BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.03.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
234
Dün
:
4633
Toplam
:
16134490
Ezber Bozan Sürur ÖZTÜRK
BİR HİZMETİ HEZİMETE DÖNÜŞTÜREN YASAKÇILIK
surur-ozturk@hotmail.com
Yozgat gazetesinin web sitesinden öğreniyoruz ki Yozgat Belediyesi, kendi hizmet binalarında kullanılan internet ağında, yozgatgazetesi.com’a erişimi engellemiş.

yozgatgazetesi.com, “Yozgatlılardan Milletvekillerine Arzuhal Mektupları”, “Yozgat Okurundan Yozgat Valisine” ve “Mesaj Kutusu / Yozgat Okurundan Belediye Başkanına E-Mail Hattı / Şehir ve Tıp fakültesi hastanelerinin hizmet kalitesi” başlıklı 3 ayrı iletişim kanalı hizmeti veriyor. Bu, bir Anadolu şehri için gerçekten de büyük bir hizmet; zira “media / medya” kelimesi esasen “aracılık etmek, arabuluculuk” anlamına geliyor. Yönetilenlerle yöneticiler arasında irtibat kurmak, köprü vazifesi görmek, halkın sıkıntılarını ve taleplerini yöneticilere iletmek, çözüm üretilmesine katkıda bulunmak, medyanın temel görevi. Yani medyanın var oluş sebebi bu aslında…

yozgatgazetesi.com da, gazeteciliğin bu temel işlevini yerine getiriyor ve halkın sıkıntılarını, şikâyetlerini, taleplerini; bunun yanında takdirlerini, teşekkürlerini de yöneticilere ulaştırıyor. Yani, yapması gerekeni yapıyor. Halkla yerel yönetimler arasında irtibatı sağlıyor, canlı tutuyor. Bunu sadece Yozgat Belediyesi’ne yönelik olarak da yapmıyor. Yozgat Valiliği’ne ve Yozgat Milletvekillerine, Yozgatın 2 önemli hastanesinin yöneticilerine aynı hizmeti sunuyor. “Hizmet” diyorum, çünkü bu gerçekten de Yozgat’a ve Yozgatlılara “ücretsiz” olarak sunulan dev bir hizmet.

Düşünün, belediye, valilik ve milletvekilleri, Yozgat halkına daha iyi hizmet sunmak için, halkın sıkıntılarının, şikâyetlerinin ve taleplerinin tespit edilip rapor edilmesi için personel istihdam etmek istese, kaç kişiye ihtiyacı olurdu ve bu personele ne kadar maaş ödemek zorunda kalırdı? yozgatgazetesi.com, bu işi “ücretsiz” olarak yapıyor. Peki karşılığı ne? Yozgat Belediyesi’nin internet ağını kullanan bütün hizmet binalarında web sitesine erişim yasağı!..

Türkiye’deki yönetim anlayışının en büyük zihin problemlerinden birisi budur. Her “eleştiri”yi bir “saldırı” olarak algılama yanılgısı… Oysa her eleştiri bir “saldırı” değildir. Her eleştirinin kaynağı “düşmanlık” değildir. Yöneticiler, kendilerinden başka kimselerin de pekâlâ bu memleketin hayrı için gayret gösteriyor olabileceklerini neden hesaba katmazlar?

Yozgat Gazetesi, 1 Mart 1974’te, web sitesi ise Mart 2006’da yayın hayatına başlamış. Gazetenin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Osman Hakan Kiracı, yaklaşık 67 yıldır Yozgat topraklarında yaşıyor. Ömrü boyunca bu şehrin havasını teneffüs etmiş, bu şehrin yaşadıklarına, değişimine / dönüşümüne tanıklık etmiş bir isim. Osman Bey, bu şehrin insanlarıyla hemhâl olmuş ve ömrünün büyük bir kısmını gazetecilik yoluyla kendi insanına hizmet etmekle geçirmiş, basın alanında Yozgat’a 20 ödül kazandırmış, halen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, çok değerli bir gazeteci, çok değerli bir şahsiyet.

