BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.04.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
191
Dün
:
4633
Toplam
:
16175005
Gündem Osman Hakan KİRACI
MERKEZDE KİM ADAY OLACAK ?
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Önümüzdeki yıl 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler, özellikle Yozgat kent merkezinde; önceki seçimlere nispeten bazı farklılıkları göstermekte...
Nasıl mı?
Şöyle :
1-Merkezde partilerin aday adayı sayısının eski seçimlere nazaran azaldığını görüyoruz.
2-Yozgat merkez Belediyesinde çalışan 1000’e yakın personelin özellikle AK Partinin Belediye Başkan adayının kim olacağı sorusunun yanıtını siyasetçilerden hatta aday adaylarından daha çok merak ettiğini duyuyoruz.
3-Bu seçim, Ak Parti için önceki seçimlerdeki gibi rahat geçmeyecek...
Ak Parti, malum devalüasyon ve enflasyonun yol açtığı ekonomik krizle birlikte, hemşehrileriyle gönül köprülerini kuramayan Belediye Başkanları yüzünden seçmenden beklentilerinin karşılığı kadar oy almakta ve geçmiş seçimlerdeki başarıları yakalamakta zorlanacaktır.
Yozgat merkez, ilçeleri ve kasabalarında; seçim yarışlarını kazanabilmek için aday seçimine daha çok özen göstermesi gereken Ak Parti’nin tüm yetkili sorumluları gönül Belediyeciliğini felsefe edinmiş, yandaş ve yalakalardan yana değil, haktan, hukuktan yana olan, çalışkan,hoşgörülü,güleryüzlü,mütevazi, liyakatlı,ahlaken şaibesiz, dürüst, vizyon sahibi,antinarsist ve sorunsuz adayları belirleyip halkın tercihine sunmalıdır.
***
Ak Partiye, bu seçim öncesinde ‘En iyi” adayları bulmak da yetmeyecektir.
Iktidar partisi ayrıca propaganda kampanyası sürecinde Yozgat’ı kalkındıracak, Yozgatlıyı umutlandıracak; yeni ve büyük vaatlerde de bulunmalıdır ki, il düzeyinde başkanlık seçimlerini kazanmakta zorlanmasın.
Aksi halde 24 Haziran seçiminde olduğu gibi, Ak Parti yine oy kaybeder, hatta ekonomik krizin yansımaları nedeniyle daha çok oy kaybedebilir. Beklenmedik sürpriz sonuçlarla hayal kırıklıkları yaşaması muhtemeldir.
Bundan Merkez Belediyesini de MHP’ye kaptırma ihtimali olduğu sonucu çıkarılabilir.
AK PARTIDE KIM
ADAY OLABILIR?
Başvuruların 16 Kasım Cuma gecesi sona erdiği Ak Parti merkez Belediye Başkan aday adayları nihayet netleşti.Merkez’in aday adayları şunlar;
Dr. Kazım Arslan, Ahmet Nuri Özel, Çelebi Altuntaş, Serdar Açıkgöz, Servet Ersoy, Bahri Kayabaşı ve Galip Bulut…
…ve Ak Partinin gizli adayı olarak tahmin ettiğim Il Başkanı Celal Köse!
***
Ak Partinin 8 aday adayı içerisinde mevcut başkanın Belediyede görevli yandaş ve taraftarlarının propagandalarına göre, en şanslı adayın sayın Dr. Kazım Arslan olduğu ileri sürülüyor.
Başkanın yandaşları, Dr. Arslan’ı hem Ak Parti genel başkan vekili Numan Kurtulmuş’un hem de Bekir Bozdağ’ın desteklediğini ifade ederek merkez Belediyesi için ‘banko aday’ olarak ilan ediyorlar.
