BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 17.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
201
Dün
:
4716
Toplam
:
17734315
HASBİHAL Mustafa TOPALOĞLU
ATIM KALK GİDELİM-2
mustafatmatpl@hotmail.com
.
Sözümüz vardı. Kır at bozlağına devam edecektik. Zekeriya Bozdağ’ın sesine kulak verecektik. Daha sonra da Ahmet Gazi Ayhan’a. Zekeriya Bozdağ şöyle havaylandırıyor bu ezgiyi:

“Atım kalk gidelim de Halep haneden
Cümlenin rızgını verir Yaradan
Yemini kestireyim Eğrikule'den
.
Çırpına çırpına gidelim atım
Bu gün Eğrikule’de yatalım atım
.
Ata yol mu dayanır gaçtığı zaman
Dizgini boynuna düştüğü zaman
Tek Göz'ün köprüyü geçtiği zaman
.
Çırpına çırpına gidelim atım
Bu gün de Maraş’ta yatalım atım

Maraş'tan ötesi de uzak bir yoldur
Tatar deresinde dizgini galdır
Göksün dağlarında öğleni kıldır
.
Çırpına çırpına gidelim atım
Bu gün Gayseri'ye yetelim atım
.
Everek’te dokudayım çulunu
Avanos’ta nalladayım nalını
Gırşehri’nde ördüreyim yalını
.
Çırpına çırpına gidelim atım
Bu gün Gırşehri’ne yetelim atım

Karac’oğlan da der ki yarin yar ise
Yalan dünya tek başına dar ise
Atım sende küheylanlık var ise
.
Çırpına çırpına gidelim atım
Yare su yolunda yetelim atım
.
Zekeriya Bozdağ nasıl söylemişse öyle yazmaya çalıştım. Doğal olsun diye. Güzergaha dikkatinizi çekerim. Halep, Eğrikule, Maraş, Kayseri, Kırşehir. Yolculuk dört gün sürüyor.
.
Gelelim Ahmet Gazi Ayhan’a. Ahmet Gazi Ayhan aldı sazı eline bakalım ne diyor?
.
Gıratım da galk gidelim Halep haneden
Yemini kestireyim Eğrikule’den
Herkesin kısmetini verir Yaradan
.
Çırpını çırpını gidelim atım
Bu gün de Antep’e yetelim atım
.
Kaldır kıratım kaldır da perçemin kaldır
Öğle namazını Maraş’ta kıldır
Bu gün de gideceğim bir hayli yoldur
.
Gamı gasaveti atalım atım
Bu gün de Adana’da yatalım atım
.
Aman uzun olur Adana’nı ovası
Cana can katıyor Tekir yaylası
Gülek Boğazı’nda Oğlak gayası
.
Çırpına çırpına gidelim atım
Yare su yolunda yetelim atım
.
Gıratım da çok güzelsin hamaylı dakın
Garşında Toroslar var kendini sakın
Enelim Gayseri vatana da menekşe sokun
.
Gamı gasaveti atalım atım
Bu gün de “vatan”da yatalım atım
.
Ahmet Gazi Ayhan, Halep’ten başlıyor yolculuğa. Eğrikule, Antep, Maraş üzerinden Kayseri (Gayseri) vatana vasıl oluyor.Ustamız Kayserili’dir. Övmek gibi olmasın da!.. Güzergah değişti bakın. Durak yeri de Kayseri oldu.

Halbuki Şifa Şifa çıkar Halep’ten. Kilis, Antep, Maraş, Kayseri, Nevşehir üzerinden Kırşehir’e ulaşır. Sultan kızı alır. Dönüş yolu ise Nevşehir, Niğde, Çaykavak, Şekerpınarı, Gülek Boğazı, Çukurova, Seyhan, Payas, Erzin ve Hassa üzerinden Halep’tir. Halep varış noktasıdır.
.
Şifa’nın söyleyişinde kıtalar dörtlük, Zekeriya Bozdağ ve Ahmet Gazi Ayhan’da (3+2)=5’lik olmuş. Kıtaların son ikiliği bağlantı bölümüdür.
.
Arayıp tararken Ahmet Gazi Ayhan’ın bir başka “Atım Kalk Gidelim”ine rastladım. Arayı arayı bulduğum bu dizeleri de yazmazsam olmaz. Şöyle diyor:
.
“Güzel Gayseri’den düşek yollara
Atım senen gidelim gurbet ellere
Gırşehir (Niğde?)’den geçelim Angaralara
.
Çırpını çırpını gidelim atım
Bu gün de Angara’ya yetelim atım
.
Gıratım da çok güzelsin hamaylı dakın
Garşında Elmadağ var gendini sakın
Varalım Bolu’ya da menekşe sokun
.
Çırpını çırpını gidelim atım
Bu gün de Bolu’ya yetelim atım
.
Aman bizim yaylaları da lale bürümüş
Köroğlu dağları da duman görünür
İstanbul’u görmeyen neden yerinir
.
Çırpını çırpını gidelim atım
Bu gün de Boğazköprüsü’nden denizi geçelim atım
(Benli gıratım oy, canım devletim oy, malım servetim oyy!)
.
Görüldüğü üzere Ahmet Gazi Ayhan güzel Kayseri’den düşer yollara. Kırşehir, Elmadağ, Ankara, Bolu üzerinden gelir İstanbul’a. Boğaz’ı köprüden geçer. Yolculuğu sonlanmış mıdır? Hayır taa Almanya’ya kadar gider. Münih garına varır. Ben dinlemiştim. Atına şöyle sesleniyordu Usta: “Aşır beni atım Münih garından”.
.
Ne yazık ki İstanbul sonrasının kayıtlarına ulaşamadım. Bilen varsa bana yardımcı olsun. Çok sevinirim.
.
İşte böyle dostlarım. Bir hayli çalıştım çabaladım. Yüce Tanrı emeğimizi zaya salmaya. Bu kültür değerlerimize sahip çıkmalıyız. Onlara ses nefes olmalıyız. Bunun gayreti içindeyim.

