BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.02.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
186
Dün
:
5063
Toplam
:
13454537
SÖZDEN SÖZE Muhsin KÖKTÜRK
HAYVANLARA HAKSIZLIK ETMEYELİM
muhsinkokturk@hotmail.com
Zaman zaman televizyonlarda zaman zaman da sosyal medyada kişilerin akıl almaz eylemlerine tanık oluyoruz: Kadınlara, çocuklara şiddet ve taciz uygulayanlar, onları öldürenler, seri katiller, sapık davranış sergileyenler, hırsızlar, dolandırıcılar, daha neler neler… Bu eylemlerle ilgili haberleri duyan ve izleyenlerimiz haklı olarak tepkilerimizi dile getiriyoruz. Söz konusu eylemleri yapanlar için kimimiz, “Hayvan bunlar. İnsan olamazlar!” diyoruz. İşte benim itirazım buna:

Şu gerçeği kabullenelim: İnsan denen varlık dünyanın en akıllı olduğu kadar en vahşi, en acımasız varlığı da. Her yıl kürkü, eti ve özellikle yağı için acımasızca katledilen 338 bin foku katleden biz insanlar değil miyiz? Sokakta rastladığımız köpeği arabamızın arkasına bağlayıp sürükleyen ve bunu sosyal medyada paylaşıp izlettiren, sokaklarda başıboş dolaşan hayvanları zehirleyip öldüren, “Canımı sıktı.” deyip yanımızdan geçen kediye mermi yağdıran, kuyruklarına teneke bağlayıp hayvanları sokaklarda gezdiren bizler değil miyiz? Sonra da çıkıp insanlık dışı davranışta bulunanları hayvanlıkla suçluyoruz. Ayıp be kardeşim; ayıp bir yana, haksızlık bu!

Dünyada hiçbir hayvan, insanlar gibi başkalarının hakkına ve hukukuna saldırmaz, onu yok etmeye çalışmaz. Evet, bir arslan bir geyiği parçalayıp yer. Ama niçin? Yaşamını sürdürmek için. Ya biz?... İnsanlara niçin şiddet uyguluyor, onları öldürüyoruz. Yok töre içinmiş, yok aile yaşamımıza tersmiş, yok öfkelenmişiz de ne yapacağımızı şaşırmışız, yok bilmem ne!..

Bırakın bunları! Böyle haksızlık yapmayın, insanlık dışı davranışlarda bulunanları hayvanlara benzetmekten vazgeçin. Hayvanlara haksızlık, ama çok haksızlık ediyorsunuz.

Peki, insanların akıl almaz, anlamsız, acımasız davranışlarını niçin hayvanca nitelendiriyoruz? Çünkü bir hayvan kadar duyarlı olamıyoruz da onun için. Sonra da çıkıyor sapkın, tutarsız, canice davranışları olanlar için, “Hayvan bunlar!” diyoruz.

Sevgiden, saygıdan, eğitimden yoksun bir insan, dünyanın en vahşi yaratığıdır. Bu vahşilikten hayvana benzetilerek kurtulamaz.

Son günlerde, hayvanlar için yasalar çıkarılmasını, onlara eziyet edenlerin, onları acımasızca öldürenlerin cezalandırılmalarını isteyenler seslerini yükseltmeye başladılar. Haksız da değiller. Yolda aracınızı bir çocuğun üzerine bir hayvanın üzerine sürer gibi kullanabilir misiniz? Ama konu bir kedi, köpek olduğu zaman sorun yok. En ufak bir ceza bile almazsınız. Sanki karşınızda bir canlı yok da bir eşya, mal var. Böyle olunca da insanlar vicdanları dışında kendilerine engel bir durumla karşılaşmıyorlar. Dikkat ediniz, yollarda hemen her zaman ezilmiş bir hayvan ölüsüyle karşılaşabilirsiniz. Can bu ya kardeşim, ister insan ister hayvan olsun, can!

15 Ekim 1978'de Paris UNESCO evinde Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi yayımlanmıştır. Bu bildiride şu maddeler yer almaktadır:

1. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler
2. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan, öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakları vardır.
3. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.
4. Yabani türden olan bütün hayvanlar; kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile onları özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.
5. Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar, uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.
6. İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar, doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek, acımasız ve aşağılık bir davranıştır.
7. Bütün çalışan hayvanlar, iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
8. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak, hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.
9. Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de olsa bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.
10. Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.
11. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.
12. Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış; bir soykırım, yani bir suçtur.
13. Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.
14. Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükûmet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

Katılın ya da katılmayın, Batı’nın hayvanlara bakışı böyle. Şimdi şapkamızı önümüze koyup düşünelim. Biz gerçekten kendi dışımızdaki canlılara, özellikle de hayvanlara insanlığımıza yakışır.biçimde davranıyor muyuz? Hayır, bin kere hayır! Eğer bunu başarabilseydik bugün ne acımasız davranışlar, ne saldırılar, ne sapıklıklar, ne hırsızlıklar, ne dolandırıcılıklar, ne cinayetler … olurdu.

