BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 26.08.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
306
Dün
:
4716
Toplam
:
17039796
Gündem Osman Hakan KİRACI
...
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
YOZGAT'TA 31 MART BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ HANGİ ADAY, HANGİ ŞARTLARDA KAZANIR

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günlerin kaldığı Yozgat Belediye Başkanlığı yarışında heyecan giderek yoğunlaşmaya başladı
Bildiğiniz gibi,Yozgat kent merkezinde Belediye Başkanlığı seçimleri için adı-sanı bildik 6 aday yarışıyor.
Kamuoyu yoklamalarına göre,Başkanlık yarışını AK parti adayı Celal Köse,MHP adayı Mehmet Erdemir ve Bağımsız adaylardan Kazım Arslan önde götürüyor.
Seçmenlerin eğilimleri de yarışın bu üç aday arasında çekişmeli bir şekilde sürdüğünü gösteriyor.
Kısacası ;Yozgat siyaset kulislerinde politize olmuş hemşehrilerimiz birbirlerine şu soruyu sorarak meraklarını gidermeye çalışıyorlar:
31 Martta hangi aday Yozgat Belediye Başkanı olacak?
Yozgatta bugünlerde adeta bir seçim falına bakarcasına “Yeni dönem Belediye başkanlığını şu aday kazanır “ diye bir kehanette bulunmak mümkün değil..
Ama eski seçimlerin rakamlarını hatırlayarak Belediye başkanlığı seçimini hangi adayın, hangi şartların oluşması halinde kazanabileceğine ilişkin varsayımlara ve ihtimallere dayalı yorumlarda bulunmak mümkün..
**
Bunun için öncelikle sizlere Yozgat merkez ilçenin şehirde yaşayan seçmen sayısını hatırlatmam gerekiyor.
24 Haziran 2018 seçimlerinde 55 395 olan seçmen sayımız bugün itibariyle 55 611 olmuş.Yani seçmen sayısında kayda değer bir artış yok..
Şehir merkezinde 24 Haziranda oy kullanan seçmen sayımız 49 150, geçerli oy sayısı ise 48 322..
31 Mart seçiminde katılımın düşeceği ihtimali olsa bile bu seçimde de en iyimser tahminle geçerli oy sayısı yine 48 bin dolayında seyredecektir.
24 Haziranda ise şehir merkezinde partiler arasındaki oy dağılımı da şöyle sonuçlanmıştı :
AK Parti : 23 255 , MHP 14 427 , CHP 5 142 , İYİ parti 3 643 , SP 831, HDP 271 ve DİĞERLERİ : 753
**
AK PARTİ SEÇİMİ NASIL KAZANIR
Görünen o ki; 31 Mart seçimlerinde ülke genelinde ve de Yozgatta hem ekonomik krizin yolaçtığı muftak yangınları,hem iktidarın Yozgat milletvekillerine özellikle sayın Bekir Bozdağ’a yönelik tepkiler ve hem de teşkilarda yerel yönetimlerin Belediye ve il genel meclisi üye aday listelerinden kaynaklanan sıkıntılar yüzünden Ak Parti oy kaybına uğrayacaktır. İktidar Partisi,gerek kent merkezinde ve gerekse ilçe ve kasabalarda önceki seçimlerde olduğu gibi,rahat bir seçim geçiremeyecek ve bir dizi kayıplar verecektir.Türkiye geneline baktığımızda da 31 Mart akşamı ülke kamuoyu muhtemelen sürpriz sonuçlarla karşılaşacaktır.
Ak Partinin Yozgat kent merkezinde Belediye Başkanlığı seçimini kazanabilmesi için fazla oy kaybetmemesi gerekiyor.AK parti bu seçime mülayim,naif ve oldukça sakin mizaçlı bir Belediye Başkan adayı ile katılıyor.Bir başka ifade ile Celal Köse “Narsist, kibirli ve ceberut ” bir insan değil..Partisinin seçim sloganına mütenasip tevazu sahibi,iyi niyetli ve alçakgönüllü bir politikacı .Seçildiği takdirde gerçekleşkireceği iddialı projelerini bugünlerde açıklayacağı bildirilen Köse, Seçim kampanyasını da herkese dokunarak sürdürüyor.
Bence,Ak Parti merkezde % 15 veya % 20 oranında oy kaybına uğrasa bile Başkanlık seçimini yine kazanır..Ama yukarıda ifade ettiğim gerekçelerden dolayı oy kaybı % 30 veya üzerinde olursa yani oyları 16 binlere düşerse Ak Parti bu yarışı kaybeder.
**
YA MHP ?
Yozgat kent merkezinde MHP’nin 2004,2009 ve 2014 yerel seçimlerinde edindiği oyların ortalaması 14 202..
