BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
188
Dün
:
4716
Toplam
:
17735732
Gündem Osman Hakan KİRACI
Belediye er-geç hesap verecektir
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Yozgat Belediyesinin 3,5 yıla yakın icraatları arasında yer alan bir-takım şaibeli işler ve yolsuzluk iddiaları, üzeri örtülecek ve soruşturulması savsaklanacak türden değildi.

Devlet, son zamanlarda da Yozgat’ta yoktu.

Ama Yozgat’a gelmeliydi.

Daha doğrusu gelmek zorundaydı.

Çünki,Yozgat Belediyesinde olup bitenler sümen altı edilecek gibi değildi.

Ve devlet, geç de olsa Yozgata gelebildi.

İçişleri Bakanlığının görevlendirdiği bir Mülkiye başmüfettişi, kentimizde 10 gün boyunca onca iddia konusu arasından sadece üçünü soruşturdu.

Birincisi, vakıf arazisi yolsuzluğunu..

İkincisi,orman arazisinin nasıl imar alanına dönüştürüldüğünü..

Ve üçüncüsü, Belediyenin bilgi edinme yasasını Yozgat’ta neden işletmediğini..

¨ ¨ ¨

Belediye Başkanı sayın Yusuf Başer..

Belediyenin Encümen ve meclis üyeleri...

İlgili birim müdürleri..

Acaba,soruşturmayı yürüten müfettişe...

Üzerinde tüyü yetmemiş yetimin hakkı bulunan Çemsan bölgesindeki vakıf arazisinin 18.maddenin incelikleri ve mühendislik hileleri kullanılarak AKP’li bir belediye meclisi üyesi yakınına önce şahıs arazisine dönüştürülmesini,sonra da akaryakıt ruhsatı verilmesini nasıl izah etmişlerdir?

Yeşilin ve ağacın yokolmaya yüz tuttuğu kentimizde 8-12 yaş arası 25 bin dikenli çamın dikildiği Yozgat’ın Çiftçköprü bölgesindeki şehitler ormanını neden imar alanına çevirdiklerini nasıl anlatabilmişlerdir?

Parantez dergisi yönetmeni Serhat Ünsal’ın bazı sorularına bilgi edinme yasasını hiçe sayarak neden cevap vermekten kaçındıklarını nasıl tevil edebilmişlerdir?

Bilmiyorum.

¨ ¨ ¨

Giden müfettişin bir ifade sahibine söylediğine göre,Belediye ile ilgili diğer iddiaları da soruşturmak üzere Yozgata başka müfettişler gelecekmiş.

¨ ¨ ¨

Evet,sayın Başkan...

Yarın, devletin diğer müfettişleri sizi ve Belediyenin ilgili zevatını sorguladığında şu soruları nasıl cevaplayacaksınız?

Yozgat’ın tek meydanı olan Cumhuriyet meydanını Belediye Meclisine danışmadan, meydanın altına otopark veya kapalıçarşı yapılıp yapılamayacağını araştırmadan,teknik elemanlardan bilgi edinmeden hangi akla hizmet ederek kazdırdığınızı,sonra da tekrar kapatıp gırtlağına kadar borçlu belediyeye yeni bir meydan düzenleme faturası ödettirerek beyhude yere ağır bir masrafa soktuğunuzu nasıl anlatacaksınız?

Maliyetini kamuoyundan sakladığınız ve yeniden inşa ettiğiniz Cumhuriyet alanının sağlam bir şekilde yaptıramadığınızı,aylardanberi neden tamir edildiğini nasıl açıklayacaksınız?

¨ ¨ ¨

25 bin dikenli çamın dikili bulunduğu şehitler orman sahasında emsaline göre ucuz fiatlarla satılan yeni imar sahaları üzerinde ruhsatsız inşaat yapılmasına aylarca neden müsamaha gösterdiğinizi,parselasyon işlemlerindeki yanlışlıkları nasıl anlatacaksınız?

Bir zamanlar hastane caddesinde daha sonra kentin çeşitli semtlerindeki imar yasasına aykırı olarak inşa edilen fazla katlı yapılara niçin ruhsatlar verildiğini nasıl izah edeceksiniz?

