BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
182
Dün
:
4716
Toplam
:
17740965
GENÇ BAKIŞ Ece DOĞAN
Eşitlik
yozgatgazetesi@hotmail.com
2019 zor bir yıldı. Hele ki kadınlar için. O kadar vicdansızca şeyler yaşandı ki. 451 kadın aramızdan ayrıldı. Erkek şiddeti yüzünden. Bunu söylemek o kadar zor ki kabul edemiyorum.
Kabul edemiyorum çünkü kadın ve erkek görünürde sadece biyolojik olarak farklılıkları olan iki aynı tür. Ama toplumsal görünürde ne kadar farklı anlamlar yüklendi bize. Üzerimizde hak idda edildi. Korunmak kollanmak zorunda bırakıldı. Bedenimiz, kıyafetlerimiz, oturuşumuz, gülüşümüz, karakterimiz, anneliğimiz, eşliğimiz.. hepsi eleştiriye açık konular haline geldi. Kadın dediğin onu yapmaz, kadın dediğin bunu yapmaz. Yaparsa cezalandırılır çünkü. O kadar çok öldük, o kadar çok cezalandırıldık ki. Fiziksel ve psikolojik olarak büyük şiddetler gördük hayatımız boyunca. Çoğu zaman sesimizi de çıkaramadık işlenmiş bir kere ‘kadın dediğin’ kalıbı içimize. O kalıba giremeyince aykırı hissettik bizde kendimizi. Belki yer yer cezalandırılmayı hakkettiğimizi bile düşündük.
Aynı olamadık hiç bir zaman oldurmadılar çünkü. Hatırlıyorum küçükken anneme iki kızın mı var dedikten sonra ‘olsun yapacak bir şey yok hayırlısı’ dediğinizi hatırlıyorum mesela. Babamın erkek çocuğu olmamasına üzülürdüm. İki kızı duyunca bir sonrakinin erkek olmasını umut ederdiniz çünkü. Bir gariplik var erkek olmak daha iyi galiba diye düşünürdüm. Bu düşünceleri değiştirmek o kadar zor oluyor ki inanamazsınız. Hala bir çok kalıp yargım olduğunu farkediyorum. Böyle yetişmek zorunda kaldığım için üzülüyorum.
Sosyal çevre, okul, aile, medya.. birçok yerden öyle çok kod yükleniyor ki bilinçaltımıza. Bir kadının kendini keşfetmesi yıllarını alıyor. Oysaki eleştirilme, yargılanma korkusu olmasa belki de çok daha güçlü çok daha özgüvenli olacaktık bir çoğumuz.
Küçük yerde bir kız çocuğu olarak yetişmek gerçekten zor sevgili hemşerilerim. Aileni herkes tanır, yaptığın her şey göz önünde olur. Birisi çıkıp biranda sana bir etiket yapıştırabilir. Sökemezsin de sonra. Yaşadık bunların hepsini. Umarım şu an memleketimde kız çocukları çok daha özgür yetişiyordur. Bunu o kadar yürekten istiyorum ki. Çok emin değilim ama ne yalan söyleyeyim. Anadolu’nun erkek egemen kültürü o kadar eskilere dayanıyor ki. 10 senede bunu yıkabilmiş olsanız keşke.
Baştan adaletsiz kurulmuş sistemi düzeltmek o kadar zor ki. Düzeltebilsekte sonsuzluğa uğurladığımız sayısız kadını geri getiremeyeceğiz. Ebedi uykularında bile o saatte oraya gitmeseydi, onu giymeseydi, öyle konuşmasaydı diye eleştirme hakkını bulduğunuz o kadınların hiçbirini geri getiremeyeceğiz. Annesiz büyümek zorunda bırakılan çocukların kalplerini onaramayacağız. Gencecik kızlarının acısıyla kavrulan annelere acılarını unutturamayacağız.
Ama daha fazlası olmasını engelleyebiliriz hep birlikte. Bir erkek çocuğununda bir kız çocuğununda aynı olduğumuz bilinciyle büyümesi çok şey değiştirebilir. Bunun için anne-babaya, öğretmene, haber yazarlarına, senaristlere, medyaya... toplumun her bir yapı taşına çok büyük işler düşüyor. 2020 herkesin elini taşın altına koyduğu, adaletsizliklerin farkında olduğu bir yıl olsun. 2020 ve sonrasında ki yıllar için en büyük dileğim bütün dünya kadınları ‘yaşayabilsin.’ Hemde istedikleri gibi yaşayabilsin.

