BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
176
Dün
:
4716
Toplam
:
17735732
Gündem Osman Hakan KİRACI
Yozgat'ın dört önemli mes'elesi
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Biz,geçmişte bir hükümet başkanı Yozgat’a gelmeden önce iktidar ve muhalefetin siyasi parti temsilcileri ile il’deki önemli sivil toplum örgüt başkanlarıyla ortak bir toplantı yapar,o günün gündeminde yer alan Yozgat’ın sorun, ihtiyaç ve beklentilerini belirleyip ortak bir arzuhalname hazırladık. Valiliğin taleplerinin dışında kısa başlıklar halinde kaleme alınan arzuhalnameyi Yozgat temsilcileri olarak hükümet başkanına takdim ederdik. Halkın bu talepleri, konuk Başbakanın Yozgat konuşmasının gündemini de oluştururdu.Başbakanlar, gerçekleştirmeyi uygun gördükleri istekleri kürsüden hemen açıklama gereğini ve fırsatını da bulurlardı. AKP,bu konuda nasıl bir hazırlık yapıyor,nasıl bir proğram stratejisi izleyecektir. Bilmiyorum. Ama benim bildiğim sayın Başbakana öncelikle iletilmesi gereken Yozgatın dört büyük meselesi var. Hangileri mi ? Kısaca özetlemeye çalışayım.

1-BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET PROJESİ

Bilindiği gibi ,Yozgat işsizlik ve milli gelir bakımından Türkiyenin en geri illerinden biridir.Bu anlamda İç Anadolunun Hakkarisidir. 4325 sayılı yasa kapsamında yer alan Yozgat, AKP hükümetinin çıkardığı 5084 sayılı yasadan dolayı yatırım ve istahdam konusunda mağdur edilmiştir. Ankara Sanayi Odası Başkanı sayın Zafer Çağlayan’ın öngördüğü Bölgesel Asgari Ücret Proje kapsamında Yozgat il’i de yer almaktadır.Yozgatta yatırım patlaması gerçekleştirecek ve işsizliği hafifletecek olan projenin hayata geçirilmesi gerekmektedir. AKP Diyarbakır Milletvekili sayın Aziz Akgül’ünhazırlayıp TBMM başkanlığına sunduğu Bölgesel Asgari Ücret yasa tasarısı doğu ve güneydoğudaki il’lerde işsizliğin neden olduğu terörü önleyeceği gibi,Yozgat’ın kalkınmasına ivme kazandıracaktır. İşte, bu sebeple Bölgesel Asgari Ücret yasa tasarısının TBMM’de yasalaştırılması Yozgat’ın Başbakandan öncelikli beklentisi ve talebi olmalıdır.

2 - ET ENTEGRE´NİN EBK´NA DEVRİ

MHP Yozgat eski Belediye Başkanı, AKP Yozgat eski milletvekili ve ANAP’ın şimdiki Yozgat milletvekili Mehmet Erdemir’in Yozgat Belediyesine bıraktığı yüz küsür trilyon liraya ulaşan ve bu hükümet döneminde yeniden yapılandırma sonucunda 84 trilyon liraya düşürülen olan BESET borç kazığı Belediyeyi halen mali yönden kıvım kıvım kıvrandırmaktadır. Geçmiş dönemde inanılmaz ölçüde pahalıya maledilen ve yüksek bir borç faizinin de kabullenilmesiyle Belediyeyi ağır bir borç batağına sürükleyen Et entegre tesisi yüzünden Belediyenin iller bankası gelirlerinin yaklaşık 4 trilyon lirası borç ve faiz olarak kesilmektedir. Belediye Pınar A.Ş’den yılda yaklaşık 250 milyar lira kira almakta ama buna karşılık 4 trilyon lira borç ödemektedir. İller bankası ve diğer gelirleriyle Yozgat Belediyesi ancak personel maaşlarını ödeyebilmekte ve diğer masraflarını karşılayabilmektedir. Yozgat Belediyesi, Et entegrenin neden olduğu mali kriz yüzünden kentin temel sorun ve ihtiyaçlarına cevap verememektedir.Bu koşullar altında da Belediye Başkanının seçim kürsülerinde söylediği vaadleri yerine getirmesi mümkün gözükmemektedir. AKP hükümeti, Belediyenin hizmet konusunda elini kolunu kıskıvrak bağlayan BESET sorununu çözmek zorundadır. Ama nasıl? Hiç de zor değil.. Nasıl mı ? Geçtiğimiz yıllarda Özelleştirme kapsamına alınan Et Balık Kurumu Mart ayında sayın Başbakanın onayı ile özelleştirilme kapsamından çıkarılarak yeniden devletleştirildi. Şimdilerde BESET, borcuyla birlikte Et Balık Kurumuna devredildiği takdirde Yozgat Belediyesi Erdemir’in bıraktığı borç kazığından kurtulacak ve dünya yüzüne çıkacaktır. Bu nedenle sorunun çözümü sayın Başbakan’ın iki dudağının arasındadır.

3 - ÜNİVERSİTEYE YENİ FAKÜLTELER

Yozgat üniversitesine bağlı halen öğretimini sürdüren 3 fakülte ile bir de binası ve öğretimi olmayan Ziraat fakültesi bulunmaktadır. 15 il’i üniversiteye kavuşturan son üniversite yasasında örneğin Rize, Çorum, Tekirdağ ve Ordu üniversitelerinde yeni tıp fakülteleri açılırken Yozgata yeni fakültelerin kurulmasına olanak sağlanmamıştır. İktidarın bazı Yozgat milletvekilleri TBMM’de yasa çıkarken hiç değilse Eğitim vb. faktülteleri yasa kapsamına dahil ettirmeye çalışması gerekirken Üniversitenin adının Erdoğan Akdağ olmaması yolunda mesai harcayınca Yozgat üniversitesi yasasının içi fakültesiz yani boş çıkmıştır. Bu nedenle Yozgat Bozok Üniversitesine 2 yeni fakülte kurulması ve Ziraat Fakültesinin de bir an önce öğretime başlayabilmesi için sayın Başbakan’dan acilen yardım istenmelidir.

