BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.11.2017 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
205
Dün
:
4601
Toplam
:
13184400
SÖZDEN SÖZE Muhsin KÖKTÜRK
BİR ATATÜRK VE YOZGAT SEVDALISI ABDULKADİR ÇAPANOĞLU
muhsinkokturk@hotmail.com
Yozgat kendi küçük, ancak yetiştirdiği değerleri büyük kentlerimizdendir. Yozgat’ın yetiştirdiği pek çok değer ne yazık ki yeni kuşaklarca yeterince tanınmamaktadır. Bu nedenle zaman zaman Yozgat’ımızın yetiştirdiği değerlerden söz etmek, onları yeni kuşaklara tanıtmak istiyorum.

Yozgat’ın sonsuzluğa göç etmiş değerleri yanında yaşayan değerleri de çok. Bunlardan biri de bir folklorcu, sporcu, sendikacı, araştırmacı, gazeteci, bankacı kimliğini benliğinde birleştiren Sayın Abdulkadir Çapanoğlu’dur.

Abdulkadir Çapanoğlu 29 Ekim 1945’te Yozgat’ta doğdu. Babasının memuriyeti dolayısıyla ilkokulu Ankara, Kırklareli ve Dinar’da; ortaokul ile liseyi Niğde, Amasya ve Çanakkale’de okudu, İstanbul Pertevniyal Lisesinden mezun oldu. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisini bitirdi.

Lise yıllarında müzik, folklor ve çeşitli spor etkinlikleriyle uğraştı.

Askerliğini Gaziantep’te yedek subay olarak yaptı. Meslek yaşamına bankacı olarak başladı. Sendikal etkinliklerde bulunması nedeniyle 12 Eylül 1980 darbesinde gözaltına alındı. Türkiye’nin alanında büyük şirketlerinde müdürlük yaptı. 1994’te emekli oldu.

İstanbul Ataköy’de oturmakta olan Abdulkadir Çapanoğlu; evli, bir kız çocuk, iki erkek torun sahibidir.
Benim Abdulkadir Çapanoğlu’nu tanıyışım, Yozgat Gazetesi’ndeki yazılarına dayanmaktadır. İyi ki Yozgat’ımızın bu değerli kişiliğini tanımışım, diyorum.

Abdulkadir Çapanoğlu’nu ön plana çıkaran pek çok özellik var kuşkusuz. Ama bunların başında biri var ki her şeyden öte. O; yürekten, içten, katıksız bir Atatürkçü. Her söylemi, her yazısı buram buram Atatürk kokuyor. Dolayısıyla gönüllerde taht kuruyor bu özelliğiyle.

Abdulkadir Çapanoğlu’nun Yozgat tarihine ışık tutan araştırma ve incelemeleri bir başka güzellik. Çapanoğullarının Türk tarihindeki yerine ilişkin yazılarını büyük bir ilgi ve beğeniyle okuyor, aydınlanıyoruz.
Abdulkadir Çapanoğlu övülmeyi hak ediyor. Çünkü onun kendinden söz etme şansı yok. Alçak gönüllülüğü buna en büyük engel. Alçak gönüllülüğü yanında bir dizi güzel özelliği daha var onun: insancıl, sevecen, hoşgörülü, ince üsluplu, nüktedan, engin görüşlü, eleştiriye açık…

Değerli dostum Sayın Rıfat Çakır, Yozgat’ın yerel yayın organlarından biri olan İleri Gazetesi’nde 14 Mayıs 2014’te Abdülkadir Çapanoğlu ile ilgili bir yazı kaleme almış. “Bir Yozgatlı Asilzade Abdulkadir Çapanoğlu” başlığını koymuş yazısına. Rıfat Çakır, bu yazısında diyor ki: “Geçtiğimiz günlerde İstanbul Haliç Kongre Sarayı’nda düzenlenen uluslararası bir konferansın katılımcıları arasındaydım. Hazır İstanbul’a gelmişken adını hep güzel yerlerde gururlanarak duyduğum, üstün insani vasıfları, hayranlık uyandıran derya bilgisi, donanımlı ve beyefendi kişiliği ile gönüllere taht kuran değerli Hocam Abdulkadir Çapanoğlu ile tanışmayı çok istiyordum.

