BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 13.11.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
207
Dün
:
4633
Toplam
:
14840710
Ezber Bozan Sürur ÖZTÜRK
Yozgat radyolarında Yozgat yok
surur-ozturk@hotmail.com
Başlığın, Yozgat’ın değerli gazeteci yazarı merhum Abbas Sayar’ın “Yozgat var Yozgatlı yok” isimli kitabını çağrıştıran bir başlık olduğunun farkındayım. Abbas Sayar, bu isimle meselenin sırrını çözmüş olduğu için, Yozgat’a dair her noksanlık, aynı kapıya varıyor…
Uzun yıllar radyo programcılığı yapmış olduğum için, mevzuyu bu kez sadece radyolar açısından değerlendirmek istiyorum.
Geçen yıllarda, şehirlerarası yolculuk yaparken, umutsuz da olsa bir meraka kapılır, küçük bir dijital radyonun kulaklığını kulaklarıma takar, seyahat ettiğim otobüsün geçtiği güzergâhın üzerindeki şehirlerin mahallî / yerel radyolarının frekanslarını yakalamaya çalışırdım. Hangi şehirden ya da o şehrin bir ilçesinden / beldesinden geçiyorsam, beklerdim ki, radyosunda o yörenin kültürel / folklorik renkleriyle, mahallî gündemiyle karşılaşayım. Canlı yayında o yörenin valisinin, kaymakamının, belediye başkanının, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin, gazetecilerinin, kendi yörelerine dair söyleyeceklerine kulak vereyim. Böylece, büyük bir kültürel zenginlik taşıyan yurdumun renkleriyle, rengârenk, keyifli bir seyahat edeyim… Tabii, neredeyse her seferinde hayal kırıklığına uğrardım. Çünkü popüler kültürün, bütün mahallî radyoları etkisi altına aldığına şahit olur, nadiren karşılaştığım mahallî motiflerle tesellî olmaya çalışırdım.
İnternet kullanımının hayli yaygınlaşmış olmasıyla birlikte, hangi şehirde bulunuyor olursak olalım, artık mahallî radyoların yayınlarını her yerden dinleme imkânına sahibiz. Yani artık illâ ki şehirlerarası yolculuk etmemiz gerekmiyor…
İnternet üzerinden radyo dinleme imkânı sunan “Radyo Kulesi” isimli uygulamayı, kullandığım ve yanımdan ayırmadığım tablete indirdim. “Yerel” kategorisine girip “Yozgat” seçeneğini tıkladığımda, karşıma 6 tane radyo istasyonu çıkıyor. (Bu listeye dahil olmayan radyolar da var…) Farklı tarihlerde zaman zaman kulak verdiğim halde, ne yazık ki reklamlar ve isim cıngılları dışında hiçbir mahallî / yerel unsurla karşılaşmıyorum. Ülke genelinde hangi pop şarkıları popüler hale gelmiş / getirilmişse, bu radyolar da sabah akşam bu şarkıları yayınlıyorlar. Arabesk şarkılar ise, çok güzel örnekleri de olmasına rağmen, adeta özellikle seçilmiş gibi en kötü örnekleriyle çıkıyor karşıma… Yayınlarda, mahallî gündeme dair hiçbir program yer almıyor. Bu radyoların “tematik” dediğimiz program yayını yapmadıklarını, birer “müzik radyosu” olduklarını kabul etsek bile, şehirden yansıyan mahallî unsurlar duymak istiyorsunuz; ama nafile!
“Ne yapalım, dinleyici böyle istiyor” gerekçesi, tatminkâr, ikna edici bir gerekçe mi? Evet, radyolar genellikle müzik dinlemek için açılır; ama bu, dinleyicinin müzik dışında hiçbir şey dinlemek istemediği anlamına gelir mi?
Bana kalırsa, mahallî radyolar, bu teknolojinin kendilerine sunduğu muhteşem imkânın farkında değiller. Bu büyük imkânı değerlendirmeye teşebbüs etmiyorlar. Oysa, karasal yayın yapıyor da olsalar, internet sayesinde dünyanın her tarafından dinlenme imkânına sahipler. Bu, sadece Türkiye’nin farklı şehirlerindeki değil, dünyanın çeşitli ülkelerindeki Yozgatlılara da kolaylıkla ulaşabilme imkânı demek. Hem de otomobillerine, işyerlerine, evlerine kadar... Sadece “sıradan” kişilere de değil, o şehirlerdeki ve ülkelerdeki işadamlarına, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine de ulaşabilme imkânı demek…
Bu büyük imkân, hadi radyo sahipleri ve çalışanları tarafından keşfedilmiş değil diyelim, peki ya mülkî amirler neden kayıtsız kalır? O şehrin valisi, kaymakamları, belediye başkanları, muhtarları, bu imkânı kullanmayı neden düşünmezler? Neden canlı yayında hiçbir yetkilinin röportajını dinleyemeyiz? Neden, hiçbir Yozgat radyosunda, 1-2 dakikalığına bile olsa Yozgat haberleri ile karşılaşmayız? Radyo habercisi yoksa, mahallî yazılı basının muhabirlerinden / yazarlarından istifade edilemez mi?
