BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
230
Dün
:
4716
Toplam
:
17735803
Gündem Osman Hakan KİRACI
Kandil dibine yeterince ışık vermiyor
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Zaman ne kadar da çabuk geçiyor.
Herşey sanki ‘ dün’ gibi..

Türkiye yeni bir seçime hazırlanıyor.

Fazla değil , 6 ay kaldı 14 Haziran 2015 genel milletvekilliği seçimlerine..

Yeni bir seçim öncesinde şöyle bir geçmişi,yani bir önceki seçimde olup bitenleri hatırlamak istedim.
12 Haziran 2011 seçimlerinin ardından 30 Ağustos 2011 tarihinde bir yazı kaleme almışım.
Makalemin başlığı : Yozgatın son tarihi şansı..

Bakın yazımın son bölümünde neler yazmışım :
¨ ¨ ¨
“…………………………
Türkiye, bugünki ortamında çok partili siyasi hayatında en güçlü bir iktidarın işbaşında bulunduğu bir dönemi yaşıyor. Yani, Ordunun, Yargının, Medyanın iktidara karşı artık hizaya getirildiği, iktidarın hemen hemen tüm kurumlara egemen olduğu yeni bir dönem yaşanıyor Türkiye’de..

61.Hükümet,ülkemizde gelmiş geçmiş hükümetler içerisinde en güçlü ve en muktedir bir iktidar olarak görev yapıyor.

Ve bu hükümetin başında Yozgat’ı gerçekten seven bir Başbakan, Yozgata hizmeti ibadet kabul eden ,parlemantoda muhalefetin bile saygı duyduğu Yozgat’lı bir TBMM Başkanı, Ortadoğu’nun en karizmatik lideri ve Türkiyenin en güçlü Başbakanı sayın R.Tayyip Erdoğan’ın dört yardımcısından biri olan ve “Size hizmet etmek bizim borcumuzdur”diyen Yozgatlı aktif bir politikacı ve onlarla birlik yeni, iyiniyetli ve gayretli iki milletvekili var.. Ve üç milletvekilimizin üçü de her fırsatta birliktelik fotoğrafı veriyor..
Bir kere daha altını çizerek vurgulamak isterim ki…

Yozgat’ın geleceğini aydınlatmaya muktedir Ak parti iktidarının Yozgatlı en yetkili ağızlarından çıkan altın sözler Yozgat için umut vaadediyor..

Yozgat’ın son 3 seçim sonucunda siyaseten edindiği itibar-i değeri..
Hemşehrimiz TBMM başkanı Cemil Çiçek, Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ ve 2 milletvekilinin aralarında oluşturdukları birliktelik..

Gerçekten kayda değer pozitif gelişmelerdir.
Milletvekili Soysal’ın dediği gibi,yeni iktidarın başında Yozgatsever bir Başbakan ile kabinede 2 Yozgatlı bakan ve TBMM meclis başkanlığında ise Yozgat’lı profesyonel usta bir politikacının olması Yozgat için gerçekten tarihi bir fırsattır.

Belki de Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yakalayabildiği çok önemli bir fırsattır.
Çünki, 2 yıl sonra sayın Erdoğan muhtemelen köşke çıkacak.

Sayın Çiçek ve sayın Bozdağ Ak Parti iktidarında 3.dönemi yani parlamentoda son dönemlerini geçirmekteler. Ak Parti’nin malum 3 dönem siyaset yasağı nedeniyle tekrar aday olamayacaklar.
Bundan sonraki dönemlerde başka bir Yozgat’lı politikacı bir daha TBMM Başkanı,bir başka politikacımız da sayın Erdoğan gibi kudretli bir Başbakanın 4 yardımcısından biri olabilir mi?
Ben şahsen tahmin edemiyorum.

İşte, bu nedenlerle Yozgat’ın bu tarihi fırsatı mutlaka kullanmasından başka da umudu ve çaresi bulunmamaktadır.

