BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
260
Dün
:
4716
Toplam
:
17736914
MEMLEKET HİKÂYELERİ Esra GAYRETLİ
Bozkırın çocukları
tremarse@gmail.com
şehrin en işlek caddesine bakan bir balkonumuz vardı. her akşamüstü yıkar paklardı annem.
böyle hazırlanırdık yaz akşamlarına.
sahil kasabalarından çok uzakta, bozkırın ortasında; gündüz insanın nefesini kavuran bir çöl sıcağıyla gece tenimizi hafif ürperten bir ince rüzgarın kucağında büyüdük.
en büyük eğlencesi şehrin tek çay bahçesine gitmek olan onlarca şanslı insanın değildik. babam çok kalabalık diye gitmemize izin vermezdi.
sinema salonundaymışız edasıyla balkona sıra sıra dizilir, çay bahçesine gelen gidenleri seyrederdik komşularla. sıradan sohbetler eden, gece üçü-beşi demliklerle deviren mutlu insanlardık biz.
sahil kasabalarına çok az kere düştü yolumuz. hiç sinemaya gitmeden, hamburgeri tatmadan, konser bileti saklamadan yaşadık.
ölmedik bunlar olmadı diye.
ağlamadık.
üzülmedik.
sandığınızdan çok daha mutluyduk hepimiz. şehrin yabancı plakalarla canlanan yaz akşamlarını, her mahalleden yükselen davul zurna sesini iple çekerdik.
düşünüyorum da “benim de şu eksiğim var” diye sızlanmadım hiç. gözümü yükseklere dikmedim. belki de bu yüzdendi sebepsiz sevinçlerim.
şehrin tek radyosunda arabesk şarkılar ezberledik bulaşık yıkarken. annemin bir hışımla gelip “kıs şunun sesini, hadi çabuk yıka” müdahalelerine göğüs gererek, başımda kavak yelleri, ellerim bulaşık leğeninde, yüzümde şaşkın tebessümlerle geçirdiğim o en güzel yazlar..
ailem çoktu.
bazen, dünyanın bütün yükü omuzlarımdaymış gibi hissettiğim olurdu. bi’ an belki. geçti sonra. çünkü biz dertlerimizi bir âşinâ siluete, bir dost tebessüme, bir hatıra, bir selâma, bir bakışa değişirdik.
güzel yaşadık biz.
güzeldik.
hiç yara almadık büyürken. ailemiz ve sevdiklerimiz yanımızdaydı, belki bu yüzden.
bu yüzden o kadar mutluyduk. iyi ki mutluyduk fakat. ve iyi ki anılar var. iyi ki dostlar, fotoğraflar..
şimdi burnumda o eski balkonlu yazların kokusu.
kalbimde bir ağrı.
gözümde ışıklı ve kalabalık nato caddesi.
kulağımda babamın ‘çayımı doldurun’ sesi.
boğazımda bir yumruk..
canımın yanık kokusu burnuna geliyor mu?
biz, bozkırın kendi dünyasını kendi kuran kalender ve kanaatkar çocukları.. mutlu olmayı en çok biz hak ediyorduk belki de.

25.03.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
“Gözlerinden öperim...”
tesadüfen birkaç yazınızı okumuştum ondan sonra yazılarınızı takip etmeye okumaya çalışıyorum akıcı samimi içten anlatımlarınız çok güzel yaşamış olduğunuz veya hayal ettiklerinizi çok güzel yazıyorsunuz güzel cümleler yazıyım diye bir gayretiniz yok zaten yazdığınız her şey çok güzel selamlar yazılarınızın devam etmesi dileğiyle ...
osman -- 15.08.2019 14:33
Belki Derdimize Çare Bir Çiçek..
Şiirsel bir anlatımla sunduğunuz özlemlerinize sonuna kadar katılıyorum.
Kaleminiz sürekli olsun.
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 06.05.2019 12:47
İnsan: Hatıralar Emanetçisi
Merhaba Esra hanım, Ben de Memleket hasretiyle gurbette yaşıyor ve geride kalmış hatıralarla kendimi avutmaya çalışıyorum. Çoğu zamanda "Yozgat Gazetesi"ni okuyarak özlem gideriyorum. Memleketim insanına hizmet edememiş olmanın verdiği bir sorumluluk olmuş olacak ki, sizin gibi yazılar yazıp, edebiyat dünyasına katkıda bulunan kişilere destek amacıyla elimden geldiğince yorumlar yazarım. Okunmuş olduklarını anlasınlar, cesaret bulsunlar, önemsendiklerini önemseyip kendilerini geliştirsinler diye "Yozgat Gazetesi"nin aile fertlerinden biri sayılırım.