MHP son seçimde de 14 427 oy elde etmişti.Demek ki ,İdeolojik bir parti olan MHP’nin merkezde 14 bin dolayında blok oyu gözüktüğü gibi, adayı Mehmet Erdemir ise mevcut adayların en deneyimlisi ve bugüne kadar Yozgatta girdiği seçimlerin tümünü kazanmayı becermiş kurt bir politikacı..Bu arada bağımsız aday Kazım Arslan’ın MHP’den en az 1000- 1500 oy koparacağı söyleniyor. Varsayalım ki, MHP’nin oyu Yozgat merkezde 13 bin dolayında..Ama Erdemir’in MHP’ye kazandırılabileceği artı oylarını da hesaba katmak lazım .Mesela,Erdemir’in kurduğu Bahçeşehir mahallesinde 3000 seçmenin önemli bir bölümünün,geçmişte Yozgatsporda şampiyonluklar yaşayan bir kısım fanatik taraftarların ,yine geçmişte Erdemir’in Belediyenin sosyal yardımlarından nemelandırdığı fakir-fukara seçmenlerin, CHP ve İYİ parti tabanındaki Erdemir’le ilintili seçmenlerin ve Ak Parti ile ilişkileri kopuk tarikatların Erdemir’e sahiplendikleri bu günlerde sıkca dile getiriliyor.Ayrıca 31 Mart tarihi tatile denk gelmediği için bu seçimde kentimizde bulunacak olan üniversite öğrencilerinin de en az yarısını oluşturduğu bildirilen ülkücü gençlerin MHP’ye artı oy desteği sağlayacağı söyleniyor.
Eğer,MHP’nin tecrübeli adayı partisine söz konusu bu kesimlerden asgari düzeyde 4-5 bin dolayında oy transferlerini gerçekleştirir, yani MHP’nin oylarını 2014 yerel seçiminde olduğu gibi 17-18 binin üzerine çıkarmayı başarır ve bu arada Bağımsız aday Kazım Arslan ve diğer muhalif partiler iddia edildiği üzere Ak Partiden 6 - 7 bin oy koparırsa, Erdemir aradan sıyrılarak yarışı kazanıp 31 Martta seçim zaferlerine bir yenisini daha eklemiş olur.Ama partisine yeteri kadar katma değer sağlayamazsa MHP de seçimi kazanamaz.

GELELİM KAZIM ARSLAN’A..
Kentimizde yaşayan insanların hatırlayacağı gibi,Yozgat kamuoyunda seçim rüzgarları bundan 6 ay öncesine kadar Belediye Başkan Dr.Kazım Arslan’ın aleyhine esiyordu.Ak Partide aday tesbitinin ardından rüzgar bu kez Arslan’ın lehine esmeye başladı.Ak Partinin tekrar Belediye Başkan adayı koymayarak onu mağdur ettiğine ve dışladığına inanan,ekonomik kriz nedeniyle Ak Parti iktidarına öfke duyan,Ak Parti milletvekillerine tepkili olan ve kentte gerçekleştirdiği bir takım hizmetleri de beğenen vatandaşlar ,Kazım Arslan’ın etrafında kümelenmiş görünüyor.Özellikle, Ak Partiye yönelik tepki oyları, Kazım Arslanı adaylığa teşvik eden ve oylarını yükselten en önemli faktör olarak göze çarpıyor.
Peki,Dr.Arslan Başkanlık yarışında ne kadar oy alacak veya yarışı nasıl tamamlayacak?
Yozgat siyaset kulislerinde bu soruya ilişkin farklı yanıtlar veriliyor ve farklı yorumlar yapılıyor.
Sizce Dr.Arslan 31 Martta ne kadar oy alacaktır dersiniz.
Aslında “bulmaca” gibi bir soru bu.
Evet,bu soruyu çözebilmek için şimdi elinize bir kağıt-kalem almanız gerekiyor..
Önce Ak Parti,MHP,Millet ittifaki ( CHP ve İYİ parti) Demokrat Parti ,Saadet Parti,Bağımsız aday Bekir Korkmaz ile diğer partilerin alacakları oyların tahmini rakamlarını toplayın..Sonra çıkan rakamı geçerli 48 bin oydan düşerseniz geriye kalanı Dr.Kazım Arslan’ın elde edebileceği oyların miktarını yine size tahmini olarak verecektir.Ortaya çıkarabileceğiniz rakam, Ak Parti veya MHP’nin oylarını aşacak miktarda ise Kazım Arslan seçimi kazanır.Bulmacadan çıkacak rakam eksi-artı 10 bin civarında kalırsa Dr.Arslan seçimi kaybeder.

VE 1 NİSAN SONRASINDA
Bir an için farzedelim ki; Dr.Arslan seçimi kazandı.
1 Nisandan sonra neler mi olacaktır ?
Arslan, bu kez 31 Mart’ta seçim kaybettirdiği kendine muhalif partilerin oluşturduğu yeni bir Belediye Meclisinin yanı sıra son 5 yılda yaptığı yatırım ve harcamalarla borçları 210 milyon liraya ulaşmış bir Belediye bütçesi ile görevini sürdürmek zorunda kalacağını bildiği için yeni dönemde yoluna sorunsuz devam etmek isteyecektir.
Bana aktarılan bilgilere göre,Dr.Arslan, 31 Mart seçiminde Ak Partiye rakip olduğu için kendisine oy veren seçmenleri aldatma pahasına da olsa muhtemelen 1 Nisanda sayın Reis’in huzuruna çıkacakmış.
