BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
167
Dün
:
4633
Toplam
:
14141451
Işık Nesrin MASARİFOĞLU
Ne istiyorsunuz bu Yozgat’tan
nesrinmasarif@hotmail.com

Yozgat Anadolu’nun tam ortasında Ankara’nın en yakın komşusu şirin mi şirin bir il. Geri kalmışlığına, sosyal ve kültürel ortamların kıtlığına, sert iklimine ve küçük ilde yaşamanın tüm dezavantajlarına rağmen büyüsünü içinde barındıran bir şehir. Gelenlerin gelirken tereddüt, giderken hüzün yaşadığı, biriktirilen dostlukların yıllar geçse de unutulmadığı irtibatların kesilmediği nadir bir il.
Huzur sükûnet ve asayişinbeldesi. Kavgayı sevmeyen munis ve huzurlu insanların hizmet için gelen bürokratlar ve memurları sahiplenerek birlikte birçok güzel anıların biriktirildiği küçük ama güzel bir il Yozgat. Komşuluk ilişkilerinin dostluk ve arkadaşlıkların doyasıya yaşandığı çok soğuk kış günlerinde bile sımsıcak arabaşı sofralarının etrafında yüreklerin ısındığı, muhabbetlerin doruk yaptığı bir Anadolu şehri.
Buna rağmen işsizlik, eğitim kalitesi ve ekonomik zorluklar, sert kış şartları nedeniyle göç eden sayısının bir hayli fazla olduğu istatistiki verilerde daima en fazla göç veren iller sıralamasında liste başı olmayı kimsey kaptırmayan bir il.
Terör ile başı dertte birçok güneydoğu illerinden birçok kalemde geri, devlet imkânlarından arzu ettiği kadar istifade edemiyor olmasına rağmen ülke sevdasından hiç ödün vermeyen insanların kenti. İmkânsızlıklar sayısının son yıllarda azaltılmaya çalışılmasına rağmen halen nüfus erimesinin önüne geçilemeyen bir ilden söz ederken onun milliyetçi ruhundan söz etmemek ne mümkün. Normalinde kavgayı sevmeyen, sakin ve huzurlu hayatı tercih eden sakinleri vatan, bayrak, ezan söz konusu olduğunda cevvalleşen, bu konuda hiç taviz vermeyen vatanperverlerin, Bozok yaylasının kahramanlarının yaşadığı müstesna bir il Yozgat.
Doğası, havası, tarihi kaplıcası, şifalı suları ve güzel insanları ile başkent Ankara’nın hemen yanı başında gezmeye görmeye içinde yaşamaya değer bir ilden söz ediyoruz. Her ne kadar turizm anlamında yeterli tanıtımın ve yeterli restorasyonların yapılmamış olmasına rağmen yine de mis gibi nadir çam ağaçlarını içinde barındıran Çamlık havasını ki hiçbir yerde bu kadar yoğun çam kokusu sizi sizden almaz. Bu oksijen deposu çam kokulu ormanda ciğerlerinize detoks yapmaya, çamlık içerisinde doğa yürüyüşü yapmaya, şifalı kaplıcalarından istifade etmeye var mısınız? Hele Nohutlu Tepesinde şehre nazır bir mekânda testi kebabı ya da tandır kebabı yiyorsanız lezzetin merkezindesiniz demektir.. Ya da mis gibi çamların altında bazlama, gözleme ya da parmak çörek eşliğinde mis gibi köy ürünleri ile kahvaltı yapmaya hazır mısınız? İşte o zaman Yozgat sizin için doğru adres demektir.
İyi de Nesrin Hanım bunları niye yazıyorsunuz daha önceleri de yazılarınızda sık sık dile getirdiniz. Kendinizin tekrarı olmuyor mu diyebilirsiniz. Bunları yazıyorum yazdım ve defalarca da yazmaya devam edeceğim ta ki Yozgat hak ettiği değeri, teşviki, ilgiyi ve kalkınmayı görünceye kadar. Dozu gittikçe artan mizah sayfalarına malzeme olmayıncaya kadar..
Basında sosyal medyada seçim tercihlerinde bile acımasızca eleştirilen halen türlü türlü yayınlar ile imajı üzerinde oynanan bir il bunları hiç hak etmiyor onun için de yazıyorum. Yıllar öncesinde çekilen ve nerede çekildiği belli olmayan görüntüler bugün Yozgat’ta yaşanıyormuş gibi rencide eder tarzda servis ediliyor. Birçok Bakan milletvekili ve başarılı bürokrat ve vatansever yetiştirmiş bir ilin mizaha malzeme yapılması adını mizah sayfalarında duyurması hepimizi çok üzüyor. Platform olarak Yozgat tercih edilen, Yozgat insanının anlatan filmler bile yüreğimize su serpmede yetersiz kalıyor. Oysa Yozgat bugün neredeyse günaşırı şehitlerine ağlıyor. Vatanı için canının veren yiğitlerin yetiştiği, vatanperverlerin barındığı, geri kalmışlığı kendi tercihi olmayan bir ilden söz ederken, yazarken çizerken, çekerken bunları servis ederken çok daha dikkatli olmak gerekmez mi?
Yozgat yiğidin harman olduğu vatan sevdalılarının yaşadığı mükemmel bir il. Onun geri kalmışlığı üzerinden mizaha malzeme yapılması çok da şık durmuyor. Hele hiç kimsenin demokratik seçimleri üzerinden beğenirsiniz beğenmezsiniz bir ili acımasızca eleştirmeye, Yozgat’ı vurmaya, üstüne gitmeye, rencide etmeye hiç ama hiç hakkı yok diye düşünüyorum.