Yazıyı okurken bulunduğum alemden başka yerlere sürükleyip götürmüşse,az birazda düşündürmüşse; överek yazarın hakkını veririm. Çok taktir ettiğim bir kalem de olsa bazen tenkit etmeden geçemem. Bu bakımdan bu gazetede yazı yazan köşe yazarları çok değerli yazarlarımızdır. Asla saygıda kusur etmez, dönüp uygun bir üslupla tenkide hemen cevap verirler. Bu bakımdan burada yazan yazarlar çok değerli ve kıymetli kalemlerdir. sayın Çapanoğlu çok daha ayrıcalıklıdır. Okurlarının hatırını sorar, arada bir teşekkür ve saygılarını ileterek okuyucularla sürekli iletişim halindedir.

Bu çok özel kalemlerin arasında sizin gibi sürükleyici, okudukça aman bitmesin diyecek kadar kalemini ustaca kullanan, Yeşil Irmak gibi sakin fakat yoğun ve derin akan bir duygu seliyle karşılaşmak beni çok sevindirdi.

Benim memleketimde ne cevherler var ben bunu biliyorum fakat kimse bu cevherleri açığa çıkarma zahmetine katlanmıyor, bu imkanı tanımıyor. Bu bakımdan Hakan Kiracı Bey'e teşekkür ediyorum. Memleketimiz için en önemli görevi yerine getirmiş oluyor. Bir gün Yozgat da Erzurum gibi, izmir gibi, İstanbul gibi edebiyatçılarıyla tanınacak, memleketimin adını il sınırlarından dışarıya taşıyacaktır. Yeter ki bu imkan bu yeteneklere verilmiş olsun. Seslerini, duygu ve düşüncelerini kalemlerinin gücünü uzaklara taa uzaklara duyurmuş olsunlar.

Yazılarınızı zevkle okumak için bekliyor taktir ve sevgilerimi gönderiyorum.
SUZAN -- 08.10.2017 21:53
İnsan: Hatıralar Emanetçisi
Sizin yazılarınızı okunca Yerköyün o eski ve güzel günlerini hatırlıyorum.Bizi maziye götürüyorsunuz.Teşekkürler..
Kenan -- 05.09.2017 08:52
İnsan: Hatıralar Emanetçisi
İki bayram var-mış dediğim günden beri,sonradan bulduğumu bi başkasında gördüğüm ilk bayramım oldu.eline emeğine yüreğine kalemine sağlık.
Elaselcen -- 04.09.2017 01:44
İnsan: Hatıralar Emanetçisi
Yazının kalıbına bakınca okunmassı zor gibi. Başlayınca da bitmesını istemediğimiz bir yazı.Geç farketmiş olsamda aynı ruh haliyle okumuş oldum.
Habib Coşkunsoy -- 31.08.2017 12:17
Yeni Yıl, Eski Adet
Yeni yılınız kutlu olsun Esra Hanımefendi.Ben de çocukluğuma döndüm sizi okurken. Çocukluğumun yılbaşılarına.O günler canlandı gözümün önünde.O günler ki gitti gelmez bir daha...
Selam ve saygıyla.
Mustafa Topaloğlu -- 2.1.2017 14:12:3
Ver elini karlı dağlar aşalım, Bayramlaşalım
Biraz geç oldu "Hoş geldiniz!" demek için. Hoşgörün. Başarılı yazılar dileğiyle.
Muhsin Köktürk -- 20.09.2016 20:25
Hoş Geldiniz
Okadar güzel anlatmışsın ki inan geçmişi çoçukluğumu Gözümde canlandırdın başarılarınızın devamını dilerim
Erol akbaba -- 13.09.2016 12:06
Bayramlar bayram ola
memleket midir acaba mazide bize özlem yaşatan yoksa bize yaşarken hissettirilenler midir özlenen bence hissettirilen içten gelen samimi yalansız riyasız ve en önemlisi üçgünlük dünyada menfaat gözetmeyen bozkıın iyi insanlarıdır özlenen ... işte onlar dediğimiz gibi birer birer gittiler bizse onların binde biri olamadık
uğur -- 29.07.2016 03:15
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00