BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
241
Dün
:
4633
Toplam
:
13779221
SÖZDEN SÖZE Muhsin KÖKTÜRK
BİR ATATÜRK VE YOZGAT SEVDALISI ABDULKADİR ÇAPANOĞLU
muhsinkokturk@hotmail.com
Yozgat kendi küçük, ancak yetiştirdiği değerleri büyük kentlerimizdendir. Yozgat’ın yetiştirdiği pek çok değer ne yazık ki yeni kuşaklarca yeterince tanınmamaktadır. Bu nedenle zaman zaman Yozgat’ımızın yetiştirdiği değerlerden söz etmek, onları yeni kuşaklara tanıtmak istiyorum.

Yozgat’ın sonsuzluğa göç etmiş değerleri yanında yaşayan değerleri de çok. Bunlardan biri de bir folklorcu, sporcu, sendikacı, araştırmacı, gazeteci, bankacı kimliğini benliğinde birleştiren Sayın Abdulkadir Çapanoğlu’dur.

Abdulkadir Çapanoğlu 29 Ekim 1945’te Yozgat’ta doğdu. Babasının memuriyeti dolayısıyla ilkokulu Ankara, Kırklareli ve Dinar’da; ortaokul ile liseyi Niğde, Amasya ve Çanakkale’de okudu, İstanbul Pertevniyal Lisesinden mezun oldu. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisini bitirdi.

Lise yıllarında müzik, folklor ve çeşitli spor etkinlikleriyle uğraştı.

Askerliğini Gaziantep’te yedek subay olarak yaptı. Meslek yaşamına bankacı olarak başladı. Sendikal etkinliklerde bulunması nedeniyle 12 Eylül 1980 darbesinde gözaltına alındı. Türkiye’nin alanında büyük şirketlerinde müdürlük yaptı. 1994’te emekli oldu.

İstanbul Ataköy’de oturmakta olan Abdulkadir Çapanoğlu; evli, bir kız çocuk, iki erkek torun sahibidir.
Benim Abdulkadir Çapanoğlu’nu tanıyışım, Yozgat Gazetesi’ndeki yazılarına dayanmaktadır. İyi ki Yozgat’ımızın bu değerli kişiliğini tanımışım, diyorum.

Abdulkadir Çapanoğlu’nu ön plana çıkaran pek çok özellik var kuşkusuz. Ama bunların başında biri var ki her şeyden öte. O; yürekten, içten, katıksız bir Atatürkçü. Her söylemi, her yazısı buram buram Atatürk kokuyor. Dolayısıyla gönüllerde taht kuruyor bu özelliğiyle.

Abdulkadir Çapanoğlu’nun Yozgat tarihine ışık tutan araştırma ve incelemeleri bir başka güzellik. Çapanoğullarının Türk tarihindeki yerine ilişkin yazılarını büyük bir ilgi ve beğeniyle okuyor, aydınlanıyoruz.
Abdulkadir Çapanoğlu övülmeyi hak ediyor. Çünkü onun kendinden söz etme şansı yok. Alçak gönüllülüğü buna en büyük engel. Alçak gönüllülüğü yanında bir dizi güzel özelliği daha var onun: insancıl, sevecen, hoşgörülü, ince üsluplu, nüktedan, engin görüşlü, eleştiriye açık…

Değerli dostum Sayın Rıfat Çakır, Yozgat’ın yerel yayın organlarından biri olan İleri Gazetesi’nde 14 Mayıs 2014’te Abdülkadir Çapanoğlu ile ilgili bir yazı kaleme almış. “Bir Yozgatlı Asilzade Abdulkadir Çapanoğlu” başlığını koymuş yazısına. Rıfat Çakır, bu yazısında diyor ki: “Geçtiğimiz günlerde İstanbul Haliç Kongre Sarayı’nda düzenlenen uluslararası bir konferansın katılımcıları arasındaydım. Hazır İstanbul’a gelmişken adını hep güzel yerlerde gururlanarak duyduğum, üstün insani vasıfları, hayranlık uyandıran derya bilgisi, donanımlı ve beyefendi kişiliği ile gönüllere taht kuran değerli Hocam Abdulkadir Çapanoğlu ile tanışmayı çok istiyordum.

Ben ve arkadaşlarım, Bu güzel değerimizin Yozgat Gazetesi’ndeki köşesinden usta kalemiyle süslediği birbirinden kaliteli yazılarını okuyor, Yozgat sevdası ve şivesinde birleşen ortak kültürümüz çerçevesinde telefon ve sosyal paylaşım sitelerinden iletişim kuruyorduk. Analitik fikirleri, akıcı üslubu ve güven veren yorumlarıyla tek başına edebi bir zenginlik olduğunu herkesten duyuyor, gururlanıyorduk.

