BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.11.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
233
Dün
:
4716
Toplam
:
17425888
Yozgatca Süleyman SÖKMEN
Turnalar
yozgatgazetesi@yahoo.com
Çapanoğlu camisinden (Büyük camii) sabah namazından çıkan üç hafız ikide bir imam Ahmet’in “yazıklar olsun bize camisinden çıkıyoruz ona ihanet ediyoruz” diye söylenip tepindiğini gören hafız Süleyman “hayrola Ahmet yine kime kafan takıldı sen boş yere sineklenmezsin” der. Hafız Ahmet: bak kardeşim biz ihanetçi millet olduk hakkında doğru dürüst bir şey bilmediğimiz bir sivil olmuş paşa Çerkez Ethem namıyla askeri birlikler gönderiyor Yozgat’ı ve şimdi camiisinden çıktığımız Çapanoğlu gibi hepimiz sebeplendiği beyliği ve Yozgat’ı yerle bir ediyor onda yiğidi kaybediyoruz, ağıtlar yakıyoruz her şeyimizi yitiriyoruz sonrada unutup alkışlıyor ve arkadasından gidiyoruz! Bu bana çok ağır geliyor. Kadere bak.
Hafız Süleyman ileriyi iyi tahmin eden mantıklı fikir yürüten zaman, zaman camiiler de vaaz veren çevresinde güler yüzlü tatlı diliyle güzel sesi ile sevilen biri. Hemen mevzuya girer “bak aslan gardaşım” o anda camii dışı şadırvanında avucunu lüleye dayayıp su içmekte olan çakır hafıza hadi ula çakır çatlarsın az iç bak Ahmet ne der .....imam Ahmet su içme işini yarı keser buyur ağalar aha geldim . hafız Süleyman imam Ahmet’in söylediklerini özetler kendi fikri ile imam Ahmet’in söyledikleri çatışıp işin uzamaması için hafız sende haklısın “Ahmet sende haklısın kelimesi bitmeden hafız Süleyman biraz ses tonunu yükseltir. “Yav çakır sende tavşana kaç tazıya tut “ diyorsun neyse kabahatim diyerek samimi görünümlü kol kola girerek hocaların kahvenin önüne gelmiş olurlar Hafız Süleyman çaylar benden bir soluklanalım. Kahvehaneye girerler topluca selam verip dip köşedeki tahta üzeri kalın mermerli masaya otururlar çaylar içilir imam Ahmet’in gönlünü almak için birer daha çay ısmarlanır. Çakır Hafız, Süleyman Hafızın azda olsa suçlamasına biraz bozulmuş durumda görünür. Hafız Süleyman: ne oldu çakır sende mi bana cephe aldın (bir ara soğuk sessizlik) yan masalardan ne olduğunu öğrenmek için kulak kabartanlardan biri “ha babam ha; sizlerde anlaşamazsanız battık demek” der ve sonrasında gülüşmeler.
İmam Ahmet ne dese ne yapsa Çerkez Ethem’in Yozgat’a yaptıklarını eş dost arkadaşlarının hak vermediklerini içine sığdıramaz en samimi arkadaşları Hafız Süleyman, Çakır Hafızla bile bu mevzuda ters düştükleri de imam Ahmet’e ağır gelir. Fikrine ve arkadaşlarına hatta kaderine kahır eden imam Ahmet ani bir kararla hiç kimseye haber vermeden Samsun’a oradan da Bafra’ya çalışmak için bir nevide arayı soğutmak ister ve aynen de yapar. Sabah erkenden gelen bir kamyonla Samsun’a gider, çalışacak iş bulamaz. Bir gün sonrada Bafra’ya geçer cebinde parası yok sayılacak kadar azdır... Çarşıda bakkaldan tahin helvası ve yan fırından da ekmek alırken tezgahta olan şahıs, hemşerim; her halde yabancısın diyerek ziyaretin sebebini sorar. İmam Ahmet de çalışma için geldiğini söyler, tezgahtaki adam fırında çalışıp çalışmamasını sorar. Anlaşırlar ve kısa sürede dost olurlar. İmam Ahmet fırına yakın bir göz oda tutar daha evvelki işçiden kalan bir yatak, yorgan, ufak tefek kap kaşık gibi eşyalar ayarlanır. Ertesi günde fırında işçi olarak işe başlar. İşinde ve evinde dalgın olan imam Ahmet kısa zamanda habersiz ayrıldığına pişman olur ama bir defa çıkmış bulunur. Bir seferinde bakkaldan zarf kağıt alır , hafız Süleyman’a kısa bir pusula yazar. Adresinde yazar fakat bir türlü postaya veremez en sonunda yırtar atar.
