarak çalışıp da, iş kazası sonucu sakat kalan birçok işçi arkadaşı bulunduğuna, bunların emekliliğine az bir süre kaldığına ve bundan sonra hiç kimsenin bu işçileri çalıştırmayacağına işaret eden Bağıran “Bir arkadaşım beyin ameliyatı oldu, biri kolundan sakat, biri ayağından. Şimdi bunları hangi işveren alıp da çalıştırır. Bu arkadaşlarımız nasıl emekli olacak” diye konuştu.
Eylem, Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Kaygusuz, Sorgun Belediyespor Kulübü Başkanı Ergin Gül, Belediye Meclis üyelerinin işçilerle birlikte yürüyüşü ile sona erdi.
-Vali Çakır’dan, İşçilere Ziyaret
Diğer yandan Yozgat Valisi Kadir Çakır, 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle kapatılıp, 135 işçinin işine son verilmesinin ardından başlatılan eylemin yapıldığı kömür işletmesini ziyaret etti.
Vali Çakır, taşeron şirketin iş akitlerini feshetmesi nedeniyle eylem yapan işçilerin taleplerini dinleyerek mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunduklarını söyledi. (MEHTAP DOĞAN)
16.01.2020

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45