Ama teşkilat içerisindeki bazı Ak Partililer ise Dr. Kazım Arslan’ın başkanlık döneminde kent içerisinde gerçekleştirdiği bir takım göze hoş gözüken olumlu hizmet ve icraatlarının yanı sıra başta “otopark sorunu” olmak üzere kentin bazı sorunlarını çözememesi, “kibirli mizacı” ve hakkındaki çeşitli dedikodular nedeniyle bu dönem aday gösterilmesinin imkânsız olacağını söylüyorlar.
Ama partili-partisiz bazı hemşehrilerimiz var ki; ne Dr. Kazım Arslan’ı, ne de diğer aday adaylarını beğeniyor.
Zaten bizim Yozgatın saathanesinin dibinde siyaset yapan hemşehrilerimize aday beğendirmek öyle kolay iş değildir.Onlara Yozgatın içinde yaşayan memleket evladı adayları beğendirmek ‘deveye hendek’ atlatmaktan daha zor bir iştir.
Oysa, ben Ak Parti aday adaylarından Çelebi Altuntaş,Ahmet Nuri Özel ve Serdar Açıkgözü tanıyorum.Il Başkanı Celal Köseyi de yakından tanırım.Diğerlerini tanımıyorum. .Bu tanıdığım hemşehrierimin dördü de Yozgat’a hizmet heyecanıyla dolu, kariyer sahibi, yetenekli, gayretli, mütevazi, psikolojik sorunlardan uzak ve Belediye Başkanlığı görevini pekala başarabilecek insanlar..
***
Bu arada saathane siyasetinin kulislerinde başka bir iddia daha konuşuluyor.
Deniliyor ki;
“Bu aday adaylarının hiçbirinden reis olmaz. Hem artık Yozgat’ta adam kalmadı.”
Böyle bir iddia ve öngörüye katılmam mümkün değil..
Eğer 88.800 nüfuslu bir şehirde ararsanız ve araştırırsanız; Yozgat Belediyesini layıkıyla yönetecek mevcut aday adaylarının dışında 880 partisiz, en azından da 80 Ak Partili başkan aday adayını bulabilmeniz mümkündür.
Hani nerede, “say bakalım” diyecek olursanız; hemen aklıma gelen hem de Ak Partili isimleri peşpeşe sıralayabilirim:
Eski Belediye Başkanı Yusuf Başer, Nurulllah Nurdoğan, Celal Kapusuzoğlu,Yasin Durusoy, Fahri Açıkgöz, Ergun Çiftçi, Recai Kapusuzoğlu, Sibel Yıldırım, Birsen Şöhret, Mustafa Güleç, Ahmet Topuz, Ömer Çabuk, Enver Çakıroğlu, Kürşat Kılıç, Ali Cansever, Iskender Nazlı, Ibrahim Avşar, Ertuğrul Bölükbaşı, Şenol Ayaroğlu, Nizamettin Şahiner, Çelebi Dursun, Oğuz Çapan, Yusuf Mühür ve AKP’nin diğer emektar yetenekleri...
Bu hemşehrilerimizin hangisi Belediye Başkanlığını yapamaz?
Mesela, bugüne değin kent içerisinde toplumun bütün kesimleriyle konsensüs sağlayabilen pozitif enerjili Ak Parti kurmaylarından Nurullah Nurdoğan Belediye başkan adaylığı için alternatif bir isim olarak düşünülemez mi?
Mesela, Ak Parti eski Yozgat milletvekili Dr. Osman Coşkun Yozgat Belediye Başkanı olsa eminim ki,bütün Yozgatlıyı kucaklar ve Yozgat’a çağ atlatır.
Öte yandan Yozgat’ta AKP’li olmayan ama Belediye Başkanlığına layık o kadar çok hemşehrimiz var ki; onları da yazsam saymakla bitmez.
***
Diğer yanda bazı AKP’li hemşehrilerimiz de diyor ki;
“Yozgat’ı yönetecek başkan adayında, mutlaka Belediyecilik tecrübesi olmalıdır.”
