BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.11.2017 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
277
Dün
:
4601
Toplam
:
13184370
SÖZDEN SÖZE Muhsin KÖKTÜRK
ATATÜRK'E DİL UZATANLARA BİRKAÇ SÖZ
muhsinkokturk@hotmail.com
Geçenlerde Albayrak Holding’in sahibi olduğu TVNet adlı televizyon kanalında, “Derin Tarih” adı verilen bir programda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik çok çirkin söylemlerde bulunuldu. Olay kısa sürede kamuoyunun tepkisini çekti. Sosyal medyada konuyla ilgili pek çok paylaşım yapıldı. Bu ara Hasan Akar adlı bir düşünce sapığının (meczubun) Atatürk ve annesiyle ilgili videosu sosyal medyayı sarstı. Hele bu videoda Atatürk ve annesiyle ilgili öyle şeyler söyleniyordu ki tepkisiz kalmak olanaksızdı. Ancak basında, özellikle de televizyonlarda bu çirkin söylemlerin neler olduğu açıkça ortaya konmadı. Bazı televizyon kanalları; Atatürk hakkında söylenen sözleri duyurmak istemediklerini, bunun hoş olmayacağını belirttiler. Ama ben bu ülkenin Atatürkçü bir yurttaşı olarak olup biteni okurlarıma aktararak olayın çirkinliğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermek istiyorum. Okuyanlar, Atatürk ve yakınları hakkında söylenenleri bilsinler ki tavırlarını ona göre belirlesinler.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Mustafa Armağan’ın hazırlayıp sunduğu, konuşmacı olarak da Süleyman Yeşilyurt ve Yavuz Bahadıroğlu’nun katıldığı “Derin Tarih” adlı programda Süleyman Yeşilyurt; Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan’la ilgili olarak şöyle söylüyor: “Afet İnan hiçbir zaman manevi evlat değildir. Çankaya’nın nikâhsız ‘first lady’sidir.” Kısacası Afet İnan’ın Atatürk’ün sevgilisi olduğunu dile getiriyor. Mustafa Armağan da aynı programda, "Mustafa Kemal ile Afet İnan birlikte yatıp kalkıyorlardı.” iddiasında bulunuyor.

Gelelim Nur Cemaati hocalarından Hasan Akar’ın internette yayımlanan videosundaki içeriğe: Bu yaratık, bu ne olduğu bilinmez adam, söz konusu videoda Atatürk’ün ölümü için, “Geberdi.” ifadesini kullanıyor; onu “piç” olarak nitelendiriyor. Bununla da yetinmiyor Atatürk’ün annesi için, “Resmi kayıtlara göre annesi genelevde çalışıyordu.” diyor. Atatürk’ün babası için de, “Ali Rıza Efendi değil, Abdüş.” diye söz ediyor.

Evet, durum böyle. Haberlerin içeriği açıkça verilmediği zaman söz konusu kişiler hakkında yapılan işlemler, sanki düşünce özgürlüğüne aykırıymış gibi algılanıyor. Allah aşkına, Atatürk’e, annesine, babasına ve Afet İnan’a hakaret içeren böylesine çirkin sözler, düşünce özgürlüğü olarak algılanabilir mi?...

Cumhuriyet başsavcılığı harekete geçti. “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından Mustafa Yeşilyurt ve Hasan Akar hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Mustafa Yeşilyurt teslim olup tutuklandı. Hasan Akar’ın yakalanıp yakalanmadığı konusunda şu ana dek edinilmiş bir bilgi yok.

Bakalım ne olacak?... Ben şimdiden söyleyeyim size ne olacağını. Dilerim yanılırım. Kısa bir zaman sonra serbest bırakılacak söz konusu kişi ya da kişiler. Çünkü bu ülkede Atatürk’e hakaret etmek, onun değerlerini aşağılamak çok normal karşılanıyor. Düşünebiliyor musunuz? Hasan Akar adlı yaratığın videosu hâlâ yayında. İsteyen herkes bu sapkın videoyu izleyebiliyor. Adamakıllı bir yaptırım yok ki böyle kişiler için.