4 - MUSABEYLİ PROJESİNE HIZ VERİLMELİ

Adalet Bakanı sayın Cemil Çiçek’in girişimleriyle DSİ yatırım proğramına dahil edilen Musabeyli barajı, merkez ilçenin hem su sorununu kökten çözümlemesi,hem de bölgede sebze ve meyveciliğin geliştirilmesi için son derece önemli bir projedir. Yozgat Belediyesinin geçmişte yine Belediye eski Başkanı Mehmet Erdemir’in ısrarla yeraltından (Arapseyfi bölgesinden) içme suyu temin etme gayretleri sonucunda Yozgatın su sorunu çözümlenememiştir. Ayrıca yine bu nedenden dolayı Türkiyenin en pahalı şebeke suyunu kullanmaya Yozgat halkı mecbur bırakılmıştır. Son on yılda pahalı suyun Belediyeye daha doğrusu halka maliyeti yaklaşık 30 trilyon liraya ulaşmıştır. Yozgatın su sıkıntısını çözecek, pahalı su kullanımını önleyecek ve bölgede bağcılığı geliştirecek Musabeyli barajı projesine ivme kazandırılması konusundaki beklentimiz de önemle sayın Başbakanımıza iletilmelidir. 16 Nisan Pazar gününün beklentilerimiz bağlamında Yozgatın müjdeler günü olmasını diliyorum.

Osman Hakan KİRACI

Tarih : 17.04.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
NİDA TÜFEKÇİ, CELAL ATİK VE GÜLTEN AKIN
Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu değerlerimize sahip çıkamamak kahrediyor beni. Sürmeli Anıtı'nı bulunduğu yerden taşımışlar ha?..Komşu köyümüz Gürdenli (Yazıkışla) Celal Atik'in adı silinmiş ha?..Gülten Akın da kim oluyor ki(!)
Söyleyecek söz bulamıyorum. Yozgat bu vurdumduymazlık yüzünden bir türlü kabuğunu kıramıyor. Yazık, çok yazık.
Mustafa Topaloğlu -- 19.08.2019 13:20
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın...
Gazetenizin internet sayfasının sürmanşetinde Sn.Vali'nin sizi ziyaretinde söyledikleri daha önce de yazdığım gibi cek,cak.ceğiz.cağız vs.vs.sizin üzerinizden mağduriyet kızgınlığı olan kişilerin gazını almaktan başka bişey değil.her gelen vali aynı şeyleri söyler görev bittiğinde başka bi yere tayin olup giderken de benim memleketim filan gibi laflar edilir.sonuç sıfır elde var sıfır.Yozgatlı 15-20 yıl önce neyse öyle olmaya devam.
Saygılar.
yozgat sevdalısı -- 19.07.2019 09:36
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın..17 haziran tarihli gazetenizin sürmanşetin de yozgat'ın için için erimesini ve sürekli göç vermesini ifade etmişsiniz..
Ben daha önce şu anda görev yapan ve daha önce görev yapan sayın valilerimizin ilk göreve başladıkları zaman;herşeyi ellerindeki sihirli deynek ile halledeceklerini söylemelerini yazmıştım.şimdiki valimizde göreve başladığında yozgat göç alan bir kent olacak.Yozgat sanayi şehri olacak...vs,vs dediğini hatırlıyorum.hadi geçmiş olsun.inşallah daha beter olur.herkes dalkavuklukla çıkar peşinde vali ne yapsın.Yozgat da kim proje üretmiş,kim devlete katkı sağlayacak işlere kafa yormuş.bu iş böööyle gider.adamın dünya kadar arazisi var çiftçilik yapmayı yükünsüyor,Büyük bi şehirde kapıcılığa can atıyor.Herhangi bi köye gidin gözüyün alabildiğince arazide bir ağaç bulamazsınız da su testisini kağnının gölgesine korlar.
Yükünü tutan büyük şehirlere gidiyor zaten.
Yozgatlıya sözüm şudur.böyle devam edin sonunuz yakın ekmeğe muhtaçlığınız yakın.Durmak yok yola devam hacı.
yozgat sevdalısı -- 17.06.2019 09:39
...
Sayın KİRACI öncelikle ellerinize sağlık iyi yazılar,bilgiler yazıyorsunuz asırların YOZGATI hala YOZGAT ama insanlar değişmiş DEĞERLERİMİZ,GELENEKLERİMİZ,GÖRENEKLERİMİZ,TÖRELERİMİZDEN hatta İNSANLIĞIMIZDAN eser kalmamaya başlamış diyorum lakin genede iyimser olmak istiyorum.Gerçek MÜSLÜMAN,TÜRK ve gerçek YOZGAT lı olmaya çalışmak lazımken sebepler her nelerse hep kötüye gidiyoruz her şeyimizle.Şu seçimlerde bile ben insanım diyenler hala kendi çıkarlarına,menfaatleri uğruna utanmadan oylarını satıyorlar hatta belde belediye başkan adaylarına benim 30 OYUM var kim isterse 10 000 tl ye oylarımı satarım diyor işte YOZGATı böyle insanlar ve adaylar batırıyor İNSANLĞI,TÜRKLÜĞÜ ve YOZGAT lılığı böyle yok ediyorlar UYANIN EY ASİL YOZGAT IN EVLATLARI
hakiki yozgatlı -- 17.03.2019 08:51
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00