Sürçü lisan ettimse affola!

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
CENNET DEDİKLERİ!
Değerli dost,
İlginden ve katkından dolayı çok teşekkür ederim. Bir tarihte ben de TRT Türkü'de benzer bir garabete tanık oldum. Canlı yayın. Bir bayan sanatçı yayın konuğu. Hanımefendi Seyit Seyfullah'ın "Yarim derdini ver bana" türküsünü okudu. Son dörtlüğün ilk dizesi şöyle:"Seyfullah'ım der ki hoca". Türkü bitti. Sordu sunucu:
-Gönlüne sağlık çok güzel yorumladın. Kimdir bu Seyfullah?
Bayan sunucu:
-Bilmiyorum, demez mi? Benim tansiyonum tavan yaptı. Söylenip sokranıyorum. Hanım bana kızdı:
-Sana ne? Kağsı mısın?
Canlı yayına çıkıyorsun. İnsan bir bakar bu Seyfullah kim? Hem rahmetlinin ruhu şad olur.Emeğe saygıdır. Hem de böyle apışıp kalmazsın.
"Dert çok, hemdert yok." diyor ya aklı derinlere eren bir bağrı yanık büyüğümüz. Öyledir. Bizim derdimiz dağlar kadar.
Selam ve saygıyla...
Mustafa Topaloğlu -- 10.02.2020 19:15
CENNET DEDİKLERİ!
Değerli Mustafa Bey’ciğim,
Uğur Işılak, keşke kendine göre değişiklik yaparak okumasaymış rahmetli Mahsuni’nin “İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım” türküsünü. Çok ayıp etmiş. Ben bu tür uydurmalara çok kızarım, kabullenemem. Ya türkünün, şarkının güftesine sadık kalır okursun ya da başka şarkı türkü okursun. Beğenmemek senin haddin değildir. Çok eski yıllarda Ümit Tokcan’da bir televizyon programında “Evlerinin önü bulgur sokusu” türküsünü söylemişti. Programın takdimcisi sohbet olsun diye Tokcan’a sordu bulgur sokusu ne demek diye. O da bilmiyorum demez mi. Çok şaşırmış ve üzülmüştüm. İnsan söylediği türkünün sözlerini bilmez mi? Yine yakın tarihlerde yine bir televizyon programında bir hanım türkücü “Aynalı körük” türkümüzü söylemişti. Türkü bitince sunucu ona da sordu hangi yörenin türküsü diye. O da biraz duraladıktan Ege yöresi diye attı. Ben hemen telefona sarıldım ve düzelttim. Sanırım benden sonra da hemşerilerimiz aradılar ki program devam ederken sunucu araya girip gerekli düzeltmeyi yapmıştı. Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 07.02.2020 19:17
YENİ YIL HEDİYESİ
Aynı duygularla ben de yeni yılınızı kutluyorum aziz dostum. Nurgül'ün 37 yıl sonra bana ulaşması, yazdıkları benim için de tatlı bir sürpriz oldu.Yazdıkları kuru bir ifade değil. Antolojilere yazdığı öz geçmişinde de "Şiire ortaokulda Türkçe Öğretmeni MUSTAFA TOPALOĞLU'nun teşviğiyle başladı."ibaresini koymuş.Bana gönderdi.Çok duygulandım. Birkaç gün önce de Kültür ve Turizm Bakanlığınca Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılığı onaylanıp "Halk âşığı" payesi verilmiş Nurgül Kaynar Yüce'ye. Buna da çok sevindim.
Gesi Bağları bir klasik. Türkü klasiği. Bize çok şeyler söyler. Çok şeyler yaşatır.Her birimizde hatırası vardır. Bir dosyam var elimde. Adı "Türkü Söyledim Sana".
Gesi Bağları bu dosyada yer alıyor. Kitaplaşacağı günü bekliyor dosyamız.
Selam ve saygılarımı sunuyorum efendim.
Mustafa Topaloğlu -- 06.01.2020 23:53
YENİ YIL HEDİYESİ
Okurken çok duygulandım. Gözlerim yaşardı, boğazıma bir yumruk tıkandı.Karşılıksız sevgi budur işte. Bu sevgi bizleri ayakta tutyor, yaşama direnci veriyor. Hakikaten bu mektuptan daha güzel bir hediye olamaz. Ne mutlu size ve değerli Nurgül Kaynar Yüce'ye.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 05.01.2020 09:29
GESİ BAĞLARI
Mustafa Hocam,
