BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.08.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
213
Dün
:
4633
Toplam
:
14361348
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
BİR ANI
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli kardeşim, hemşerim Sayın Nusret Alper, “pazardan pazara” başlıklı yazıma “nazire” olarak aşağıdaki anısını lütfedip göndermiş. Ben de sizinle paylaştım.

“Bir Gaziantep gezimizde semercilerinde içinde olduğu saraçlar çarşısını geziyoruz. Girdiğimiz saraçlar önünde adamlar Antep’in sıcağında çalışıyorlar. Soru sormazsanız konuşmuyor işlerine bakıyorlar. Nede olsa turist çok dedim kendimce.

Eşek semerleri “kürtünler” o kadar hoşuma gitti ki bu semerlerden almak için büyük bir istek duydum. Çünkü yok artık, yapacak ustası kalmadı,

Dükkân sahibine dedim ki “usta ben bu semerlerden almak istiyorum ama bu semerler bizim oranın semerlerinden büyük bizim oranın semerlerinin arka kolonları şöyle, heybeliği böyle olur” diye tarif ederken, usta dedi ki sen Yozgatlı mısın? Evet dedim. Allah Allah.
Ben bilirim sizin oranın kullandığı semerleri. Aha çocukla aşağı inin çocuk sana semerleri göstersin dedi.

Yanıma 11-12 yaşında bir çocuk verdi dükkânın hemen yan tarafından aşağı inen bir merdivenden dükkânın altına indik kocaman bir mahzen ve içeri saraç malzemeleri dolu. Kolonlar kayışlar, keçeler, dokumalar, at bellemesi, yanlama kolon, hamut, şina demiri, semer ve eyerlerin kaltakları, hatta yayıkların üstüne atılan yayık palası bile vardı ve istemediğin kadar semer.
Çocuk, semerleri yaşının çok üstende bir esnaf tavrıyla indirmeye başladı. Çeşit çeşit, her birinin dokuması, nakışı ayrı, işçiliği ayrı hiçbiri diğerine benzemiyor. Her biri ayrı bir sanat eseri sanki.

Biz çocukla semerlere bakıp konuşurken birden arkamda bir ses duydum irkildim, korktum. Arkamı bi döndüm ki, anaaa! Yan yana dizilmiş yaklaşık 8-9 usta mahzende semer yapıyor. Kimi sırım çekiyor, kimi kamışları kalıba alıyor, kimi kolon dikiyor ve ben bunları arkamdan ses gelinceye kadar fark etmiyorum. Ağzım açık kaldı.

Adamlara ilk dediğim söz şu oldu. Siz her gün burada böyle mi çalışıyorsunuz? Hiç birbirinizle konuşmaz mısınız? Cevap: Çalışırken konuşulur mu? Ya cep telefonunuzda mı yok? Var cebimizde duriii!

İmrendim. Bi düşündüm, bu adamlar bizim orda olsa nasıl olurdu diye? İçimden geçeni tutamadım adamlara dedim ki aha bu sizin mahzen bizim orda olsa sizde orada olsanız değil akşama bi semer çıkarmak haftada bir tane semer çıkmaz. Başımızda patron yok diye ya cep telefonunuzla oynar ya da birbirinizle konuşup iş yapmazdınız.

Yok, yeğenim dedi. Öyle olur mu, her birimiz günde bir semer yapmazsak patron nerden para bulup vericiii bize.

Adamlar, patron başlarında yokken bile çıt çıkarmadan işlerine bakıyor. Sanatlarını konuşturuyorlar. Antep’te altı tane organize sanayi bu sebeple kurulmuş. Ticaretin merkezi bundan olmuş.
İnanın, o yer altındaki mahzende çıt çıkarmadan çalışan semerci ustalarını görseniz sizde benim kadar şaşırırdınız.

10 tane eşek semeri aldım hakiki el işi, amma ne nakış ne işçilik görmek lazım… Aldım onları geldim. Sonra da Çorum pazarına götürdüm. 10 tane eşek semerini sürü sahibi ağalara satmam 15 dakika sürdü üstelik aldığımın 3 katına.”

01.12.2017

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
İstanbuldan takip ettiğim biri olarak Şakir paşa ve çapanoğlu ailesinin bu memleket için ne kadar fedakarlıklar yaptıklarını okuyunca insanın içinde bir burukluk oluyor haksız yere sıkıntılar yaşamalarından dolayı ama onlara minnet duyarak saygıyla anarak Allah cc rahmet eylesin makamları cennet olsun
Mahmut kara -- 21.07.2018 02:02
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
Merhaba Abdulkadir bey
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum gerçekten şunu anladım eğer bugünkü teknoloji olsaydı Ahmet şakir paşa (yazık çok üzüldüm)dan diğer fedakar çapanoğlu aileleri çok daha düzgün anlışılırlardı. Maalesef çok değerli hizmetleri bulunan insanlar kendilerini ifade edememiş seslerini istedikleri biçimde ulaştıramamış ve büyük mağduriyet yaşamışlar. Ama bugün hakiki gerçekler gün ışığı gibi ortada o yüzden mekanları cennet olsun. Sizede ayrıca teşekkürler bu olayları daha düzgün biçimde bizlere ulaştırdığınız için ,

Saygılarımla,
MAHMUT KARA -- 20.07.2018 19:50
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00