BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.06.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
182
Dün
:
4633
Toplam
:
14019429
Işık Nesrin MASARİFOĞLU
O Gece Levh-İ Mahfuz’ Dan Semaya İndirildi
nesrinmasarif@hotmail.com
İçinde müstesna gecelerden “Berat Kandilini” de barındıran Hicri Takvime göre Şaban ayını idrak ettiğimiz şu günlerde ne kadar çok arınmaya, tövbe etmeye, kendi hayat muhasebemizi yapmaya ihtiyacımız var. Adı üzerinde “Beraat” yani günahlardan arınma temize çıkma demek. Dünya lisanında da kullanırız bu sözcüğü sanığın suçsuzluğu anlaşılırsa Beraat etti deriz. Yani aklandı, temize çıktı, kurtuldu deriz.
Peki, nedir bu geceyi anlamlı kılan hadise. Rivayet olunur ki bu gece Kur’an-ı Kerimi Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indirildiği gecedir. Levh-i Mahfuz Allah’ın yerleri gökleri dünyayı yaratmadan önce olacakların, tüm yaşanan dakikaların, evrendeki bütün varlıkların kıyamete kadar tüm anlarının kayıtlarının tutulduğu, muhafaza edildiği, kaderlerin kayıt altına alındığı kâinat programıdır. Kısaca kâinatın hafızasıdır.
İşte Berat Gecesinde tüm evrenin kayıtlı olduğu bu ilahi muhafazadan kutsal kitabımız Kur’an yeryüzüne indirilmiştir. Ayrıca insanların bir senelik yaşam, doğum ve ölümlerinin belirlendiği, rızıklarının dağıtıldığı, fıtrat üzerine yazılan kaderlerinde yaşayacakları hadiselerin belirlendiği bu gecede ibadet ve amasız itaatte samimi olanların, tövbe ve istiğfarda, ibadette, hayır ve hasenatta, yardımlaşma, güzel ahlakta önde gidenlerin geceyi istiğfar ibadet ve hayırla ihya edenlerin bağışlanacağı gecenin sabahında Allah’ın izniyle temize çıkacağı müjdelenmiştir.
Rahmet ve tövbe kapılarının açıldığı, Allah’a şirk koşmayanların dışında hemen herkesin bağışlanacağı bu gecede yeter ki o geceye kadar işlenmiş olan günahlara çok samimi şekilde tövbe ederek Allah’tan af ve mağfiret isteyelim ve bir daha yapmamaya söz verelim. Şu günah yüklerimizi sırtımızdan atıp ilahi bağışlanmayı umarak Kur’an ahlakına sahip olmak hem bizi kurtaracak hem de dünyayı yaşanır kılacaktır.
Berat gecesi öyle bir gecedir ki müminlerin günah yüklerinden kurtulmaları için büyük bir fırsattır. “İstiğfar eden yok mu onu bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Başında sıkıntısı olan yok mu selamete erdireyim ona sağlık ve afiyet vereyim.” Tan yeri ağarıncaya kadar ilahi rahmetin rücu ettiği geceyi ve gündüzünü değerlendirenlere ne mutlu. Böylesine bir fırsatı ganimet bilip bağışlanmayı boynu