BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.03.2017 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
193
Dün
:
4563
Toplam
:
12343615
YOLCU Celalettin YÜNEL
AVRUPA GÖRMÜŞ YOZGATLILAR
cllttnynl@gmail.com
"Anadolu'nun buğday kokan küçük şirin bir şehri"diyerek söze başlayamadım bir türlü yazılarıma çünkü Yozgat'ta buğday kokusunun yerini hainlik, küçük sıfatının yerini küçük dağları ben yarattım diye gezenler, şirin sıfatının yerini ağızlarından bir ton yalakalık akan, herkesin ardından yaftalama yapan insanlar almış durumundadır.
Yani,

"denizi olmasa da dümeni çok" olan bir şehirdir Yozgat.
Yozgat'ı kötülediğimi zannetmeyin sakın bende bir bakıma Yozgatlıyım ama bir büyüğümün ifadesiyle "Avrupa görmüş Yozgatlılar"danım. Yani Selanik muhaciriyim kısacası.
Hani Yüzyıldır bir türlü benimseyemediğiniz muhacirlerden.
Hala daha muhacirlere sanki "Türk" değilmiş gözüyle bakanlarla aynı toprağı yüzyıl paylaşmış bir neslin devamıyım.

Dediğim gibi "Avrupa görmüş Yozgatlılar"dan gelir neslimiz.
Ankara-Kayseri-Sivas arasında ya da Nohutlu ile Çamlık'a sıkışmış değil ufkum.
Samsun,İzmir,Çorum, İstanbul, Ankara, Tekirdağ, Edirne, Bursa... şehirlerinde birer ikişer kolu olan bir neslin devamıyım.

Her neyse asıl ışık tutacağım nokta "Yozgat'ın içini çok iyi bildiğim kadar Yozgat'ın dışarıdan da nasıl gözüktüğünü çok iyi bilirim" dememde saklıdır.

Yozgat dışarıdan sessiz sakin görünen bir şehir olsa da aslında içinde fırtınalar kopan, akrabalık bağlarının sıfır noktasına en yakın bir şehirdir. Güler yüzlü, mutlu insanlar yerine zemheri ayında donmuş insan yüzleriyle karşılaşırsınız-çıra da ağaçtan çıkar- ve de etrafınızı yüzlerinde isyan tohumlarını ekmiş hain insanlar sarar. Dikkat edin!

Hemen öfkelenip, böbürlenmenin anlamı yok. Eğer şu an sinirleniyor ve bana sövüyorsanız Yozgat gerçeğinden oldukça uzak şehirlerde yaşıyor ve Yozgat'a sadece tatil amaçlı geliyorsunuz demektir. Allah hiç kimseyi "Yozgat'ta düşürmesin" yoksa Yozgat'ta düştüğünüzde size ilk tekmeyi size bu öğüdü verenler vuracaktır-tecrübeyle sabittir-

Yozgat'ı yargılamıyorum. Yozgatlıları düşünmeye davet ediyorum çünkü eşimin güzel bir sözü var "Eğer Yozgatlıları Yozgat'tan çıkarırsanız Yozgat gerçekten yaşanılası bir şehirdir." Ne garip değil mi? Eşim bana bu sözü söylediğinde onu haklı çıkartacak bir çok olay yaşamıştık. Ve eşim gerçekten bu konuda çok haklı.

Sadece eşim değil bunu Abbas Sayar'da söylüyor; "Yozgat var Yozgatlı YOK"

Yani Yozgat'ı yaşanılası bir yer haline getirmeniz için öncelikle Yozgatlıları yaşanılası insanlar haline getirmeniz gerekiyor. Ayrıca Yozgat'ta yaşamayan çok kıymetli ve değerli Yozgatlıları da çok iyi anlıyorum gerçekten. Onlara çok kızardım ama şimdi neden Yozgat'tan gittiklerinin çok iyi farkına vardım. Eğer hala Yozgat'taysanız daha geç kalmış değilsiniz. GÖÇ Yozgat'ın kaderi değil Yozgatlıların tercihi.Göçü bir deneyin derim. Ben denedim çok güzel oluyor. Vesselam...