Ak Partide Belediyecilik deneyimine sahip olduğu gibi, Belediye Başkanlığını görevini üstün başarıyla sürdüren hatta Türkiye’nin en başarılı Belediye başkanları arasında yer alarak ödüller kazanmış , gerçekten başarılı ve ‘kibirsiz’ Belediye Başkanları da var.
Kimler mi?
Hemen aklıma gelen Belediyecilikte kendini olağanüstü hizmetleriyle kanıtlamış , hem de çok başarılı birinin adını vereyim.
Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Uzunlu kasabası Belediye Başkanı sayın Turan Koç...
Siz hiç Uzunlu kasabasını gördünüz mü?
Günün birinde Uzunlu’ya yolunuz düşerse Yozgat’ın bozkırındaki sıradan ve derbeder bir beldenin, inanılmaz bir yükselişle adı ‘kasaba’ olmasına karşın modern bir ilçe görünümüne nasıl dönüştürüldüğünü görürsünüz.
Babası eski Belediye başkanı Abdullah Koç’un, 1975’li yıllarda yüzme havuzuna kavuşturduğu Uzunluyu, birbirinden güzel projeleriyle göz kamaştırıcı, modern bir kent haline getiren sayın Turan Koç, Yozgat merkez Belediyesi için alternatif bir aday olarak düşünülebilir.
Yozgat saat kulesinin dibindeki yetenekleri görmezden gelen kent siyasetçisi hemşehrilerime öneriyorum.
Madem, merkezdeki mevcut aday adaylarını beğenmiyorsunuz ve adayda Belediyecilik tecrübenin gerekli olduğunu öngörüyorsunuz.Işte,size yeni bir alternatif aday.
Genel merkezinize ve Ak Partinin Yozgat’taki Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ’a söyleyin. Türkiye’nin ödüllü en başarılı Belediyecisi Turan Koçu Yozgat’a getirip aday koysun.
Inanın 4 yıl sonra Yozgat’ı hiç ama hiç tanıyamazsınız.
***
Aslında merkez Belediye Başkanlığı için alternatif isimler oldukça çok ama..
Yine de bana en sık olarak şu soruyu yöneltiyor hemşehrilerim:
Ak Partinin adayı kim olur?
Bilemem, bilmiyorum ama gazetecilik sezgilerim bana gizli aday ‘Celal Köse’yi veya başka bir sürpriz adayı çağrıştırıyor.
***
Unutmadan bir konuyu daha vurgulamak istiyorum.
Ak Partide, 31 Mart yerel seçimlerinin Yozgat sonuçlarını birinci derecede ilgilendiren muhatabı da sayın Bekir Bozdağ’dır.
24 Haziranda Ak Partinin Yozgat’ta kaybettiği 30 bin oy, Bozdağ’ı sayın Cumhurbaşkanının gözünden düşmesine yol açmıştı.
O nedenle 31 Martta Ak Parti Yozgat il düzeyinde önceki yerel seçimlerdeki başarısını koruyabilirse Bozdağ tekrar Reisin gözüne girebilir.
Yozgat’ta Ak Parti, 31 Mart başkanlık seçimlerinde mevcudunu koruyamaz ve ciddi oy kayıplarını yaşarsa sayın Bekir Bozdağ, Ak Parti lideri sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın nezdinde yeniden itibar kaybeder.
Bu açıdan Ak partinin ilimizdeki referans siyasetçisi Bozdağ’ın Yozgat’ta aday tespitlerinin sıfır hata ile yapılmasına realist katkılarda bulunması gerekmektedir.
Ak Partinin diğer milletvekili sayın Yusuf Başer de aday tesbitlerinde aynı duyarlılığı göstermelidir.
