BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
171
Dün
:
4716
Toplam
:
17741582
ÇAYIRALAN HABER GAZETESİ: BASIN HÜRDÜR, SANSÜR EDİLEMEZ


Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar'ın geçen hafta Çayıralanda düzenlenen "Cumhuriyet köyü" tanıtım toplantısında Çayıralan Haber Gazetesi muhabirine 'Toplantı size kapalı' diyerek toplantıyı izlemesini engellemek istemesi ilçede bir tartışmanın başlamasına neden oldu. Çayıralan Haber gazetesi konuyu hem gazetesinin sütunlarına hem de internet gazetesine taşıdı. Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar ile Çayıralan haber gazetesi arasındaki basın özgürlüğünü engelleme tartışması Yozgat’taki bazı yerel gazeteler tarafından da kamuoyuna yansıtıldı. Çayıralan ilçesinde günün konusu olan olaya ilişkin Çayıralan Haber gazetesinin haberi ve Belediye başkanını eleştirel yazısı aynen şöyle :

BELEDİYE BAŞKANININ SANSÜRÜNÜ KINIYORUZ
Sayın Codar, Belediyeyi özel kurumu gibi ve yetkilerini de kişisel reklamları için kullanamaz.
Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar'ın 29 Ocak 2020 Çarşamba günü Çayıralan Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlediği “Cumhuriyet Köyü” tanıtım projesine gazetemiz muhabiri Abdulkerim Aslan'da katılmış, ancak muhabirimiz Belediye Başkanı Sayın Codar'ın sözlü sansürü ile karşı karşıya kalmıştır. Gerek sosyal medya hesabından, gerek sözlü ve gerekse SMS yoluyla kamuoyuna ve basına yaptığı çağrılarla herkesi tanıtım toplantısına davet eden Belediye Başkanı sayın Ömer Codar, gazetemiz muhabiri Abdulkerim Aslan'a resim çekmemesini ve haber yapmamasını söylemiştir. Muhabirimizin “Toplantı halka ve basına kapalı mı?” sorusuna da “Size kapalı. Sizin haber yapmanızı istemiyorum” şeklinde cevap vermiştir. Bu arada Yozgat'tan davet ettiği yerel bir gazeteciyi de salona konuşlandırdığı görülmüştür.

HATIRLATMAK İSTİYORUZ ! HANİ, HERKESİN BAŞKANIYDINIZ
Çayıralan'da girdiği her ortamda “ Ben İlçede yaşayan ve her türlü siyasi yapıda ve her türlü görüşe sahip bütün Çayıralan'ın belediye başkanıyım. ” diyen Belediye Başkanı Ömer Codar, bu toplantıda gazetemiz muhabirinin gazetecilik görevini ve basın özgürlüğünü engellemek isteyerek antidemokratik bir eylem sergilemiş ve yerel basın arasında da keyfi bir uygulama ile ayırımcılık yaparak toplantıyı takip eden hemşehrilerimizi hayrete düşürmüştür.
Toplantıda yaşananların ışığında ve bu aşamada sayın Codar'a bazı hatırlatmalarda ve uyarılarda bulunmak istiyoruz.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ANAYASANIN TEMİNATI ALTINDADIR
Her gazeteci kamuoyunu ilgilendiren her alandaki açık toplantıları her vatandaş gibi takip etme özgürlüğüne sahiptir. Nitekim basın özgürlüğü Anayasamızın 3.maddesinde yer alan” Basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir” hükmü ile teminat altına alınmıştır. Kamuoyuna ve halka açık toplantılarda gazetecilere yasak uygulama ifade ve girişimleri Anayasaya aykırıdır. Dolaysıyla Belediye Başkanının bu eylemi Anayasayı ihlaldir ve basın özgürlüğünü de engellemektir. Aynı toplantıda Yozgat'tan getirttiği bir basın mensubuna kucak açıp, ilçenin yerel gazetesinin muhabirini toplantıdan dışlamak da ayırımcı, ayıplı ve hukuksuz bir tavırdır.

