BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.05.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
203
Dün
:
4633
Toplam
:
16396600
Gündem Osman Hakan KİRACI
...
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
YOZGAT'TA 31 MART BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ HANGİ ADAY, HANGİ ŞARTLARDA KAZANIR

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günlerin kaldığı Yozgat Belediye Başkanlığı yarışında heyecan giderek yoğunlaşmaya başladı
Bildiğiniz gibi,Yozgat kent merkezinde Belediye Başkanlığı seçimleri için adı-sanı bildik 6 aday yarışıyor.
Kamuoyu yoklamalarına göre,Başkanlık yarışını AK parti adayı Celal Köse,MHP adayı Mehmet Erdemir ve Bağımsız adaylardan Kazım Arslan önde götürüyor.
Seçmenlerin eğilimleri de yarışın bu üç aday arasında çekişmeli bir şekilde sürdüğünü gösteriyor.
Kısacası ;Yozgat siyaset kulislerinde politize olmuş hemşehrilerimiz birbirlerine şu soruyu sorarak meraklarını gidermeye çalışıyorlar:
31 Martta hangi aday Yozgat Belediye Başkanı olacak?
Yozgatta bugünlerde adeta bir seçim falına bakarcasına “Yeni dönem Belediye başkanlığını şu aday kazanır “ diye bir kehanette bulunmak mümkün değil..
Ama eski seçimlerin rakamlarını hatırlayarak Belediye başkanlığı seçimini hangi adayın, hangi şartların oluşması halinde kazanabileceğine ilişkin varsayımlara ve ihtimallere dayalı yorumlarda bulunmak mümkün..
**
Bunun için öncelikle sizlere Yozgat merkez ilçenin şehirde yaşayan seçmen sayısını hatırlatmam gerekiyor.
24 Haziran 2018 seçimlerinde 55 395 olan seçmen sayımız bugün itibariyle 55 611 olmuş.Yani seçmen sayısında kayda değer bir artış yok..
Şehir merkezinde 24 Haziranda oy kullanan seçmen sayımız 49 150, geçerli oy sayısı ise 48 322..
31 Mart seçiminde katılımın düşeceği ihtimali olsa bile bu seçimde de en iyimser tahminle geçerli oy sayısı yine 48 bin dolayında seyredecektir.
24 Haziranda ise şehir merkezinde partiler arasındaki oy dağılımı da şöyle sonuçlanmıştı :
AK Parti : 23 255 , MHP 14 427 , CHP 5 142 , İYİ parti 3 643 , SP 831, HDP 271 ve DİĞERLERİ : 753
**
AK PARTİ SEÇİMİ NASIL KAZANIR
Görünen o ki; 31 Mart seçimlerinde ülke genelinde ve de Yozgatta hem ekonomik krizin yolaçtığı muftak yangınları,hem iktidarın Yozgat milletvekillerine özellikle sayın Bekir Bozdağ’a yönelik tepkiler ve hem de teşkilarda yerel yönetimlerin Belediye ve il genel meclisi üye aday listelerinden kaynaklanan sıkıntılar yüzünden Ak Parti oy kaybına uğrayacaktır. İktidar Partisi,gerek kent merkezinde ve gerekse ilçe ve kasabalarda önceki seçimlerde olduğu gibi,rahat bir seçim geçiremeyecek ve bir dizi kayıplar verecektir.Türkiye geneline baktığımızda da 31 Mart akşamı ülke kamuoyu muhtemelen sürpriz sonuçlarla karşılaşacaktır.
Ak Partinin Yozgat kent merkezinde Belediye Başkanlığı seçimini kazanabilmesi için fazla oy kaybetmemesi gerekiyor.AK parti bu seçime mülayim,naif ve oldukça sakin mizaçlı bir Belediye Başkan adayı ile katılıyor.Bir başka ifade ile Celal Köse “Narsist, kibirli ve ceberut ” bir insan değil..Partisinin seçim sloganına mütenasip tevazu sahibi,iyi niyetli ve alçakgönüllü bir politikacı .Seçildiği takdirde gerçekleşkireceği iddialı projelerini bugünlerde açıklayacağı bildirilen Köse, Seçim kampanyasını da herkese dokunarak sürdürüyor.