Gençlik yıllarımızda Gesi Bağlarını çok çaldık, çok söyledik. Hele koroyla ve kızların sesiyle pek güzel olurdu. Ama hikâyesini nereden bilelim. Yazını okuyunca hele bir tıngırdatıyım dedim. Çalarken eski günleri tekrar yaşadım. İyi ki yazdın, teşekkür ederim. Yeni yılın kutlu, mutlu, sağlıklı olsun. Sevgiler selamlar.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 02.01.2020 19:09
SİMİT ATMA
Köyde hayat zor aziz dostum. On gündür int. bağlantımız arızalıydı. 13 Eylül'de meydana gelen arıza 23 Eylül'de giderilebildi. Diyeceksin ki "Arıza çok büyükmüş ki on gün uğraşmışlar." Değil be yahu. Bir ara bir eleman gelmiş. Arıza olan yerin fotoğrafını çekip gitmiş.Ondan sonra gelen giden olmadı. Yozgat TTelekom'un telefonu cevap vermez. Çok sıkıntı çektik canım. Bunları niçin yazdım? Yorumunu yeni gördüm de ondan. İlginden dolayı teşekkür ederim."Bulgur pilavını ekmağanen yiyom." diyorsunuz. Yufkadır o ekmek, değil mi? Şimdi birkaç tane yufkayı sininin üstüne sereceksin. Onun üstüne dökeceksin tepeleme bulgur pilavını. O serili yufkanın ucundan, kenarından alıp pilavı banaklayacaksın. Afiyet olsun efendim.
Selam ve saygıyla...
Mustafa Topaloğlu -- 25.09.2019 13:56
SİMİT ATMA
Her yanımız garabet oldu Mustafa Hocam. Namaza giderken güzel elbiselerinizle gidini bilmediklerinden çıplak ayakla safta duruyorlar. Meclisin tavanına çiğ köfte yapıştırıyorlar. Saçlarını türbanla sarıp açık ayakkabılarda ojeli tırnaklar, boyalı dudaklar daracık pantolonlarla sokağa çıkıyorlar sonra yazın sıcağında klimasız otobüste kolsuz elbise giyen bir hanım kızımızı darp ediyorlar. Selamünaleyküm demezsen yüzüne bakmıyorlar. Bu dünya da sabır diyerek eşlerine dört çekerli araçlar alıyorlar. Yani onlar garabet icat ediyor biz garip garip izliyoruz. İster inan ister inanma ben de Garğoşlular gibi hâlâ bulgur pilavını ekmağnen yiyom. İstanbul’dan baki selamlar.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 20.09.2019 11:13
URUM KIZI
YorumunuzMustafa bey
Avanosta yaşıyor ve bahsettiğiniz konularla da biz de amatörce ilgileniyoruz. Avanoslu Selahattin Avanos'ta ve memleketimizde değeri henüz tam anlaşılamayan bir sanatçı. Yeni yeni üzerinde çalışılıyor. Sizin türküde yaptığınız düzeltmeler daha uygun. Bir kaç türküsünü de biz bu şekilde düzelttik. İlerde daha doğru metinler çıkacaktır.
Şayet avanosarastirmalari.com sitemizi ziyaret ederseniz memnun oluruz. Selam ve hürmetler. Mehmet Kılıç
mehmet kılıç -- 17.05.2019 21:43
AFFEDERSİN LA FONTEN(*)
Sevgili dostum haksız mı şimdi karınca? Yok, ben yine Affedersin La Fontaine'den Kurtla Kuzu'yu da yazmalıyım.İletisi evrensel. Bu günkü gibi taze bir anlatı...
Teşekkürlerimle, selam ve saygıyla...
Mustafa Topaloğlu -- 10.05.2019 15:02
AFFEDERSİN LA FONTEN(*)
Bir La Fontaine masalı da benden olsun hocam.
Soğuk bir kış günü dışarda kar, fırtına göz gözü görmüyor. Karıncanın kapısı çalınıyor. Karınca camdan bakıyor ki Ağustos böceği. Canı sıkılıyor, şimdi ne isteyecek kim bilir bu diyor alçak sesle. Dışarının soğuğu içeriye girmesin diye kapıyı azıcık aralayıp soruyor “ne istiyorsun?” Ağustos böceği “bir şey istemiyorum Paris’e konsere gidiyorum da oradan bir isteğin var mı diye geçerken sorayım dedim” diyor. Karınca kapıyı biraz daha aralıyor bakıyor, Ağustos böceğinin üzerinde şahane bir kürk palto, arkasında son model bir Limuzin araba. “Demek Paris’e gidiyorsun” diyor, orada Lafontain diye bir hergele var. Onu görürsen benden selam söyle, onun taaa……!
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 08.05.2019 20:35
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00