Ben ve arkadaşlarım, Bu güzel değerimizin Yozgat Gazetesi’ndeki köşesinden usta kalemiyle süslediği birbirinden kaliteli yazılarını okuyor, Yozgat sevdası ve şivesinde birleşen ortak kültürümüz çerçevesinde telefon ve sosyal paylaşım sitelerinden iletişim kuruyorduk. Analitik fikirleri, akıcı üslubu ve güven veren yorumlarıyla tek başına edebi bir zenginlik olduğunu herkesten duyuyor, gururlanıyorduk.

Torunlarına bakmakla meşgul olduğu ve bu zarureti nedeniyle kıpırdayamayacak mazeretteki bir gününü akıl edemeden görüşme talebimi ilettim. Gücenirim endişesiyle kibarlığı ve nezaketinden mağduriyetini söyleyememiş. Fedakâr zahmetlere girerek İstanbul’un bir ucundan bir ucuna gelerek koskoca gününü bana ayırmış.

Taksim’den Çemberlitaş’a, Kapalıçarşı’dan, Ayasofya’ya, Yerebatan Sarnıcı’ndan Nuru Osmaniye’ye, Boğaz’ın tüm güzelliklerinden, tarihî mekânların detaylarına kadar ince üslubu ve engin bilgisiyle özelliklerini anlatarak gezdirdi. Gözde restoranlarda yemekler ikram etti. Birbirinden değerli dostlarıyla tanıştırdı.”

Evet, işte böyle bir gönül eri Abdulkadir Çapanoğlu. Yozgat Gazetesi’nde birbirinden güzel yazılarıyla aydınlatıyor bizleri. Sosyal medyada da çeşitli paylaşımlarda bulunuyor. Ülkemizin içinde bulunduğu koşullarla ilgili düşünce ve duygularını tüm içtenliğiyle paylaşıyor bizlerle. Atatürkçü ve ulusalcı kimliğiyle birbirinden güzel yorumlar sergiliyor. İnce ve nükteli anlatımıyla kimseyi üzmeden, incitmeden yapıyor bunu. Her yazdığını ilgi ve beğeniyle okuyoruz.

Kaleminden daha nice satırlar dökülmesi dileğiyle kendisine en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

