BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 17.07.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
216
Dün
:
4633
Toplam
:
16991122
KILIÇ YARASI Dursun ERKILIÇ
MİLLET VE KIRAATHANESİ
dursunerkilic@gmail.com
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir ‘seçim vaadi’ olarak ‘millet kıraathaneleri’ni dillendirince, üzerine epey kelam edildi…
Projeyi destekleyenler olduğu gibi ti’ye alanlar da vardı.
Hele bir de muhabbete ‘çay’ ve ‘kek’ servisi yapıldı ki tadından yenmiyordu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “millet kıraathanelerinde halka bedava çay ve kek ikram edileceği” söylemine takılıp kalanlar; (ki bu da çok yerinde bir uygulama); ‘kıraathane’ gerçeğini ıskalıyordu…
Kitap ve kütüphane denince yüreği titreyenlerden olduğum için, bendeniz sevinenlerin, destekleyenlerin yanında yer aldım, alıyorum…

BİRKAÇ HABER ÖRNEĞİ VE…
İnanmak istemediğim bir haberle başlamam gerekirse; Cumhurbaşkanı’nın seçim vaatleri arasında ‘kitap okunacak kıraathaneler açmak’ olduğu hatırlatılan bir haber, “2 senede tam 552 kütüphane kapandı” diyordu. Bu acının sevince dönüşmesi ‘millet kıraathaneleri’ ile olacaktır diye umuyoruz.
“İlk Millet Kıraathanesi Diyarbakır’da Açıldı” diyen haberin anlam ve önemi ise çok büyük elbette ama en sevindiren haber Yozgat’tan gelendi.
Haber yeni, içeriği eski olsa da gündeme cuk oturuyordu.
Çünkü, “Millet Kıraathanelerinin ilki Yozgat’ın İnceçayır Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından adı geçen köyde 2016 yılında hayata geçirilmiş”ti bile…
Taşımalı sistemle köyün öğrencileri başka okulda eğitim görmeye başlayınca boşalan okul binası bugünkü ‘millet kıraathanesinin’ benzeri bire mekana dönüştürülmüş. Hem de iki yıl önce. Tebrikler. Bu işe öncülük eden Dernek Başkanı Osman Karaca ve tüm emeği geçenleri kutlamak gerek. Sağ olsunlar.
Benzer ve farklı uygulamalar ile Yozgat bir ‘millet kıraathanesi’ şehrine dönüşürse kazanan millet olur…

Kıraathaneyi millet yaparsa
Millet kitap olan yöne saparsa
Gençler her kitaptan bir pay kaparsa
Emeği geçenler cennetlik olur

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM
BAŞKANLIĞI’NIN KIRAATHANESİ!
Yeni yönetim sistemi ile T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na dönüşen, ancak, 6 Ağustos Pazartesi günü bendeniz önünden geçerken tabelasında ‘Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Ek Bina’ yazan mekanın önündeki küçük tabelayı okuyup iki adım atınca birden durdum, döndüm.
Tabelada ‘Millet Kıraathanesi’ yazıyordu.
Sabah mesai saatine yakın bir vakitti ve kapı açıktı. Daldım içeri!
Binanın hemen girişindeki geniş alana yayılmış raflar çok ama çok kıymetli eserlerle doluydu. Dolaşmaya, incelemeye başladım.
Bir süre sonra görevli bir hanımefendi ‘yardımcı olabilir miyim’ deyince, kendimi tanıttım; gazeteci olduğumu, tabelayı okuyunca görmek istediğimi söyledim. Bazı bilgiler aldım.
Önemli bir eksik olduğunu gördüm. Burada sergilenen ve milletin okumasına sunulan eserler (henüz) Kurumun internet sitesinde bulunmuyormuş. Ancak bunun için çalışmalar yürütülüyormuş. Sevindim!
Görevli arkadaş, “Buyurun şöyle oturun lütfen. Günlük gazetelerimiz de var…” deyince, işaret ettiği yöne baktım. Gördüm ki buraya gelenlerin rahat etmesi için koltuklar ve sehpalarla tefriş edilmiş bir bölüm de hizmete açılmış…
Başka zaman uğrayacağımı belirterek, teşekkür edip çıktım. Evet, en kısa sürede gidip o eserlerden faydalanmaya bakacağım.
Başta, projenin mimarı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, gezip gördüğüm muhteşem ‘kıraathane’ye ev sahipliği yapan, kaynak kitap temini sağlayan T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve başka yerlerde, yörelerde ‘millet kıraathanesi’ kurulmasına katkı sağlayan herkese milletimiz adına teşekkür ediyorum.
İyi okumalar…

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Yıl yeni amma mevzular eski
Güzel yazı. Önemli konulara değinilmiş. Kaleminize sağlık.
Adınız ve Soyadınız -- 10.01.2018 23:25
Yolsuzluk, Rüşvet
Selam hocam affına sığınarak yazınızı güncelliği nedeniyle sosyal bir sitede paylaşacağım izniniz olurmu? sağlıcakla kalın
mahmut erdem -- 10.01.2014 11:08
Kentin hafızası
Yozgat gazetesi sizin ,bizim,hepimizin ,bütün yozgatlının gazetesi ..onun için yozgatı sizin gibi seven insanlar burada yazıyor,şiir karışımı yazılarınızın devamlılığı arzusuyla hürmetlerimi sunarım.
Rana -- 08.03.2013 13:10
Eski yılın yenisi yeni yılın hunisi
sevgili kardeşim yeni yıla ait dilek ve temenni dolu tazınızı okudum...
çok teşkkürler
yolun acık olsun
vahit kargalıoğlu -- 11.02.2013 21:27
Abbas Sayar Yozgat saymaz!
Sayın Erkılıç; Değerlerine sahip çıkmayan değer kazanamaz diye düşünüyorum.

1984 yılında Ankara bakanlıkta çalışırken, hem ünüversitede okuyup hem çalışan bir arkadaş Yozgatlı olduğumu anlayınca çok heyecanlandı. Kendisiyle farklı yörelerin insanı olduğumuz için, bende bu alaksının sebebini sordum. Abbas sayarı tanırmısınız dedi. Evet tanırım dedim. Ne kadar tanırsınız dedi. Çocukluğumda gittiğim kırtasiyelerde ve gazetecilerde ve otelinin önünde otururken çok gördüm. Yozgat küçüktür. Herkes herkesi tanır. Ara sırada babam birileriyle sohbet ederken adını çok anar dedim. Güldü. Bu kadarmı dedi.Evet dedim. Peki siz nerden tanıyorsunuz dedim. Bakışlerını derine daldırarak düşüncelerinden dedi. Anlamadım, yani görüşüyomuydunuz dedim.Gözlerini kısarak yazılarından dedi.

İşte o zaman karşımdaki kişinin gözleri ne kadar küçüldüyse benim yüzüm o kadar kızardı.

Keşke Yozagat'taki okullarda özlü sözleri okulların bi köşesine yazılsa. Hatta bayrağımızın sağ tarafınada resmi asılsa. Bir liderin(Atatürk) yanına elbette bir düşünür yakışır. Hiç değilse okullardan kendi özünü tanımadan mezun olan öğrenciler mezun olmaz. Benim gibi yabancının yanında yüzü kızarmaz.

SAYHA
SAYHA -- 23.09.2012 22:14
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00