BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
327
Dün
:
4716
Toplam
:
17736885
GENÇ BAKIŞ Ece DOĞAN
Işığımız hiç Sönmesin
yozgatgazetesi@hotmail.com
2015'te göz açıp kapayıncaya kadar geçip gidiverdi. Zaman geçiyor. Hem de her sene daha da hızlanarak geçiyor sanki. Geçen sene dilediğim bütün güzel dilekler daha dün gibi aklımda. İnsanız ya hepimiz isteklerimiz, beklentilerimiz hiç bitmiyor. Biz bu beklentilerin arasında boğulurken aslında geri dönüp bakınca yanımıza tek kalan güzel dostluklarımız, kurduğumuz doğru ilişkiler kalıyor. Bir insanı kazanmak için çaba harcamaktan daha güzeli yok diyorum bu aralar sıkça içimden.
Ülke olarak dta dünya olarak da acılarla dolu bir yıl geçirdik. Hepimizin yüreği yangın yeri oldu. Kaç anne kaç baba ağladı bu yılda. Yaşanan acıları söküp atamayız ama dilerim ki 2016 barışın, huzurun yılı olsun dünyanın gülümsediği yıl olsun.
Acılarımız, sorunlarımız, geçim derdimiz konuşmakla bitmez. Bu devirde yaşamak kolay değil. İnsanca yaşamak hiç kolay değil diyoruz ya hep o yüzden ben size bugün bambaşka şeyler anlatmak istiyorum. Bugün güzel şeyler konuşmak istiyorum.
İnsanca yaşamak ne kolay aslında. Hırslarımızı, beklentilerimizi ceketimizi çıkarır gibi çıkarıp asmak yetiyormuş aslında. Önemli olan hem kendimiz için hemde birileri için bir şey yapmak istemekmiş, istemek ama yürekten istemek. 'miş' diye anlatıyorum çünkü aslında bende yeni öğrendim diyebilirim. İnsanların hayatına dokunabilmek adına kendimce güzel adımlar attım son
)aylarda. Tabi bu süreçte benim hayatıma da dokunan bir çok insan oldu. Nasıl oldu önce onu anlatayım sizlere. İş aramak gibi sancılı bir süreçten geçen bir yeni mezunum daha önce defalarca dert yanmıştım size zaten. Evde oturduğum bu süreyi daha değerli bir hale getirmem gerektiğini düşündüm önce. Sonra işaret dili kursuna gitmeye başladım. 2 ay gibi bi sürede sadece hafta sonlarımı ayırarak öğrendim. Sonra işitme engelliler merkezinin kapısını çaldım. Ben hayatımda bu kadar yürekten karşılanmamıştım. Evet 2 aylık kurs onların bütün anlattıklarını anlamam yetmemişti ama inanın bana daha fazlasını öğretebilmek için inanılmaz bir çaba harcadılar. Her gidişimde farklı yaş gruplarından bir çok arkadaş edindim. Saatlerce sohbet ettik. 2 ay öncesi sosyal bir ortamda işitme engelli biri bir soru sorduğunda yardımcı olamamanın ayıbını çok hissetmiştim içimde. Meğer ne kadar da kolaymış.

Farklı insanlarla bir şeyler paylaşmak insanca yaşamanın ta kendisi işte. Biz öyle bir düzenin içine girmişiz ki bırakın başkasını kendimizden bile kaçar hale gelmişiz. Oysa ki tanıyacak ne çok insan var. Sadece konuşarak bile bir çok insanın hayatında yeni bir ışık yakabiliyoruz. Tıpkı işitme engelli arkadaşlarımın benim hayatımda yaktıkları ışıklar gibi. Apartmanınızda oturan öğrencilere bir kap yemek götürmek bile bir ışık. Yıllar sonra elinde yemekle farklı bir öğrencinin kapısını çalarken emin olun aklından siz geçeceksiniz daha bir çok örneği var tabi saymakla bitiremeyiz. Akılda kalmak, hatırlanan olmak çok kolay aslında hepimiz için. Bu kadar kolay şeylerden kaçmayalım istiyorum. Kaçmayalım ki geriye dönüp baktığımızda gurur duyalım biriktirdiğimiz insanlarımızla. Çünkü birikimin daha büyüğü yokmuş ben bunu son zamanlarda yüzümdeki, kalbimdeki o gülümsemede hissettim.

Evet bilmediğiniz şeylerden bahsetmiyorum hiçbir zaman. Bu gazetenin en küçük üyesiyim. Bir çoğunuzun kızıyım, kardeşiyim. Yaşadığım tecrübeleri sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum. Son iki ayda kurduğum bu güzel iletişimlerden de bahsetmek istedim sizlere. Ülkemizde 3 milyon civarında işitme engelli var. Bir çok sosyal ortamda karşılaşıyoruz. İstiyorum ki sadece uzaktan bakmayalım. En azından oturup yarım saat gibi bir süre ayırarak alfabelerini öğrenebilirsiniz. İnternet 24 saat cebimizde artık. Bİr kaç video izleyerek bile iletişim kuracak bir çok şey katabilirsiniz kendinize.

