BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 28.01.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
183
Dün
:
4716
Toplam
:
17600554
Gündem Osman Hakan KİRACI
NİDA TÜFEKÇİ, CELAL ATİK VE GÜLTEN AKIN
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Önceki gün evden büromuza giderken radyoda Sezen Aksu, ‘Deli kızın türküsü’nü seslendiriyordu.
‘Deli kızın türküsü’ ,Yozgat’ın yetiştirdiği ve Türkiye’nin en değerli şairlerinden hemşehrimiz Gülten Akın’ın şiirinden bestelenmiş bir şarkıydı. Hemen aklıma geldi büyük şair Gülten Akın… Saygıyla anımsadım ve de hayıflandım.
Bu arada kırmızı ışık yanınca Yimpaş AVM’nin önünde durdum. Gözlerim yanında eşi, elinde bağlaması olan Türk Halk Müziği sanatçılarının üstadı hemşehrimiz Nida Tüfekçi’nin figürünü aradı.
Yoktu.
Çünkü; onu simgeleyen Sürmeli Anıtı, 2018 yılının sonlarında trafik yoğunluğu bahanesiyle Kent Parkı’na nakledilmişti.
Sonra aracımı Merkez Ortaokulu’nun önündeki alana park ettim. Kafamı kaldırdım. Gözlerim bir zamanların Dünya ve Olimpiyat güreş şampiyonu hemşehrimiz Celal Atik’in adını aradı.
Yoktu.
Çünkü;bina yenilenirken bu dünyaca ünlü güreşçimizin adı silinmişti.
**
Sonra “Bu ne menem bir anlayıştır?”demekten, dünyaca ünlü dahilerimizi umursamayan zihniyete karşı öfkelenmekten kendimi alıkoyamadım.
Ardından da Yozgat’ı yönetenlerin bizim dünyaca ünlü değerlerimizi değersizleştirme gaflet ve eylemlerini sizinle paylaşmak istedim.
**
Kimdi Nida Tüfekçi?
Birilerine kısaca hatırlatmam gerekmekte...
Nida Tüfekçi, Yozgat’ımızın önde gelen sembollerinden ‘Sürmeli’yi besteleyen devlet sanatçısıdır.
Henüz ilkokula başlamadan önce babasından bağlama çalmayı öğrenmiş süper bir yetenek…
45 yılık müzik yaşamında 1000’e yakın derlediği türküleri besteleyen nota ustası…
Türk Halk Müziğine birbirinden değerli ve ünlü solistleri kazandıran hoca…
TRT’de uzun yıllar Müzik Daire Başkanlığı yapmış bir halk müziği duayeni…
UNESCO’nun hazırladığı “Dünya Müziği Tarihi” adlı kitabın “Türk Halk Müziği” bölümünü yazan müellif…
Bütün Türk aleminde saygıyla anılan ve yurt içinde de her Yozgatlının gurur duyduğu Türk Halk Müziğinin efsane adıdır merhum Nida Hoca…
**
Ya Celal Atik?
Celal ( Doğan) Atik (1918-1979) dünya çapında ün kazanmış, unutulmaz bir milli güreşçimizdi.
Atatürk’ün “Sen çok atik bir pehlivansın. Senin soyadını Atik olarak değiştiriyorum” dediği bir dönemde minderlerdeki başarılarıyla her Yozgatlıyı onurlandıran bir milli güreşçimizdi.
Sikletinde hem serbest, hem de Grekoromen güreş kategorilerinde Türkiye’de yıldızı parlamış ve uluslararası müsabakalarda defalarca hem Dünya hem de Olimpiyat şampiyonlukları kazanmış,1970’li yıllarda ise Türk Güreş Milli Takımında baş antrenörlük yapmıştı
**
Ve bir başka değerli hemşehrimiz; edebiyatçı, yazar ve şairimiz Gülten Akın...
Yüzlerce şiiri yabancı dillere çevrilmiş.
