BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.09.2017 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
177
Dün
:
4890
Toplam
:
12983687
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
HUTBE-İ ŞAMİYE
yozgatgazetesi@yahoo.com
Bundan tam bir asır önce, Bediüzzaman Şam’a gittiğinde Şam ulemasının ısrarı üzerine Cami’ül Emevi’de on bin kişilik bir cemaate ve içlerinde de yüz ehli ilim bulunan muhteşem bir kalabalığa tarihi bir hutbe irad eder. Bu hutbenin aslı Arapça olup daha sonra kitap haline getirilmiş ve bu eser bugün pek çok dile çevrilip neşredilmiştir.

Hutbe-i Şamiye; İslam Âlemi’nin içinde bulunduğu maddi ve manevi hastalıkların nelerden ibaret olduğunun, bu felaketlere neden olan hususların gösterildiği bir eserdir ki, bu eserde Bediüzzaman bir de müjde veriyor ve diyor ki: “İstikbalde, insanlık layık olduğu medeniyete ulaşacak ve sulh-u umumi temin edilecektir.”

Yine adı geçen eserinde: “Ben, bu zaman ve zeminde beşerin hayat-ı içtimaiye medresesinden ders aldım ve bildim ki: Ecnebiler (yabancılar), Avrupalılar terakkide istikbale uçmalarıyla beraber bizi, maddi cihette “Kurun-u Vusta’da” (orta çağ) durduran ve tevkif eden; altı tane hastalıktır. O hastalıklar da bunlardır:”

1- Ye’sin (ümitsizliğin) içimizde hayat bulup dirilmesi.

2- Sıdk’ın (doğruluğun) hayat-ı içtimaiyye-i siyasiye de ölmesi.

3- Adavete (düşmanlık) muhabbet.

4- Ehli imanı birleştiren, o kopmaz, nurani, rabıtaları bilmemek.

5- İstibdat (baskı-zulüm).

6- Şahsi menfaatine himmetini hasretmek.

İşte bu altı hastalığın çarelerini de şu şekilde beyan ediyor:

1- El-Emel: Yani Rahmet-i İlahiye’den kuvvetle ümit beslemek.

2- Sıdk: Yani doğruluğu, doğru konuşmayı, doğru davranmayı, gerek ferdi ve gerekse toplumsal hayatımızda ciddi bir düstur edindiğimiz takdirde pek çok manevi hastalıklarımızı tedavi edeceğiz. Yalancılık, dalkavukluk, riyakârlık, hem ulvi hisler taşıyan insan fıtratına ve hem de İslam’a yakışmayan çok çirkin bir davranıştır.

3- Muhabbet: Evet, kalb muhabbet için yaratılmıştır. Onun fıtri ihtiyacı sevgidir, düşmanlık değildir. Muhabbete en layık şey muhabbet olduğu gibi, adavete en layık şey de adavettir.

4- İman tevhidi, İslam da tevhid-i kulubu ister. Evet, bir Allah’a inanan insanların elbette kalb ve gönüllerinin bir olması zarureti vardır.

5- Evet, hürriyet imanın lazımıdır. Allah’a hakiki kul olan, başkasının abdiyetine rıza gösteremez. İnsanlar hür doğar ve hür yaşarlar. Ekmeksiz yaşanır, ama hürriyetsiz yaşanmaz. Bununla beraber, sınırsız hürriyette yoktur.

6- İnsan, fıtraten medeni olduğu için bir toplum içinde yaşama mecburiyeti vardır. Bundan dolayı; himmetini, gayretini ve varlığını şahsi menfaatine hasredemez. Toplum için, milleti için yaşar.

“ Evet, kimin himmeti milleti içinse, o tek başına bir millettir.”

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
TAMİR-TAHRİP
Bu günlerde yazılması gereken bir yazı yazmışsın Ali bey eline ve diline sağlık Allah razı olsun selamlar
H.Ahmet TAŞKAN -- 20.06.2013 14:02
TAMİR-TAHRİP
Selam Ali bey güzel yazıyorsunuz yazınızın birde bu tarafından bakalım, birileri çıkıp ben bu ülkede %50 ile Hükmeden oldum derse'ki diyor ,geride kalan %50 bu ülkemin vatandaşı,yaşayanı değilmi ,benyaptım oladu zihniyeti bu ülkenin kurucu lderine küfür edebilme yetisini o zata kim verdi bu ülkede hukuksuz'ca çocuklarımızı işlerinden edenler ,hukuku hice sayıp mahkeme kararlarıunı tanımayanlar bu ülkenin savunma gücündeki avukatları zorbalıkla yerlerde sürüklemek, bu güzelim ülkenin doğasını emperyallerin çıkarı uğruna katletmek vede bu güzel ülkemin istihtam alanlarını bir bir satıp, bunlarınyerine bir dikili taş bile koyamayanlar'mı haklı ben yaptım oldu öylemi? sorarım size vicdanınıza iyi danışın ve öyle bir yazı sıralayınki bütün cihan çalkalansın.saygılarımla,ülkeme ve memleketime rızık kapılarının olması dileğimle.Tekrar selamlar.Ha şunuda unutmayalım uyanıyor bu halk uyanıyor.
mahmut ERDEM -- 13.06.2013 09:50
GARİP SORGUN’UM BENİM
Yozgatlılar sorgunu hiç sevmezler.Gelen yatırımları hep kapıyorlar Sorguna hiç vermiyorlar.
öz sorgunlu -- 16.05.2013 08:13
Şanssız bir İl’in şansı
Ali hocam.doğru söylüyorsunuz yozgat gazetesi şanssız ilin şansıdır.Ama sizin de bu gazetede yazı yazmanız bizim şansımızdır.Yazılarınızı zevkle takip ediyoruz.
Haydar -- 08.03.2013 13:16
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00