Bence,Ak Parti merkezde % 15 veya % 20 oranında oy kaybına uğrasa bile Başkanlık seçimini yine kazanır..Ama yukarıda ifade ettiğim gerekçelerden dolayı oy kaybı % 30 veya üzerinde olursa yani oyları 16 binlere düşerse Ak Parti bu yarışı kaybeder.
**
YA MHP ?
Yozgat kent merkezinde MHP’nin 2004,2009 ve 2014 yerel seçimlerinde edindiği oyların ortalaması 14 202..
MHP son seçimde de 14 427 oy elde etmişti.Demek ki ,İdeolojik bir parti olan MHP’nin merkezde 14 bin dolayında blok oyu gözüktüğü gibi, adayı Mehmet Erdemir ise mevcut adayların en deneyimlisi ve bugüne kadar Yozgatta girdiği seçimlerin tümünü kazanmayı becermiş kurt bir politikacı..Bu arada bağımsız aday Kazım Arslan’ın MHP’den en az 1000- 1500 oy koparacağı söyleniyor. Varsayalım ki, MHP’nin oyu Yozgat merkezde 13 bin dolayında..Ama Erdemir’in MHP’ye kazandırılabileceği artı oylarını da hesaba katmak lazım .Mesela,Erdemir’in kurduğu Bahçeşehir mahallesinde 3000 seçmenin önemli bir bölümünün,geçmişte Yozgatsporda şampiyonluklar yaşayan bir kısım fanatik taraftarların ,yine geçmişte Erdemir’in Belediyenin sosyal yardımlarından nemelandırdığı fakir-fukara seçmenlerin, CHP ve İYİ parti tabanındaki Erdemir’le ilintili seçmenlerin ve Ak Parti ile ilişkileri kopuk tarikatların Erdemir’e sahiplendikleri bu günlerde sıkca dile getiriliyor.Ayrıca 31 Mart tarihi tatile denk gelmediği için bu seçimde kentimizde bulunacak olan üniversite öğrencilerinin de en az yarısını oluşturduğu bildirilen ülkücü gençlerin MHP’ye artı oy desteği sağlayacağı söyleniyor.
Eğer,MHP’nin tecrübeli adayı partisine söz konusu bu kesimlerden asgari düzeyde 4-5 bin dolayında oy transferlerini gerçekleştirir, yani MHP’nin oylarını 2014 yerel seçiminde olduğu gibi 17-18 binin üzerine çıkarmayı başarır ve bu arada Bağımsız aday Kazım Arslan ve diğer muhalif partiler iddia edildiği üzere Ak Partiden 6 - 7 bin oy koparırsa, Erdemir aradan sıyrılarak yarışı kazanıp 31 Martta seçim zaferlerine bir yenisini daha eklemiş olur.Ama partisine yeteri kadar katma değer sağlayamazsa MHP de seçimi kazanamaz.

GELELİM KAZIM ARSLAN’A..
Kentimizde yaşayan insanların hatırlayacağı gibi,Yozgat kamuoyunda seçim rüzgarları bundan 6 ay öncesine kadar Belediye Başkan Dr.Kazım Arslan’ın aleyhine esiyordu.Ak Partide aday tesbitinin ardından rüzgar bu kez Arslan’ın lehine esmeye başladı.Ak Partinin tekrar Belediye Başkan adayı koymayarak onu mağdur ettiğine ve dışladığına inanan,ekonomik kriz nedeniyle Ak Parti iktidarına öfke duyan,Ak Parti milletvekillerine tepkili olan ve kentte gerçekleştirdiği bir takım hizmetleri de beğenen vatandaşlar ,Kazım Arslan’ın etrafında kümelenmiş görünüyor.Özellikle, Ak Partiye yönelik tepki oyları, Kazım Arslanı adaylığa teşvik eden ve oylarını yükselten en önemli faktör olarak göze çarpıyor.
Peki,Dr.Arslan Başkanlık yarışında ne kadar oy alacak veya yarışı nasıl tamamlayacak?
Yozgat siyaset kulislerinde bu soruya ilişkin farklı yanıtlar veriliyor ve farklı yorumlar yapılıyor.