Torunlarına bakmakla meşgul olduğu ve bu zarureti nedeniyle kıpırdayamayacak mazeretteki bir gününü akıl edemeden görüşme talebimi ilettim. Gücenirim endişesiyle kibarlığı ve nezaketinden mağduriyetini söyleyememiş. Fedakâr zahmetlere girerek İstanbul’un bir ucundan bir ucuna gelerek koskoca gününü bana ayırmış.

Taksim’den Çemberlitaş’a, Kapalıçarşı’dan, Ayasofya’ya, Yerebatan Sarnıcı’ndan Nuru Osmaniye’ye, Boğaz’ın tüm güzelliklerinden, tarihî mekânların detaylarına kadar ince üslubu ve engin bilgisiyle özelliklerini anlatarak gezdirdi. Gözde restoranlarda yemekler ikram etti. Birbirinden değerli dostlarıyla tanıştırdı.”

Evet, işte böyle bir gönül eri Abdulkadir Çapanoğlu. Yozgat Gazetesi’nde birbirinden güzel yazılarıyla aydınlatıyor bizleri. Sosyal medyada da çeşitli paylaşımlarda bulunuyor. Ülkemizin içinde bulunduğu koşullarla ilgili düşünce ve duygularını tüm içtenliğiyle paylaşıyor bizlerle. Atatürkçü ve ulusalcı kimliğiyle birbirinden güzel yorumlar sergiliyor. İnce ve nükteli anlatımıyla kimseyi üzmeden, incitmeden yapıyor bunu. Her yazdığını ilgi ve beğeniyle okuyoruz.

Kaleminden daha nice satırlar dökülmesi dileğiyle kendisine en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

04.01.2017

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
TRAFİK CANAVARLARINA BİRKAÇ SÖZ
Değerli Muhsin Hocam,
İstanbul'da aracımıza bindik mi hemen "Radyo Trafik" radyosunu açarız. Hangi yolda kaza var, hangisinde trafik yoğun radyodan takip eder bu yolları kullanmamaya çalışırız. Radyo Trafik, yayın sırasında çok güzel spotlar da yayınlayarak bizleri uyarır. En sevdiğim spotlardan birisi şöyle; Önce bir çarpışma sesi duyulur sonra spiker şöyle söyler. “Biraz önce bir kişi takip mesafesini korumayarak kaza yapan araca takip mesafesini korumadığı için çarparak kaza yaptı, emniyet kemeri takılı olmadığı için yaralandı.” Yine bir çarpışma sesi ve “Biraz önce bir kişi cep telefonuyla konuşurken takip mesafesini korumadığı için kaza yapan araca çarparak kaza yaptı.” Yine bir çarpışma sesinden sonra, “Biraz önce bir kişi cep telefonuyla konuştuğu için kaza yapan araca çarptı.” Dörtlü bir kaza ancak bu kadar güzel anlatılır. Saygılar.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 19.04.2018 21:53
DEMEK Kİ BEN KALİTELİ ADAM DEĞİLİM
Sayın hocam,
Tam da size yakışan bir üslupta değerler üzerine bir ders. Kendimi Cilavuz KKÖO sıralarında hissettim.
İnsanın iki yanı vardır. İn-san... İn yanımız, türümüzün hepsinde şu ya da bu şekilde, elimizde fazlaca da olmayan yaradılıştan gelen özelliğimizdir. Esas toplumsallaşmamızı tarif eden -san yanımızdır. Bu da parayla ölçülemeyecek kadar pahalıdır.(değerlidir.)
Onu bunu bilmem ama Muhsin KÖKTÜRK toplum için -san yanıyla pahası ölçülemeyecek bir değerdir. Saygılar öğretmenim.
Mehmet Kazım Ablak -- 15.04.2018 20:29
YOZGAT’IN KARA YAZGISI
Sayın Muhsin KÖKTÜRK Hocam;

Hastane ve eğitim okulları ve kollarının özelleştirilmesinden yana değilim. Ne var ki, özelleştirilmemesi gereken alanlar özel konumuna getirildi. Lâkin, fabrikalar özelleştirilsin. Bu özelleşme dış sermayenin eline peşkeh çekilerek yapılmasın. İçinde çalışan insana, kendi halkına hisse payı oranında borcu geriye dönük olarak devredilsin. Bakın o zaman bu fabrikalar zarar mı ediyor, kara mı geçiyor? Ne var ki, Yozgat halkı yıkılan bira fabrikasına sahip çıkmadı. Yerine dikilen binaların halka getirisi ne oldu acaba?

Halk birlik beraberlik kavramını kavramadıkça birilerinin zengin olmasına seyirci kalacaktır.