Şimdi bu insanı ve onun gazetesini, sırf Yozgat halkının birtakım eleştirilerine web sitesinde yer verdiği için, sanki “belediyenin hizmetlerini görmeyen bir muhalif” gibi algılamak, doğru bir yaklaşım mıdır? Herkes biliyor ki yozgatgazetesi.com, Yozgat Belediyesi’nin bütün hizmetlerine, faaliyetlerine, projelerine, çalışmalarına, hiçbirisini atlamaksızın, sayfalarında yer veriyor. Ben, Belediye Başkanına gönderilen okuyucu mesajlarını da web sitesini inceleyerek tek tek gözden geçirdim. Gördüm ki bu mesajlar, sadece eleştiri mesajlarından ibaret de değil. Başkanın çalışmalarından memnuniyetlerini dile getiren çok sayıda okuyucunun mesajları da yayınlanmış. O halde, gazeteden beklenen nedir? Sadece övgü ve teşekkür mesajlarını yayınlayıp, eleştiri mesajlarına ya da cevaplanması istenen sorulara sansür uygulaması mı? Bunu yapan bir gazeteye, “gazete” denebilir mi?

Yozgat Belediyesi, ödüllendirilmesi gereken, vefa ve saygı gösterilmesi gereken; tecrübesinden, uyarılarından ve tavsiyelerinden istifade edilmesi gereken bir insana ve onun gazetesine karşı daha olumlu bir tavır içerisinde olabilirdi.

yozgatgazetesi.com, haberlerinde ve yazılarında provokatif bir dil de kullanmıyor. Ölçülü, seviyeli, makul bir haber dili kullanıyor. Kimseye hakaret etmiyor. Kanunlarda tanımlanmış hiçbir suç da işlemiyor. Bir iddiada bulunduğu zaman da mutlaka bir belgeye dayanıyor…

Yozgat Belediyesi, kendi şehrindeki böyle köklü bir kurumun (yani halkın) sesine kulak vererek, kendi belediye hizmetlerini daha iyi seviyeye yükseltip, halkın memnuniyet oranını yükseltme imkânına sahipken, elindeki nimeti tepmeyi tercih ediyor. Kendisine sunulan bir hizmeti, kendi elleriyle hezimete dönüştürüyor.

Üstelik bu “erişime engelleme” uygulaması, belediye yönetiminin amacına hizmet eden bir çare de değil; zira bu web sitesi, belediyenin kurumsal internet ağında engellenmiş de olsa, insanların kişisel telefonlarında, tabletlerinde kullandıkları internet ağlarında erişime açık. yozgatgazetesi.com, sadece Yozgat’ta ve sadece Türkiye’de değil, Yozgatlıların yaşadığı Dünyanın bütün ülkelerinde takip ediliyor, okunuyor...

Ben de bir Yozgat Gazetesi okuyucusu olarak, Yozgat Belediyesi’nin bu gereksiz, yersiz ve faydasız “erişime engelleme” uygulamasını kınıyor, bir an önce bu trajikomik hatasından dönmesini temenni ediyorum.

yozgatmuhabir.blogspot.com.tr / Sürur Öztürk

16.04.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Çöven yetiştirip helva ve lokum üretebilir miyiz?
Hocam ben 60 yillarin sonlarna dogru
Tahta kalede bir kuru yemis cide
Calistim o zamanlar coveni Vanin Ercis
Kazasinda kokleri yarim metre yerin
Altindan cikartilir kurutulur ve islem
3ay surerdi ve
Helvacilara satilirdi.