Kırktan fazla şiiri bestelenmiş…
Başta “Deli kızın türküsü” adlı şiiri Sezen Aksu, bir çok eseri de ünlü solistler tarafından seslendirilmiş…
Ölümünün ardından, 50 kişilik jüri tarafından “Fazıl Hüsnü Dağlarca’dan Sonra En Büyük Türk Şairi” unvanına layık görülmüş edebiyatçımızdır merhume Gülten Akın.
Biz, Yozgat Gazeteciler Cemiyeti olarak Yozgat’ta yıllar yılı ilgili hiçbir kurum ve kuruluşun sahip çıkmadığı bu Dünya çapındaki şairimizin de manevi hatırasını abideleştirmeyi planlamıştık. Kent merkezinde bundan 5 yıl önce kurmayı öngördüğümüz Yozgat Basın Müzesi’nde onun yüce şairliğini de sergileyecektik.
Ama olmadı. Çünkü,hemşehrilerimizin bildiği gibi, dönemin Belediye Başkanı, Yozgat Basın Müzesi projemizin gerçekleşmesini engellemişti.
**
Bu şehrin bağrından Türkiye’nin en başarılı sporcuları, sanatçıları, şairleri ve hatta nice değerler yetişiyor. Üstelik isimlerini sıraladığımız 3 değerli hemşehrimiz, kariyerlerinde dünyaca ünleniyor, beğeniliyor ve alkışlanıyor ama gelin görün ki, Yozgat’ta en iyimser ifadeyle, önemsenmiyor.
Bundan 15 yıl önce DGS Genel Müdürü hemşehrimiz Sayın Bayram Bilge Tokel ile Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Başer, Türk Halk Müziği’nin Türkiye’deki en büyük ustası, üstadı, duayeni hemşehrimiz Nida Tüfekçi’yi simgeleyen ‘Sürmeli Anıtı’nı Türkiye’nin dört bir yanından gelen Türk Halk Müziği’nin ünlü solistlerinin katılımıyla kentin en işlek caddesine dikiyor.
Yıllar sonra biri gelip Trafik yoğunluğunu önleme bahanesiyle Nida Tüfekçi’nin anıtını Kent Park’a iteleyerek gözden uzaklaştırıyor. Seçimden sonra işbaşına şimdiki başkan geliyor. O da aziz hatırası itelenen Nida Tüfekçi’nin kemiklerini daha fazla sızlatmamak için, Yozgatlının simgesi Sürmeli Anıtı’nı alışılmış yerine yerleştireceğine, aynı yere Nevşehir lalesini sembolize eden başka bir figüri yerleştiriyor.
Yimpaş AVM binası önünden gelip geçen hemşehrilerimiz gördü ki; anıtların değiştirildiği cadde güzergahlarında trafik yoğunluğu ne azaldı, ne de arttı. Değişen sadece fugürler oldu. Böylelikle Yozgat’ın değerlerinin manevi hatıralarına sahip çıkılmadığı gerçeği bir kez daha ortaya çıktı.

**
Geçmişten bugüne Yozgat’ın bazı yöneticilerinin icraatlarını ve mantık yapılarını anlayabilmek gerçekten zor bir durum.
Kimi, eline mikrofonu aldığında Nida Tüfekçi’nin türkülerini iştahla söylüyor ama öbür yanda onun anıtını gerçek dışı bir gerekçeyle yerinden kaldırıp göz önünden uzaklaştırıyor.
Kimi, Yozgat’ın yetiştirdiği dünya çapındaki güreşçileriyle övünüyor ama öbür yanda da Celal Atik’in adını Merkez Ortaokulu’ndan sildiriyor, kimselerin de kılı kıpırdamıyor…
Kimileri ise gerek Yozgat’ta ve Yozgat dışındaki çeşitli platformlarda Yozgat’tan yetişmiş ünlü siyasetçilerin, bilim adamlarının, hukukçuların, iş insanlarının, bürokratların, yıldız sporcuların, edebiyatçıların ve gazetecilerin varlığı ile övünüyor; ama şiirleri 14 dile çevrilmiş ve Fazıl Hüsnü Dağlarca’dan sonra bu ülkenin en büyük şairi unvanını kazanmış şair Gülten Akın’ın Yozgatlı olduğunu bilmiyor…
**
Sözün burasında ne desem, daha ne anlatsam, bilemiyorum ki…
Ben, en iyisi lafı burada noktalayayım.