Eğer, 2011 seçimleri öncesinde başta sayın Erdoğan olmak üzere sayın Çiçek, sayın Bozdağ ve sayın Yozgat milletvekillerinin Yozgata özel vaadleri ve anlamlı sözleri, gerçeğe dönüştürülebilirse Yozgat o zaman daha da vakit kaybetmeden ayağa kalkacak,kalkınacak ve bir marka şehir olacaktır.”
¨ ¨ ¨
İşte ,bu yazımın üzerinden bir seçim takvimi geçti.

Şimdi,dilerseniz Ak Parti iktidarının Yozgatta 12 yıldanberi süregelen vaadlerine ve 2011 seçimlerinden bu yana gerçekleştirmeye çalıştıkları icraatlara bir göz atalım.

Bu hükümetin ülke genelinde en başarılı icraatı “duble yol”projeleridir.
Yozgatta aynı başarıdan söz edebilirmiyiz?

Yozgat’ın karayollarında 12 yıl sürdürülen duble yol çalışmalarının en önemli ayağını oluşturan Kırıkkale-Yozgat arasındaki duble yol bitirilebildi mi?

Dönemin Ulaştırma Bakanı sayın Binali Yıldırım Yozgatta bir törende ne demişti :
“Merak etmeyin duble yolunuz 2013 yılı sonuna kadar beton asfalt olacak”
Hani nerede ?

2014 sonunda bile yani 12 yıldır Yozgatın duble yol projeleri tamamlanamadı..
¨ ¨ ¨
Yine eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın 21 Nisan 2012’de Yozgat’ta müjdelediği hava limanın inşaatına başlanamadığı gibi , etüd ve fizibilite çalışmaları da karınca adımıyla yürütülmekte.
Ak Parti iktidarı Iğdır havaalanı projesini bitirdi.Hakkari havaalanını tamamlanmak üzere..Şırnak havaalanının inşaatı devam ediyor.

Yıl 2015..
Yozgat havaalanın inşaatına başlanacak..
Ne zaman biter dersiniz..

Sizi bilemem ama tarih konusunda ben bir tahminde bulunamyorum.
¨ ¨ ¨
Yozgat halkının hiç şüphe yok ki; merakla izlediği ve yapımını sabırlar beklediği bir proje malum Yozgat Şehir hastanesi projesidir.

Bundan 7 yıl önce Sağlık eski Bakanı sayın Recep Akdağ’ın vaat ettiği ve şimdiki sağlık Bakanı sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun 2013 yılında temelini atıp 2015 yılında bitecek dediği Şehir Hastanesinin temel hafriyat çalışmaları tamamlanıp inşaatına henüz başlanabilmiş değil.

İktidar temsilcilerinin açıklamalarına göre,Yozgat şehir hastanesi 2,5 yılda yani 2017 yılı sonuna kadar tamamlanıp hizmete girecekmiş.(!)
¨ ¨ ¨
Ak Partinin ilk iktidar olduğu dönemin Yozgat milletvekillerinin en geç 2012 yılında hizmete gireceğini müjdelediği Yozgat Hızlı Tren Projesi de henüz tamamlanamadı.

Hükümet, Eskişehir ve Konya hatlarındaki Yüksek Hızlı Tren Projelerini planladığı ve vaadettiği süreçlerde hizmete sundu ama ne hikmetse Yozgat Ankara-Sivas HTP ‘ni bitiremedi.
Yozgat bölgesinde maalesef Hızlı Tren Projesi de ağır aksak gidiyor.

İktidarın takvimi 2017 ama bu tempoda giderse Yozgat hızlı trene ancak öbür seçimde kavuşacak.
¨ ¨ ¨
Bilindiği gibi, Ak Parti ilktidara geldiği günlerde eski milletvekili Mehmet Çiçek tarafından Yozgatın jeotermal enerji kaynaklarına ilişkin büyük bir araştırma çalışması başlatılmıştı. Projeye göre, yapılacak yer altı sondaj ve araştırmalar sonunda Yozgatın il düzeyindeki jeotermal kaynakları değerlendirilerek yatırıma dönüştürülecekti. Bu amaçla Yozgatın çeşitli bölgelerinde sürdürülen jeotermal enerji kaynaklarıyla ilgili sondaj çalışmaları için yaklaşık 10 yıllık süreçte Özel idare ve devletin diğer kaynaklarından milyonlar (trilyonlar) harcandı.