04.05.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
AVRUPA GÖRMÜŞ YOZGATLILAR
Sen izmirde büyüdün sana öyle geliyor yeğenim
zeynel aydoğan -- 11.05.2016 00:06
AVRUPA GÖRMÜŞ YOZGATLILAR
Makaleyi okudumm,yazmış olduğum şiirimin bu makale okunduktan sonra okunmasını temenni ederim. Nuri Hakan Tataroğlu gezgin bezgin gurme halk ozanı araştırmacı şair fani bir zat
Darabacı
Kepenk duvar yapan ustaya denir darabacı
Darabacının vardır aleti aracı
Kepenk yaparken kullanır tahtayı çeliği sacı
Çalışmaktan yorulmuş ağarmış saçı
Darabanın fiyatı kaç para acaba
Darabaların kimi güzel kimi çirkin kaba
Eskimiş darabalarını satmış köydeki kasaba
Eski darabalarını kullanır dede nine baba
Sağlam ve lükstür daraban
Pahalıdır bindiğin araban
Yaptırmışsın kale gibi ev ve han
Ticaretle uğraşırsın şu an
Nuri Hakan Tataroğlu -- 23.02.2016 17:44
AVRUPA GÖRMÜŞ YOZGATLILAR
Sayın Celaleddin Yünel,
Önce sizi, sonra da Yozgat gazetesi yönetimini kutluyorum. Sizi kutluyorum, çünkü gerçekten yürek isteyen bir yazıya imza atmışsınız. Gazeteyi kutluyorum, çünkü yazarlarına ilkel bir yasak anlayışıyla yaklaşmayıp özgür bir ortam yaratıyor.
Ben de "Biz Yozgatlılar" adlı bir yazı hazırlıyordum. Bir bakıma Yozgatlının öz eleştirisi olacak bir yazı. Ama yazınızı okuduktan sonra biraz beklemeye karar verdim. Aradan zaman geçsin. Bir Yozgatlı olarak kendimi ve Yozgatlıları olumlu olumsuz yanlarıyla eleştiren bu yazıyı yollayacağım gazetemize.
Olgun insan her tür eleştiriye açıktır. Saygı çerçevesinde olduktan sonra sorun yok.
Yozgat'tan göçün ekonomik nedeni yanında bir de siyasal nedeni vardı. Bunu 68 kuşağı diye adlandırılanlar iyi bilirler. Bir kısım insanlar yokluktan, bir kısım insanlar da baskıdan kaçtılar. Mezhepçiliğin doruğa çıktığı günlerdi o günler. Türkiye'nin içinde bulunduğu karmaşa Yozgat'ı ve Yozgatlıyı da tutsak almıştı. O zamandan kalan kötü bir anısı var Yozgat'ın. Sürgün kenti alarak ün salmış, bir çile çekme kentiydi sanki.
Ama geçmişte ülkemizin hemen her kentinde yaşanan benzeri durumlar vardı. Bu nedenle yalnızca Yozgat'ı ve Yozgatlıyı suçlamanın bir anlamı yok kuşkusuz.
Evet, değerlerimize sahip çıkmıyoruz. Hele karşıt görüşte olan bir Yozgat değeri varsa onu hiç sahiplenmiyoruz. En büyük eksiğimiz bu. Ama zaman her şeyi değiştiriyor. Yozgat da Yozgatlı da değişiyor artık.
Yozgat'ımızın ve Yozgatlıların övünülecek de pek çok yanı var. Bunu yazımda zaten açıklayacağım. Bir kez o toprakta dünyaya gelmişseniz eğrisiyle doğrusuyla kucaklıyorsunuz insanlarınızı.
Biz de suçluyuz. Bu yanlışlıklarla yeterince mücadele etmedik. Bir aydın olarak gereken yol göstericiliği yapamadık. Ne ektik ki biçelim?...
Tüm Yozgatlılara sevgi ve saygılarımla.
Adınız ve Soyadınız -- 25.05.2015 22:42
YOZGAT ÜZERİNE ABSÜRD BİR YAZI
Sayın Yücel. Bilmiyorum Yazgat'damı yazşıyorsunuz? Yozgatın içinde yaşayıp da bu kadar gerçekleri su yüzüne çıkaranı pek görmedim.Neden deseniz. Yozgat ufku kapalı bir şehir. Aynen insanlarının da ufku,coğrafyası kadar kapalı kalmış. Dışarıda eğitim alan insanlar bu şehre dönmüyorlar.Çünkü, fikir ufku açık olmayan mekanlar bu tür insanlara sıkıntı veriyor.Bence sıkışmışlıkdan dolayı sürekli bir birinin ayağını kaydırma çabası içindeler.Eskiden kültür seviyesi yüksek olan bu şehir git gide yozlaşmakta. Halkı bir türlü kendini yenileyememekte.İş üretmek yerine laf üretmeyi tercih etmektedirler.Sözde dindar bir toplumdur. Bu yönlerini dışardan atanan memur gurubu çok iyi bildiği için sürekli sömürülmüşlerdir.Aslında aptal dindarlardır.On beş yıldır AKP ye oy verirler. karşılığında hiç hizmet alamadıkları halde yine aynı safta yer alıyorlar.Nedenini sorduğunuz zaman." Ülkemiz için çok çalışılıyor" yanıtını alıyorsunuz. Benim ülkem benim memleketimden başlar.Bu pastadan hiçmi pay bu memlekete düşmüyor? Yada düşüyorda birilerimi yutuyor. Bu halk sorgulamasını öğrenmedikçe, bir birinin başına vurup, burnunu yere sürmek için uğraştıkça,seçtikleri istikametin tam tersine dönüp, ders alıp ders vermedikçe, eğitim seviyesi yükselmedikçe bu memleket gelişmez.Bira içmek günah diye fabrikayı kapatıp, işsiz kaldılar. Ulan! günah biliyoruz. Madem bunu istemiyorsun. Çevir meyve suyu fabrikasına. Yozgat'ın toprağında meyvemi yetişmiyor? Yada, ülkede tek sende mi vardı bu fabrika? Sen kapattın diye bu halk bira içmiyor mu?

