BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.05.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
232
Dün
:
4633
Toplam
:
16396602
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
SEÇİM ÖNCESİ DÜŞÜNCELERİM
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, Belediye ve muhtarlık seçimlerine az bir zaman kaldı. Zaman azaldıkça da heyecan ve vaatlerde artmaya başladı tabi karşılıklı suçlamalar da. Merak ve esefle izliyoruz.

Gerek Üniversite yıllarımda, gerek çalışma hayatımda sosyal, siyasal ve sendikal faaliyetlerin içinde hep yer aldım. Kanlı Pazar 1969, Kanlı 1 Mayıs 1977 olaylarının içinde oldum, şansım varmış ki vücutça bir hasar almadım. 12 Eylül darbesinde gözaltına alındım işimi kaybettim. Ama Yozgat ile ilgili hiçbir sosyal faaliyetin içinde olmadım. Ta ki Federasyon başkanımız Ahmet Yılmaz ve Yusuf Erkoç Beyefendileri tanıyana kadar. Çünkü gördüm ki yönetenler, ( bazılarını tenzih ederim) bulundukları konumları sadece kendi ticari ve siyasi amaçları için kullanıyorlar.

Son birkaç yıldır bir Yozgatlı olarak kendimce önemli gördüğüm iki değerli insanımızın icraatlarını yakından izlemeye çalıştım. Bunlardan birisi elbette belediye başkanımız Sn. Kazım Arslan Beyefendi, diğeri de İstanbul’un merkezinde Fatih semtinde bizlere muhteşem bir Kültür Merkezi ve Öğrenci Yurdu kazandıran Federasyon Başkanımız Sn. Ahmet Yılmaz Beyefendi.

Bilmem dikkatinizi çekiyor mu? Belediye Başkanımız Sayın Dr. Kazım Arslan Beyefendinin beş yıllık icraatları ile ilgili olarak rakiplerinden dişe dokunur olumsuz bir eleştiri duymadık.

Meyve veren ağacı taşlarlar diye çok güzel bir atasözümüz var. Hakikaten de öyle oluyor. Çok şükür Federasyon Başkanımız Ahmet Yılmaz Beyefendi içinde bu güne kadar olumsuz bir eleştiri duymadım. Ama Belediye Başkanımızın konumu gereği, yapılan olumsuz eleştirilerin hemen çoğunun duygusal, birazının da çıkar zedelenmesinden kaynaklandığı izlenimini edindim. Çünkü eleştiriyi yapanların da bir süre sonra başkana hak verdiklerine şahit oldum. Buda sevindirici bir tespit ve hakkı teslim oluyor, ne güzel.

Kazım Arslan Beyefendi hakkında en fazla duyduğum duygusal eleştiri “yanına kimse giremiyor, kimseyi dinlemiyor” şikâyetiydi. Hiç unutmam bir sohbetimizde bahsettiğim, dünyada görmediği ülke kalmamış, devletin üst düzey görevlerinden emekli rahmetli Demirel’in yakınındaki bir büyüğüm “hah! İşte doğru adam budur, yanına giren çıkanın belli olmadığı makamdaki kişinin etrafı yalaka doludur” demişti.

Okuyucularım benim Ak Parti sempatizanı olmadığımı bilirler ama Sezar’ın hakkını da Sezar’a vermek gerekmez mi? Partiler bir kapıdır, tıpkı bir işe girmek için size torpil olan kişiler gibi. Ama işe girdikten sonrası sizin liyakatinize ve çabanıza kalıyor.

Daha önceki bir yazımda da belirtmiştim: Biz söz vardır; “akıllı belediye başkanı yer üstüne, akılsız başkan da yer altına yatırım yaparmış” derler. Yani altyapı yatırımları ne kadar önemli olsa da görünmez, bilinmez. Akıllı başkan üst yatırımlar ile göz boyar puan kazanır anlamında. Sayın Arslan Beyefendi beş yıllık hizmeti süresinde hemen hepsini hem üst yatırımlar ile hem de alt yatırımlar ile Yozgat için çok başarılı yatırımlarda bulundu. 2014 yılında vadederek tamamladığı Hal Binası, Kapalı Pazar Yeri, Yenileştirilen Otogar, Sosyal Tesisler, Kuyumcular Çarşı Caddesi, Çapanoğlu Camii Çevresi, Semt Parkları ve hele de Katlı Otopark, Katı atık entegre tesisi sayesinde çöpten 10 megawatt elektrik üretimi vs. Sayın Başkanın arkasında bırakacağı çok önemli ve kalıcı eserler oldu.

Âcizane en beğendiğim yanı ise yapılan tenkitleri olgunlukla karşılaması ve kimseyle dargın küskün olmaması, lehinde ve aleyhinde yazılan ve söylenenlere de prim vermemesiydi. Bu pek azımızda olan önemli bir meziyettir.

