BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 17.07.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
254
Dün
:
4633
Toplam
:
16991125
GENÇ BAKIŞ Ece DOĞAN
Nice güzel yıllara
yozgatgazetesi@hotmail.com
Yılların benim için ne kadar hızlı geçtiğinin en somut örneği sizlere yazdığım yeni yıl yazısı oluyor. Her yıldan farklı beklentiler içerisine giriyoruz. Ne kadarı karşılanıyor orası tartışılır ama yinede o içimizi saran yeni yıl heyecanı bizi bırakmıyor. Aman bırakmasında zaten. Süslemeler, hediyeler, dostlarla aynı sofranın başında buluşabilmek için bir fırsat bu özel günler. Ne de güzel günler hayatın koşturmasından bir an için sıyrılabiliyoruz 10,9,8... diye sayarken. Sonra en sevdiklerimize sarılıyoruz. Bir sonraki yılı göğüsleyebilmek için yanımda olmaya devam et dercesine.

Bu yıl sizlere çok büyük güzellikler getirsin sevgili okurlarım. Size getirirken beni de ihmal etmesin tabi. Yeni yılın değerlendirmesini yapacak daha çok zamanımız olacak. Ben size şimdi yazışamadığımız sürede benim cephemde neler oldu onları anlatacağım.

Çalışmaya başladım! Evet bir çoğunuz oh şu kız sonunda iş buldu rahatladık demiş olabilirsiniz. İşsizlik stresimi sizinle sıkça paylaştım. Şimdi de iş tecrübelerimden bahsedeceğim. Bir eğitim kurumunda Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak çalışmaya başladım. Bol bol öğrencileri ve velileri gözlemleme imkanı buldum. Benim öğrenciliğimde yakın geçmiş sayılır ama inanın çoğu şey bana bile o kadar uzak ki.
Çocukların her şeyi o kadar hızlı tükettiği bir çağdaymışız ki bende bunu yeni fark ediyorum. Hiçbir şeyden keyif almayan memnuniyetsiz bir nesil bizleri bekliyor. Masa başına oturtup çalış bakalım diyebileceğiniz son nesil 90'larmış sevgili iş verenler şimdiden sizde sisteminizi değiştirin yoksa eleman aranıyor ilanlarını hiç kaldıramayacaksınız gibi duruyor.

Empati yapamıyorlar. Aslında bence yapmak istemiyorlar. Çünkü dünyanın merkezi onlar. Bu kısımda sevgili ailelerimizin de biraz parmağı var ama sanki. O özel ve güzel çocukları dünyanın kaygan halısı üzerinde hiç yürümeyecek, bir anda tökezlemeyecek gibi yetiştiriyorlar. ''Sen değerlisin'' mesajı çok güzel bir mesaj evet. Ama senin kadar herkes değerli kısmı unutuluyor sanırım.

10 yaşında bir çocuğa yapılan bir gezi sonrası ''bak bugün işçilerin halinden anlamış oldunuz ne kadar güzel bir deneyim'' dedim. ''İşçinin halinden neden anlayayım ki benim babam zaten zengin'' cevabını aldım. Bu cevap o kadar içimi acıttı ki. Bu 10 yaşında bir çocuğun kalbi olamaz dedim.Olmamalı da bence. Suç ailede mi, çevre de mi, hepimizi yalnızlaştıran, bencilleştiren teknoloji de mi, eğitim sisteminde mi nerede inanın bende bilmiyorum. Bilmiyorum ama inanın bilmek istiyorum. Bu çocuğun 10 sene sonra düşene atılan 2. tekme olmasını istemiyorum. Egosu kocaman bir balon olsun istemiyorum. Yalnızlığını sorgularken kendinde hata aramayacak bu çocuk 10 yıl sonra. Çünkü en iyi her zaman kendisi olacak kendi aynasında.
Ama dünya o aynanın üstüne basıp geçecek. Tıpkı kendi halinden anlamak istemediği insanların üzerine basıp geçtiği gibi. Eğitimde bir çok teknik bir çok yöntem var evet. Ama hepsinin özü sevgi. Hepsinin özü kocaman bir kalp. Hepsinin özü birey olmak. Düşünebilmek, kararlar alabilmek. Lütfen çocuğunuzun yerine düşünmeyin, lütfen onun aldığı karar olmayın. Olmayın ki o var olabilsin. Evet siz kocaman bir çınarsınız tabi ki gölgeniz onları serinletmeye hep yetecek. Ama bırakın biraz güneş ışığı alsınlar. Çünkü yaşamak dediğimiz şey o güneşte ne kadar çok terlediğimizle alakalı. Sığınacak bir gölge olduğunun güveniyle güneşte ter dökebilsin biraz çocuklar. Siz elinizde bir mendille terlerini silebilmek için gölgede onları bekliyor olacaksınız nasılsa. Bırakın hatalarının bedelini ödesinler. Yoksa bütün hayatları ödenmemiş bedeller olacak. Olmasın ama bu bizim elimizde.