Atatürk’ü sevmeyebilirsiniz. Bana garip geliyor ya, olsun. Ama hakaret etmek neyin nesi oluyor?... Bunu anlamak olanaksız. Bakmayın olanaksız dediğime, bal gibi anlıyorum ben. Atatürk’e ve cumhuriyetin değerlerine saldırmak, onları aşağılayıp saygınlığını yok etmek günümüzde moda oldu artık. Böyle yapıp kendilerine çıkar sağlayan pek çok kişi ve odak var. Atatürk’e hakaret et, basın ve yayın dünyasında kendine daha iyi bir yer bul; hakaret et, iyi bir iş bul; hakaret et, mevki ve makam kap…

Şaşırmamak elde değil. Bu insan kılıklı yaratıklar, acaba Atatürk bu ülkeyi düşmanlardan kurtarmasaydı hangi konumda bulunacaklardı? Yaşamlarını yabancı ülkelerin işgali altında sürdürmeyecekler miydi? Ama onlar için fark etmezdi nasıl olsa. Bu kez İngiltere, Fransa, Almanya, Amerika, bilmem ne yardakçılığı yaparlardı çıkarları için. Bu gibiler için vatanseverlik bir lükstür. Çıkarları onların en yüce değerleridir. Amaçlarına ulaşmak için en yakınlarını bile satarlar.

Geçenlerde sosyal medyada paylaşım yapanlardan biri, Atatürk’e hakaret eden gündemdeki kişiler için, “Bunlar hayvan!” diyordu. Ben de paylaşıma yanıt verip, “Lütfen hayvanlara hakaret etmeyelim. Hiçbir hayvan böyle yapmaz. Bunlar olsa olsa genetiği bozulmuş yaratıklardır.” dedim. Haksız mıyım?...

İnanın, çok öfkeliyim. Bu öfkeyle dingin kişiliğimi rayından çıkarmak, bana yakışmayacak söylemlerde bulunmak istemiyorum. Ama bir yandan da öfkemi dışa vurmak, bu haksızlıklar karşısında en üst perdeden tepki göstermek istiyorum.

Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan ve hükûmet yetkilileri, 16 Nisan 2017 halkoylamasında hayır oyu verenleri kazanmak gerektiğini ifade ediyorlar. Ama Atatürk’e ve cumhuriyetin değerlerine acımasızca saldıranlar karşısında suskun kaldıkları sürece hiçbir hayırcıyı yanlarına çekemeyeceklerini iyi bilmelidirler. Gerçi başbakan, olayın kamuoyuna yansımasından birkaç gün sonra bir açıklama yaptı. Ama bu açıklama çok daha önce yapılmalıydı. Böyle yapılsaydı zorunluluktan kaynaklandığı izlenimi yaratmazdı.

Başta cumhurbaşkanı olmak üzere, hükûmetin, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, tüm yurttaşların Atatürk’e ve cumhuriyete içtenlikle sahip çıkmaları gerekir. Atatürk ve cumhuriyet, bu ülkenin ortak değerleridir. Her ülke ortak değerleri çevresinde birleşip bütünleşir. Bu değerlere dil uzatılmasına, dokunulmasına hiçbir zaman izin vermez. Bize düşen görev de budur.

Var olan yasalar söz konusu değerlerimizi korumaya yetmiyorsa gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapalım. Atatürk’e ve cumhuriyetimize hakaret edip onları aşağılayanlara gereken cezaları verelim. Verelim ki her önüne gelen kendini bu alanda özgür sanmasın.

Dedim ya, terbiyemi bozmak istemiyorum. Ama içimi dökmek, üzüntümü, öfkemi haykırmaktan da kendimi alıkoyamıyorum. Sanırım başka türlü rahat edemeyeceğim. Bu nedenle Atatürk’e hakaret etmeyi beceri sananlara Yozgatlıca bir çift sözüm var:

“Bir ağaçtan okluk da çıkar, b…kluk da.”

“Yel kayadan ne koparır?”