***
GELELIM DIĞER PARTILERIN HAZIRLIKLARINA
Yozgat merkezde Ak Partinin dışındaki partiler, 31 Mart seçimi hazırlıklarıyla ilgili aday tespitlerini sessizce yürütüyor. MHP’de başkan aday adaylığı için henüz 5 kişinin adı geçerken, CHP ‘de adaylarını bu ay sonunda açıklamayı planlıyor. IYI partide aday tespit çalışmaları galiba “iyi” gitmiyor. Aday bulmakta sıkıntı çekiyorlar.
MHP’NIN BAŞKAN ADAYI DA MERAK KONUSU
Adaylık yarışının favori isimlerden ve Yozgatta ülkücü davaya özverili çalışmalarıyla tanınan Enver Yeşilkaya’nın resmi başvuru yaptığı MHP’de yine bu süreçte adaylık konusunda halen Ömer Açıkel, M. Ali Çakır, Mehmet Erdemir ve Yusuf Mertoğlu’nun isimleri konuşuluyor.Sayın Erdemir MHP'de başkan adayı olursa MHP seçim yarışına güçlü bir adayla başlamış olur.
Son birkaç gündenberi de MHP kanadının yetenekli Belediye Mecisi üyesi Bülent Demirtürk’ün adından da söz ediliyor.
MHP aday bulma konusunda Belediyecilikte deneyimli bir isim olan sayın Aydın Bacaksızı nedense gözardı ediyor.Halbuki ,Bacaksız Yozgat Belediyesinde yıllardır Belediye başkan yardımcılığı ve meclis üyeliği görevlerini başarıyla yapmış,Belediye mevzuatına hakim,personeli tanıyan,dürüst ve kamuoyunda da sevilen bir insandır.MHP sorumluları böyle seviyeli bir partilisini neden Belediye Başkanı olarak düşünmez,doğrusu her seçim öncesinde merak ederim.MHP'de adı geçen aday adayları arasında bir de Yusuf Mertoğlu var.Hem ekonomist ,hem de Belediyecilikte tecrübeli bir isim..Partisine bağlılığı ile temayüz eden sayın Mertoğlu MHP için nitelikli aday konumundadır.
Ve işin bir başka ilginç yanı ise ; MHP her nedense eski seçimlerde olduğu gibi, aday tespitleriyle ilgili kamuoyu araştırmaları yaptırmamaktadır. MHP’liler genel merkezin 31 Mart seçimlerinde Yozgat’ta Ak parti ile yarışabilmesi için adayını mutlaka kamuoyu anketlerine,yani halkın beklentilerine göre belirlemesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu arada kent merkezindeki bazı MHP ilgilileri ise MHP’nin Yozgat’ta 31 Mart Belediye Başkanlığı seçimine kamuoyunun ve seçmenin benimseyeceği; yepyeni sürpriz bir adayla katılacağını ve Yozgat Belediyesini Ak partiden geri alacaklarını iddia ederek “Seçim şartları MHP’nin lehine evrildi. Biz bu seçimi alırız.
Eğer Ak Partinin başkan adayı Dr. Kazım Arslan olursa seçimi daha rahat bir şekilde kazanırız” diyorlar.
***
Yozgat’ta 31 Martta Belediye seçiminde gözüken şu:
Kent merkezinde Başkanlık yarışı Ak Parti ile MHP arasında geçecek gibi.
Her iki partinin adaylarının kimlik ve kişilikleri de oyların akış yönünü mutlaka etkileyecektir.
Iyi parti ve CHP’nin seçmen tabanı MHP’nin adayını beğenip benimser ve el altından destek verirse; Yozgat kent merkezinde oldukca çekişmeli ve heyecanlı bir başkanlık yarışına tanık oluruz...
***
CHP ve IYI PARTI HALA ADAY ARAYIŞINDA
Iyi Parti ve CHP, Belediye seçimleri için başkan adayı arayışlarını sessizce sürdürüyor.
Iyi Parti’de Yozgat belediye başkan adaylığından vazgeçen Il Başkanı Metin Özışık’ın aday bulmak için Başkentteki bazı Yozgatlı emekli bürokratlara adaylık teklifinde bulunduğu ve hala yanıt beklediği bildiriliyor.