Yılmaz Göksoy Hocamın ardından
Eğitimci yazar Yılmaz Güksoy Hocamı rahmetle anarken onun Yozgat için Yozgat Basını için kıymetli bir değer ifade ettiğini, yaptığı araştırma ve çalışmalarla Yozgat Kültürüne büyük katkıda bulunduğunu ifade etmeden geçemeyeceğim. Yozgat ile ilgili yayınlarda daima birikimleri ile ilk akla gelen bilirkişiydi. Ömrü Boyunca araştırmalarında köylerin kalkınması için mücadele verirken Atatürk ile Türk Köylüsü ve Atatürk ve Yozgat irtibatı ile ilgili çalışmaları ile göz doldurdu.Güksoy Hocama Allah’tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum.
Bayramınızı en iyi dileklerimle kutlar; nice bayramları sağlık, afiyet, huzur, birlik ve beraberlik içerisinde geçirmemiz dileği ile Allah’a emanet olun.

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Susuzluk Kapıya Gelmeden!..
Sevgili Nesrin Hanımcığım;

Biz insanlar aslında var etmek için var edilmişiz fakat, her ne hikmet ise yok ederek, yok olma adına elimizden geleni ardımıza bırakmıyoruz...
Onca cefamızı katlanan, günün her saati, her saniyesi Yüce Allah'ın en büyük meleği, Azrail ile yüz yıldır ağırlanan, duvarları kantlarıyla sıvazlanan kutsal bir yapı, yerle yeksan edilmişse... Bu insanların gözü nursuz, özü susuz kalmaya, karanlıkta yaşamaya mahkum demektir.

Alem düşmüş rant peşine, çocuklar hasret insanlık güneşine. Sözün bittiği yerde yaşıyoruz.

Selamlar.. sevgiler..
Kadriye ŞAHİN -- 16.02.2018 21:03
Öncelikle Eğitelim, Sonra Öğrenmeyi Öğretelim
Sayın Nesrin Masarifoğlu,