14.05.2017

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
YOZGAT BİLMECELERİNDEN BİR DEMET
Katarakt ameliyatı nedeniyle yazılarıma kısa bir süre ara vermem gerekiyor. Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 07.11.2017 11:23
ÖFKE KONTROLÜ
Değerli Okurlarım,
Eşimin tansiyon sorununu çözmek için uğraştığımdan yazılarıma bir süre ara vermek durumunda kaldım. En kısa zamanda yeniden yazmaya başlayacağım. Bu aradan dolayı özür diler, saygılarımı sunarım.
Muhsin Köktürk -- 21.09.2017 18:18
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Değerli Okurlar,
Zaman zaman yazılarıma ara verdiğim oluyor. Sanırım yaşlanıyorum. Bu nedenle sık rahatsızlanıyorum. O zaman verimliliğim düşüyor.
Sağ olsun, ne zaman yazılarım arasında yayımlanma aralığı uzasa çok sevgili dostum Abdulkadir Çapanoğlu beni arayıp hatırımı sorar. Bu yaklaşımından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.
En kısa zamanda yazılarıma yeniden başlayacağım. Bu ara nedeniyle sizlerden özür diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Muhsin Köktürk -- 13.05.2017 16:13
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Sayın Verda Aral Gülbay,
Ben emekli Türkçe öğretmeniyim. Eleştiriye sonuna dek saygılıyım. Zaten öyle olması da gerekir. Bu nedenle kırılmam söz konusu değil. Özür dilenecek bir durum da yok ortada. Zaman zaman ben de bir Yozgatlı olarak bazı tutumlarımıza isyan ediyorum. Bunu yazılarımda dile getirdiğim çok oldu.
Kuşkusuz Yozgat'ı ve Yozgatlıyı eleştireceksiniz. Gerektiğinde olumsuz yanları ortaya koyacaksınız. Bundan daha doğal ne olabilir?
Görüşleriniz sizin olduğu kadar bizim için de değerlidir.
Her şey gönlünüzce olsun.
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 13.05.2017 16:09
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
YorumunuzGününüz aydın olsun ,Muhsin Bey .
Sizinle daha öncede yazıştığım için beni hatırlamamanıza şaşırdım evet sizinle konuşmayalı çok oldu sağlık sorunları yüzünden arayamadım sizi.Ben Yozgat'a ve Yozgat'lıyasaygı duyarım ,ailemin bana verdiği en güzel mirastır bana.
Benden düşüncelerimi paylaşmamı istendi gazetenize ben de çok mutlu oldum sizi tanıdığım için de sizinle konuştum .Ama en mutlu olduğum anda sizden gelen bu sözler beni son derece üzdü özürümü de diledim ama siz buna cevapta vermediniz.Olsun ben üzülmemem insanların düşünçelerinde saygı duyarım,Anladım ki beni ara-nızda görmekten pek mutlu olmamışsınız ,artık fikirlerimi paylaşımda bulunmayacağım .
Sayfanızı işgal ettiğim için bağışlayınız.
Saygılar.
verda aral gülbay -- 11.05.2017 12:36
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Selam Muhsin Bey ,cevabınız beni çok üzdü,zira uyuyan sizler değilsiniz ki.ben annelere yazdım galiba atladınız.Bie ata sözü vardır ,''Çiğeri beş para etmeyenler,adam oldu ''denir ya
işte benim sözüm onlara secilene kadar ağamsın ,paşamsın ,derler sonra tanımazlar secmenleri yok dedirler .
Ama sizi kıedımsa özür dilerim .Saygılar.
verda aral gülbay -- 08.05.2017 18:13
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Selam Sayın Muhsin Bey.
Sizi kıracak bir şey söylediğimi zannetmem .Susmak söylemin en çok olduğu andır benim için.Sizler olmasydınız bugün bu şehir olmazdı.Sözlerimde size yada Yozgat'lıyı üzdüyse tekrar özür diliyorum .Biz kızlar kader dedik yozgat'ın tabiriyle dışarılılarla evlendik ,Yapacak fazla bir şeyimiz olmadı Yozgat için .Babam hep bize doğduğumuz şehri karnımızın doyduğu bu yere ihanet etmemeyi öğretti.
sizlere ve tüm hemsehrilerime sonsuz saygılar.
verda aral gülbay -- 07.05.2017 15:01
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Kültürü folklörü ve insanları ayrıcalıklı olan harika bir şekirde doğmak benim için onur.
Türkülerinde yaşanmışlıklar üzüntüler ,sevgiler aşk olan bir şehirdir ,Yozgat .hepimizin kanına işlemiş olan bu duygular bizleri biraz olsun şiire ulaştırmıştır.
Saygılar .
verda aral gülbay -- 07.05.2017 14:47
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Sn.Verda Aral Gülbay 06.04.2017 tarihli diğer mesajınız Serbest Kürsüye aktarılmıştır..
Bilginize..
Yozgat Gzt.
Adınız ve Soyadınız -- 11.04.2017 19:46
YOZGATLICA BİR SÖYLEŞİ
Sayın Verda Aral Gülbay,
Yorumumda bir noktayı atlamışım. Eklemezsem kendimle çatışırım. Neden suskun olduğumuzu söylüyorsunuz yorumunuzun bitiminde. Bu düşüncenizi benim sayfamda paylaştığınız için alınmadım desem yalan olur. Diğer yazılarımı okursanız Yozgat'la ilgili konularda suskun ve duyarsız olmadığımı görürsünüz.
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 10.04.2017 15:29
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00