¨ ¨ ¨

Abide işhanındaki koridorların paylaşılması ve dış cephelere yeni vitrinli dükkanların oluşması ile ilgili olarak imara aykırı icraatlarınız hakkında müfettişlere nasıl bir savunma yapacaksınız?

¨ ¨ ¨

Önceki Belediye Başkanı Ali Açıkgöz’ün temizlik ile park,bahçe ve çevre düzenleme konularındaki iddialarına ne diyeceksiniz ?

Daha önce de yazmıştım.

Açıkgöz ne diyordu özetle ;

“Bugünkü Yozgat Belediyesi kentin temizliğini bizim dönemimizden yaklaşık 1,5 trilyon lira fazlaya yaptırıyor.”

Başka;

“Biz park,bahçe,çiçek ve ağaçlandırma işlerine yılda toplam 100 milyar lira harcıyorduk.Ama bugünki Belediyenin harcadığı para yılda 2 trilyon lira civarında”

Müfettişler, bu iddiaları da sorduğunda ne cevaplar vereceksiniz?

¨ ¨ ¨

Yarın devletin müfettişi size şu soruyu da yöneltirse..

“5 Mayıs Cumartesi günü Yozgat Belediyesinde yaptığınız proje bedeli yaklaşık 3 trilyon lira olan AB destekli yağmur suyu toplama projesi ihalesinde firmaların teklif zarflarını huzurda açtığınız halde rakamları neden açıklamadınız ? Katılımcı firmalara neden 10 gün sonra bilgi verdiniz?”

Siz, o zaman müfettişe ne diyeceksiniz?

Yoksa, ’Bizim, şeffaf belediyecilik anlayışımıza göre,büyük ihalelerin rakamları ihale komisyonu huzurunda açıklanmaz mı ‘diyeceksiniz ?

¨ ¨ ¨

Yozgat Belediyesine ilişkin iddialar arasında yer alan şaibeli işler ayan beyan ortadadır.

Yapılan işlerin vesikaları,dökümanları,delillerinin yok edilebilmesi mümkün değildir.

¨ ¨ ¨

Vakıf arazisinin AKP’li bir Belediye Meclisi üyesinin yakınına Belediyece yürütülen işlemler sonucu peşkeş çekildiği tapu kayıtlarıyla tescillidir.

Ne Başkanın,ne encümen üyelerinin, ne de ilgili müdürlerin vakıf arazisi yolsuzluğunu inkar etme,kapatma ve tapu kayıtlarına intikal eden resmi belgeleri ortadan kaldırma imkanları yoktur.

¨ ¨ ¨

Yozgat Belediyesi, Fuar binası karşısındaki “Şehitler Ormanı” adı verilen orman arazisini evrak üzerinde orman vasfından çıkartmış olabilir.

Ama Yozgat Belediyesi orman alanında dikili bulunan 25 bin dikenli çam fidanını söktüremez. Yani, burasının Erdemir’in hatırlattığı gibi, Şehitler ormanı olduğunu inkar edemez..

Gerçekte orman arazisi olan bir bölgeyi orman arazisi vasfından çıkarttırıp imar sahasına dönüştürmek ise affedilmesi imkansız bir cürümdür.

¨ ¨ ¨

Abide işhanında imara aykırı paylaşılan koridorları,vitrinli dükkanları kamufle etmek,müfettişlerden de saklamak mümkün olmayacağına göre...

Belediyenin işi gerçekten zordur.

¨ ¨ ¨

Yozgat Belediyesi,yaptığı bütün kanunsuz,usulsüz ve yolsuz işlerin mutlaka hesabını verecektir.

Geç de olsa bugün müfettişlere...

İçişleri Bakanlığı soruşturma izni verirse Yargıya..

Vermezse Danıştaya..

Ama er geç bu dünyada yargı önünde,öbür alemde de ilahi adalet huzurunda hesap verecektir.

Halkın parasını bilinçsizce ve insafsızca savuranlar ve tüyü bitmedik yetiminin hakkını düşünmeyenler ya da koruyamayanlar, hem yüce adaletin hem de ilahi adaletin vereceği cezalardan kurtulamayacaklardır.