bükük gözü yaşlı yaratıcıdan talep edenler, kılmadıkları namazlar, tutmadıkları oruçlar için bağışlanmayı dileyenlere ne mutlu. Ahlaki kaygılarından ona sığınanlar, nefsinin isteklerine Allah istemiyorsa konu kapanmıştır yaklaşımıyla yaklaşmayı taahhütte bulunanlar bir daha bir daha yapmamak üzere istiğfar da bulundularsa ne mutlu onlara onlar bahtiyarlar sınıfına gireceklerdir. Tüm bu müjdelere gözünü kulağını kapatıp günah dehlizlerinde sürüklenenler kul hakkı yiyenler, para ve makam hırsı uğruna her yolu mubah sayanlar, insanları incitenler, Allah’ın haram kıldığı işlerde halen ısrar edenler kaybedenlerden olacaklardır ne yazık ki
Ve her birimiz bu mübarek gecede bir nefis muhasebesine tabi tutmalıyız kendimizi. Yüce kitabımız Kur’an ahlakı bizim hayatımızda ne kadar yer alıyor? Çocuklarımız Kur’an ahlakının ne olduğundan haberdar mı? Yüce kitabımızın Arapçasını okurken acaba Allah ne diyor diye merak edeniniz oldu mu? Hadi tefsiri okuyalım diyeceğim ama kaç kişi Kur’an mealini sonuna kadar okudu. Çeşit çeşit renk renk birinci ofset basılmış, yanı başında hatta her ayetin altında meali olan Kur’an dan da kaçımızın evinde var. Evimizde olsa bile kaçımız merak edip Allah kelamında ne diyor diye merak etti. Elimizdeki telefondan da tek tuşla sahih kaynaklara ulaşmak mümkün. Namaz kılarken kaçımız okuduğumuz surelerin anlamını biliyoruz. Fatiha’nın anlamını kaç kişi biliyor, sırat-ı müstakim derkenher rekâtta ne demek istediğini merak edip öğrenen var mı? Bana hiç vaktimiz yok ekmeğimizin peşinde koşmaktan yoruluyoruz vakit kalmıyor demeyin. Eğer inanıyorsanız iman sahibi iseniz o kadar çok malayani işler vaktimizi alıyor ki bunlardan birinden vaz geçsek dinimizi Allah’ın bize gönderdiği kitapta ne söylediğini öğrenmek içinde vakit bulabiliriz. Hatta illa ha ki beş vakit namaz, hem farzı yerine getirmiş olacağız hem de Allah’a olan minnetimiz ve şükrümüzü eda etmiş olacağız.
Velhasıl Beraatımızı elimize alacağımız samimi ve ihlasla bir “ BERAT GECESİ” geçirmemiz için her birimizin evimizin en mutena köşesinde Allah’ın huzurunda tüm hayatımızı göz önüne alarak nerelerde yanlış yaptığımızın hesabını vererek tüm içtenliğimiz ve gözyaşlarımızla mana büyüklerinin ettiği şu duayı etmeliyiz. “ Allah’ım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü sen buyurdun ki, ‘Allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz O’nun katındadır.”
Hepinizin bu gecede etmiş olduğu tövbelerin ve duaların kabul olması niyazıyla hayırlı kandiller.