Bunları da bir kenara bırakın, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin onca akademisyeninden neden istifade edilmez? Yozgat tarihi, Yozgat kültürü / folkloru, Yozgat tarım ve hayvancılığı, Yozgat coğrafyası, Yozgat turizmi konularında yapılan araştırmalar, yüksek lisans tezleri, bu konularda yazılmış makaleler olduğunu biliyor ve zaman zaman okuyorum. Bütün bunlar, neden Yozgat radyolarına taşınmaz? Neden taşınmasın?..
Radyo sahiplerinin ve çalışanlarının, “Davulun sesi uzaktan hoş gelir. Sen bu değirmenin suyunun nereden geldiğinden, ekmeğin aslanın ağzında olduğunu bilmiyor musun? Senin önerilerin, maddî güç gerektiriyor. Biz, 3 kuruşluk reklâm alabilmek için kaç takla atıyoruz, haberin var mı?” dediklerini duyar gibiyim. Haklılar; ama ben de diyorum ki, yayınlar ne kadar mahallî boyut kazanır ve ne kadar şehir ve ülke dışına taşınırsa, reklâm alma oranı da o kadar yükseltilebilir. Elbette sadece bu da yetmez, mülkî amirlerin de destek olmaları gerekir. Şehrin yöneticileri, bu imkânı keşfetmeliler. Mahallî radyolara sağlayacakları imkânlar, şehrin tanıtımı ve kalkınmasına da ciddi katkılar sağlayacaktır.
Söylemek istediklerimi, başlık başlık detaylandırabilirim; ama sözü şimdilik daha fazla uzatmak istemiyorum. Son bir umutla, bu tür çalışmaları, en azından Bozok Üniversitesi’nin yayına hazır olduğunu öğrendiğimiz ve gelir kaygısı taşımayacağını düşündüğümüz “Bozok Radyo”dan beklediğimizi belirteyim. Şimdiden başarılar diliyorum…
Yozgat gazetesinin değerli okuyucularının Kurban Bayramını tebrik ediyor, mutluluklar diliyorum…

31.08.2017

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Çöven yetiştirip helva ve lokum üretebilir miyiz?
Hocam ben 60 yillarin sonlarna dogru
Tahta kalede bir kuru yemis cide
Calistim o zamanlar coveni Vanin Ercis
Kazasinda kokleri yarim metre yerin
Altindan cikartilir kurutulur ve islem
3ay surerdi ve
Helvacilara satilirdi.

Saygilarimla
Rafet
Adınız ve Soyadınız -- 09.02.2014 13:13
ÖZTÜRK'DEN SESLİ K.ARSLAN YORUMU
Sayın Öztürk, Sizin sesli yorumunuzu dinlemeden önce Sayın Arslana Yozgatın imarı konusunda bir yorum göndermiştim. Görüyorümki tevafuk olmuş. Aynı düşünceler üzerinde fikir birliği yapılmış.Aklın yolu birmiş. Yozgat çevreye yayılmadan önce, Yozgat'ın merkezindeki imarın değişmesi kat farkının yükseltilmesi, az yerde çok insan barındırma gayreti içinde olunması gerektiğini düşünüyorum.Sizinde söylediğiniz gibi, bu durum müteahhitlerin dürümüne yağ olacak. ne var ki, Yozgat halkı da en eski mahallelerin enkaz haline gelmiş barınaklarının altından kalkacak güce sahip değiller.Yozgat'ta imar değişikliği yapıldığı zaman bu şehrin dışarı taşma durumu yirmi yıl daha ertelenmiş olur.Çovalın içindeki buğdayla mı daha kolay başadersiniz yoksa sergideki buğdayla mı?Bir şehir alanını genişlettikçe daha masraflı hal alacağı aşikardır.Şehrin içindeki alt yapı yerine oturmamışken dışarı taştıkça daha bakımsız yollar, ulaşımsızlık, güvenlik,alt yapı,elektrik su sorunları dahada artacaktır. Umarım bunlar gözardı edilmeden karar verilir.Şehri büyütmek çok zor değil. Ofisüstü yirmibeş yıldır yolsuz.ulaşım başlı başına bir sorun. Toki yerleşim mahalleleri yolsuz.Şehri dışarı taşıyıp kendi haline bırakmak, çamur içine batırmak şehri kalkındırmak olmasa gerek. Aydınlattığınızdan dolayı teşekkürler selamlar.