Kaleminiz var olsun. saygılar hürmetler
Adınız ve Soyadınız -- 08.03.2018 20:24
DEMEK Kİ BEN KALİTELİ ADAM DEĞİLİM
Değerli Hocam, rahmetli Necdet Tosun'un oğlu Erdal Tosun, bir cümle ile ne güzel özetlemişti " Ben kıroyum ama para bende". Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir övünç olamaz sanırım. Birde lahmacun ve viski. Selamlar saygılar.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 20.12.2017 15:45
HAYVANLARA HAKSIZLIK ETMEYELİM
Değerli Muhsin Hocam, “Ağılda oğlak doğsa, ovada otu biter” diye çok güzel bir deyimimiz var. Demek oluyor ki doğadaki her canlının (bitkilerde dâhil) kendi doğal ortamında yaşam hakları var. Çok şükür çocuklarımız bunun bilincindeler. İnşallah, erginlerimiz de bu hassasiyette olurlar. AMİN.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 01.12.2017 20:12
HAYVANLARA HAKSIZLIK ETMEYELİM
Sayın Kadriye Şahin,
Güzel yorumunuzu beğeniyle okudum. Gözlemlerinizi çok hoş yansıtmışsınız. Anlatımınız da nefis. Bu nedenle kutlar, olumlu düşünce ve duygularınızdan dolayı teşekkür ederim.
Muhsin Köktürk -- 30.11.2017 19:50
HAYVANLARA HAKSIZLIK ETMEYELİM
sayın Hocam, yazınızın başlığında çok haklısınız. Tüm haksızlıklar insanlarda. Hayvanlar öyle asil yaratıklar ki.

Balkonuma bir kaba biraz su, biraz ekmek ıslatıp, yazın sıcağında güvercinler susuz kalmasın diye bırakıyordum. Sayıları çok azaldı. Bülbül,sığırcık, karga, saksağan görünmez oldular. Bir kaç güvercin gök yüzünü süslüyor arada bir. Bu kuşlar alıştı suya ekmeğe. Her gün sabah, akşam yeyip yuvalarına dönüyor. Derken, yavruları çıkmış iki iken üç oldular. Sonra dört beş derken çoğaldılar. Yavrularını kaptırmadan büyüttüler. Önceleri serçelere yemeklerini vermiyorlardı. Ne zaman serçe gelse hışımla üzerine uçarak kovalıyorlardı. Ekmek miktarını artırıp daha büyük bir tabağa koydum. Şimdi serçeleri kovalamıyor, kardeş kardeş oynaşarak yiyorlar. Yavrularını uçmaya alıştırmalarını yaz boyu izledim. En yakın demire tünetip yalnız bırakıyor. Uçmaya korkan yavru bir müddet bekliyor. Sonra annesi gelip kanadıyla aşağı itiyor. O korkuyla uçmak zorunda kalan yavru ilk dersi tamamlıyor. Sürekli kanatlarını oynatarak, kanat kaslarını geliştirip, sonra yükseklere uçuyor. Öyle alıştılar ki artık ev halkından kaçmıyorlar. Yiyecekleri bitince gagalarıyla camı tıklatıyor. Fakat; bulguru, pirinci çiğ, ekmeği kuru yemiyorlar. Artık evde ekmek kurusu, pilav artığı, taneli yemekler çöpe gitmiyor. Daha bu gün çocuklara söyledim. İnsanlar "kuş beyinli" diyerek akılsızlığı kastediyorlar fakat, kuşlar tahsil görmüş bazı insanlardan daha akıllılar, daha paylaşımcılar. Biraz balkonu kirletseler de pır pır uçuşlarını, balkon demirine yumak gibi dizilişlerini hiç bir şeye değişmem.

Saygı ve selamlar. Kaleminiz var olsun.
Kadriye şahin. -- 30.11.2017 02:17
KENDİNE GÜVENMEK VE KENDİNİ BEĞENMEK
Sayın Muhsin Köktürk Beyefendi; Sayfama lütfedip "Hoş Geldiniz" diyerek karşıladığınız için Teşekkür ediyor," Hoş Buldum" diyorum. Sizlerin arasında olmak benim için onurdur.
Aynı zamanda yazılarınızı takip edip, akıcı üslubunuzu beğenerek bilgileniyorum.

Ayrıca, geçirmiş olduğunuz rahatsızlıktan dolayı "Geçmiş Olsun" dileklerimi iletirken saygılar ve hürmetler sunuyorum.
Kadriye ŞAHİN -- 20.11.2017 22:15
YOZGAT BİLMECELERİNDEN BİR DEMET
Katarakt ameliyatı nedeniyle yazılarıma kısa bir süre ara vermem gerekiyor. Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 07.11.2017 11:23
ÖFKE KONTROLÜ
Değerli Okurlarım,
Eşimin tansiyon sorununu çözmek için uğraştığımdan yazılarıma bir süre ara vermek durumunda kaldım. En kısa zamanda yeniden yazmaya başlayacağım. Bu aradan dolayı özür diler, saygılarımı sunarım.
Muhsin Köktürk -- 21.09.2017 18:18
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00