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Susuzluk Kapıya Gelmeden!..
Sevgili Nesrin Hanımcığım;

Biz insanlar aslında var etmek için var edilmişiz fakat, her ne hikmet ise yok ederek, yok olma adına elimizden geleni ardımıza bırakmıyoruz...
Onca cefamızı katlanan, günün her saati, her saniyesi Yüce Allah'ın en büyük meleği, Azrail ile yüz yıldır ağırlanan, duvarları kantlarıyla sıvazlanan kutsal bir yapı, yerle yeksan edilmişse... Bu insanların gözü nursuz, özü susuz kalmaya, karanlıkta yaşamaya mahkum demektir.

Alem düşmüş rant peşine, çocuklar hasret insanlık güneşine. Sözün bittiği yerde yaşıyoruz.

Selamlar.. sevgiler..
Kadriye ŞAHİN -- 16.02.2018 21:03
Öncelikle Eğitelim, Sonra Öğrenmeyi Öğretelim
Sayın Nesrin Masarifoğlu,

İstanbul'un Beylikdüzü bölgesinde yayımlanan www.yerel.haberim.net internet sitesinde en çok okunan yazar olma başarısını elde etmenizden dolayı sizi kutlar, saygılarımı sunarım.
Muhsin Köktürk -- 30.12.2017 13:46
DOĞDUĞUM İL MEMLEKETİM MALATYA
SLM OLSUNN BATTALGAZI DIYARINDAN YOZGATIN BOZOK YAYLALARINAA RABBIMM BIRLIGIMIZI BERABERLIGIMIZI BOZMASINN GARDASLARIMM
Adınız ve Soyadınız -- 15.11.2015 01:30
Biz çocukken çok mutluyduk
O ZAMAN HORMONSUZ GUNLERDI COK ARARIZ BULUNMAZ EVET AYNE OYLE GECTI BIZIM COCUKLUGUMUZ
halit yagiz -- 18.06.2015 04:13
Biz çocukken çok mutluyduk
Selam hocam Hani 8 mart diye bir gün yaşadık ya iyisi kötüsü bu günü yaşadık,ilimizi temsilen bir gurup anamız ,bacımız, kardeşimiz bu günü kutlamak isterler, evet haklı haksız bu gurubu protesto edebilenlerde oluyor tabiki ilimizde,demem oki bu gibi durumları bir iki satır yazı ile irdelemek değmezmi idi neden bu gün boşta bırakıldı.
mahmut erdem -- 11.03.2015 15:32
Biz çocukken çok mutluyduk
Evet Nesrin Hanım; Biz çocukken çok mutluyduk. Çünkü doğar doğmaz kreşlere verilmedik. Üç yaşında okula başlamadık. Çocukluğumuzu unutup yarış atı gibi sınavlara puan için yarışmadık. Okullar bir birinden farklı olmadığından komplekse kapılmadık.Son model araba hevesine kapılan babamız, lüks hayat tarzına saplanan anamız yoktu. Kapılarımız kilitlenmez,komşularımız üzülmezdi.babalar yorgun dönerdi işinden akşamları, anneler halsiz kalırdı ev işlerinden. Kimse kimseyle kavga edecek lüksüne sahip değildi. Geceleri mahalleyi çocuk sesleri çınlatırdı. Hiç bir çocuk kaybolmaz, arabalarda kimse kimseyi öldürmez, yaşlılar bir yüksük için kesilmezdi. Kocalar aldatılmaz. Kadınlar boşanmazdı....

Siz çok güzel sırlamışsınız bunları. Yani bize sunulan, bizim yaşadığımız çocukluğu biz çocuklarımızla tanıştırmadan ne yazıkki öldürdük. Mezarına çağdaş modernleşme taşı dikdik..Allah Rahmet eylesin. Kaybettiğimiz değerleri geri göndersin.

Sevgiler Selamlar.

SUZAN -- 20.02.2015 01:51
2017’yi de bekle Yozgat
Anadolunun bir çok kenti yozgat gibi kan kaybetmektedir. Bunun en önemli nedeni milli in marmarada toplanması, işsizlik çaresizlikten insanları göçe zorluyor
gelirden alınan payın çok düşük olması, sanayin
iskefiyeli -- 23.09.2014 13:03
2017’yi de bekle Yozgat
Nesrin Hanım,Yozgat bu akıl ile hareket ederse 2017 yi bırakın, 2027 de bile havasını alacak. Zaten havasından başkada bir şeyi kalmadı. Yine akp ye oy vercekler.AYNI MİLLET VEKİLLERİNE SOFRA SERECEKLER. Cumhur başkanı seçimlerinden sonra eyalet yasası çıkarılırsa YOZgat ne durumda kalır bilemiyorum.Eyaletmi olur, vilayet mi? Bu hükümet ülkemiz için çok şey yaptı. İnkar edilemez.Ama bizim vekllerimizde bir sorun olmalı.Çok emek vererek sesinizi duyurmaya çalışmışsınız. Allah Razı olsun. Sevgiler selamlar.
SUZAN -- 30.07.2014 19:17
Yozgat’ı nasıl bilirsiniz ?
yozgatlılar göç etmekten başka bişi bilmezler.gurbette sürünüyor bir çok yozgatlı.
emre kilimci -- 23.04.2014 18:02
Türkiyem benim, benim güzel ülkem
Selam hocam size teşekkür ederim yazını yeni gördüm ve canla ve saygıyla okudum eğer izin verirseniz yazınız paylaşacağım siz beni hocamsınız dışarıdan imam hatip bitirdim emekli olduktan sonrada yüksek lisansımı yaptım üzerimde hakkınız var selamlar.
safettin akdağ -- 31.03.2014 13:13
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00