BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
175
Dün
:
4716
Toplam
:
17735763
Gündem Osman Hakan KİRACI
31 MART SEÇİMİNİN ‘YOZGAT’ SONUÇLARI ÜZERİNE
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Seçimden tam 15 gün önce “Yozgat’ta 31 Mart Belediye Başkanlığı seçimini hangi aday, hangi şartlarda kazanır”başlıklı kaleme aldığım yazımda 31 Mart seçimine ilişkin ayrıntılı bir yorumda bulunmuştum. Gazetemizde 16 Mart 2019 tarihinde yayınladığımız makalemin ‘Ak Parti nasıl kazanır ?’ bölümünde ise aynen şunları yazmıştım :

“Görünen o ki;31 Mart seçimlerinde ülke genelinde ve de Yozgatta hem ekonomik krizin yolaçtığı muftak yangınları,hem iktidarın Yozgat milletvekillerine özellikle sayın Bekir Bozdağ’a yönelik tepkiler ve hem de teşkilarda yerel yönetimlerin Belediye ve il genel meclisi üye aday listelerinden kaynaklanan sıkıntılar yüzünden Ak Parti oy kaybına uğrayacaktır. İktidar Partisi,gerek kent merkezinde ve gerekse ilçe ve kasabalarda önceki seçimlerde olduğu gibi,rahat bir seçim geçiremeyecek ve bir dizi kayıplar verecektir.Türkiye geneline baktığımızda da 31 Mart akşamı ülke kamuoyu muhtemelen sürpriz sonuçlarla karşılaşacaktır.
Ak Partinin Yozgat kent merkezinde Belediye Başkanlığı seçimini kazanabilmesi için fazla oy kaybetmemesi gerekiyor.AK parti bu seçime mülayim,naif ve oldukça sakin mizaçlı bir Belediye Başkan adayı ile katılıyor.Bir başka ifade ile Celal Köse “Narsist, kibirli ve ceberut ” bir insan değil..Partisinin seçim sloganına mütenasip tevazu sahibi,iyi niyetli ve alçakgönüllü bir politikacı .Seçildiği takdirde gerçekleştireceği iddialı projelerini bugünlerde açıklayacağı bildirilen Köse, seçim kampanyasını da herkese dokunarak sürdürüyor.
Bence,Ak Parti merkezde % 15 veya % 20 oranında oy kaybına uğrasa bile Başkanlık seçimini yine kazanır..Ama yukarıda ifade ettiğim gerekçelerden dolayı oy kaybı % 30 veya üzerinde olursa yani oyları 16 binlere düşerse Ak Parti bu yarışı kaybeder.”

Ak Partinin 24 Haziran 2018 seçiminde kent merkezindeki oyu 23 255 idi.

31 Mart akşamı sandıklar açıldığında Ak Partinin oyu merkezde 18 828 ‘e düştü ama oy kaybı % 19’larda olduğu yani önceki makelemde ifade ettiğim gibi, % 20’ yi aşmadığı için Başkanlık seçimini kazandı.

**

Aynı makalemde Ak Partiye ilişkin başka ne demiştim :

“İktidar Partisi,gerek kent merkezinde ve gerekse ilçe ve kasabalarda önceki seçimlerde olduğu gibi,rahat bir seçim geçiremeyecek ve bir dizi kayıplar verecektir.Türkiye geneline baktığımızda da 31 Mart akşamı ülke kamuoyu muhtemelen sürpriz sonuçlarla karşılaşacaktır”

Evet,Ak Parti 31 Mart seçimlerinde bir dizi kayıplar yaşadı.

Yozgat bölgesinde 14 kent Belediye Başkanlığından 7’sini,15 kasaba Belediye başkanlığından 1’ni,İl Genel meclisi seçiminde ise 29 sandalyeden 4’’nü kaybetti.

İktidar partisinin 1 Kasım 2015 seçimlerinde elde ettiği toplamda 157 622 oyu vardı.

Bu rakam 18 Haziranda 134 233’e gerilemişti.

31 Mart 2019 İl Genel Meclisi seçiminde de oyları 110 184’e düştü.

İktidar Partisi Yozgat kalesinde 24 Haziranda 23 389, 31 Mart’ta ise 24 049 olmak üzere 2 seçimin ardından toplam 47 389 oy kaybetmişti.

Yozgat,Türkiye genelinde Ak Partinin sayılı kalelerinden biriydi.Ama Yozgatta son 4 yılda % 30 oy kaybına uğradı.

Böylesi yoğun oy kayıpları hayra alamet bir durum değildi Ak Parti için..

İşin en dramatik yanı da Ak Parti iktidarlarında Başbakan yardımcılığı,Adalet Bakanlığı ve Meclis Grup Başkanvekilliği görevlerini ifa eden Yozgat milletvekili sayın Bekir Bozdağ,kampanya sürecinde gösterdiği yoğun çabalarına rağmen kendi ilçesi Akdağmadeni ile adaylarını bizzat kendisinin belirlediği Sorgun ve Yerköy gibi Ak Partinin Yozgattaki belirgin ilçelerinde başkanlık seçimlerini kaybetti ve Yozgat siyaset camiasında şaşkınlık yarattı.