İstanbul'un Beylikdüzü bölgesinde yayımlanan www.yerel.haberim.net internet sitesinde en çok okunan yazar olma başarısını elde etmenizden dolayı sizi kutlar, saygılarımı sunarım.
Muhsin Köktürk -- 30.12.2017 13:46
DOĞDUĞUM İL MEMLEKETİM MALATYA
SLM OLSUNN BATTALGAZI DIYARINDAN YOZGATIN BOZOK YAYLALARINAA RABBIMM BIRLIGIMIZI BERABERLIGIMIZI BOZMASINN GARDASLARIMM
Adınız ve Soyadınız -- 15.11.2015 01:30
Biz çocukken çok mutluyduk
O ZAMAN HORMONSUZ GUNLERDI COK ARARIZ BULUNMAZ EVET AYNE OYLE GECTI BIZIM COCUKLUGUMUZ
halit yagiz -- 18.06.2015 04:13
Biz çocukken çok mutluyduk
Selam hocam Hani 8 mart diye bir gün yaşadık ya iyisi kötüsü bu günü yaşadık,ilimizi temsilen bir gurup anamız ,bacımız, kardeşimiz bu günü kutlamak isterler, evet haklı haksız bu gurubu protesto edebilenlerde oluyor tabiki ilimizde,demem oki bu gibi durumları bir iki satır yazı ile irdelemek değmezmi idi neden bu gün boşta bırakıldı.
mahmut erdem -- 11.03.2015 15:32
Biz çocukken çok mutluyduk
Evet Nesrin Hanım; Biz çocukken çok mutluyduk. Çünkü doğar doğmaz kreşlere verilmedik. Üç yaşında okula başlamadık. Çocukluğumuzu unutup yarış atı gibi sınavlara puan için yarışmadık. Okullar bir birinden farklı olmadığından komplekse kapılmadık.Son model araba hevesine kapılan babamız, lüks hayat tarzına saplanan anamız yoktu. Kapılarımız kilitlenmez,komşularımız üzülmezdi.babalar yorgun dönerdi işinden akşamları, anneler halsiz kalırdı ev işlerinden. Kimse kimseyle kavga edecek lüksüne sahip değildi. Geceleri mahalleyi çocuk sesleri çınlatırdı. Hiç bir çocuk kaybolmaz, arabalarda kimse kimseyi öldürmez, yaşlılar bir yüksük için kesilmezdi. Kocalar aldatılmaz. Kadınlar boşanmazdı....

Siz çok güzel sırlamışsınız bunları. Yani bize sunulan, bizim yaşadığımız çocukluğu biz çocuklarımızla tanıştırmadan ne yazıkki öldürdük. Mezarına çağdaş modernleşme taşı dikdik..Allah Rahmet eylesin. Kaybettiğimiz değerleri geri göndersin.

Sevgiler Selamlar.

SUZAN -- 20.02.2015 01:51
2017’yi de bekle Yozgat
Anadolunun bir çok kenti yozgat gibi kan kaybetmektedir. Bunun en önemli nedeni milli in marmarada toplanması, işsizlik çaresizlikten insanları göçe zorluyor
gelirden alınan payın çok düşük olması, sanayin
iskefiyeli -- 23.09.2014 13:03
2017’yi de bekle Yozgat
Nesrin Hanım,Yozgat bu akıl ile hareket ederse 2017 yi bırakın, 2027 de bile havasını alacak. Zaten havasından başkada bir şeyi kalmadı. Yine akp ye oy vercekler.AYNI MİLLET VEKİLLERİNE SOFRA SERECEKLER. Cumhur başkanı seçimlerinden sonra eyalet yasası çıkarılırsa YOZgat ne durumda kalır bilemiyorum.Eyaletmi olur, vilayet mi? Bu hükümet ülkemiz için çok şey yaptı. İnkar edilemez.Ama bizim vekllerimizde bir sorun olmalı.Çok emek vererek sesinizi duyurmaya çalışmışsınız. Allah Razı olsun. Sevgiler selamlar.
SUZAN -- 30.07.2014 19:17
Yozgat’ı nasıl bilirsiniz ?
yozgatlılar göç etmekten başka bişi bilmezler.gurbette sürünüyor bir çok yozgatlı.
emre kilimci -- 23.04.2014 18:02
Türkiyem benim, benim güzel ülkem
Selam hocam size teşekkür ederim yazını yeni gördüm ve canla ve saygıyla okudum eğer izin verirseniz yazınız paylaşacağım siz beni hocamsınız dışarıdan imam hatip bitirdim emekli olduktan sonrada yüksek lisansımı yaptım üzerimde hakkınız var selamlar.
safettin akdağ -- 31.03.2014 13:13
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00