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nice güzel yıllara
Sağolasın Kardeşim bizim tercümanımız oldun bizde doksanlı yılların masabaşı çalışanlardanı olarak; gördüğümüz şimdiki gençler masa dışındada değil sokaklarda ellerinde birer telefon hertürlü çalışma yapıyorlar biz eskiler onlara birer en yenisinden telefon aldıkmı iş tamam. Buradaki yazarlar tabi asli işleri dışında biraz zaman ayırabilseler biraz daha fedakarlıklar yapabilselerde buradaki köşelerine birşeyler yazabilseler çok daha iyi olacaktır.
Size kolaygelsin
A.Ç -- 04.01.2018 09:25
Saçlarım
okumak ne güzel bu güzel yazınızı okumak da nasip oldu kaleminize ve yüreğinize sağlık sağlıkla kalın
mahmut erdem -- 02.08.2017 22:49
Saçlarım
Kalemine sağlık Ece
Şimsek ailesini düygulandirdin.
Hakikaten zaman hızlı geçiyor.
Bir bakıyorsun yıllar ve çoğul yıllar akıp geçmiş.
Yazılarını takip ediyoruz.
Muhendis -- 28.06.2017 21:51
YOZGATTA EĞİTİLMEK
Düşünmenin konuşmanın öğretilmemesi başta olmak üzere hepsi doğru
S. Güçlü -- 29.07.2016 00:13
Hayatın fısıltısı
Çok güzel yamızmışının, ama Türkiyenin gerçekleri böyle bu bozuk düzende kendimize yer bulmaya çalışıyoruz. Sizi tebrik ederim. Bu cesaretinizden dolayı..
Davut Şahinol -- 25.02.2016 13:45
Işığımız hiç Sönmesin
Bu yasta bu bilincte olmanı tebrik ediyorum öncelikle. Keske herkes senin kadar duyarlı olsa. Bu yazının bir cok kisiyi tesfik etmesini umuyorum. Selamlar
Mustafa -- 08.01.2016 18:59
Gelecek nasıl gelecek?
Merhaba sevgili Ece; öncelikle köşe yazılarından dolayı seni tebrik ediyorum..Bu yazını da henüz bir mesleğe karar verme arefesinde bulunan genç arkadaşlara bir yol haritası olması temennilerimi iletiyorum..Son tahlilde ülke konjünktürünün, hayallerin mesleğine değil, insanca yaşamayı sağlayacak ve kazancı bol mesleklere kanalize olma gerçeği inancını taşıyorum. Zira sahada kısa da olsa çalışma fırsatı bulmuş birisi olarak bu gerçeği güzel izah etmişsin.
Sonuç olarak, geleceğe yönelim yapan gençlerin uzmanından kariyer planlaması desteği almaları onların mutlu bireyler olmasında büyük destek sağlayacağı inancındayım. Sevgilerimle...
Osman GÜMÜŞ -- 13.11.2014 09:49
Gelecek nasıl gelecek?
Merhabalar ece hanım gencliğiniz güzelliğiniz kaleminize yansımış umarım geleceğinizde satırlarınız kadar güzel olur. Daha sık yazmanız dileğiyle. Sevgiler
mehmet -- 22.10.2014 23:58
YOZGAT'A DAİR
Biz de Yozgatta aynı şeyleri gözlüyor ve yaşıyoruz.Demekki Yozgatta değişen bi şey yok.Duygu ve düşüncelerimizi adeta paylaşttığınız için size teşekkürlerimizi ve buradan selamlarımızı yolluyoruz.
Aytül -- 21.11.2013 19:47
ANLAMAK
HAKLISIN ECECİM. KATILIYORUM. NE ZAMAN KENDİMİZİ KARŞIMIZDAKİNİN YERİNE KOYUP, ONA GÖRE DAVRANIRSAK, O ZAMAN İLTİŞİM KOLAYLAŞIR. BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLARIZ. BU DA BUNALIMLI HAYAT ŞARTLARINDA NE KADAR GERÇEKLEŞEBİLİR, BİLEMEYİZ.
FATMA OĞAN -- 27.10.2013 20:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00