Jeotermal kaynak arayışlarında sadece il merkezinde Yukarı Nohutlu bölgesinde 600 metre derinlikte 32 derecelik sıcak su bulundu.Valilik burada sadece kadınlara yönelik Termal Aquapark ve spor kompleksi kurmaya karar verdi.

2005 yılında Yozgat il merkezinde bulunan 32 derecelik jeotermal suyun değerlendirilmesi için yapımı planlanan kompleksin inşaatına ne zaman başlanacak biliyormusunuz ?
Bu sıcak suyun bulunduğu tarihten 10 yıl sonra.. Yani 2016’nın baharında..

Ve öbür yanda il düzeyinde jeotermel kaynaklara harcananan milyonların (trilyonların) hesabı ve rakamı da bilinmiyor.
¨ ¨ ¨
Yazımın başında 2011 seçimlerinin ardından Yozgat’ın tarihi bir fırsat yakaladığını vurgulamıştım.
Ama ne hazindir ki;Yozgat bugün hala 81 il içerisinde kamu yatırımlarından en az faydalanan 10 il arasında ,iller arası gelişmişlik endeksinde 70.sırada, yaşanabilir kentler arasında 72.sırada yer alıyor.
Türkiyede bugün bütün iller kentsel dönüşüm projelerini tamamlama yarışında.

Ama bizde öyle mi? Kentin tam orta yerinde ayıplı bir fotoğraf gibi duran,Yozgatın ilk kentsel projesi konumundaki Sanayi sitesinin inşaatına henüz başlanamadı bile..

Bugün “otopark”sorununa ciddi çözümlerin üretilemediği kent merkezindeki insanlar su ihtiyaçlarını 30 yıldanberi kanserojene neden olduğu bildirilen asbest borularla karşılama riskiyle iç içe yaşıyor.
Yozgat’ın merkez Belediyesi su abone faturalarına her ay için 4 lira zammı düşünecek kadar finansal sıkıntı içerisinde..
¨ ¨ ¨
Diyeceksiniz ki;
Ak Parti Hükümetinin Yozgata yaptığı hizmet,icraat,yatırım yok mu ?
Olmaz olur mu ?
Elbette var..
Mesela yapımı 2 yılda tamamlanacak Ak Saray benzeri Türkiyenin en konforlu valilik binası Yozgatta inşa ediliyor.

Gazetemizin diğer sayfalarında yayınladığımız gerek Adalet Bakanı sayın Bekir Bozdağın ve gerekse milletvekilimiz sayın Yusuf Başer’in açıklamalarına bakılırsa hükümetin Yozgatta gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeye çalıştırdığı bir takım icraatları var.
Amma velakin diğer tarafta da Yozgat’ın her yıl göçen 11 bin insanı ve devam eden nüfuz erazyon sorunu var.

Demek ki; Ak Parti iktidarının Yozgata 12 yıldır sunduğu ve Yozgatlıya gecikerek getirdiği hizmetler yeterli değil..
Demek ki; hemşehrilerimizin Yozgatta barınmasına ve yaşamını sürdürmesine imkan sağlayacak olan temel ihtiyaçların yetersizliği nedeniyle Yozgatlı yurdunu, yuvasını terketmek zorunda kalıyor.
¨ ¨ ¨
Demek ki; Yozgat’ın Başkentte göz kamaştıran kandilleri her ne hikmetse dibine yeterince ışık vermiyor, veremiyor.

Yozgatlı siyasetçilerimizin en muktedir oldukları dönemlerde bile ele geçen altın fırsatlar değerlendirilmiyor veya değerlendirilemiyor.

Sonuçta benim 30 Ağustos 2011 tarihli yazımda altını çizerek vurguladığım son tarihi altın fırsat da ziyan edilmiş gözüküyor.
¨ ¨ ¨
Bilmem daha ne desem ki;
Ah bize.. Vah bizimkilere..