ÇAYIRALAN HABER 'PARA KARŞILIĞI'HABER YAPMAZ
Çayıralan kamuoyunun ve okurlarımızın malumu olduğu gibi; Yozgat Valiliği tarafından Resmi İlan yayınlama hakkına sahip bulunan ÇAYIRALAN HABER gazetemiz Basın kanununun bütün şartlarını yerine getiren, dağıtımını her hafta muntazaman gerçekleştiren, 300 kişinin okuduğu, internetteki cayiralanhaber. com Sitemizi de günlük ortalama 500 okuyucunun ziyaret ettiği, bugüne kadar ise 547 bin kişinin izlediği ilçemizin tek, güvenilir ve basın etik kurallarına azami özen gösteren herkese ve her kesime eşit mesafede yaklaşan ciddi bir yayın organıdır.
İlçemizde 15 yıllık bir mazisi olan ÇAYIRALAN HABER gazetesi, aynı zamanda bugüne kadar Belediye Başkanlarının, Milletvekillerinin ve teşkilat başkanlarının haberlerini para karşılığında yapmayan onurlu bir gazetedir. Biz bilmekteyiz ki ; Basın etik değerlerine sadık gazeteler, para veya rant karşılığında haber yapmaz. Para karşılığında 'haber'adı altında kendi reklamını yaptıran herhangi bir kamu ilgilisi ise hem tüyü bitmedik yetimin hakkını kendi reklamı için kullanmış, hem de yasalara aykırı harcama yapmış olur. Dolaysıyla biz, hiç kimseyle para karşılığında haber alışverişinde bulunamayız. Biz ÇAYIRALAN HABER Gazetesi olarak objektif gazeteciliğimizi basın özgürlüğü sınırları ve basın etik kriterleri içerisinde sürdürmekteyiz.

ÇAYIRALAN HABER KORKULACAK BİR GAZETE DEĞİLDİR
Dürüst gazetecilik anlayışımız vazgeçilmez ilkemizdir. 15 yıllık yayın sürecimizde sütunlarımızda yalan, iftira ve hakaret içerikli hiçbir habere yer vermediğimiz ilçemizdeki tüm okurlarımız tarafından bilinen bir gerçektir. Dolaysıyla gazetemiz endişe edilecek ve korkulacak bir gazete değildir. Bu açıdan Belediye Başkanı sayın Codar'ın o toplantıda gazetemiz muhabirine karşı menfi bir tavır sergilemesi kabul edilemez bir keyfiyettir. Eğer, sayın başkan muhabirimizin soracağı soruları önlemek için o gün o yola başvurmuşsa yanlış düşünmüş demektir. Çünki, onun bizden beklediği soruları yeri ve zamanı geldiğinde bu sütunlardan da kamuoyunun huzurunda soracağımızı unutmamalıdır.

GAZETEMİZİ HİÇBİR ZAMAN SANSÜR EDEMEYECEKSİNİZ!
Çayıralan Belediye Başkanının o toplantıda sergilediği antidemokratik davranışı karşısında kayıtsız kalamayız. Sayın Codar, bundan sonra gazetemize yönelik bu anlamsız davranışlarını sürdürmesi halinde haksız ve hukuksuz icraatları elbette kamuoyumuzla paylaşılacaktır. Gazetemiz, Türkiye Gazeteciler Cemiyetine üyedir. Sayın Codar'ın bundan sonraki süreçte durduk yere ürettiği ve üreteceği malum sorunlar, TGC ve bağlı bulunduğumuz tüm medya kuruluşları yoluyla ulusal medyanın gündemine aktarılacaktır. Ayrıca Başkanın Çayıralandaki gazetemizle ilgili sorunlu yaklaşımlarından CHP Yozgat İl Başkanı sayın Abdullah Yaşar, CHP Yozgat Milletvekili sayın Ali Keven ve sürekli basın özgürlüğü vurgusu yapan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçtaroğlu da haberdar edilecektir. Ve yine bundan sonra Belediye Başkanının gazetemize yönelik her türlü negatif davranışları gerektiğinde adli ve idari merciler nezdinde de tarafımızdan takip edilecektir.
Sayın Başkana bir kez daha hatırlatmak istiyoruz :
Basın hürdür ve sansür edilemez.
05.02.2020

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45