İçimizde parıldayan o ışık farklı insanlarla paylaştıkça çoğalsın, hiç bitmesin. Bİrlik ve beraberliğe her yıldan daha çok ihtiyacımız olan bu yılda biz ele ele parıl parıl olalım. 2016 güzellikler yılı olsun hepimiz için. Ülkemizin dört bir yanında huzurlu bir sene geçirmemizi diliyorum ve bu dileğime hepiniz ortaksınız biliyorum..

02.01.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nice güzel yıllara
Sağolasın Kardeşim bizim tercümanımız oldun bizde doksanlı yılların masabaşı çalışanlardanı olarak; gördüğümüz şimdiki gençler masa dışındada değil sokaklarda ellerinde birer telefon hertürlü çalışma yapıyorlar biz eskiler onlara birer en yenisinden telefon aldıkmı iş tamam. Buradaki yazarlar tabi asli işleri dışında biraz zaman ayırabilseler biraz daha fedakarlıklar yapabilselerde buradaki köşelerine birşeyler yazabilseler çok daha iyi olacaktır.
Size kolaygelsin
A.Ç -- 04.01.2018 09:25
Saçlarım
okumak ne güzel bu güzel yazınızı okumak da nasip oldu kaleminize ve yüreğinize sağlık sağlıkla kalın
mahmut erdem -- 02.08.2017 22:49
Saçlarım
Kalemine sağlık Ece
Şimsek ailesini düygulandirdin.
Hakikaten zaman hızlı geçiyor.
Bir bakıyorsun yıllar ve çoğul yıllar akıp geçmiş.
Yazılarını takip ediyoruz.
Muhendis -- 28.06.2017 21:51
YOZGATTA EĞİTİLMEK
Düşünmenin konuşmanın öğretilmemesi başta olmak üzere hepsi doğru
S. Güçlü -- 29.07.2016 00:13
Hayatın fısıltısı
Çok güzel yamızmışının, ama Türkiyenin gerçekleri böyle bu bozuk düzende kendimize yer bulmaya çalışıyoruz. Sizi tebrik ederim. Bu cesaretinizden dolayı..
Davut Şahinol -- 25.02.2016 13:45
Işığımız hiç Sönmesin
Bu yasta bu bilincte olmanı tebrik ediyorum öncelikle. Keske herkes senin kadar duyarlı olsa. Bu yazının bir cok kisiyi tesfik etmesini umuyorum. Selamlar
Mustafa -- 08.01.2016 18:59
Gelecek nasıl gelecek?
Merhaba sevgili Ece; öncelikle köşe yazılarından dolayı seni tebrik ediyorum..Bu yazını da henüz bir mesleğe karar verme arefesinde bulunan genç arkadaşlara bir yol haritası olması temennilerimi iletiyorum..Son tahlilde ülke konjünktürünün, hayallerin mesleğine değil, insanca yaşamayı sağlayacak ve kazancı bol mesleklere kanalize olma gerçeği inancını taşıyorum. Zira sahada kısa da olsa çalışma fırsatı bulmuş birisi olarak bu gerçeği güzel izah etmişsin.
Sonuç olarak, geleceğe yönelim yapan gençlerin uzmanından kariyer planlaması desteği almaları onların mutlu bireyler olmasında büyük destek sağlayacağı inancındayım. Sevgilerimle...
Osman GÜMÜŞ -- 13.11.2014 09:49
Gelecek nasıl gelecek?
Merhabalar ece hanım gencliğiniz güzelliğiniz kaleminize yansımış umarım geleceğinizde satırlarınız kadar güzel olur. Daha sık yazmanız dileğiyle. Sevgiler
mehmet -- 22.10.2014 23:58
YOZGAT'A DAİR
Biz de Yozgatta aynı şeyleri gözlüyor ve yaşıyoruz.Demekki Yozgatta değişen bi şey yok.Duygu ve düşüncelerimizi adeta paylaşttığınız için size teşekkürlerimizi ve buradan selamlarımızı yolluyoruz.
Aytül -- 21.11.2013 19:47
ANLAMAK
HAKLISIN ECECİM. KATILIYORUM. NE ZAMAN KENDİMİZİ KARŞIMIZDAKİNİN YERİNE KOYUP, ONA GÖRE DAVRANIRSAK, O ZAMAN İLTİŞİM KOLAYLAŞIR. BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLARIZ. BU DA BUNALIMLI HAYAT ŞARTLARINDA NE KADAR GERÇEKLEŞEBİLİR, BİLEMEYİZ.
FATMA OĞAN -- 27.10.2013 20:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00