BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 01.05.2017 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
186
Dün
:
4563
Toplam
:
12525200
A'dan Z'ye Cehri ÇAPAN
NAPOLYON’UN MUHAFIZI DAĞISTANLI RÜSTEM
yozgatgazetesi@yahoo.com
1782’de Tiflis’te Ermeni bir babanın (hovnan) ve Gürcü bir annenin altıncı çocuğu olarak dünyaya gelen Rustam (rostom). İki yaşındayken ailesiyle birlikte Ermenistan’ın Aperkan bölgesine göçer. Daha sonra, persler ile Ermeniler arasındaki savaşta, 13 yaşındayken esir düşer ve tam 7 kez satılır. 14 yaşında iken İstanbul'da bir Tatar ağaya köle olarak satılır. Ağasının ölümünden sonra Mısır'ın başkenti Kahire'de köle pazarında Osmanlı asıllı Şeyh tarafından satın alınarak ona Yahya adını verirler. En son 1797’de, İstanbul’da Mısır valisi Salah bey tarafından satın alınır ve Mısır’a götürülerek Memluk ordusuna katılır.

Napolyon henüz 1. konsülken, Mısır’a karşı galip geldiği piramitler savaşında Memlukluların ne kadar iyi savaştığını görerek, 300 kadar memluk askerini birlikte Fransa’ya götürür. Bu askerler arasında yer alan Rüstem, böylece esaretten kurtulmuştur.Napolyon muzaffer olarak girdiği topraklarda seçkin muhafızlar edinirdi. Mısır Napolyon tarafından fethedilince Rüstem’de ona hediye edilmişti. Mısırda adı Yahya olan delikanlı Napolyon’un arzusu üzerine Dağıstan’da çağrıldığı adla yani Rüstem’le anılmaya başlanır.

Rüstem’in ata binişini ve silah kullanışındaki maharetini takdirle seyreden imparator bu yağız delikanlıya ilk hediye olarak kabzasında altı iri elmas olan bir kılıç ve altın kaplamalı bir çift tabanca hediye eder. İmparatorun o kadar güvenini kazanır ki baş muhafız görevini yüklenir. Napolyon imparator olduktan sonra da 1799 -1814 yılları arasında 15 yıl boyunca ve bir gölge gibi onu izler,onun yanındaki baş muhafız odasında yatar, tüm savaşlarda hemen yanı başındadır.

O şimdi Paris’in en şık süvarisidir. Küheylanı, beyaz türbanı, geniş etekli kadife ceketi ile Paris halkının hayranlığını üzerine çeker. Öyle ki kraliçe Hortans onun bir portresini bile yapacaktır. Rüstem 1806 yılında Paris’te ikinci yılını doldururken imparatoriçe Josephine’in 1. valesinin kızı 19 yaşındaki Alexander’ine Douville âşık olur. Şaşaalı bir düğünle evlenirler. Aşil isminde bir oğlu olur.

Napolyon 1813 yılında Rusya’ya yenilince üzüntüsünden intihar etmek için sarayda bir silah arar. Baş muhafızı Rüstem’den silahını isterse de Rüstem ilk defa imparatorunun emrine karşı gelir. Rüstem’in bu tutumu ve cesareti takdirle karşılanır. Napolyon, 1814’te Elbe adasına sürgün gönderildiğinde onunla birlikte gitmez. Napolyon tekrar tahta oturduğunda Rüstem için eski günlere dönmek artık hayaldir, yeri çoktan doldurulmuştur. Napolyon onu görmek bile istemez. Bu defa büsbütün inzivaya çekilir. Yaşamınıeşinin postane memurluğu yaptığı ufak kasaba olan Dourdan’daara sıra ava çıkmakla sürdürür. 7 Aralık 1845 tarihinde 64 yaşında iken vefat eder şehir mezarlığına gömülür.

14.05.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
TÜRKLERİ ISLAH ETMEK İÇİN DAMIZLIK ERKEK GETİRİLMESİ
Cehalet. Her devirde olan zararlı şey.
Ne yazık ki bugün de var.
Saygıyla,
OLCAY AKKENT -- 15.10.2015 22:08
AT ADAM KHEİRON, ASKLEPEİOS VE ÖLÜMSÜZLÜĞÜN SIRRI
Sayın Muhsin Köktürk Beyefendi,
Nazik hoş geldiniz mesajınız için teşekkür ederim. Ben de size sağlıklar ve çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Saygılarımla.
CEHRİ ÇAPAN -- 29.05.2015 11:29
YÜKSEK YÜKSEK TEPELER
Köşenize ve aramıza hoş geldiniz Cehri Hanım!
Yozgat folkloruyla ilgilenen biri olarak gelenek ve göreneklerimizde hızlı bir yozlaşma olduğu düşüncesindeyim. Ben de ilk kez tanık oluyorum "mezuniyet kınası"na. Bakalım daha neler göreceğiz?...
Çalışmalarınızda başarılar dileğiyle...
Muhsin Köktürk -- 21.05.2015 23:49
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 45 45