BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.01.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
193
Dün
:
4716
Toplam
:
17568209
GENÇ BAKIŞ Ece DOĞAN
Değişmek
yozgatgazetesi@hotmail.com
Yine bir bayram yazısı kavuşturdu bizi. Öncelikle hepimiz için çok güzel bir bayram olsun. Her bayramda ne çok şey değişiyor aslında değil mi? Aramızdan ayrılanlar oluyor, aramıza yeni katılanlar oluyor hayat aynı seyrinde, aynı hızında akıp gidiyor belki değişmeden ama biz ne çok değişiyoruz.
Beklentilerimiz değişiyor, fikirlerimiz, isteklerimiz, heyecan duyduğumuz şeyler, sevdiklerimiz, sevmediklerimiz, onayladıklarımız hepsi zaman akışı içinde değişiveriyor iyi veya kötü. Yüzümüz değişiyor, saçlarımız değişiyor, ellerimiz, gücümüz, kuvvetimiz değişiyor biz içimizdeki çocuğa kanıp yaş alıyoruz yaşlanmıyoruz desek bile.

Bazen şöyle bir birkaç yıl önceki fikirlerinize bakıp değişmesek yaşayamazmışız gibi gelmiyor mu size de? Hayatımıza giren her insan değiştiriyor, her hatamız değiştiriyor, kalbimizde ki aşk değiştiriyor, biz böyle iyiyiz desek bile aslında değişim nefes almak gibi bir ihtiyaç geçmişe bir dönüp baktığımız zaman. Ne yalan söyleyeyim ben kendimde ki herhangi bir değişimi görünce memnun oluyorum.
Memnun oluyorum çünkü değişim kadar hayatta bazı şeyler de o kadar sabit ki. Çalışıyorsanız işiniz mesela. Her gün aynı saatlerde git gel, aynı insanları gör. Aynı patronun isteklerini her gün yapmaya devam et. İşten çık aynı dolmuşa bin. Aynı saatte yemek ye. Birkaç dostunuz vardır mutlaka hepsinin yeri ayrı tabi kimse gücenmesin ama sosyalleşmekte hep o aynı insanlarla oluyor bir süre sonra. Bu kadar aynılığın içinde sürekli devam eden bir değişimde gülümsetiyor bence insanı. Merak etme hala evrilerek yaşıyorsun diye göz kırpıyor sanki hayat o farkındalık anlarında.

Evet, biliyorum bir yandan da çoğu zaman korkuyoruz düzen değiştirmekten. Belki de haklıyız yenisinin eskisinden kötü olduğu çok örnek vardır hepimizin hayatında. Risk almaktansa rutine bağlanmak daha güvenli bölge gibi geliyor böyle hissettiğim zamanlar çok olmuştur. Ama ya o bölgede yüzler gülmüyorsa artık? Ya sürekli eleştirecek bir şeyler buluyorsak? Ya git gide gruplaşmış belki de yalnızlaşmışsak? Ya korkuyorsak bir şeylerden? Ya sesimizi çıkaramıyorsak? Ya adil değilsek? Ya özgür değilsek? Ya kayıplar veriyorsak sürekli? Ya yaşayamıyorsak hakettiğimiz gibi? Kalmalı mıyız yine de o güvenli sandığımız bölgede. Yoksa çabalamalı mıyız değişsin bir şeyler diye?
Bence yaşanacak çok güzel şey var. Eleştirdiğimiz her şeyi değiştirmeye başlamanın tam vaktidir bu bayram. İlk önce de kendimizi. Kırgınlıklarımızı ortadan kaldırmakla başlayalım mesela kocaman sarılalım kaldıralım aradan bütün kırgınlıkları. Sonra da cesur olalım korkmayalım biraz inanıyorsak daha iyi olabileceğimize, değişimin şart olduğuna inancımızın arkasında olalım.
Bu bayram hep birlikte olalım. Özgür olalım. Güçlü olalım. Mutlu olalım. Adil olalım. Biz güzel insanlarız, hakettiğimiz gibi güzel yaşayalım.