Gayri ihtiyari ağzından.....
GARİP BÜLBÜL GÜL DALINDA DURUYO
HANGİ DALA ELİM ATSAM KURUYO
NERE GİTSEM KADER BENİ BULUYO
KADER SENİNLE MUHAKEMEM VAR
Dörtlüğü hüzünlü bir eda ile duyulur.
Hafız Süleyman ve Çakır Hafız, İmam Ahmet’in kayboluşuna bir türlü akıl erdiremezler. Aramadıkları , sormadıkları kimse kalmaz. Akıllarına kötü şeyler gelmeye başlar. Gizli bir yerde öldürülüp gömdükleri ihtimali ağırlık kazanmaya başlar. Tanımayan birinin Boğazlıyan’da gördüğü kulaktan kulağa yayılır. Çakır Hafız görevlendirilir. Süleyman hafızda hastaneler ve ceza evlerinde arama işini üstlenir. Bir hafta aramadan sonra bir araya geldiklerinde en ufak bir gelişme olmadığı gözlenir. Artık ümitlerdeki ışık sönmeye başlamış dır ki mübaşir Kemal’in koşarak geldiğini gören Çakır Hafız ne bu telaş sözü üzerine ben sizi arıyordum size müjdeli bir haberim var imam Ahmet’in izini buldum (sarılıp sevinirler) hafız Süleyman’ı da sevindirmek için odun pazarında buldukları çakır hafızada aynı haberi verirler. Aynı sevinç orada da sahnelenir.
Hani derler ya; ne varsa bu alemde o şey vardır Ademde.
İmam Ahmet Yozgat’ta ki mahkemeye bir işi için dilekçe yazar adres bildirir. Meseleyi daha evvel bilen mübaşir Kemal evrak kayıt defterine dilekçe işlemini yazarken gözlerine inanamaz yanlış mı yazıyorum acaba diye tekrar ,tekrar okur.

sürecek

25.10.2012

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Turnalar
Önce Yozgat Gazete'sine ve Onun Değerli HizmetErbabı,Yozgat Lise'sinde Beraber Okuduğum Milli Kültür Abidesi OSMAN Kardeşime Sonsuz Teşekkür ve Selâmlarımı İletirim.
Süleyman Sökmen AğbeyiM.CAN AĞBEYİM.BABA DOSTU.Halil Amca ile Babam Hocalar Kıraathanesi Sahibi Hasan Ağanın Tarihi Dostlukları Vardı.Süleyman Agbeylerdeyiz.Arabaşını Bedrettin Ağbeyim çok sever.Ne Muhabbet Ne Buluşmalar!!!.Ank.BüyükŞehir de göreve Başladışımda hafta Sektirmez göŕüşürdük. Kültür Md ve Daire Başkanlarını davet eder.Sazlı sözlü Sohbet eder.Gençlik Parkımızdaki Salonda Proğramlar plânlardık.M.Gökçek de çok Değer verir.Bu Kıymetleri Halkımıza Tanıtalım derdi.Beni Hocalar Kahvesinin Mermer Masalarına,İnegöl Sandalyelerine Götüren Ahmet.Süleyman ve Çakır Hafızları ve Nicelerini Gönlümüze, Beynimize Nakşeden Ender İNSAN SÜLEYMAN AĞBEYİM NUR İÇİNDE YAT
CELALETTİN SARGIN -- 09.07.2019 22:44
Turnalar
rahmetli yozgat için önemli bir değerdi.Yozgat folklorünü herkese iftiharla anlatır ve Yozgatlı olmaktan müthiş gurulanırdı.Rahmetlinin herkes tarafından bilinmeyen bir özelliği de müthiş esprili olmasıydı.oturup muhabbet ettiğimizde kırıp geçirirdi orada bulunanları.araya da birkaç mani patlatınca muhabbet tadından yenmezdi.Mekanı cennet olsun.
