BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.04.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
203
Dün
:
4633
Toplam
:
16240543
TÜRK BASINININ DUAYENLERİ YOZGAT GAZETESİNİN 40.YAYIN YILDÖNÜMÜNDE NELER YAZDILAR


YOZGAT Gazetesi’nin 40. yılına erişmesi, birkaç yönden önemlidir.

Öncelikle, bir gazetenin yerel olsun, bölgesel olsun, yaygın olsun 40 yıl boyunca yayınını sürdürmesi önemli bir başarının ifadesidir. Çünkü, bir gazetenin yayımlanmasının her dönemde bir takım zorlukları olduğunu biliyoruz. Gazetecilik bir sevgi ve gönül işidir. Uyulması zorunlu meslek ilkeleri vardır. Bunlara uymak çoğu zaman iktidar odaklarını rahatsız eder. Gazeteciliğin bize özgü değil, evrensel ilkesini biliyoruz, basına niçin 4. güç dendiğini unutmuyoruz. Basın, bugün yaygın olarak kullanılan sözcüğü ile medya yasama, yürütme, yargı denilen üç erki, halk adına denetlemekle yükümlüdür; bunun için 4. güç denmiştir. Bu da beraberinde gazeteciliğin tabiatında olması gereken özelliği meydana getirir. Yani, gazeteci ve basının tabiatında muhalif olmak vardır.

Yukarda özetlemeye çalıştığımız noktaları dikkate alarak basının yakın tarihine baktığımızda, bu görevlerin, bu işlevin kimi gazetecilerin başına ne dertler açtığını, siyasal ve ekonomik baskılara uğradıklarını, tehdit edildiklerini, mahkemelere verilip ceza ve tutukevlerine konulduklarını, hatta öldürüldüklerini görüyoruz.
Bu tabloyu YOZGAT Gazetesi’ne ve onu kurup 40 yıldır yaşatan Osman Hakan Kiracı’ya uyarladığımızda, pek çok yanıyla örtüştüğünü görüyoruz.

Örneğin, Osman Hakan Kiracı, 12 Eylül döneminde gözaltına alınmış, defalarca sorgulanmış ve inanılması zor baskılara maruz bırakılmıştır. YOZGAT iki kez de kapatılmıştır.

Meslekteki başarılarına baktığımızda, orada da Kiracı’nın durumunun hayli parlak olduğunu görüyoruz. Bugüne kadar Türkiye düzeyinde 19 ödül almıştır.

Bir başka önemli nokta da, Kiracı’nın ve dolayısıyla YOZGAT’ın toplumdaki ve dünyadaki sosyal ve teknolojik gelişmeleri takip etmesidir. Gazete sekiz yıldır internettedir.

Sözün burasında, belki de tutucu bulacaksınız, ama biz kağıda basılı gazeteyi önemsiyor ve basın yaşamında ayrı bir yeri ve önemi olduğuna inanıyor, yaşamasını diliyoruz. Üstelik, şunu da belirtelim, YOZGAT Gazetesi, çağdaş sayfa düzenlemeleriyle de örnek oluyor.

Osman Hakan Kiracı’yı ve eserinin 40. yılını kutluyor, nice başarılı yıllar diliyorum.

12.03.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45