03.06.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nice güzel yıllara
Sağolasın Kardeşim bizim tercümanımız oldun bizde doksanlı yılların masabaşı çalışanlardanı olarak; gördüğümüz şimdiki gençler masa dışındada değil sokaklarda ellerinde birer telefon hertürlü çalışma yapıyorlar biz eskiler onlara birer en yenisinden telefon aldıkmı iş tamam. Buradaki yazarlar tabi asli işleri dışında biraz zaman ayırabilseler biraz daha fedakarlıklar yapabilselerde buradaki köşelerine birşeyler yazabilseler çok daha iyi olacaktır.
Size kolaygelsin
A.Ç -- 04.01.2018 09:25
Saçlarım
okumak ne güzel bu güzel yazınızı okumak da nasip oldu kaleminize ve yüreğinize sağlık sağlıkla kalın
mahmut erdem -- 02.08.2017 22:49
Saçlarım
Kalemine sağlık Ece
Şimsek ailesini düygulandirdin.
Hakikaten zaman hızlı geçiyor.
Bir bakıyorsun yıllar ve çoğul yıllar akıp geçmiş.
Yazılarını takip ediyoruz.
Muhendis -- 28.06.2017 21:51
YOZGATTA EĞİTİLMEK
Düşünmenin konuşmanın öğretilmemesi başta olmak üzere hepsi doğru
S. Güçlü -- 29.07.2016 00:13
Hayatın fısıltısı
Çok güzel yamızmışının, ama Türkiyenin gerçekleri böyle bu bozuk düzende kendimize yer bulmaya çalışıyoruz. Sizi tebrik ederim. Bu cesaretinizden dolayı..
Davut Şahinol -- 25.02.2016 13:45
Işığımız hiç Sönmesin
Bu yasta bu bilincte olmanı tebrik ediyorum öncelikle. Keske herkes senin kadar duyarlı olsa. Bu yazının bir cok kisiyi tesfik etmesini umuyorum. Selamlar
Mustafa -- 08.01.2016 18:59
Gelecek nasıl gelecek?
Merhaba sevgili Ece; öncelikle köşe yazılarından dolayı seni tebrik ediyorum..Bu yazını da henüz bir mesleğe karar verme arefesinde bulunan genç arkadaşlara bir yol haritası olması temennilerimi iletiyorum..Son tahlilde ülke konjünktürünün, hayallerin mesleğine değil, insanca yaşamayı sağlayacak ve kazancı bol mesleklere kanalize olma gerçeği inancını taşıyorum. Zira sahada kısa da olsa çalışma fırsatı bulmuş birisi olarak bu gerçeği güzel izah etmişsin.
Sonuç olarak, geleceğe yönelim yapan gençlerin uzmanından kariyer planlaması desteği almaları onların mutlu bireyler olmasında büyük destek sağlayacağı inancındayım. Sevgilerimle...
Osman GÜMÜŞ -- 13.11.2014 09:49
Gelecek nasıl gelecek?
Merhabalar ece hanım gencliğiniz güzelliğiniz kaleminize yansımış umarım geleceğinizde satırlarınız kadar güzel olur. Daha sık yazmanız dileğiyle. Sevgiler
mehmet -- 22.10.2014 23:58
YOZGAT'A DAİR
Biz de Yozgatta aynı şeyleri gözlüyor ve yaşıyoruz.Demekki Yozgatta değişen bi şey yok.Duygu ve düşüncelerimizi adeta paylaşttığınız için size teşekkürlerimizi ve buradan selamlarımızı yolluyoruz.
Aytül -- 21.11.2013 19:47
ANLAMAK
HAKLISIN ECECİM. KATILIYORUM. NE ZAMAN KENDİMİZİ KARŞIMIZDAKİNİN YERİNE KOYUP, ONA GÖRE DAVRANIRSAK, O ZAMAN İLTİŞİM KOLAYLAŞIR. BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLARIZ. BU DA BUNALIMLI HAYAT ŞARTLARINDA NE KADAR GERÇEKLEŞEBİLİR, BİLEMEYİZ.
FATMA OĞAN -- 27.10.2013 20:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00