Suzan Susam -- 16.01.2014 20:43
KİM HANGİ MAKAMA GELECEK ?
Çok güzel yazmışsınız..uyuyanların uyanması dileğiyle..
bir garip yolcu -- 16.11.2013 22:31
KİM HANGİ MAKAMA GELECEK ?
Sayın Öztürk,son günlerin en önemli gündemi Suriye olayları ve Türkiye'nin Suriye'ye karşı tavrı, bu tavrın sonuçları, bedelleri neler olacaktır?Türkiye bir oyuna mı getiriliyor? Gündem konusu düşüncelerinizi, gündemi takip eden ve yorumlayan bir yazar olarak yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Allah'a emanet olunuz.
SUZAN -- 29.08.2013 16:16
Hükümeti değil Erdoğan’ı devirmek istiyorlar
Selam ,sayın öztürk bu halkın bir isteği var vatana,çalışanların haklarına ,toplumun duyarlarına ve insan haklarına,saygı yuyulması bunu sizde güzel dile getirmişsiniz .Çalışan emekcilerin işlerine iade işlemlerinin derhal yapılıp halkın çalışma barışı sağlanmazsa ülkemizde huzur olmaz salıcakla kalın.
mahmut ERDEM -- 10.06.2013 08:54
Hükümeti değil Erdoğan’ı devirmek istiyorlar
bu teşhise yorum yok.[ inandırıcı bulmadım. selamlar]
hasan baycan -- 06.06.2013 15:36
Basın işinizi kolaylaştırdı ama farkında değilsiniz...
Siz henüz öğrenemediniz mi, AKP yandaş olmayan hiçbir gazeteyi beğenmez.
ali -- 14.05.2013 16:20
Göçün tek sebebi işsizlik mi?
ellerine ve yüreğine sağlık yine enteresan bir konuyu irdelemişsiniz.yozgat insanında staretejik miyopluk var gibi geliyor bana uzun yıllardır kendilerine söylenen ve vaadlerinlerin peşinden koştular ama söylenen ve verilen sözlerin araştırmak takip etmek gibi bir olgu geliştirilemedi bu sözü verenler bunu sermaye olarak kulladdılar vede kullanmaya devam edeceklerdir nasıl olsa kımse tarafından sorgulanmayacağınadan eminler bu durumdan dolayı tüm gayretler sonuçsuz kalmaya mahkumdur.örnek mi istiyorsunz STK ların bahseddiğiniz vede yazdığınız konu ile ilgili biraraya gelmek gibi bir tutum sergileyecenini hayel bile edemiyorum.
hasan baycan -- 11.05.2013 15:29
Yozgat Blues’da Yozgat yok
Sahipsiz insanların sahipsiz şehri. Çapanoğlu Süleyman Bey’den sonra her dönemde her şekilde kullanıldı. Bazen din ile bazen milliyetçilik ile ama çoğu zaman ağızlara çalınan bir parmak bal ile oyları alınıp sonra kaderine terk edildi. İrfan sahipleri uyan Yozgat diye çırpındıkça uyumakta ısrar eden bir şehir. Şimdi de Çerkez Ethem filmi ile birkaç kişinin menfaatı uğruna yine ağızlarına çalınacak bir parmak bal uyutulmaya çalışılıyor.Kellim kellim la yenfa.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 15.04.2013 11:14
Sessiz çınara vefa
ben yozgat gazetelerini ve internet sitelerini devamlı takip ederim.İlk defa kıskançlık duygularını bi yana koyarak tamamen iyi duygularla ve hiç bir abartıya kaçmadan kuddusi beyin de işaret ettiği gibi bi meslek büyüğünün hakkını teslim eden bi yazıya rastladım.eğer yozgatlılar birbirlerini kıskanmaz da böyle birbirlerinin hakkını teslim ederse o zaman zihniyetini düzeltmiş olur..kıskançlık yozgatlıyı perişan ediyor.hepimizin birbirini desteklemesidoğruları anlatması lazım. Yani sizler gibi..tebrik eder,saygılar sunarım.
turan -- 17.03.2013 14:05
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00