Öte yandan CHP’de merkez, ilçe ve kasabalarda aday tespit çalışmalarını Yozgat milletvekili Ali Keven ve Il Başkanı Abdullah Yaşar birlikte yürütüyor. Il Başkanı Yaşar, CHP’nin Yozgat Belediye Başkan adaylarını en geç bu ay sonuna kadar belirleyip, adayların isimlerini kamuyu ile paylaşacakları söylemekle yetiniyor.
VE YOZGATIMIZIN 66 PROJELI BAĞIMSIZ ADAYI
Biliyorsunuz Yozgatta hali hazırda iki de bağımsız Belediye Başkan adayı var.
Bunlardan biri ‘Mc Davut’namıyla maruf Davut Bayram..
Diğeri Yozgat siyasetinin gedikli başkan adayı Bekir Korkmaz.
Secim bürosunu 10 yıldanberi kapatmayıp vatandaşa açık tutan bu hemşehrimiz yine Başkan adayı..
Bekir Korkmaz,31 Mart seçimleri adaylık yarışıyla ilgili olarak iddialı konuşuyor.
“Benim rakibim Dr.Kazım Arslan veya Ak Partinin belirleyeceği adaydır.Diğerleri ancak benim seçmenim olur” diyor ve ekliyor:
“Seçildiğimde bu şehirde herkesi kucaklayacağım.Farklılıkları zenginliğe dönüştürerek güçlü bir birliktelik oluşturacağım.Bütün hemşehrilerime kalkınan,güvenli ve huzurlu bir Yozgat vadediyorum.” Korkmaz,başkanlık seçimine 66 projeyle hazırlanmış.
Sloganı : Plaka 66 – Çözüm 66
Yozgatta bu aşamada 66 projeyle adaylık yarışına hazırlanan başka bir aday adayı henüz ortaya çıkmadı .
Bakalım Bekir Korkmaz 66 projesiyle Yozgat seçmenlerinden ne kadar oy alacak?
Yozgat’ta başkan adaylarına projeleri mi,yoksa partisi mi oy kazandıracak ?
31 Mart akşamı birlikte birlikte göreceğiz.
***
Işte, 31 Mart yerel yönetim seçimleri öncesinde Yozgat siyasetindeki gelişmeler şimdilik bu kadar…
Şimdiden sürprizlere gebe olduğu çok belirgin olan bu yerel seçimin Yozgat’ımıza, ilçelerimize, kasabalarımıza, köylerimize, muhtarlar da dâhil, tüm adaylarımıza hayırlı sonuçlara vesile olmasını diliyorum.

19.11.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
...
Sayın KİRACI öncelikle ellerinize sağlık iyi yazılar,bilgiler yazıyorsunuz asırların YOZGATI hala YOZGAT ama insanlar değişmiş DEĞERLERİMİZ,GELENEKLERİMİZ,GÖRENEKLERİMİZ,TÖRELERİMİZDEN hatta İNSANLIĞIMIZDAN eser kalmamaya başlamış diyorum lakin genede iyimser olmak istiyorum.Gerçek MÜSLÜMAN,TÜRK ve gerçek YOZGAT lı olmaya çalışmak lazımken sebepler her nelerse hep kötüye gidiyoruz her şeyimizle.Şu seçimlerde bile ben insanım diyenler hala kendi çıkarlarına,menfaatleri uğruna utanmadan oylarını satıyorlar hatta belde belediye başkan adaylarına benim 30 OYUM var kim isterse 10 000 tl ye oylarımı satarım diyor işte YOZGATı böyle insanlar ve adaylar batırıyor İNSANLĞI,TÜRKLÜĞÜ ve YOZGAT lılığı böyle yok ediyorlar UYANIN EY ASİL YOZGAT IN EVLATLARI
hakiki yozgatlı -- 17.03.2019 08:51
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00