BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.03.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
231
Dün
:
4633
Toplam
:
16134493
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, son okuduğum kitabın kapak resmi aşağıda. İnkılap kitabevi yayınlamış. Kitabın yazarı, meşum 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe kalkışmasında, Moda Deniz Kulübünde kızının düğünü sırasında 36 misafir general ile birlikte derdest edilen, 16 Kasım 1957 Yozgat doğumlu Korgeneral Mehmet Şanver Paşa. Türk Hava Kuvvetlerinin ikinci en kıdemli komutanı.

İlk ve orta okulu Yerköy de okuyan, 1972 de Kuleli Askeri Lisesinde askeri öğrenci olarak üniformalı hayatına başlayan ve 1 Ağustos 2016 da Hava Korgeneral olarak 59 yaşında emekli olarak Türk Ordusuna 44 yıl hizmet vermiş bir komutanımız. Öyle bir asker ki, Bosna da gösterdiği başarılardan dolayı Nato madalyası ile ödüllendirilen, Ağustos 2004 yılında birinci sıradan tuğgeneralliğe, 2008 ve 2012 yılında yine birinci sıradan tümgeneral ve korgeneralliğe terfi ettirilmiş, en Başarılı Muharip Birlik ödülünü alarak Eğitim Başarı Ödülü ile taltif edilmiş.

28 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura toplantısında İstanbul Harp Akademileri Komutanlığına atanmış ama kabul etmeyerek, “Meslek hayatımda hiç ikinci olmadım. Yarbaylığımdan itibaren albaylığa, tuğgeneralliğe, tümgeneralliğe, korgeneralliğe hep birinci sırada terfi ettim” diyerek emekliliğini istemiştir.

Kitabın önsözündeki “ilk cümle” kitabı bitirince daha bir anlam ifade ediyor, “KOCA BİR AİLENİN BAŞINA GELENLER.”

Görevde bulunduğu yıllarda FET֒nün Türk Hava Kuvvetleri içerisine nasıl sızmaya çalıştığı, nasıl alan kazandığı, saldırıların ilk başladığı dönemlerde üst komutanların bu saldırılara karşı etkisiz ve tepkisiz kalmasını, FET֒cülerin şeytani yöntemlerle Türk Hava Kuvvetlerine nasıl zarar verdiklerini okuyacaksınız. Şanver Paşa, hem kendisi hem personeli için nasıl mücadele ettiğini nerelerden nasıl kumpaslara maruz kaldıklarını bütün çıplaklığı ile anlatıyor.

15 Temmuz 2016 Cuma, saat 17.00 de mutlu düğün telaşı ile başlayan gece ve sonrasında gelişen olaylar, tutuklamalar, o kargaşada nasıl at izi ile it izinin birbirine karıştığını valilerin, emniyet müdürlerinin, belediye başkanlarının çaresizliklerini, bütün bu karışıklıklara rağmen Şanver Paşanın emrindeki generallere telefonla emirler vererek olayları nasıl bastırdığını bu kitapta okuyoruz.

Tutulan kayıtlardan hangi üstlerden kaç adet F-16, kaç adet diğer uçakların kalktığı, kaç adet tanker uçağının yakıtı biten uçaklara yakıt vermek için havada hazır tutulduğu, düşürülen Rus uçağının hikâyesi anlatılıyor.

Şanver Paşamızın kitabından öğreniyoruz ki, yaklaşık 24 saat süren bu hain kalkışma neticesinde 4’ü asker, 63’ü polis, 183’ü sivil olmak üzere 250 vatandaşımız şehit; 23’ü asker, 154’ü polis ve 2558’i sivil olmak üzere toplam 2735 vatandaşımız da gazi olmuş maalesef.

Okuduğum kitap, “15 Temmuz Kartal yuvasının İstilası”: merak edilen pek çok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bir kitap.

Bu çok yönlü paşamızın Hava Kuvvetleri kurmay başkanı iken bir gece rüyasında ezberlediği şiiri ile yazımızı bitirelim.

ÖMÜR

Ömür dediğin iki nefes arası,
Ne bir eksik, ne de bir fazlası,
Çıkıp Hak’kın tartısına,
Alınınca bu bedenin darası,
Görülecektir o zaman,
Sağ omuzun akıyla,
Sol omuzun karası,
Çıkmaz inşallah,
Kul hakkı veya gönül yarası,
Ödenemez,
Çünkü geçmez öbür tarafa,
Bu dünyanın,
Ne pulu, nede parası,
Gerekecek sadece,
Allah rızası ve de bir Fatiha Duası,
Ne mutlu o kişiye ki,
Kaldıysa eğer geride; bir hoş sedası.