Çünkü. daha fazla yarelenmek istemiyorum…

17.08.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
NİDA TÜFEKÇİ, CELAL ATİK VE GÜLTEN AKIN
Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu değerlerimize sahip çıkamamak kahrediyor beni. Sürmeli Anıtı'nı bulunduğu yerden taşımışlar ha?..Komşu köyümüz Gürdenli (Yazıkışla) Celal Atik'in adı silinmiş ha?..Gülten Akın da kim oluyor ki(!)
Söyleyecek söz bulamıyorum. Yozgat bu vurdumduymazlık yüzünden bir türlü kabuğunu kıramıyor. Yazık, çok yazık.
Mustafa Topaloğlu -- 19.08.2019 13:20
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın...
Gazetenizin internet sayfasının sürmanşetinde Sn.Vali'nin sizi ziyaretinde söyledikleri daha önce de yazdığım gibi cek,cak.ceğiz.cağız vs.vs.sizin üzerinizden mağduriyet kızgınlığı olan kişilerin gazını almaktan başka bişey değil.her gelen vali aynı şeyleri söyler görev bittiğinde başka bi yere tayin olup giderken de benim memleketim filan gibi laflar edilir.sonuç sıfır elde var sıfır.Yozgatlı 15-20 yıl önce neyse öyle olmaya devam.
Saygılar.
yozgat sevdalısı -- 19.07.2019 09:36
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın..17 haziran tarihli gazetenizin sürmanşetin de yozgat'ın için için erimesini ve sürekli göç vermesini ifade etmişsiniz..
Ben daha önce şu anda görev yapan ve daha önce görev yapan sayın valilerimizin ilk göreve başladıkları zaman;herşeyi ellerindeki sihirli deynek ile halledeceklerini söylemelerini yazmıştım.şimdiki valimizde göreve başladığında yozgat göç alan bir kent olacak.Yozgat sanayi şehri olacak...vs,vs dediğini hatırlıyorum.hadi geçmiş olsun.inşallah daha beter olur.herkes dalkavuklukla çıkar peşinde vali ne yapsın.Yozgat da kim proje üretmiş,kim devlete katkı sağlayacak işlere kafa yormuş.bu iş böööyle gider.adamın dünya kadar arazisi var çiftçilik yapmayı yükünsüyor,Büyük bi şehirde kapıcılığa can atıyor.Herhangi bi köye gidin gözüyün alabildiğince arazide bir ağaç bulamazsınız da su testisini kağnının gölgesine korlar.
Yükünü tutan büyük şehirlere gidiyor zaten.
Yozgatlıya sözüm şudur.böyle devam edin sonunuz yakın ekmeğe muhtaçlığınız yakın.Durmak yok yola devam hacı.
yozgat sevdalısı -- 17.06.2019 09:39
...
Sayın KİRACI öncelikle ellerinize sağlık iyi yazılar,bilgiler yazıyorsunuz asırların YOZGATI hala YOZGAT ama insanlar değişmiş DEĞERLERİMİZ,GELENEKLERİMİZ,GÖRENEKLERİMİZ,TÖRELERİMİZDEN hatta İNSANLIĞIMIZDAN eser kalmamaya başlamış diyorum lakin genede iyimser olmak istiyorum.Gerçek MÜSLÜMAN,TÜRK ve gerçek YOZGAT lı olmaya çalışmak lazımken sebepler her nelerse hep kötüye gidiyoruz her şeyimizle.Şu seçimlerde bile ben insanım diyenler hala kendi çıkarlarına,menfaatleri uğruna utanmadan oylarını satıyorlar hatta belde belediye başkan adaylarına benim 30 OYUM var kim isterse 10 000 tl ye oylarımı satarım diyor işte YOZGATı böyle insanlar ve adaylar batırıyor İNSANLĞI,TÜRKLÜĞÜ ve YOZGAT lılığı böyle yok ediyorlar UYANIN EY ASİL YOZGAT IN EVLATLARI
hakiki yozgatlı -- 17.03.2019 08:51
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00