Adınız ve Soyadınız -- 26.12.2018 14:16
Turnalar
sayın kyucumuz ,süleyman sökmen hakkın rahmetine kavuştu..belgilerinize sunulur.
yozgat gazetesi -- 03.08.2018 23:47
Turnalar
Arkadaşımının e postasından yazıyorum Ben Ankara Seyranbağlar ı Huzurevinde kalıyorum İsmim İlhan YURTSEVER telefonum 05355796020 sizinle uzun yıllardır görüşemiyoruz telefonunuz olmadığı için ulaşamadım Dayın Süleyman SÖKMEN bey beni ararsanız çok sevineceğim
İlhan YURTSEVER -- 02.08.2018 13:30
Özlediğim Mahallem
BEN DE O SILARDA SAKARYA İLKOKULU BİRŞNCİŞ SINIFINA GİDİYORdUM.yıl 1950 veya 51di.Camızlı tepesine ve çeşmesine yakın blr nma
METİN ŞAHİN -- 24.07.2017 17:39
Turnalar
-- 15.05.2017 16:30
Özlediğim Mahallem
Bahsettiğiniz ayhan kiremitçi yozgat emekli eski ceza evi müdürü mü?ben ayten kiremitçinin torunuyum ve yozgat daki ailemden kalanları tanımak istiyorum yardımcı olursaniz sevinirim.
Ayhan bade alkan -- 09.09.2016 23:56
Özlediğim Mahallem
Ben 1960 Yozgat doğumlu Galip KARAGÖZ, özlediğim mahallem de sayılan kişilerin çoğunu tanıyorum. Fakat bu yazıyı yazan kişiyi hiç tanımadım. Cevdet beyi, Turgut beyi Gazi beyi mübaşir fazlı gibi saldıray yıldırav vs. bende o mahallaede otururdum. 1980 yılına kadar Yeni Çami Mahallesi Kazandere (Kuru dere )caddesi No : 14 de ikamet ettim Bütün Yozgat'lı hemşerilerime saygı ve selamlar.i
Galip KARAGÖZ -- 27.07.2016 15:02
Aynalı Körük (2)
Ankara Sağlık sokakta ,altı yıl birlikte çalıştığım değerli büyüğüm Süleyman Sökmen abimizin vefatını yeni öğrendim.Allah gani gani rahmet eylesin.
Aynalı Körük,Yozgat Sürmelisi gibi türkülerin bir arada olduğu ve Rahmetli Süleyman abinin ilk kasedinin çıkmasında ufakta olsa payım olmasından dolayı gururluyum.
Oğulları Serdar abi ve Serkan kardeşimin başı sağolsun.Çok değerli bir insandı çok şeyler öğrendik kendisinden.
Kadir URAS
Kadir URAS -- 18.01.2016 23:47
Turnalar
HALİL SERDAR SÖKMEN'DEN AÇIK TEŞEKKÜR :
Babam Süleyman SÖKMEN 30.10.2014 tarihinde, yakalandığı amansız bir beyin hastalığı nedeniyle vefat etmiş ve vasiyeti üzerine Çapanoğlu Camiinden kaldırılarak Çatak Mezarlığında dedem Halil SÖKMEN ile Babannem Hayriye SÖKMEN'in yanına defnedilmiştir. Allah gani gani rahmet eylesin inşaallah..
Sağlığında ve ölümünden sonra bizlere taziyelerini ileten veya iletemeyen tüm baba dostlarımıza çok çok teşekkür ederim.
Özellikle babamın biyografisini çok yalın bir dille anlatan ve bizleri onore eden Sayın Osman Hakan KİRACI beyefendiye, Yozgat'ta babamın cenazesi için her türlü tedbiri alan canım abim Nevzat KİREMİTÇİ beyefendiye saygı ve sevgilerimi sunarım.
HALİL SERDAR SÖKMEN -- 08.11.2014 10:51
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00