Genel kanı, bağımsız belediye başkanlarının hükümetlerden yardım alamayacağı düşüncesine de katılmıyorum. Bildiğiniz gibi, Yozgat hiçbir zaman ve hatta tarihinde ilk defa milletvekilleri hükümette en üst düzeylerde oldukları zaman bile hükümetlerden gerekli maddi ve manevi yardımı alamadı. Zira İller Bankasına borcu en az olan belediye Yozgat Belediyesidir. Bu güne kadar yapılan vaatlerde bildiğiniz gibi ya fos çıktı ya da ertelenip duruyor. Biraz iddialı bir söz olacak ama inancım odur ki Yozgat’ımızın sahipsizlikten kaynaklanan makûs talihini yukarda bahsettiğim iki insan, Sayın Arslan ve Sayın Yılmaz, şahsi çabaları ile yendi diye düşünüyorum.

Gazetemizin sahibi ve başyazarı Sn. Osman Hakan Kiracı’nın “Ak Partinin tekrar Belediye Başkan adayı koymayarak onu mağdur ettiğine ve dışladığına inanan, ekonomik kriz nedeniyle Ak Parti iktidarına öfke duyan, Ak Parti milletvekillerine tepkili olan ve kentte gerçekleştirdiği bir takım hizmetleri de beğenen vatandaşlar, Kazım Arslan’ın etrafında kümelenmiş görünüyor. Özellikle, Ak Partiye yönelik tepki oyları, Kazım Arslan’ı adaylığa teşvik eden ve oylarını yükselten en önemli faktör olarak göze çarpıyor” yorumuna da katılıyorum. Zira aşağıdaki oy pusulası da bunun en güzel örneği olmuyor mu? Seçime katılan partili adaylar partilerinin renkli alametifarikaları ile ve her biri tek bir sütunda gösterililerken iki bağımsız aday Sayın Bekir Korkmaz ve Sayın Dr. Kazım Arslan ikisi birden tek bir sütunda Bekir Bey üstte, Kazım Bey altta basılmış. Bu uygulama kâğıttan tasarruf için olabilir mi? ? Bağımsız üç aday olsaydı üçü de alt alta mı basılacaktı. Bütün adaylar eşit ama bazıları daha da eşit demek ki.

Umarım, değerli hemşerilerim Yozgat’ın geleceği için gerçekten önemli bu seçimde yapılan bu hizmetleri takdir eder, parti tercihi gözetmeden, tercihlerini o yönde kullanırlar.

18.03.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
CEBELLEZİ
Çok güzel bir hikaye ve de günümüzle o kadar örtüşüyor ki. Kutlarım.
Oğuz Karlı -- 07.05.2019 13:10
KİLOMETRE TAŞLARI
Yine nokta atışlarınızla okuyucuyu gerçeklerle buluşturdunuz. Kutlarım ve hem yüreğinize, hem kaleminize sağlık.

OĞUZ KARLI -- 04.05.2019 19:35
GEÇMİŞTE KALAN BİR ACI HATIRA-ÇAPANOĞLU HALİT BEY ve HİLMİ EFENDİ - 1
Sevgili Abdulkadir Çapanoğlu,
Tarihi bir olayın gerçeği er veya geç bir şekilde ortaya mutlaka çıkmakta…
Yıllar sonra iki eski arkadaş, yani sen ve ben, tesadüfen bir araya geliyor, dağarcıklarında küçük kırıntılar halinde kalmış bilgiler bir birbirine ekleniyor ve tarihin karanlıklarında unutulmuş bir olay gün yüzüne çıkıyor. Hem de nasıl çıkıyor; hani eski bir söz vardır ya, “Yanlış hesap Bağdat'tan döner.” diye.
“Geçmişte Kalan Acı Bir Hatıra …” başlıklı yazınızda vurguladığınız “yanlış hesap” ta, daha uzun bir güzergâh takip ederek, Yozgat’tan yola çıkıyor, Amasya’ya varıyor, oradan Ankara tarikiyle Tokyo’ya, tekrar Ankara’ya dönüyor ve nihayet İstanbul’a yorgun argın vasıl olduğunda dikkatle canlandırılıp, titizlikle denetlendikten sonra, okurlarının takdirine sunuluyor.
Kutluyorum seni Değerli Kardeşim; babamın Kurtuluş Savaşı’nda başından geçen bir hikâyeyi de bu vesileyle tarihe bir not olarak düşürdüğün için,Payaslıoğlu Ailesi ve kendi adıma ayrıca şükranlarımı sunuyorum.
Hilmi Bülent Payaslıoğlu -- 23.04.2019 12:48
CEBELLEZİ
Hikayenin sonunu merakla okudum. Sonunu çok iç açıcı göremedim de cebellezi yapanların hikayeleri hep camilere gidenler üzerinden anlatılır oldu. Aslında bu ülkede ne çok çalıp çırpanlar oldu. mesela, denizgezmiş bankaları soyup soğana çeviriyordu. Neyse ki bu garibanda Allah korkusu olduğundan vicdan azabı çekmiş. Acaba Allah korkusu olmayıp da parayı yüküyle çalanlar bu kadar acı çektiler mi?