Diyeceksiniz ki: “Hey Muhsin kardeş, uyan bu düşten! Biz daha insan olarak birbirimizi sevmeyi öğrenmemişken hayvanları nasıl sevelim? Farklı düşüncelere saygı duymayan, hakka ve adalete dayanmayan, kul hakkı yiyen, onurlu ve namuslu bir yaşam sürmeyen insanlardan hayvan haklarına saygı beklemek söz konusu olabilir mi? Sen bir hayal dünyasında yaşıyorsun. Kendine gel, artık gerçekleri gör, yaşamını ona göre düzenle ve ona göre hareket et.” Evet, belki ben hayal dünyasında yaşıyorum; ama hiç olmazsa insanca düşünüyorum. Bundan da son derece hoşnudum.

Yine diyeceksiniz ki: “Însanların bile çeşitli haksızlık ve zulümlere uğradığı bir toplumda işin gücün yok da hayvan haklarını mı savunuyorsun? Önce insan haklarını savunsana!.” Ben de diyorum ki: “İnsan haklarına saygı duymayan bir toplumda hayvan haklarından söz edilebilir mi? İşte bunun için önce insan olmayı, insan olduğumu unutmamamız gerektiğini belirtiyorum. Önemli olan bu. Biz gerçekten insan olmayı bilirsek tüm canlılara sevgiyle yaklaşırız. Karşımızdakinin insan ya da hayvan olması bir anlam taşımaz. Can, ha insana özgü ha hayvana, ne fark eder ki?... Önemli olan, “Yaratılanı sevmektir yaratandan ötürü.” Gerisi boş.

İçinde bulunduğumuz koşullarda hayvan haklarına saygı beklemenin bir hayal olduğu gerçeğinin farkındayım. Dilerim bir gün bu hayal gerçek olur. İster insana ister hayvana; her cana zulmeden, onu öldüren cezasını bulur.

29.11.2017

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DEMEK Kİ BEN KALİTELİ ADAM DEĞİLİM
Değerli Hocam, rahmetli Necdet Tosun'un oğlu Erdal Tosun, bir cümle ile ne güzel özetlemişti " Ben kıroyum ama para bende". Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir övünç olamaz sanırım. Birde lahmacun ve viski. Selamlar saygılar.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 20.12.2017 15:45
HAYVANLARA HAKSIZLIK ETMEYELİM
Değerli Muhsin Hocam, “Ağılda oğlak doğsa, ovada otu biter” diye çok güzel bir deyimimiz var. Demek oluyor ki doğadaki her canlının (bitkilerde dâhil) kendi doğal ortamında yaşam hakları var. Çok şükür çocuklarımız bunun bilincindeler. İnşallah, erginlerimiz de bu hassasiyette olurlar. AMİN.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 01.12.2017 20:12
HAYVANLARA HAKSIZLIK ETMEYELİM
Sayın Kadriye Şahin,
Güzel yorumunuzu beğeniyle okudum. Gözlemlerinizi çok hoş yansıtmışsınız. Anlatımınız da nefis. Bu nedenle kutlar, olumlu düşünce ve duygularınızdan dolayı teşekkür ederim.
Muhsin Köktürk -- 30.11.2017 19:50
HAYVANLARA HAKSIZLIK ETMEYELİM
sayın Hocam, yazınızın başlığında çok haklısınız. Tüm haksızlıklar insanlarda. Hayvanlar öyle asil yaratıklar ki.

Balkonuma bir kaba biraz su, biraz ekmek ıslatıp, yazın sıcağında güvercinler susuz kalmasın diye bırakıyordum. Sayıları çok azaldı. Bülbül,sığırcık, karga, saksağan görünmez oldular. Bir kaç güvercin gök yüzünü süslüyor arada bir. Bu kuşlar alıştı suya ekmeğe. Her gün sabah, akşam yeyip yuvalarına dönüyor. Derken, yavruları çıkmış iki iken üç oldular. Sonra dört beş derken çoğaldılar. Yavrularını kaptırmadan büyüttüler. Önceleri serçelere yemeklerini vermiyorlardı. Ne zaman serçe gelse hışımla üzerine uçarak kovalıyorlardı. Ekmek miktarını artırıp daha büyük bir tabağa koydum. Şimdi serçeleri kovalamıyor, kardeş kardeş oynaşarak yiyorlar. Yavrularını uçmaya alıştırmalarını yaz boyu izledim. En yakın demire tünetip yalnız bırakıyor. Uçmaya korkan yavru bir müddet bekliyor. Sonra annesi gelip kanadıyla aşağı itiyor. O korkuyla uçmak zorunda kalan yavru ilk dersi tamamlıyor. Sürekli kanatlarını oynatarak, kanat kaslarını geliştirip, sonra yükseklere uçuyor. Öyle alıştılar ki artık ev halkından kaçmıyorlar. Yiyecekleri bitince gagalarıyla camı tıklatıyor. Fakat; bulguru, pirinci çiğ, ekmeği kuru yemiyorlar. Artık evde ekmek kurusu, pilav artığı, taneli yemekler çöpe gitmiyor. Daha bu gün çocuklara söyledim. İnsanlar "kuş beyinli" diyerek akılsızlığı kastediyorlar fakat, kuşlar tahsil görmüş bazı insanlardan daha akıllılar, daha paylaşımcılar. Biraz balkonu kirletseler de pır pır uçuşlarını, balkon demirine yumak gibi dizilişlerini hiç bir şeye değişmem.