Allah kaplıca gibi niğmetler vermiş bu yöreye. Turizme açamadılar.Allah yer altı suları vermiş. Susuzluktan kurtulamadılar.Allah toprak vermiş, bir fidan dikmediler.

Devletten maaş, avrattan aş bekleyip; yer içer, ev süsler, yedi gün düğün yapar, takılan çeyreklerin sayısını sayar, tek eğlencesi olan düğünde yeni elbiseyle hava atar,aç gezer, tok gezene havadan bakar. Park da bahçede yanlız oturan, yolda caddede yanlız yürüyen kadına laf atar.Ayakları üstünde dura bilenlere birde kulp takar. Yozgat'ın insanı bunları yapmaktan yenilenmeye, yenilik çığırı açmaya vakit bulamaz. Kırıkkalelilerden utanmıyorlar. Daha dün ilçeyken il oldu. Bizim Yozgat köy oldu.Hep söylüyorum. Zihniyet gelişmedikçe, mekanlar genişlemez. Yazınızda çok haklısınız. Keşke tüm Yozgatlının görebileceği yerlere bu yazı asılsa. Okurlar mı dersiniz? Sanmıyorum.
SUZAN -- 16.07.2014 14:24
Yozgat’ta Yolcu Olmak
selam hocam yazınız okumaya değer güzel dokunaklı ,bu anlamda yolunda yoldaş gerekli, yolun açık yoldaşın,sırdaşın bol olsun,saygılarımla
mahmut erdem -- 27.05.2014 10:50
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 45 45