04.01.2017

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
YOZGAT BİLMECELERİNDEN BİR DEMET
Katarakt ameliyatı nedeniyle yazılarıma kısa bir süre ara vermem gerekiyor. Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 07.11.2017 11:23
ÖFKE KONTROLÜ
Değerli Okurlarım,
Eşimin tansiyon sorununu çözmek için uğraştığımdan yazılarıma bir süre ara vermek durumunda kaldım. En kısa zamanda yeniden yazmaya başlayacağım. Bu aradan dolayı özür diler, saygılarımı sunarım.
Muhsin Köktürk -- 21.09.2017 18:18
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Değerli Okurlar,
Zaman zaman yazılarıma ara verdiğim oluyor. Sanırım yaşlanıyorum. Bu nedenle sık rahatsızlanıyorum. O zaman verimliliğim düşüyor.
Sağ olsun, ne zaman yazılarım arasında yayımlanma aralığı uzasa çok sevgili dostum Abdulkadir Çapanoğlu beni arayıp hatırımı sorar. Bu yaklaşımından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.
En kısa zamanda yazılarıma yeniden başlayacağım. Bu ara nedeniyle sizlerden özür diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Muhsin Köktürk -- 13.05.2017 16:13
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Sayın Verda Aral Gülbay,
Ben emekli Türkçe öğretmeniyim. Eleştiriye sonuna dek saygılıyım. Zaten öyle olması da gerekir. Bu nedenle kırılmam söz konusu değil. Özür dilenecek bir durum da yok ortada. Zaman zaman ben de bir Yozgatlı olarak bazı tutumlarımıza isyan ediyorum. Bunu yazılarımda dile getirdiğim çok oldu.
Kuşkusuz Yozgat'ı ve Yozgatlıyı eleştireceksiniz. Gerektiğinde olumsuz yanları ortaya koyacaksınız. Bundan daha doğal ne olabilir?
Görüşleriniz sizin olduğu kadar bizim için de değerlidir.
Her şey gönlünüzce olsun.
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 13.05.2017 16:09
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
YorumunuzGününüz aydın olsun ,Muhsin Bey .
Sizinle daha öncede yazıştığım için beni hatırlamamanıza şaşırdım evet sizinle konuşmayalı çok oldu sağlık sorunları yüzünden arayamadım sizi.Ben Yozgat'a ve Yozgat'lıyasaygı duyarım ,ailemin bana verdiği en güzel mirastır bana.
Benden düşüncelerimi paylaşmamı istendi gazetenize ben de çok mutlu oldum sizi tanıdığım için de sizinle konuştum .Ama en mutlu olduğum anda sizden gelen bu sözler beni son derece üzdü özürümü de diledim ama siz buna cevapta vermediniz.Olsun ben üzülmemem insanların düşünçelerinde saygı duyarım,Anladım ki beni ara-nızda görmekten pek mutlu olmamışsınız ,artık fikirlerimi paylaşımda bulunmayacağım .
Sayfanızı işgal ettiğim için bağışlayınız.
Saygılar.
verda aral gülbay -- 11.05.2017 12:36
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Selam Muhsin Bey ,cevabınız beni çok üzdü,zira uyuyan sizler değilsiniz ki.ben annelere yazdım galiba atladınız.Bie ata sözü vardır ,''Çiğeri beş para etmeyenler,adam oldu ''denir ya
işte benim sözüm onlara secilene kadar ağamsın ,paşamsın ,derler sonra tanımazlar secmenleri yok dedirler .
Ama sizi kıedımsa özür dilerim .Saygılar.
verda aral gülbay -- 08.05.2017 18:13
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Selam Sayın Muhsin Bey.
Sizi kıracak bir şey söylediğimi zannetmem .Susmak söylemin en çok olduğu andır benim için.Sizler olmasydınız bugün bu şehir olmazdı.Sözlerimde size yada Yozgat'lıyı üzdüyse tekrar özür diliyorum .Biz kızlar kader dedik yozgat'ın tabiriyle dışarılılarla evlendik ,Yapacak fazla bir şeyimiz olmadı Yozgat için .Babam hep bize doğduğumuz şehri karnımızın doyduğu bu yere ihanet etmemeyi öğretti.
sizlere ve tüm hemsehrilerime sonsuz saygılar.
verda aral gülbay -- 07.05.2017 15:01
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Kültürü folklörü ve insanları ayrıcalıklı olan harika bir şekirde doğmak benim için onur.
Türkülerinde yaşanmışlıklar üzüntüler ,sevgiler aşk olan bir şehirdir ,Yozgat .hepimizin kanına işlemiş olan bu duygular bizleri biraz olsun şiire ulaştırmıştır.
Saygılar .
verda aral gülbay -- 07.05.2017 14:47
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Sn.Verda Aral Gülbay 06.04.2017 tarihli diğer mesajınız Serbest Kürsüye aktarılmıştır..
Bilginize..
Yozgat Gzt.
Adınız ve Soyadınız -- 11.04.2017 19:46
YOZGATLICA BİR SÖYLEŞİ
Sayın Verda Aral Gülbay,
Yorumumda bir noktayı atlamışım. Eklemezsem kendimle çatışırım. Neden suskun olduğumuzu söylüyorsunuz yorumunuzun bitiminde. Bu düşüncenizi benim sayfamda paylaştığınız için alınmadım desem yalan olur. Diğer yazılarımı okursanız Yozgat'la ilgili konularda suskun ve duyarsız olmadığımı görürsünüz.
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 10.04.2017 15:29
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00