BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.04.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
176
Dün
:
4633
Toplam
:
16240578
BOZDAĞ'DAN ELEKTRİK BORCU OLAN ÇİFTÇİLERİ RAHATLATAN AÇIKLAMA


AK Parti Grup Başkanvekili ve Yozgat Millitvekili Bekir Bozdağ, çiftçileri yakından ilgilendiren tarımsal sulamada kullanılan elektrik borçlarıyla ilgili gerekli düzenlemenin yapıldığını açıkladı.
Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinde çeşitli kuruluşları ziyaret edip, vatandaşlarla ve çiftçilerle sohbet eden Bozdağ, çiftçilerin sulamada kullandıkları elektrikten doğan borçlarını ana borcu ve faiziyle beraber kademeli bir biçimde yapılandırıldığını hatırlatarak, ''Tarımsal sulamada kullanılan elektrik borçlarıyla ilgili olarak çiftçi lehine avantajlar getiren, devletin tahsilatını kolaylaştıran gerekli düzenlemeyi yaptık'' dedi.
Elektrikte yapılandırmanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulduğunu anlatan Bozdağ, kanunun onaylandıktan sonra yürürlüğe gireceğini bildirdi. AK Parti Grup Başkanvekili Bozdağ, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra çiftçilerin bu borçlarını kendi lehlerine olacak bir biçimde yapılandırma ve ödeme imkanı bulacaklarını vurguladı. Bozdağ, ''Umarım Boğazlıyan'da yaşayan çiftçilerimiz ve bu yörede yaşayan çiftçilerimiz bu haktan bu imkandan istifade ederler. Daha öncede bu sulama işinde kullanılan elektrik borçlarıyla ilgili defalarca yapılandırma yapıldı. Ama ödeme noktasında mesafe alınamadı. İnşallah bu seferki yapılandırmada çiftçilerimiz istifade ederler'' diye konuştu.

''BÖLGEYE GÖRE ÖDEME ŞEKLİ''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca bir proje daha hazırlanacağını ifade eden Bozdağ, şöyle devam etti:
''Çiftçilerinin borçlarını vadelerinde ödemeleriyle ilgili faturalar kesilip, ödeme tebligatları aralık ayında yapılıyor. O zamanda çiftçinin ödemesi mümkün değil. Faiz işliyor ki; bu da haksızlığı doğuruyor. Bakanlık bu konuda bir çalışma başlattı. Şimdi her yöreye ayrı bir ödeme takvimi olacak. Yani Yozgatlı çiftçinin eline hangi ayda para geçtiği tespit edilerek, ona göre de ödeme planı verilecek. Borcunu tarımsal ürününü sattığı dönemde eline geçen parayla ödeyecek olan çiftçi, bir lira borcuna karşılık faiziyle birlikte 2 lira ödemekten kurtulacak, devlette alacağını zamanında tahsil etmiş olacaktır.''
Bozdağ, 31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle tarımsal sulamada kullanılan elektrik tüketiminden kaynaklanan her türlü borçların, yargıya intikal edip, etmediğine, daha önce her hangi bir ödeme planına bağlanıp, bağlanmadığına bakılmaksızın, sulhen tahsili hususunda TEDAŞ'ın yetkili olacağını da kaydetti.
Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde başvuranlar TEDAŞ ile sulh sözleşmesi imzalayacaklarını bildiren Bozdağ, vadelere göre yılda en az 2 taksitle, en geç 3 yılda tamamlanmak suretiyle taksitlendirileceğini sözlerine ekledi.

(06.07.2009)

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45