Sizce Dr.Arslan 31 Martta ne kadar oy alacaktır dersiniz.
Aslında “bulmaca” gibi bir soru bu.
Evet,bu soruyu çözebilmek için şimdi elinize bir kağıt-kalem almanız gerekiyor..
Önce Ak Parti,MHP,Millet ittifaki ( CHP ve İYİ parti) Demokrat Parti ,Saadet Parti,Bağımsız aday Bekir Korkmaz ile diğer partilerin alacakları oyların tahmini rakamlarını toplayın..Sonra çıkan rakamı geçerli 48 bin oydan düşerseniz geriye kalanı Dr.Kazım Arslan’ın elde edebileceği oyların miktarını yine size tahmini olarak verecektir.Ortaya çıkarabileceğiniz rakam, Ak Parti veya MHP’nin oylarını aşacak miktarda ise Kazım Arslan seçimi kazanır.Bulmacadan çıkacak rakam eksi-artı 10 bin civarında kalırsa Dr.Arslan seçimi kaybeder.

VE 1 NİSAN SONRASINDA
Bir an için farzedelim ki; Dr.Arslan seçimi kazandı.
1 Nisandan sonra neler mi olacaktır ?
Arslan, bu kez 31 Mart’ta seçim kaybettirdiği kendine muhalif partilerin oluşturduğu yeni bir Belediye Meclisinin yanı sıra son 5 yılda yaptığı yatırım ve harcamalarla borçları 210 milyon liraya ulaşmış bir Belediye bütçesi ile görevini sürdürmek zorunda kalacağını bildiği için yeni dönemde yoluna sorunsuz devam etmek isteyecektir.
Bana aktarılan bilgilere göre,Dr.Arslan, 31 Mart seçiminde Ak Partiye rakip olduğu için kendisine oy veren seçmenleri aldatma pahasına da olsa muhtemelen 1 Nisanda sayın Reis’in huzuruna çıkacakmış.
31 Mart seçimi öncesinde her fırsatta Ak partiyi terkeden adaylara “Bizim trenimizden inenler,tekrar bizim trenimize binemezler”uyarısında bulunan sayın Cumhurbaşkanı Dr.Arslan’ı tekrar Ak Parti trenine bindirecek midir, onu bilemeyiz ama eğer bindirecek olursa ne ala.. Sorun kalmayacak..
Ama , Arslan Beştepede kırmızı kart görürse, yeni dönemde muhalif bir Belediye Meclisinin gölgesinde gırtağına kadar borçlu, iktidar desteğinden yoksun bir Belediyenin sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalacaktır
**
ADAYLARA TEMENNİM
31 Mart seçimlerinin akşamında Yozgatımıza ve ülkemize hayırlara vesile olacak sonuçların gerçekleşmesi umuduyla özelllikle İl düzeyinde Yozgat siyasetinin dayanılması güç zorluklarıyla yarışan tüm başkan adaylarına sabırlar, kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Osman Hakan KİRACI

16.03.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
...
Sayın KİRACI öncelikle ellerinize sağlık iyi yazılar,bilgiler yazıyorsunuz asırların YOZGATI hala YOZGAT ama insanlar değişmiş DEĞERLERİMİZ,GELENEKLERİMİZ,GÖRENEKLERİMİZ,TÖRELERİMİZDEN hatta İNSANLIĞIMIZDAN eser kalmamaya başlamış diyorum lakin genede iyimser olmak istiyorum.Gerçek MÜSLÜMAN,TÜRK ve gerçek YOZGAT lı olmaya çalışmak lazımken sebepler her nelerse hep kötüye gidiyoruz her şeyimizle.Şu seçimlerde bile ben insanım diyenler hala kendi çıkarlarına,menfaatleri uğruna utanmadan oylarını satıyorlar hatta belde belediye başkan adaylarına benim 30 OYUM var kim isterse 10 000 tl ye oylarımı satarım diyor işte YOZGATı böyle insanlar ve adaylar batırıyor İNSANLĞI,TÜRKLÜĞÜ ve YOZGAT lılığı böyle yok ediyorlar UYANIN EY ASİL YOZGAT IN EVLATLARI
hakiki yozgatlı -- 17.03.2019 08:51
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00