31 Mart seçimi öncesinde her fırsatta Ak partiyi terkeden adaylara “Bizim trenimizden inenler,tekrar bizim trenimize binemezler”uyarısında bulunan sayın Cumhurbaşkanı Dr.Arslan’ı tekrar Ak Parti trenine bindirecek midir, onu bilemeyiz ama eğer bindirecek olursa ne ala.. Sorun kalmayacak..
Ama , Arslan Beştepede kırmızı kart görürse, yeni dönemde muhalif bir Belediye Meclisinin gölgesinde gırtağına kadar borçlu, iktidar desteğinden yoksun bir Belediyenin sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalacaktır
**
ADAYLARA TEMENNİM
31 Mart seçimlerinin akşamında Yozgatımıza ve ülkemize hayırlara vesile olacak sonuçların gerçekleşmesi umuduyla özelllikle İl düzeyinde Yozgat siyasetinin dayanılması güç zorluklarıyla yarışan tüm başkan adaylarına sabırlar, kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Osman Hakan KİRACI

16.03.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
NİDA TÜFEKÇİ, CELAL ATİK VE GÜLTEN AKIN
Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu değerlerimize sahip çıkamamak kahrediyor beni. Sürmeli Anıtı'nı bulunduğu yerden taşımışlar ha?..Komşu köyümüz Gürdenli (Yazıkışla) Celal Atik'in adı silinmiş ha?..Gülten Akın da kim oluyor ki(!)
Söyleyecek söz bulamıyorum. Yozgat bu vurdumduymazlık yüzünden bir türlü kabuğunu kıramıyor. Yazık, çok yazık.
Mustafa Topaloğlu -- 19.08.2019 13:20
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın...
Gazetenizin internet sayfasının sürmanşetinde Sn.Vali'nin sizi ziyaretinde söyledikleri daha önce de yazdığım gibi cek,cak.ceğiz.cağız vs.vs.sizin üzerinizden mağduriyet kızgınlığı olan kişilerin gazını almaktan başka bişey değil.her gelen vali aynı şeyleri söyler görev bittiğinde başka bi yere tayin olup giderken de benim memleketim filan gibi laflar edilir.sonuç sıfır elde var sıfır.Yozgatlı 15-20 yıl önce neyse öyle olmaya devam.
Saygılar.
yozgat sevdalısı -- 19.07.2019 09:36
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın..17 haziran tarihli gazetenizin sürmanşetin de yozgat'ın için için erimesini ve sürekli göç vermesini ifade etmişsiniz..
Ben daha önce şu anda görev yapan ve daha önce görev yapan sayın valilerimizin ilk göreve başladıkları zaman;herşeyi ellerindeki sihirli deynek ile halledeceklerini söylemelerini yazmıştım.şimdiki valimizde göreve başladığında yozgat göç alan bir kent olacak.Yozgat sanayi şehri olacak...vs,vs dediğini hatırlıyorum.hadi geçmiş olsun.inşallah daha beter olur.herkes dalkavuklukla çıkar peşinde vali ne yapsın.Yozgat da kim proje üretmiş,kim devlete katkı sağlayacak işlere kafa yormuş.bu iş böööyle gider.adamın dünya kadar arazisi var çiftçilik yapmayı yükünsüyor,Büyük bi şehirde kapıcılığa can atıyor.Herhangi bi köye gidin gözüyün alabildiğince arazide bir ağaç bulamazsınız da su testisini kağnının gölgesine korlar.
Yükünü tutan büyük şehirlere gidiyor zaten.
Yozgatlıya sözüm şudur.böyle devam edin sonunuz yakın ekmeğe muhtaçlığınız yakın.Durmak yok yola devam hacı.
yozgat sevdalısı -- 17.06.2019 09:39
...
Sayın KİRACI öncelikle ellerinize sağlık iyi yazılar,bilgiler yazıyorsunuz asırların YOZGATI hala YOZGAT ama insanlar değişmiş DEĞERLERİMİZ,GELENEKLERİMİZ,GÖRENEKLERİMİZ,TÖRELERİMİZDEN hatta İNSANLIĞIMIZDAN eser kalmamaya başlamış diyorum lakin genede iyimser olmak istiyorum.Gerçek MÜSLÜMAN,TÜRK ve gerçek YOZGAT lı olmaya çalışmak lazımken sebepler her nelerse hep kötüye gidiyoruz her şeyimizle.Şu seçimlerde bile ben insanım diyenler hala kendi çıkarlarına,menfaatleri uğruna utanmadan oylarını satıyorlar hatta belde belediye başkan adaylarına benim 30 OYUM var kim isterse 10 000 tl ye oylarımı satarım diyor işte YOZGATı böyle insanlar ve adaylar batırıyor İNSANLĞI,TÜRKLÜĞÜ ve YOZGAT lılığı böyle yok ediyorlar UYANIN EY ASİL YOZGAT IN EVLATLARI
hakiki yozgatlı -- 17.03.2019 08:51
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00