01.01.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
NİDA TÜFEKÇİ, CELAL ATİK VE GÜLTEN AKIN
Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu değerlerimize sahip çıkamamak kahrediyor beni. Sürmeli Anıtı'nı bulunduğu yerden taşımışlar ha?..Komşu köyümüz Gürdenli (Yazıkışla) Celal Atik'in adı silinmiş ha?..Gülten Akın da kim oluyor ki(!)
Söyleyecek söz bulamıyorum. Yozgat bu vurdumduymazlık yüzünden bir türlü kabuğunu kıramıyor. Yazık, çok yazık.
Mustafa Topaloğlu -- 19.08.2019 13:20
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın...
Gazetenizin internet sayfasının sürmanşetinde Sn.Vali'nin sizi ziyaretinde söyledikleri daha önce de yazdığım gibi cek,cak.ceğiz.cağız vs.vs.sizin üzerinizden mağduriyet kızgınlığı olan kişilerin gazını almaktan başka bişey değil.her gelen vali aynı şeyleri söyler görev bittiğinde başka bi yere tayin olup giderken de benim memleketim filan gibi laflar edilir.sonuç sıfır elde var sıfır.Yozgatlı 15-20 yıl önce neyse öyle olmaya devam.
Saygılar.
yozgat sevdalısı -- 19.07.2019 09:36
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın..17 haziran tarihli gazetenizin sürmanşetin de yozgat'ın için için erimesini ve sürekli göç vermesini ifade etmişsiniz..
Ben daha önce şu anda görev yapan ve daha önce görev yapan sayın valilerimizin ilk göreve başladıkları zaman;herşeyi ellerindeki sihirli deynek ile halledeceklerini söylemelerini yazmıştım.şimdiki valimizde göreve başladığında yozgat göç alan bir kent olacak.Yozgat sanayi şehri olacak...vs,vs dediğini hatırlıyorum.hadi geçmiş olsun.inşallah daha beter olur.herkes dalkavuklukla çıkar peşinde vali ne yapsın.Yozgat da kim proje üretmiş,kim devlete katkı sağlayacak işlere kafa yormuş.bu iş böööyle gider.adamın dünya kadar arazisi var çiftçilik yapmayı yükünsüyor,Büyük bi şehirde kapıcılığa can atıyor.Herhangi bi köye gidin gözüyün alabildiğince arazide bir ağaç bulamazsınız da su testisini kağnının gölgesine korlar.
Yükünü tutan büyük şehirlere gidiyor zaten.
Yozgatlıya sözüm şudur.böyle devam edin sonunuz yakın ekmeğe muhtaçlığınız yakın.Durmak yok yola devam hacı.
yozgat sevdalısı -- 17.06.2019 09:39
...
Sayın KİRACI öncelikle ellerinize sağlık iyi yazılar,bilgiler yazıyorsunuz asırların YOZGATI hala YOZGAT ama insanlar değişmiş DEĞERLERİMİZ,GELENEKLERİMİZ,GÖRENEKLERİMİZ,TÖRELERİMİZDEN hatta İNSANLIĞIMIZDAN eser kalmamaya başlamış diyorum lakin genede iyimser olmak istiyorum.Gerçek MÜSLÜMAN,TÜRK ve gerçek YOZGAT lı olmaya çalışmak lazımken sebepler her nelerse hep kötüye gidiyoruz her şeyimizle.Şu seçimlerde bile ben insanım diyenler hala kendi çıkarlarına,menfaatleri uğruna utanmadan oylarını satıyorlar hatta belde belediye başkan adaylarına benim 30 OYUM var kim isterse 10 000 tl ye oylarımı satarım diyor işte YOZGATı böyle insanlar ve adaylar batırıyor İNSANLĞI,TÜRKLÜĞÜ ve YOZGAT lılığı böyle yok ediyorlar UYANIN EY ASİL YOZGAT IN EVLATLARI
hakiki yozgatlı -- 17.03.2019 08:51
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00