Saygilarimla
Rafet
Adınız ve Soyadınız -- 09.02.2014 13:13
ÖZTÜRK'DEN SESLİ K.ARSLAN YORUMU
Sayın Öztürk, Sizin sesli yorumunuzu dinlemeden önce Sayın Arslana Yozgatın imarı konusunda bir yorum göndermiştim. Görüyorümki tevafuk olmuş. Aynı düşünceler üzerinde fikir birliği yapılmış.Aklın yolu birmiş. Yozgat çevreye yayılmadan önce, Yozgat'ın merkezindeki imarın değişmesi kat farkının yükseltilmesi, az yerde çok insan barındırma gayreti içinde olunması gerektiğini düşünüyorum.Sizinde söylediğiniz gibi, bu durum müteahhitlerin dürümüne yağ olacak. ne var ki, Yozgat halkı da en eski mahallelerin enkaz haline gelmiş barınaklarının altından kalkacak güce sahip değiller.Yozgat'ta imar değişikliği yapıldığı zaman bu şehrin dışarı taşma durumu yirmi yıl daha ertelenmiş olur.Çovalın içindeki buğdayla mı daha kolay başadersiniz yoksa sergideki buğdayla mı?Bir şehir alanını genişlettikçe daha masraflı hal alacağı aşikardır.Şehrin içindeki alt yapı yerine oturmamışken dışarı taştıkça daha bakımsız yollar, ulaşımsızlık, güvenlik,alt yapı,elektrik su sorunları dahada artacaktır. Umarım bunlar gözardı edilmeden karar verilir.Şehri büyütmek çok zor değil. Ofisüstü yirmibeş yıldır yolsuz.ulaşım başlı başına bir sorun. Toki yerleşim mahalleleri yolsuz.Şehri dışarı taşıyıp kendi haline bırakmak, çamur içine batırmak şehri kalkındırmak olmasa gerek. Aydınlattığınızdan dolayı teşekkürler selamlar.
Suzan Susam -- 16.01.2014 20:43
KİM HANGİ MAKAMA GELECEK ?
Çok güzel yazmışsınız..uyuyanların uyanması dileğiyle..
bir garip yolcu -- 16.11.2013 22:31
KİM HANGİ MAKAMA GELECEK ?
Sayın Öztürk,son günlerin en önemli gündemi Suriye olayları ve Türkiye'nin Suriye'ye karşı tavrı, bu tavrın sonuçları, bedelleri neler olacaktır?Türkiye bir oyuna mı getiriliyor? Gündem konusu düşüncelerinizi, gündemi takip eden ve yorumlayan bir yazar olarak yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Allah'a emanet olunuz.
SUZAN -- 29.08.2013 16:16
Hükümeti değil Erdoğan’ı devirmek istiyorlar
Selam ,sayın öztürk bu halkın bir isteği var vatana,çalışanların haklarına ,toplumun duyarlarına ve insan haklarına,saygı yuyulması bunu sizde güzel dile getirmişsiniz .Çalışan emekcilerin işlerine iade işlemlerinin derhal yapılıp halkın çalışma barışı sağlanmazsa ülkemizde huzur olmaz salıcakla kalın.
mahmut ERDEM -- 10.06.2013 08:54
Hükümeti değil Erdoğan’ı devirmek istiyorlar
bu teşhise yorum yok.[ inandırıcı bulmadım. selamlar]
hasan baycan -- 06.06.2013 15:36
Basın işinizi kolaylaştırdı ama farkında değilsiniz...
Siz henüz öğrenemediniz mi, AKP yandaş olmayan hiçbir gazeteyi beğenmez.
ali -- 14.05.2013 16:20
Göçün tek sebebi işsizlik mi?
ellerine ve yüreğine sağlık yine enteresan bir konuyu irdelemişsiniz.yozgat insanında staretejik miyopluk var gibi geliyor bana uzun yıllardır kendilerine söylenen ve vaadlerinlerin peşinden koştular ama söylenen ve verilen sözlerin araştırmak takip etmek gibi bir olgu geliştirilemedi bu sözü verenler bunu sermaye olarak kulladdılar vede kullanmaya devam edeceklerdir nasıl olsa kımse tarafından sorgulanmayacağınadan eminler bu durumdan dolayı tüm gayretler sonuçsuz kalmaya mahkumdur.örnek mi istiyorsunz STK ların bahseddiğiniz vede yazdığınız konu ile ilgili biraraya gelmek gibi bir tutum sergileyecenini hayel bile edemiyorum.
hasan baycan -- 11.05.2013 15:29
Yozgat Blues’da Yozgat yok
Sahipsiz insanların sahipsiz şehri. Çapanoğlu Süleyman Bey’den sonra her dönemde her şekilde kullanıldı. Bazen din ile bazen milliyetçilik ile ama çoğu zaman ağızlara çalınan bir parmak bal ile oyları alınıp sonra kaderine terk edildi. İrfan sahipleri uyan Yozgat diye çırpındıkça uyumakta ısrar eden bir şehir. Şimdi de Çerkez Ethem filmi ile birkaç kişinin menfaatı uğruna yine ağızlarına çalınacak bir parmak bal uyutulmaya çalışılıyor.Kellim kellim la yenfa.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 15.04.2013 11:14
Sessiz çınara vefa
ben yozgat gazetelerini ve internet sitelerini devamlı takip ederim.İlk defa kıskançlık duygularını bi yana koyarak tamamen iyi duygularla ve hiç bir abartıya kaçmadan kuddusi beyin de işaret ettiği gibi bi meslek büyüğünün hakkını teslim eden bi yazıya rastladım.eğer yozgatlılar birbirlerini kıskanmaz da böyle birbirlerinin hakkını teslim ederse o zaman zihniyetini düzeltmiş olur..kıskançlık yozgatlıyı perişan ediyor.hepimizin birbirini desteklemesidoğruları anlatması lazım. Yani sizler gibi..tebrik eder,saygılar sunarım.
turan -- 17.03.2013 14:05
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00