Aman Ece içimizi kararttın diyeceksiniz şimdi. Kararmasın içiniz. Çünkü bu sene bizi güzellikler bekliyor. Hepinize mutlu yıllar diliyorum.

01.01.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nice güzel yıllara
Sağolasın Kardeşim bizim tercümanımız oldun bizde doksanlı yılların masabaşı çalışanlardanı olarak; gördüğümüz şimdiki gençler masa dışındada değil sokaklarda ellerinde birer telefon hertürlü çalışma yapıyorlar biz eskiler onlara birer en yenisinden telefon aldıkmı iş tamam. Buradaki yazarlar tabi asli işleri dışında biraz zaman ayırabilseler biraz daha fedakarlıklar yapabilselerde buradaki köşelerine birşeyler yazabilseler çok daha iyi olacaktır.
Size kolaygelsin
A.Ç -- 04.01.2018 09:25
Saçlarım
okumak ne güzel bu güzel yazınızı okumak da nasip oldu kaleminize ve yüreğinize sağlık sağlıkla kalın
mahmut erdem -- 02.08.2017 22:49
Saçlarım
Kalemine sağlık Ece
Şimsek ailesini düygulandirdin.
Hakikaten zaman hızlı geçiyor.
Bir bakıyorsun yıllar ve çoğul yıllar akıp geçmiş.
Yazılarını takip ediyoruz.
Muhendis -- 28.06.2017 21:51
YOZGATTA EĞİTİLMEK
Düşünmenin konuşmanın öğretilmemesi başta olmak üzere hepsi doğru
S. Güçlü -- 29.07.2016 00:13
Hayatın fısıltısı
Çok güzel yamızmışının, ama Türkiyenin gerçekleri böyle bu bozuk düzende kendimize yer bulmaya çalışıyoruz. Sizi tebrik ederim. Bu cesaretinizden dolayı..
Davut Şahinol -- 25.02.2016 13:45
Işığımız hiç Sönmesin
Bu yasta bu bilincte olmanı tebrik ediyorum öncelikle. Keske herkes senin kadar duyarlı olsa. Bu yazının bir cok kisiyi tesfik etmesini umuyorum. Selamlar
Mustafa -- 08.01.2016 18:59
Gelecek nasıl gelecek?
Merhaba sevgili Ece; öncelikle köşe yazılarından dolayı seni tebrik ediyorum..Bu yazını da henüz bir mesleğe karar verme arefesinde bulunan genç arkadaşlara bir yol haritası olması temennilerimi iletiyorum..Son tahlilde ülke konjünktürünün, hayallerin mesleğine değil, insanca yaşamayı sağlayacak ve kazancı bol mesleklere kanalize olma gerçeği inancını taşıyorum. Zira sahada kısa da olsa çalışma fırsatı bulmuş birisi olarak bu gerçeği güzel izah etmişsin.
Sonuç olarak, geleceğe yönelim yapan gençlerin uzmanından kariyer planlaması desteği almaları onların mutlu bireyler olmasında büyük destek sağlayacağı inancındayım. Sevgilerimle...
Osman GÜMÜŞ -- 13.11.2014 09:49
Gelecek nasıl gelecek?
Merhabalar ece hanım gencliğiniz güzelliğiniz kaleminize yansımış umarım geleceğinizde satırlarınız kadar güzel olur. Daha sık yazmanız dileğiyle. Sevgiler
mehmet -- 22.10.2014 23:58
YOZGAT'A DAİR
Biz de Yozgatta aynı şeyleri gözlüyor ve yaşıyoruz.Demekki Yozgatta değişen bi şey yok.Duygu ve düşüncelerimizi adeta paylaşttığınız için size teşekkürlerimizi ve buradan selamlarımızı yolluyoruz.
Aytül -- 21.11.2013 19:47
ANLAMAK
HAKLISIN ECECİM. KATILIYORUM. NE ZAMAN KENDİMİZİ KARŞIMIZDAKİNİN YERİNE KOYUP, ONA GÖRE DAVRANIRSAK, O ZAMAN İLTİŞİM KOLAYLAŞIR. BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLARIZ. BU DA BUNALIMLI HAYAT ŞARTLARINDA NE KADAR GERÇEKLEŞEBİLİR, BİLEMEYİZ.
FATMA OĞAN -- 27.10.2013 20:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00