Tarafsız ve ders verici hikayeler okumak dileğiyle
Aytekin Güven -- 08.04.2019 23:23
CEBELLEZİ
Sayın Çapanoğlu,

Çalmanın en tehlikelilerinden biri olan gizlice ya da kılıfına sokarak aşırma gibi bir olayı (cebellezi daha genel bir anlam içersede) güzelce anlatabilen bir örnek bularak bizimle paylaşmışsınız.

Atalarımızın da bununla ilgili her şeyi tek cümlede anlatan güzel bir sözü var: Hırsız evden olursa mandayı bacadan aşırır.
Hüsnü Aydoğdu -- 05.04.2019 20:07
VARLIK FONU
Sayın Çapanoğlu,

Bir kez daha görüyoruz ki geçmişte yaşanmış olaylar belki bütünüyle belki bir yönüyle günümüzde de yaşanabiliyor.

Biz geçmişten ders çıkarıp gelecekle ilgili çıkarımlarda bulunabiliyor muyuz sorusu üzerine düşünmek için güzel bir örnek.
Hüsnü Aydoğdu -- 29.03.2019 17:24
SEÇİM ÖNCESİ DÜŞÜNCELERİM
Sayın Çapanoğlu bende kalbi Yozgatta kendi gurbette bir Yozgatlıyım. Yozgata her geldiğimde şehirdeki olumlu değişiklikleri görüyorum. Bende sizin gibi partilerin şahısların üzerinde durmuyorum yapılanlara bakıyorum. Yozgat bu zamana kadar kimseden bir yardım görmedi. Bozok üniversitesine yapılan yatırımları hariç tutuyorum keşke askerde olsaydı. Değişik partilerden seçilen Yozgat milletvekillerininde hiçbir faydası olmadı. Hatta daha da kötü oldu mesela tolçarşı gibi. Kazım bey başkan olduktan sonra biraz eli yüzü düzeldi. Mesela büyükcaminin etrafı güzel olmuş. Konaklar güzel olmuş. Hal güzel olmuş. Otogar güzel olmuş. Sarraflar caddesinde yürünmüyordu trafiğe kapanmış iyi olmuş. Keşke fabrikalar kapanmasaydı. Kazım bey güzel eserler bıraktı. İnşallah bundan sonra da güzel şeyler yapar. Ben hemşerilerimin oylarını Kazım beyden yana kullanmalarını isterim. İnşallah öyle olur. Saygılarımla.
S.Ahmet Genç -- 22.03.2019 11:15
SEÇİM ÖNCESİ DÜŞÜNCELERİM
Kazım Arslanın Yozgata yaptığı hizmetler bence herhangi bir parti ile eş tutulamaz. Ak parti milletvekili olarak Yozgatı temsil edenlerden Yozgat bu güne kadar hiçbir fayda görmedi. Kim olduklarını hepimiz biliyoruz. Buna rağmen Yozgata her gediklerinde itibar gösterdik alkışladık. Yozgatlı olarak yanlış yaptık. Partilerin değil Yozgat için çalışanın bir şeyler yapanın yanında olmamız gerekiyor. Benim düşüncen budur.
Turan T. -- 18.03.2019 22:52
SEÇİM ÖNCESİ DÜŞÜNCELERİM
Yorumunuz Sn ÇAPANOĞLU hocamın değerli köşe yazısını ilgi ile okudum.Yapmış olduğu sendikal çalışmaları,aktiviteleri,çekmiş olduğu ağır sıkıntıları tüm açıklığı ile yazmış.Burada sn hocam derki ;benim siyasi düşümceme uymayan yönetim başta olsada şehrimize yapılan hizmet ve eserler önemlidir demektedir.Sn Dr Kazım ASLAN Bey'in yapmış olduğu hizmet ve eserler takdiri şayan olup,destek görmeli,devamının sağlanmasın çok uygun olacağı ifade etmiştir.Takdiri Sn Yozgat halkının görüşlerine sunmuştur
Yılmaz BİRYILDIRIR -- 18.03.2019 21:13
VE YİNE KEBAPÇIYAN
ÇOK SEVGİLİ ABDÜLKADİR ABİ.YAZINIZDAKİ İNSAN SEVGİSİNİ 1915'İ RANT YAPANLAR DEFALARCA OKUSUN.BUNUN YORUMU TARİHÇİLERE AİT.HER ZAMAN KARŞI OLDUĞUMU SÖYLERİM.YURT DIŞINDA ORTALIĞI BOŞ BULUP SAFSATA İLE DOLDURMAK KOLAYDIR.SİZİN GİBİ DERİN ARAŞTIRMALAR YAPARAK TEZLERİNİ
ORTAYA ATSINLAR.BİZLERE VE BİLHASSA BENİM İÇİN YAZDIĞINIZ ÖVGÜLERE AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM.İNSANLARIN (BENCE ) BİLMESİ
GEREKEN ŞUDUR.SİZLE ANAMIZ BABAMIZ AYRI OLMASINA RAĞMEN CAN DOSTUMSUNU VE AĞABEYİMSİNİZ.
Adınız ve Soyadınız -- 16.03.2019 09:32
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00