Eski başkan Erdemir bugün yargıya nasıl hesap verecekse,yarın da Yusuf Başer yargıya hesap verecektir.

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
NİDA TÜFEKÇİ, CELAL ATİK VE GÜLTEN AKIN
Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu değerlerimize sahip çıkamamak kahrediyor beni. Sürmeli Anıtı'nı bulunduğu yerden taşımışlar ha?..Komşu köyümüz Gürdenli (Yazıkışla) Celal Atik'in adı silinmiş ha?..Gülten Akın da kim oluyor ki(!)
Söyleyecek söz bulamıyorum. Yozgat bu vurdumduymazlık yüzünden bir türlü kabuğunu kıramıyor. Yazık, çok yazık.
Mustafa Topaloğlu -- 19.08.2019 13:20
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın...
Gazetenizin internet sayfasının sürmanşetinde Sn.Vali'nin sizi ziyaretinde söyledikleri daha önce de yazdığım gibi cek,cak.ceğiz.cağız vs.vs.sizin üzerinizden mağduriyet kızgınlığı olan kişilerin gazını almaktan başka bişey değil.her gelen vali aynı şeyleri söyler görev bittiğinde başka bi yere tayin olup giderken de benim memleketim filan gibi laflar edilir.sonuç sıfır elde var sıfır.Yozgatlı 15-20 yıl önce neyse öyle olmaya devam.
Saygılar.
yozgat sevdalısı -- 19.07.2019 09:36
Belediyenin çözüm bekleyen sorunları
günaydın..17 haziran tarihli gazetenizin sürmanşetin de yozgat'ın için için erimesini ve sürekli göç vermesini ifade etmişsiniz..
Ben daha önce şu anda görev yapan ve daha önce görev yapan sayın valilerimizin ilk göreve başladıkları zaman;herşeyi ellerindeki sihirli deynek ile halledeceklerini söylemelerini yazmıştım.şimdiki valimizde göreve başladığında yozgat göç alan bir kent olacak.Yozgat sanayi şehri olacak...vs,vs dediğini hatırlıyorum.hadi geçmiş olsun.inşallah daha beter olur.herkes dalkavuklukla çıkar peşinde vali ne yapsın.Yozgat da kim proje üretmiş,kim devlete katkı sağlayacak işlere kafa yormuş.bu iş böööyle gider.adamın dünya kadar arazisi var çiftçilik yapmayı yükünsüyor,Büyük bi şehirde kapıcılığa can atıyor.Herhangi bi köye gidin gözüyün alabildiğince arazide bir ağaç bulamazsınız da su testisini kağnının gölgesine korlar.
Yükünü tutan büyük şehirlere gidiyor zaten.
Yozgatlıya sözüm şudur.böyle devam edin sonunuz yakın ekmeğe muhtaçlığınız yakın.Durmak yok yola devam hacı.
yozgat sevdalısı -- 17.06.2019 09:39
...
Sayın KİRACI öncelikle ellerinize sağlık iyi yazılar,bilgiler yazıyorsunuz asırların YOZGATI hala YOZGAT ama insanlar değişmiş DEĞERLERİMİZ,GELENEKLERİMİZ,GÖRENEKLERİMİZ,TÖRELERİMİZDEN hatta İNSANLIĞIMIZDAN eser kalmamaya başlamış diyorum lakin genede iyimser olmak istiyorum.Gerçek MÜSLÜMAN,TÜRK ve gerçek YOZGAT lı olmaya çalışmak lazımken sebepler her nelerse hep kötüye gidiyoruz her şeyimizle.Şu seçimlerde bile ben insanım diyenler hala kendi çıkarlarına,menfaatleri uğruna utanmadan oylarını satıyorlar hatta belde belediye başkan adaylarına benim 30 OYUM var kim isterse 10 000 tl ye oylarımı satarım diyor işte YOZGATı böyle insanlar ve adaylar batırıyor İNSANLĞI,TÜRKLÜĞÜ ve YOZGAT lılığı böyle yok ediyorlar UYANIN EY ASİL YOZGAT IN EVLATLARI
hakiki yozgatlı -- 17.03.2019 08:51
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00