Değerli paşamıza bundan sonraki yaşamında sağlıklı, huzurlu uzun bir ömür diliyorum.

14.04.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
SEÇİM ÖNCESİ DÜŞÜNCELERİM
Yorumunuz Sn ÇAPANOĞLU hocamın değerli köşe yazısını ilgi ile okudum.Yapmış olduğu sendikal çalışmaları,aktiviteleri,çekmiş olduğu ağır sıkıntıları tüm açıklığı ile yazmış.Burada sn hocam derki ;benim siyasi düşümceme uymayan yönetim başta olsada şehrimize yapılan hizmet ve eserler önemlidir demektedir.Sn Dr Kazım ASLAN Bey'in yapmış olduğu hizmet ve eserler takdiri şayan olup,destek görmeli,devamının sağlanmasın çok uygun olacağı ifade etmiştir.Takdiri Sn Yozgat halkının görüşlerine sunmuştur
Yılmaz BİRYILDIRIR -- 18.03.2019 21:13
VE YİNE KEBAPÇIYAN
ÇOK SEVGİLİ ABDÜLKADİR ABİ.YAZINIZDAKİ İNSAN SEVGİSİNİ 1915'İ RANT YAPANLAR DEFALARCA OKUSUN.BUNUN YORUMU TARİHÇİLERE AİT.HER ZAMAN KARŞI OLDUĞUMU SÖYLERİM.YURT DIŞINDA ORTALIĞI BOŞ BULUP SAFSATA İLE DOLDURMAK KOLAYDIR.SİZİN GİBİ DERİN ARAŞTIRMALAR YAPARAK TEZLERİNİ
ORTAYA ATSINLAR.BİZLERE VE BİLHASSA BENİM İÇİN YAZDIĞINIZ ÖVGÜLERE AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM.İNSANLARIN (BENCE ) BİLMESİ
GEREKEN ŞUDUR.SİZLE ANAMIZ BABAMIZ AYRI OLMASINA RAĞMEN CAN DOSTUMSUNU VE AĞABEYİMSİNİZ.
Adınız ve Soyadınız -- 16.03.2019 09:32
VE YİNE KEBAPÇIYAN
Sayın Çapanoğlu,

Malesef ülkemiz üzerine birçok düşünce üreten kişi/kurum var. Fakat ilginçtir, varsayalım ki bu kişi veya kurum AB vatandaşı veya merkezi orada. Kendi birliklerini birleştirmek isterken bizim ülkemizde ayrılık peşindeler. Kıbrıs'ta Rum yanlı olan bir tek devlet derken Kafkasya'da parçalanma peşindeler. Bu liste dünyanın birçok yerine uyarlanabilir.

Uluslar arasındaki iletişimde tarih, kültür, coğrafya vb. etkenler temel olması gerekirken birileri bunun yerine daha başka çıkarların peşinde koşuyor.

Halbuki sizin de söz ettiğiniz gibi Türkiye'de etnik kökeni farklı olmasına karşın, öz kardeş gibi anlaşan insanlar var. Yurt dışında kalmış, farklı etnik kimliğe sahip insanlarda bile geçmişin bağını hissedebiliyoruz. Aramızdaki bu ortak tarih, kültür ve amaç birliği bizi bir arada tutacaktır ama buna sıkıca sarılmak ve benimsemek şartıyla.
Hüsnü Aydoğdu -- 11.03.2019 17:00
VE YİNE KEBAPÇIYAN
Yüreğine sağlik,sevgili Abdulkadir.
GÜNER TÜRKOĞLU GÖKAY -- 11.03.2019 13:12
MECLİSE MİLLETVEKİLİ GÖNDERMEK İSTEMEYEN YOZGAT EŞRAFI
Sayın Çapanoğlu,

Malesef Mehmet Hulusiler hep çıkıyor ve doğal olarak hep çıkacak, düşünce oluşumunun temelini göz önüne alırsak her görüşe karşı bir karşıt görüş hep oluşuyor. Burada doğru olanı saptamak önemli oluyor tabi ki.

Bu yazışmaları ilk kez görüyorum ve bunun yanında belgelerin asıllarının da olması beni sevindirdi.