Bereket versin ki; 31 Mart Yozgatta sürdürülen seçim kampanyasında Ak Partinin imdadına Cumhurbaşkanı Başkan yardımcısı hemşehrimiz sayın Fuat Oktay yetişti ve baba ocağı Kümbet ovasının Çekerek,Kadışehri ve Aydıncık ilçelerinde yaptığı etkileyici propaganda çalışmalarıyla 3 ilçede gözüken seçim kaybını engellemeyi başardı.

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi,31 Mart’a kadar Ak Partinin Yozgattaki Teknik Direktörü Bekir Bozdağ idi.Ama öyle sanıyorumki;sayın cumhurbaşkanı bundan sonra Ak Partinin Yozgattaki Teknik Direktörlük görevini muhtemelen 31 Mart seçiminin bölgesindeki galibi sayın Fuat Oktaya tevdi edecektir.

Yozgat,Cumhurbaşkanı ve Ak Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın önemsediği ve yakından izlediği özel bir seçim bölgesidir.Söylenenler o ki; sayın Erdoğan, gerek 24 Haziran ve gerekse 31 Mart seçim sonuçları nedeniyle Yozgatta oy düşüşlerinin nedenlerinin araştırmasını yaptıracak ve Ak Partinin Yozgat sorumlularından ,teşkilatlardan ve seçim kaybeden adaylardan mutlaka hesap soracaktır.

……………..

DEVAMI : MHP’NİN YOZGATTA YAŞADIĞI ‘31 MART VAK’ASI ‘ (Pazartesiye)

05.04.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
NİDA TÜFEKÇİ, CELAL ATİK VE GÜLTEN AKIN
Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu değerlerimize sahip çıkamamak kahrediyor beni. Sürmeli Anıtı'nı bulunduğu yerden taşımışlar ha?..Komşu köyümüz Gürdenli (Yazıkışla) Celal Atik'in adı silinmiş ha?..Gülten Akın da kim oluyor ki(!)
Söyleyecek söz bulamıyorum. Yozgat bu vurdumduymazlık yüzünden bir türlü kabuğunu kıramıyor. Yazık, çok yazık.
Mustafa Topaloğlu -- 19.08.2019 13:20
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın...
Gazetenizin internet sayfasının sürmanşetinde Sn.Vali'nin sizi ziyaretinde söyledikleri daha önce de yazdığım gibi cek,cak.ceğiz.cağız vs.vs.sizin üzerinizden mağduriyet kızgınlığı olan kişilerin gazını almaktan başka bişey değil.her gelen vali aynı şeyleri söyler görev bittiğinde başka bi yere tayin olup giderken de benim memleketim filan gibi laflar edilir.sonuç sıfır elde var sıfır.Yozgatlı 15-20 yıl önce neyse öyle olmaya devam.
Saygılar.
yozgat sevdalısı -- 19.07.2019 09:36
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın..17 haziran tarihli gazetenizin sürmanşetin de yozgat'ın için için erimesini ve sürekli göç vermesini ifade etmişsiniz..
Ben daha önce şu anda görev yapan ve daha önce görev yapan sayın valilerimizin ilk göreve başladıkları zaman;herşeyi ellerindeki sihirli deynek ile halledeceklerini söylemelerini yazmıştım.şimdiki valimizde göreve başladığında yozgat göç alan bir kent olacak.Yozgat sanayi şehri olacak...vs,vs dediğini hatırlıyorum.hadi geçmiş olsun.inşallah daha beter olur.herkes dalkavuklukla çıkar peşinde vali ne yapsın.Yozgat da kim proje üretmiş,kim devlete katkı sağlayacak işlere kafa yormuş.bu iş böööyle gider.adamın dünya kadar arazisi var çiftçilik yapmayı yükünsüyor,Büyük bi şehirde kapıcılığa can atıyor.Herhangi bi köye gidin gözüyün alabildiğince arazide bir ağaç bulamazsınız da su testisini kağnının gölgesine korlar.
Yükünü tutan büyük şehirlere gidiyor zaten.
Yozgatlıya sözüm şudur.böyle devam edin sonunuz yakın ekmeğe muhtaçlığınız yakın.Durmak yok yola devam hacı.
yozgat sevdalısı -- 17.06.2019 09:39
...
Sayın KİRACI öncelikle ellerinize sağlık iyi yazılar,bilgiler yazıyorsunuz asırların YOZGATI hala YOZGAT ama insanlar değişmiş DEĞERLERİMİZ,GELENEKLERİMİZ,GÖRENEKLERİMİZ,TÖRELERİMİZDEN hatta İNSANLIĞIMIZDAN eser kalmamaya başlamış diyorum lakin genede iyimser olmak istiyorum.Gerçek MÜSLÜMAN,TÜRK ve gerçek YOZGAT lı olmaya çalışmak lazımken sebepler her nelerse hep kötüye gidiyoruz her şeyimizle.Şu seçimlerde bile ben insanım diyenler hala kendi çıkarlarına,menfaatleri uğruna utanmadan oylarını satıyorlar hatta belde belediye başkan adaylarına benim 30 OYUM var kim isterse 10 000 tl ye oylarımı satarım diyor işte YOZGATı böyle insanlar ve adaylar batırıyor İNSANLĞI,TÜRKLÜĞÜ ve YOZGAT lılığı böyle yok ediyorlar UYANIN EY ASİL YOZGAT IN EVLATLARI
hakiki yozgatlı -- 17.03.2019 08:51
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00