Saygı ve selamlar. Kaleminiz var olsun.
Kadriye şahin. -- 30.11.2017 02:17
KENDİNE GÜVENMEK VE KENDİNİ BEĞENMEK
Sayın Muhsin Köktürk Beyefendi; Sayfama lütfedip "Hoş Geldiniz" diyerek karşıladığınız için Teşekkür ediyor," Hoş Buldum" diyorum. Sizlerin arasında olmak benim için onurdur.
Aynı zamanda yazılarınızı takip edip, akıcı üslubunuzu beğenerek bilgileniyorum.

Ayrıca, geçirmiş olduğunuz rahatsızlıktan dolayı "Geçmiş Olsun" dileklerimi iletirken saygılar ve hürmetler sunuyorum.
Kadriye ŞAHİN -- 20.11.2017 22:15
YOZGAT BİLMECELERİNDEN BİR DEMET
Katarakt ameliyatı nedeniyle yazılarıma kısa bir süre ara vermem gerekiyor. Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 07.11.2017 11:23
ÖFKE KONTROLÜ
Değerli Okurlarım,
Eşimin tansiyon sorununu çözmek için uğraştığımdan yazılarıma bir süre ara vermek durumunda kaldım. En kısa zamanda yeniden yazmaya başlayacağım. Bu aradan dolayı özür diler, saygılarımı sunarım.
Muhsin Köktürk -- 21.09.2017 18:18
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Değerli Okurlar,
Zaman zaman yazılarıma ara verdiğim oluyor. Sanırım yaşlanıyorum. Bu nedenle sık rahatsızlanıyorum. O zaman verimliliğim düşüyor.
Sağ olsun, ne zaman yazılarım arasında yayımlanma aralığı uzasa çok sevgili dostum Abdulkadir Çapanoğlu beni arayıp hatırımı sorar. Bu yaklaşımından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.
En kısa zamanda yazılarıma yeniden başlayacağım. Bu ara nedeniyle sizlerden özür diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Muhsin Köktürk -- 13.05.2017 16:13
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
Sayın Verda Aral Gülbay,
Ben emekli Türkçe öğretmeniyim. Eleştiriye sonuna dek saygılıyım. Zaten öyle olması da gerekir. Bu nedenle kırılmam söz konusu değil. Özür dilenecek bir durum da yok ortada. Zaman zaman ben de bir Yozgatlı olarak bazı tutumlarımıza isyan ediyorum. Bunu yazılarımda dile getirdiğim çok oldu.
Kuşkusuz Yozgat'ı ve Yozgatlıyı eleştireceksiniz. Gerektiğinde olumsuz yanları ortaya koyacaksınız. Bundan daha doğal ne olabilir?
Görüşleriniz sizin olduğu kadar bizim için de değerlidir.
Her şey gönlünüzce olsun.
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 13.05.2017 16:09
YOZGATLI FOLKLOR ARAŞTIRMACISI MAHMUT IŞITMAN
YorumunuzGününüz aydın olsun ,Muhsin Bey .
Sizinle daha öncede yazıştığım için beni hatırlamamanıza şaşırdım evet sizinle konuşmayalı çok oldu sağlık sorunları yüzünden arayamadım sizi.Ben Yozgat'a ve Yozgat'lıyasaygı duyarım ,ailemin bana verdiği en güzel mirastır bana.
Benden düşüncelerimi paylaşmamı istendi gazetenize ben de çok mutlu oldum sizi tanıdığım için de sizinle konuştum .Ama en mutlu olduğum anda sizden gelen bu sözler beni son derece üzdü özürümü de diledim ama siz buna cevapta vermediniz.Olsun ben üzülmemem insanların düşünçelerinde saygı duyarım,Anladım ki beni ara-nızda görmekten pek mutlu olmamışsınız ,artık fikirlerimi paylaşımda bulunmayacağım .
Sayfanızı işgal ettiğim için bağışlayınız.
Saygılar.
verda aral gülbay -- 11.05.2017 12:36
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00