Zaten Kurtuluş Savaşı döneminde yapılan yazışmaların ve konuşmaların geneline bakarsak (özellikle İstanbul'dan yapılan) bu yazışmanın onlarla bir tutulması pek doğru olmayacaktır. Olaya biraz daha yorumsamacı bakmayı gerektiriyor.
Hüsnü Aydoğdu -- 05.03.2019 14:07
ETTİĞİ LAFA BAK…
Bu değerli açıklamalarınız için teşekkür ederiz Sn hocam.
YILMAZ BİRYILDIRIR -- 12.02.2019 09:03
İŞTE ATATÜRK'ÜN 7 ŞUBAT 1923'TE BALIKESİR ZAĞNOS PAŞA CAMİİ'NDE VERDİĞİ HUTBESİ:

Değerli dostum,
Atatürk’ün 7 Şubat 1923’te Balıkesir Zağnos Paşa Camisi (Paşa Camisi)’nde minbere çıkıp cemaate hitap etmesinin üzerinden 96 yıl geçmiş. Yıldönümünde böyle bir konuyu işlemeniz taktire şayandır. Tarihe Balıkesir Hutbesi adıyle geçen bu hutbe; Türkçe olması, memleket meselelerini dile getirmesi bakımından çok önemlidir. Ben özellikle şu paragrafın altını çizmek istiyorum:


“Camiler yalnız birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için değildir. Camiler bilhassa din ve dünya için neler yapmak mecburiyetinde olduğumuzu düşünmek, meşveret etmek (fikir alışverişinde bulunmak) içindir. Her şey ancak meşveretle iyi tarîka (yola) sevk edilir.
Biliyorsunuz ki Cenâb-ı peygamber ekseriya rufekâ-i mesâîsiyle (çalışma arkadaşlarıyla) meşveret eder, dünya umûrunda (işlerinde) kendinden kuvvetli, daha zeki arkadaşları olduğunu teslim buyururlardı.”
Teşekkürle, selam ve saygıyla.
Mustafa Topaloğlu -- 08.02.2019 17:27
ATATÜRK, HÜZNİ BABA VE HAFIZ SÜLEYMAN
Sayın Abdulkadir Çapanoğlu,
Yazınız aracılığıyla Yozgat'mızın önemli değerlerini gündeme getirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yeni kuşak ne yazık ki bu değerlerimiz konusunda bilgisiz. Hiç olmazsa bu tür yazılarla onları bilgilendirmek olanaklı oluyor.
Bildiğiniz gibi Yozgat kültürü üzerinde birtakım çalışmalarım var. Bu çalışmalar doğrultusunda Hafız Süleyman'ın Youtube'ta dağınık olarak yer alan taş plak kayıtlarını birleştirerek yayımlamıştım. Çoğunu kendi, bir kısmını da Hayriye Derviş'le söylediği bu kayıtların linkini aşağıda veriyorum. Söz konusu kayıtlara YouTube arama motoruna, Muhsin Köktürk Hafız Süleyman Taş Plak Kayıtları yazılarak da ulaşılabilir. Sayfada toplam 14 kalıt yer almaktadır.
Saygılarımla.

https://www.youtube.com/playlist?list=PL28IjPK2M_8ns4KD9adiZLjI7Ha07wjGm
Muhsin Köktürk -- 08.02.2019 10:24
İŞTE ATATÜRK'ÜN 7 ŞUBAT 1923'TE BALIKESİR ZAĞNOS PAŞA CAMİİ'NDE VERDİĞİ HUTBESİ:
Kurani ve İslam dinini anlamak icin dilin önemin ve halkın anlayabileceği şekilde ifade edilmesinin gerekliliğini açıkça belirtmiş Büyük Atatürk.
Tarihi kaynaklardan alınan bu bilgilerin asıl imam hatip okullarinda okutulması gerekir.
Bu aydınlatıcı yazıyı keşke tüm tutuk kafalar okusa.
Fazilet Sayılan peker -- 07.02.2019 15:43
AMASYA LİSESİ MÜDÜRÜ ve TARİH HOCAMIZ SÜLEYMAN DUYGU
Sayın Abdulkadir Çapanoğlu,
Anlattığınız anı dönemindeki sınav sistemine tabi olanlardan biriyim. Kuşkusuz bu sınav sisteminin eleştirilecek yönleri var. Ama o günün koşulları öyleydi. Ancak bu sistemin ne denli başarılı insanlar yetiştirdiği de yadsınamaz bir gerçek.O dönemlerde ve sonrasında teşekkür, takdir belgesi aslanın ağzındaydı. Şimdi bir sınıfta neredeyse teşekkür ve takdir belgesi almayan kalmadı. Buna karşın eğitim yerlerde sürünüyor. Yaz boz tahtasına çevrilen eğitim sistemimiz;eleştirmeyen, sorgulamayan kişiler yetiştiriyor.Ne diyeyim ki, neyi tutsak elimizde kalıyor.
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 02.02.2019 09:18
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00